Кіровоградська районна бібліотека для дорослих і дітей
.


УВАГА! ТЕРМІНОВО!
ШАНОВНІ КОЛЕГИ !
НАРАДА БІБЛІОТЕЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ РАЙОНУ НА ТЕМУ "ПЛАНУВАННЯ РОБОТИ НА 2019 РІК. ЗВІТ ПРО РОБОТУ БІБЛІОТЕК В 2018 РОЦІ". ПЕРЕНОСИТЬСЯ НА 16 ЛИСТОПАДА
ПОЧАТОК  о 10 годині.
 В ПРИМІЩЕННІ РАЙОННОЇ БІБЛІОТЕКИ.
День української писемності та мови
    9 листопада, Україна відзначає День української писемності та мови. За традицією, цього дня всіх українців закликають перевірити свої знання з української мови. 
    Не порушуючи їх, бібліотекар дитячого абонементу Кіровоградської районної бібліотеки для дорослих та дітей Полянська Анастасія, провела мовознавчу вікторину «Слово рідне! Мудре і прадавнє». У вікторині взяли участь учні шостого класу ЗОШ I-III ступенів №23.       Епіграфом заходу став вислів Ліни Костенко «Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирають мову». 


     Переглянувши відео екскурс про зародження та витоки української писемності та мови, діти поділилися на дві команди «Літописці» та «Червона калина», які змагалися між собою за звання кращих знавців української мови. 
     У змаганнях перемогла команда «Червона калина».

«Із слова починається родина, Із мови починається мій рід»

   9 листопада – День української писемності та мови. 6 листопада 1997 року було підписано Указ Президента України, у якому говориться: «На підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливості ролі української мови в консолідації суспільства постановляю: “Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця». 
   В День української писемності та мови традиційно проводяться різноманітні заходи в бібліотеках. Всі вони присвячені темі писемності та грамотності. У цей день зазвичай пишуть диктанти, проводять тематичні вікторини та конкурси. 
   В Кіровоградській районній бібліотеці також стало традицією проводити заходи до цього свята. 8 листопада об 11годні відбулося засідання літературної вітальні «Із слова починається родина, Із мови починається мій рід». 


   Засідання складалось з 4-х частин: 
 1-ша частина: відео-інформ-досьє «Історія української мови», під час перегляду якого, всі присутні познайомилися з цікавими фактами про витоки нашої мови, дізналися про її походження і розвиток, переглянули книги про розвиток української мови та словники. 
 2-гу частину вітальні продовжила мовознавча інтелект-вікторина «Веселкова наша мова», під час якої на відвідувачів вітальні чекали різноманітні конкурси «Знавці рідного слова», «Словникар», «Доповни прислів’я», «Слова - не полова, язик – не помело» де учасники конкурсів мали можливість не лише перевірити свої знання з рідної мови, а й дізнатися багато чого нового та цікавого. 


 3-тя частина: усі присутні мали можливість перевірити свої пісенні знання взявши участь у грі вгадай мелодію «Звучи, наша мово, над світом крилато!» 
 Остання частина вітальні була присвячена бібліогрі «Майстерня слів». Учасники розгадували загадки про рідне слово, пригадували прислів’я і приказки, вислови про українську мову видатних людей, підбирали антоніми та епітети до слів.


   На завершення літературної вітальні усі учасники свята познайомилися з книжковою виставкою «Розмаїття українського слова». Найактивніші учасники отримали в подарунок цінні призи, та щирі побажання.

    


«Рідна земле моя, Ти козацькою славою щедра»

14 жовтня – особливий день календаря, адже цього дня зустрічаються три великі свята: свято Покрови Пречистої Богородиці, День українського козацтва та День захисника України.

У Кіровоградській районній бібліотеці, напередодні свята, було проведено літературну вітальню «Рідна земле моя, Ти козацькою славою щедра», під час якої бібліотекарі продемонстрували  відео-фільм «Оборонці рідної землі». В ньому йшлося про свято Пресвятої Богородиці, яка своїм покривалом рятувала міста і храми від загарбників, про історію виникнення козацтва, побут, устрій та традиції козацького війська, про важливу роль українського козацтва в історії України та її народу, про  нинішніх військовослужбовців Збройних Сил, які є гідними наступниками попередніх поколінь, які надійно стоять на захисті рідної України, миру та спокою нашого народу  в зоні АТО. 

Цього дня усі хто завітав на захід, взяли активну участь у тематичних конкурсах, які підготували бібліотекарі:  «Екскурс в історію», «Козак – моєї уяви», «Козацька уважність», «Питання для кмітливих», «Музична цибуля», «Одягни козака», «Вгадай страву», «Спритна козачка» та ін..

Під час заходу панував козацький дух змагання і веселощів. Гості  продемонстрували свою обізнаність у козацьких звичаях та традиціях, за правильні відповіді та спритність у конкурсах були нагородженні призами.


По завершенню заходу всі присутні мали можливість переглянути виставку інсталяцію «Що їли наші козаки?» та книжкову виставку «Мужність і відвага крізь покоління».
Захід підготували бібліотекарі Н.Вавіліна, А.Полянська.

                                                                                       
 3 жовтня 2018 року у Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих і дітей відбулася нарада бібліотечних працівників району, присвячена Всеукраїнському Дню бібліотек. Також було підведено підсумки роботи бібліотек району за дев'ять місяців 2018 року.«В.О.Сухомлинський в діалозі з сучасністю»


У Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих і дітей відбулось засідання літературної вітальні, присвяченій 100-річниці від дня народження В.О.Сухомлинського «В.О.Сухомлинський в діалозі з сучасністю».
В роботі вітальні взяли участь читачі бібліотеки, учителі, письменники, бібліотекарі Кіровоградського району та бібліотекарі РБ.
 

Тему «Життєжвий та творчий шлях В.Сухомлинського» висвітлила у своєму виступі Вавіліна Наталія, працівник бібліотеки.
Продовжила розповідь про Сухомлинського Пушкаш Оксана, методист по фондах, яка розповіла про ювіляра як читача і пропагандиста художньої літератури та фольклору.
З «Кімнатою казок» та з казками Сухомлинського познайомила присутніх бібліотекар дитячого абонементу Полянська Анастасія. 

Запрошена на захід Каленська Лариса, дитяча письменниця Кіровоградщини, розповіла про вплив літературної спадщини Василя Сухомлинського на її творчу діяльність, а також зачитала декілька своїх оповідань про дружбу та ввічливість. 

«Школою радості» називають Созонівську ЗОШ, про організацію навчання та виховання в якій розповіла вчитель Ніні Тихомирова. 

В кінці заходу всі учасники переглянули книжково-ілюстративні матеріали, викладені на книжковій виставці «Мудра людина із щирим серцем», присвяченій видатному педагогу.

Партизанськими стежками
За мене, за тебе, за всю Батьківщину, 
Хто фронтом звитяги йшов поруч з тобою, 
Боровся з фашизмом, тоді партизанив 
І ворога нищив героєм незнаним. 
Згадай їх усіх, замордованих, вбитих, 
І гідно живи їх життям недожитим!
     День партизанської слави — свято України. Відзначається щорічно 22 вересня. Згідно з Указом Президента України від 30 жовтня 2001 року №1020 в Україні відзначається День партизанської слави. Найважчі та найжорстокіші випробування випали на долю нашого народу у роки Другої світової війни. Мільйони українців пройшли крізь це пекло і не скорилися. З почуттям безмежної подяки й любові ми віддаємо данину поваги ветеранам антифашистського опору: колишнім підпільникам і партизанам, захисникам і визволителям рідної землі – усім, кого ми з гордістю називаємо народними месниками.

    У День партизанської слави ми вшановуємо всіх тих, хто подарував майбутнє нам та нашим нащадкам. Події Великої Вітчизняної війни вчать нас згуртованості та єдності у боротьбі з загрозами. Тільки разом, об'єднавши зусилля всієї світової спільноти, ми зможемо ефективно протистояти тероризму, дискримінації, національній та релігійній нетерпимості. Це наш борг перед гeроями-переможцями! Відзначення цього свята є державним визнанням неоціненного внеску народних месників у велику Перемогу над фашизмом, відновленням історичної справедливості щодо масової участі українського народу у визвольній боротьбі проти гітлерівської навали. 


    З метою вшанування подвигу партизанів і підпільників у роки Великої Вітчизняної війни у Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих і дітей до Дня партизанської слави для користувачів відбувся відео-перегляд «Партизанськими стежками».Вулицями рідного міста
     У кожної людини є своя Батьківщина. І найріднішою частиною її є те місто чи село, де ти народився і виріс, де робив перший крок, вперше сказав слово "мама", де пройшло твоє дитинство. І куди б не занесла тебе доля, завжди пам’ятаєш вулиці рідного міста і свою домівку. 


     Так, 13 вересня у Кіровоградській районній бібліотеці відбувся відео-перегляд приурочений Дню міста Кропивницького «Вулицями рідного міста». Усі присутні мали можливість пригадати історію, здійснити онлайн- подорож та отримати насолоду від краси і величі рідного міста. 

     У бібліотеці розгорнуто книжкову викладку «Свято нашого міста» на якій розміщено друковані матеріали про етапи розвитку нашого стародавнього і вічно юного міста.
29 серпня на базі Бережинської с/б відбувся семінар на тему 
«Сучасні аспекти діяльності бібліотек на допомогу екологічному вихованню населення».
У програмі семінару висвітлено питання:

-«Природний ландшафт регіону» (виступ сільського голови Бондаренко Н.В.) 

- «Знайомство з базовою бібліотекою» (перегляд відео-презентації «Наше село», знайомство з проектом «Нове життя» зав бібліотекою Шаріпова Н.І.) 
- «Проблеми екології і роль бібліотек в екологічному вихованні населення» (консультація Фролової В.С. та Пушкаш О.Є.) 


- «Знати. Любити. Берегти.» (творче спілкування виступи В.Гришиної -Шевченківська с/б, Тихомірової Н.Г. – Созонівська с/б, Ярошенко Л.Г. – Аджамська с/б, Мачули Л.І. – Шостаківська с/б) 

- «Екологічний батл Флора проти Фауни» (бібліотекар районної бібліотеки Вавіліна Н.) 

- анкетування серед сільських бібліотек «Сучасні аспекти діяльності бібліотек на допомогу екологічному вихованню населення» 
- підведення підсумків семінару. Організаційні питання (учасники семінару).
«Україна – країна де варто жити»

    24 серпня, Україна святкує 27 річницю проголошення Незалежності. 
    Україна – наша земля, рідний край. Наша країна з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею, мудрими і талановитими людьми. 
Напередодні Дня Незалежності України, в Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих і дітей відбулося засідання святкової літературної вітальні «Україна – країна де варто жити». Учасники заходу переглянули історичний екскурс «Слава і воля України», а також взяли активну участь у вікторині «Чи знаєш ти Україну?», яка зацікавила учасників динамічним і яскравим перебігом, викликала пізнавальне заохочення. 


    Усі відвідувачі заходу познайомилися з літературою, яка представлена на книжковій виставці «Хай буде вільна Україна на всі віки, на всі часи». 


    На завершення заходу бібліотекарі для своїх користувачів провели майстер-клас «Патріотична прикраса» , де всі вчилися плести браслети з яскравих жовто-блакитних кольорів.     Сьогодні ніщо не може зупинити відродження національного духу всім нам треба плекати у серці любов до села чи міста, де живемо, до рідних своїх, до духовної і культурної спадщини нашої Батьківщини. 
                З Днем Незалежності України!!!Читаємо Марка Кропивницького

    Під такою назвою в області проходить конкурс з популяризації творчості класика української літератури. В ньому взяли участь дев’ять бібліотек району. Роботи представлено в номінаціях «Кращий буктрейлер» та «Краща міні-вистава» за драматичним твором М.Кропивницького. Опрацьовано такі п’єси автора «Глитай, або ж павук», «Дай серцеві волю, заведе у неволю», «Доки сонце зійде, роса очі виїсть», «По ревізії». 
    Компетентне журі, яке очолювала головний спеціаліст відділу культури, туризму та культурної спадщини Алла Тураєва, оцінювали інформативність, технічне оформлення, оригінальність постановки, рівень акторської майстерності та виразність читання представлених буктрейлерів та міні-вистав. 
    Представник обласної наукової бібліотеки ім. Д.Чижевського Любов Циганкова внесла свої зауваження та побажання щодо конкурсних робіт. 
    Кращими роботами визнано: 
-буктрейлер Созонівської с/б завідуюча Тихомирова Н.Г. – перше місце; 
-буктрейлери районної бібліотеки та Аджамської с/б №2 – друге місце; 
-буктрейлер Бережинської с/б – третє місце. 
    Буктрейлер , який підготувала бібліотекар Грузьківської с/б Третяк Віта, здобув найбільше глядацьких симпатій. У підготовленому буктрейлері виступили професійні артисти Ірма Вітовська, Рима Зюбіна, Інна Рощина та Ольга Сумська. 
    Переможці конкурсу нагороджені дипломами та цінними подарунками оргкомітету конкурсу. 
    Проведений конкурс зацікавить користувачів глибше познайомитися з творчістю драматурга- земляка Марка Кропивницького.

ДЕНЬ  ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ У БІБЛІОТЕКАХ КІРОВОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ

     Цього року традиційні літні навчання бібліотекарів проходили на базі бібліотек, які очолюють нещодавно призначені працівники. 
     « День відкритих дверей »- так назвали зустріч з колегами в Грузьківській , О-Косогорівській, Веселівській, Покровській сільських бібліотеках. 


     Мета занять допомога новопризначеним працівникам в освоєнні бібліотечних форм роботи з фондом по його рекласифікації, користувачами різних вікових категорій, по створенню комфортних умов для обслуговування користувачів . 
Прикладом такої роботи стала О-Косогорівська сільська бібліотека. 


     Бібліотекарем, якої є Протасова Ганна. Роками занедбане приміщення бібліотеки, зусиллями сільської ради ( сільський голова Юрій Тегза), перетворилося на затишну естетично оформлену книгозбірню з краєзнавчим, етнографічним куточком з українською хатою та піччю. Бібліотекарем збираються матеріали про видатну землячку Лідію Забілясту. 


     В інших базових бібліотеках надавалась допомога по оформленню актуальної наочності, розстановці та рекласифікації фонду. 
     Вчасно надана допомога – потужний старт бібліотечної роботи для новачків.«Конституцію вивчаємо, пам’ятаємо, поважаємо»

     28 червня наша країна відзначає День Конституції. Саме 22 роки тому в Україні було прийнято Основний Закон держави. Цей акт закріпив незалежність українського народу, зробив його справжнім володарем суверенітету.

    Щоб поринути в історію і нагадати  історичні  передумови прийняття Основного Закону України, прослідкувати шлях, пройдений нашою державою від Конституції Пилипа Орлика до прийняття нової Конституції України, бібліотекарі Кіровоградської районної бібліотеки для дорослих і дітей організували засідання літературної вітальні «Конституцію вивчаємо, пам’ятаємо, поважаємо».

    Розпочався захід з перегляду відео-презентації «Конституція незалежної держави». Потім відбувся правовий брейн – ринг. Під час якого дві  команди змагалися в конкурсах: «Шифрувальник», «Правознавча бліц-розминка», «Інтелектуальний штурм», «Юридична математика» та «Консультація. Ситуація». У проведених конкурсах учасники активно відповідали на запитання з правознавства, аналізували порушення прав людей, виконували практичні вправи. Найерудованіші знавці були відзначені. Методист Пушкаш О. познайомила учасників з книжковою виставкою «Конституційні основи державності».


   І вже, як завжди, бібліотекарями була організована творча майстерня, цього разу всі відвідувачі заходу взяли активну участь у майстер – класі по виготовленню Українського прапора за технікою мозаїчного торцювання.

Зелене свято у травах іде

Від того, як ми шануватимемо своїх предків,

свої кращі традиції, залежатиме наша духовність,

наша цивілізованість і майбутнє нашої України...

Василь Скуратівський

   Глибоке пошанування свого родоводу, щира турбота про збереження та примноження народних традицій - усе це вирізняє українців з-поміж інших націй. Отож, традиційно в кожній українській родині шанобливо зберігають та намагаються передати своїм дітям і онукам все, що лишили нам у спадок предки.

  Так, 29 травня  Кіровоградська районна бібліотека була прикрашена клечанням — зеленими гілками клену, верби, липи. На абонементі були присутні усі пахощі рідної землі – духмяні пучечки чебрецю, м'яти, любистку, полину, васильків. У приміщенні відбулося засідання святкової вітальні приурочене Трійці  «Зелене свято у травах іде».

  Розпочався захід вітальним словом директора бібліотеки Валентини Фролової, потім усі присутні переглянули відеофільм «Трійця. Зелені свята», в якому йшлося про історію виникнення свята, звичаї і традиції  святкування.  

   Майстриня Третяк Вікторія, провела майстер клас по виготовленню ляльки – мотанки. Спочатку Вікторія розповіла про історію походження ляльки, відому як оберіг. Вона виконує різні функції – охорона дому, сім’ї, дітей, сну, господарства, близьких та рідних. Перша лялька-мотанка зявилася майже 5 000 років. Це була не просто іграшка. Вважалося, що вона захищала людину від неприємностей та бід.

    Учасники вітальні взяли участь у майстер-класі, та з великою цікавістю почали виготовляти свою ляльку-мотанку, свій оберіг, свій символ щастя та успіху. У кожного, до речі,  вона  вийшла індивідуальною, не схожою на інші.

   Учасники вітальні розповідали про інші види домашнього оберегу – цілющі рослини. Так, про властивості чебрецю повідомила Ніна Тихомирова.

 По завершенню вітальні гості мали можливість переглянутипублікації, які були представлені на книжковій виставці „Зеленеє свято у травах іде".

«Спадщина тисячоліть»

      Щорічно 24 травня всі слов’янські країни відзначають День слов’янської писемності і культури та вшановують пам’ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія – творців слов’янської писемності. 
      В Україні День слов’янської писемності й культури встановлено відповідно до Указу Президента України від 17 вересня 2004 року № 1096/2004. 
     У Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих та дітей розгорнуто книжкову виставку «Спадщина тисячоліть». На виставках представлені видання: М. Грушевський «Про українську мову і українську школу, Т. Г. Шевченко «Кобзар», Г. Півторак «Українці звідки ми і наша мова», О. Олійник «Культура мовлення», практикуми та довідники з української мови, та книги, які вважаються пам’ятниками стародавньої української літератури: «Повість минулих літ», «Слово о полку Ігоревім» та інші. 

«В вас мудрість вічна і любов жива…

А хтось же вас народжував, слова,

Хтось ті суцвіття звуків винаходив,

Що стали потім мовами народів.»


                             Станіслав Тельнюк

«Величне і прекрасне слово Мати! Від неї все на світі! Навіть світ…» 
      Кожного року, в другу неділю травня, в Україні відзначається поважне свято – День матері. 
     День матері – одне з найбільш зворушливих свят, тому що всі ми з дитинства і через все життя до своїх останніх днів несемо в душі єдиний і неповторний образ – образ своєї матері, яка все зрозуміє, пробачить, притисне до серця і буде самовіддано любити свою дитину незважаючи ні на що. 
     День матері – свято любові і поваги, і єдиним справжнім подарунком у цей день є вираз взаємної любові! 
Так, напередодні цього величного свята, у Кіровоградській районній бібліотеці відбулося засідання літературної вітальні до дня Матері «Величне і прекрасне слово Мати! Від неї все на світі! Навіть світ…» 

Розпочався захід вітальним словом директора бібліотеки Валентини Фролової, потім ведучі свята Вавіліна Наталія та Безсонова Світлана розпочали літературно-музичну композицію, під час якої відвідувачі дізналися про запровадження свята в Україні, переглянули відео- фільм «Мама – ангел кожної дитини», прослухали цікаву історію про значущість в житті людини Колискової пісні та подивилися мультимедійну презентацію «Образ Матері у літературі та творах мистецтва». Усі присутні зі сльозами на очах прослухали легенду про ніжність, любов та добро материнського серця. 

     До заходу розгорнуто виставку «Краса на полотні маминими руками». Тут і весільний рушник, що донці вишила Лагно Віра Степанівна, пам’ятні рушники, картини, мереживо з рук Лимаренко Надії Григорівни, Мисан Любові Прокопівни. Їх презентували їхні доньки Валентина і Наталія. Щиро захоплювались присутні рушником, вишитим 65 років тому на день народження доньки зі словами «При солнышку тепло, а при матере- добро». 
Поезію Вадима Крищенка та власні вірші про маму декламувала Ніна Тихомирова. 

      В свою чергу гості заходу згадували своїх матерів, ділилися зворушливими розповідями про них, та вшанували Матір – заступницю, Матір – ангела хранителя, Матір – берегиню роду.Книжкова виставка до Дня Пам’яті та Примирення і Дня Перемоги над нацизмом у Європі
До цієї дати у Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих та дітей оформлено книжкову виставку 
«Спасибі за життя солдатам Перемоги»
Минають роки, відлітають у вічність, але є дати непідвладні часу. Битва з фашизмом – далека історія для більшості сучасників. Та живою і невмирущою є пам’ять про тих, хто ціною власного життя відстояв мир, свободу і незалежність Батьківщини, врятував світ від фашистської навали. Святий обов’язок – донести до нащадків історичну правду про війну та її героїв, їх подвиги, радощі перемог та біль втрати бойових друзів, зробити все для того, щоби ніколи не перервався зв’язок поколінь.
Книги, альбоми, газетно-журнальні статті, представлені на експозиції, допоможуть більше дізнатися про боротьбу нашого народу проти фашизму та вшанувати пам’ять наших батьків та дідів.З метою гідного вшанування подвигу Українського народу в Другій світовій війні в бібліотеці всі бажаючі мали можливість переглянути мультимедійну презентацію 
«Війна і перемога. Біль і пам’ять» .

«Я пам’ятаю! Я пишаюсь!»

    З метою залучення учнівської молоді до вивченні історії рідного краю, користувачі бібліотек району взяли участь в обласному краєзнавчому конкурсі «Я пам’ятаю! Я пишаюсь!». 
    Учасники заходу поглиблено вивчали історію рідного краю, залучались до пошукової роботи. 
Переможцями конкурсу в районі стали: Лисенко Анастасія Володимирівна учениця 11 класу Бережинської ЗОШ I-III ст., тема роботи «Політичні діячі Української революції – уродженці краю», в якій висвітлено діяльність В.Винниченка. Михайлюк Софія Олександрівна учениця 9-го класу та Довбиш Марина Борисівна учениця 8-го класу Аджамської ЗОШ, представили роботу на тему «Увічнення пам’яті борців за незалежність України», про Аджамську підпільно-диверсійну групу в боротьбі проти фашистської навали, яку очолив Линченко Дмитро Пилипович. 
    При написанні робіт учні використали спогади очевидців, архівні матеріали, фото-документи, фронтові листи. 
    Учнівські роботи надіслано на розгляд обласного оргкомітету краєзнавчого конкурсу учнівської молоді «Я пам’ятаю! Я пишаюсь!». 
    Учасники заходу відзначені Грамотами та подарунками.


      

«Комфортність бібліографічно-інформаційного обслуговування основна складова престижу та іміджу бібліотеки»
під такою назвою 25 квітня 2018 року на базі Кіровоградської районної бібліотеки пройшов семінар- практикум для бібліотечних працівників Кіровоградського району . 
     Відкрила семінар директор Кіровоградської районної бібліотеки Фролова Валентина Степанівна, яка ознайомила присутніх з «Основними завданнями та напрямками роботи бібліотек у 2018 році». 
     Методист районної бібліотеки Пушкаш Оксана Євдокимівна в своєму виступі зазначила, що довідково-бібліографічна діяльність є важливою функцією сучасної бібліотеки, яка тісно пов’язана з обслуговуванням користувачів, створенням довідково-інформаційних ресурсів та довідково-пошукового апарату як засобу організації доступу до них. ДБО передбачає взаємодію двох суб’єктів: користувача, який має інформаційну потребу і бібліотекаря. Ця взаємодія базується на основі розвинутої системи бібліотечно-бібліографічної та науково-інформаційної діяльності з використанням фондів, ресурсів, традиційних та сучасних пошукових систем, широкого бібліографічного знання.
     Присутні мали змогу переглянути відео-презентацію  «Традиційні та інноваційні форми інформаційно бібліографічного обслуговування», яку підготувала бібліотекар абонементу Кіровоградської районної бібліотеки Вавіліна Наталія Федорівна. 
      Під час творчого спілкування бібліотекарі розділившись на дві команди взяли участь у грі «Біліографічне доміно» основним заданням якого було встановити відповідність автора назві книги, переможці були нагороджені призами.
     Підводячи підсумки навчання учасники дали відповідь на запитання Анкети Учасника районного семінару – практикуму «Комфортність бібліографічно-інформаційного обслуговування- основна складова престижу та іміджу бібліотеки», також висловили свої побажання, щодо тем, які необхідно висвітлити під час наступних навчань.


Шановні користувачі!
 У Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих і дітей організована книжкова виставка до Дня Чорнобильської трагедії
" Чорнобиль... ти лихо пекуче, тобі я  не бачу кінця..."

На виставці представлені документальні матеріали, художні твори, публіцистичні нариси як кінця 80-х, так і сьогодення.

Запрошуємо відвідати виставку!«Незвичайний день сьогодні - День Святковий,  Великодній»

Саме під такою назвою в один із великодніх днів у районній бібліотеці відбулося засідання літературної вітальні, на яке зібралися користувачі та друзі бібліотеки.
Привітала зі святом всіх присутніх директор районної бібліотеки для дорослих та дітей В.С. Фролова, яка побажала всім міцного здоров’я, сімейного щастя, благополуччя, миру і затишку в оселях і, щоб сяйво Великоднього сонця не згасало у серцях.
Бібліотекарі підготували цікаву інформацію про народні традиції та обряди українського народу, пов’язані з Паскою та Вербною неділею. Познайомили всіх присутніх із традиціями відзначення Великоднього свята деяких країн світу. Завдяки легендам відвідувачі більше дізналася про писанки, які є оберегом і символом життя, ознайомилися з символікою кольорів, з найбільш поширеною технікою орнаментів писанкарства.
Методист Пушкаш О. провела огляд книжково-ілюстративної виставки «Великдень іде – свято в душі несе».


  Дуже  сподобався читачам майстер-клас по виготовленню та розмалюванню  «Пасхального яйця», на якому учасники власноруч створювали чудові сувеніри до головного християнського свята та навчились оформляти Великодні яйця.  Колектив районної бібліотеки для дорослих та дітей щиро вітає всіх з прийдешнім святом Воскресіння Господнього та бажає гарного настрою та смачної паски!

Флора проти Фауни

   30 березня та 12 квітня бібліотекарі Кіровоградської районної бібліотеки для дорослих і дітей провели для  учнів третіх та четвертих класів ЗОШ № 23 екологічний батл  «Флора проти Фауни».


            Розпочався захід із перегляду відео файлу «Крик Землі», який допоміг присутнім відчути, які проблеми нас оточують, та як наші необдумані вчинки впливають на природу.

   Поділившись на команди «Флора» та «Фауна», діти з цікавістю приймали участь в конкурсах екологічного характеру: «Бліц-турнір», «Анаграми», «Створи слово»,  а також  «Ромашка», які вимагали від учнів відгадати загадки, відповісти на питання, відтворити слова та рухи. З великим задоволенням діти взяли участь у руханці «Якщо любиш ти природу, роби так!»


    Із зацікавленістю діти  переглянули відеоролики про екологічний стан нашої країни та області, ознайомилися із літературою, яка була представлена на книжковій виставці «Захищаючи життя природи, ти продовжуєш своє».


    Діти також послухали розповідь бібліотекарів про аварію на ЧАЕС, героїчні дії пожежників-ліквідаторів, працівників станції, військових, лікарів у боротьбі з "мирним атомом", які ціною свого життя захищали нас від наслідків катастрофи. На кінець заходу дітлахи висловлювали свої думки щодо збереження навколишнього середовища. Всі прийшли до спільного висновку: якщо б кожен із нас прибирав сміття після себе, піклувався про природу, не забував гасити вогонь, то екологічний стан нашої країни та міста був зовсім інакшим.

    Сподіваємось, що подібні заходи це ще один внесок в наше чисте майбутнє!

 
Поезія – це завжди неповторність, 
Якийсь безсмертний дотик до душі 
                      Л.Костенко 

     Поезія – це голос людської душі. Вона здатна знаходити відгук у душах людей, хвилювати їх, надихати.
      До Всесвітнього Дня поезії у Кіровоградській районній бібліотеці розгорнуто книжкову виставку “Поетична весна”. Вона розкриває творіння людської творчості, які сходять зорею і яскравіють на поетичному небосхилі. 
     Відвідувачі можуть познайомитись із представленими збірками класиків, із збірками сучасних авторів, а також прочитати твори наших земляків. 
     Познайомившись із виставкою, ніби поринаєш в чарівний світ поетичних звуків, починаєш цінувати красу природи, прагнеш відірватися від сірої буденності, відпочити душею. 
«Людина, для якої книжка 
вже у дитинстві стала такою необхідною, 
як скрипка для музиканта, 
як пензель для художника, 
ніколи не відчуває себе обділеною, 
збіднілою і спустошеною». 

В. Сухомлинський
  
      У рамках тижня дитячого читання «Ми читаємо завзято, а читання нам – це свято» бібліотекарі Кіровоградської районної бібліотеки для своїх користувачів провели виховний захід «Шлях до серця дитини» приурочений 100- річчю від дня народження В. Сухомлинського.    


      Учні мали можливість познайомитись з дитячими та юнацькими роками Василя Олександровича, переглянути відеоролик із спогадами його доньки Ольги, однокласниці Сухомлинського Мотрі Сироватки, а також почути відгуки про знаменитого педагога його колишніх учнів. 


      Бібліотекар Безсонова Світлана прочитала оповідання В.Сухомлинського «Як Павлик списав у Зіни задачу», про взаємовідносини між дітьми, про доброту і чуйність і всі разом проаналізували твір, дійшовши висновку, що підлість є негативною рисою людини. 


     Після заходу всі бажаючі мали можливість переглянути книги, які були представлені на книжковій виставці «Книга і читання – важливий чинник у вихованні духовних цінностей дітей».    


   
Оновлена земля шанує Кобзаря

    Тарас Шевченко… Такий великий, як Україна, як світ. 
Немає України без Шевченка, як Шевченка без України. 
    6 березня в Кіровоградській районній бібліотеці відбулося засідання літературної вітальні «Оновлена земля шанує Кобзаря», на яку завітали читачі, шанувальники Шевченківського слова, щоб хоч на крок наблизитись до нашого Генія і Пророка. 

    Бібліотекар запропонувала усім присутнім здійснити уявну мандрівку в світ одвічної теми кохання Великого Кобзаря.     Вона наголосила, що серед величезного сузір’я поетів і художників планети неможливо знайти того, хто б так любив, шанував, обожнював дівчину, жінку, жінку-матір, як це зробив Тарас Шевченко. Усі присутні мали можливість переглянути альбоми з ілюстраціями картин Тараса Шевченка, а також переглянути відео презентацію "Правда і міфи про Кобзаря”, в якому висвітлювались деякі факти про перше й останнє кохання геніального поета. Ця інформаційна частина дуже зацікавила присутніх і плавно перейшла в ліричну. 

    Усі бажаючі мали можливість продемонструвати улюблений вірш Т.Шевченка та переглянути книжкову виставку «Геній, якому судилася вічність».


Шановні користувачі!

Запрошуємо вас до Кіровоградської районної бібліотеки переглянути книжкову виставку «Десь на дні мого серця, заплела дивну казку любов» приурочену Міжнародному Жіночому Дню 8 березня.


На виставці представлені вірші українських поетів, жіночі романи і привітання присвячені усій прекрасній половині людства.
Розміщена література про те, як бути коханою, красивою та просто бути жінкою. А бути жінкою - це ціле мистецтво.
На нашій виставці жінки знайдуть різноманітну літературу і кожна зможе підібрати собі щось цікаве та корисне.
Зі святом весни вас, любі жінки!
Запрошуємо на перегляд до бібліотеки.Творча лабораторія
      29 березня 2017 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 р. № 177 «Про припинення використання Бібліотечно – бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації», яка передбачає відмову від використання бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК) та переведення бібліотек України на Універсальну десяткову класифікацію (УДК)як міжнародну систему.
     Чергове заняття творчої лабораторії , що відбулося в районній бібліотеці, було присвячене саме цій темі. Впровадження УДК в практику роботи сільських бібліотек – одне з основних по роботі з фондом. На заняттях працівники книгозбірень знайомилися з методикою індексування за УДК: сукупністю заходів та правил побудови індексів УДК для понять, які відображають основний зміст документа. Згідно «Таблиці зіставлення індексів ББК і УДК », проведено практичні заняття по переведенню фонду з індексів ББК на індекси УДК.          Провела заняття та виступила з консультацією методист по фондах районної бібліотеки Оксана Пушкаш.
«Звучи, рідна мово
   З метою сприяння вільному розвитку української мови, формуванню національного менталітету підростаючого покоління, прищеплення і розвиток почуття патріотизму та національної гордості, бібліотеки Кіровоградського району взяли участь в обласному бібліомарафоні «Звучи, рідна мово!». 
   Користувачам запропоновано різноманітні масові заходи: літературна вітальня, літературне свято, конкурси, вікторини, «Співці зачарованих степів», «Скарби невмирущого слова». Бібліотекар Созонівської бібліотеки Ніна Тихомирова запросила юних читачів на мовну гру «Рідна мова в іграх, віршах і загадках», вікторину «Кращий знавець рідної мови», пізнавальну мозаїку «До рідного слова торкаюсь душею», бібліотечного дайжесту «Кращої, ніж рідна, мови не буває». 
   Флешмоби на тему «Чому я розмовляю українською?», «Все, що душа довірила словам», «Барвистість одвічна народної мови» для своїх читачів організували бібліотекарі Аджамки, Бережинки, І-Благодатного. 
   Фольклорний турнір «Плекатимеш мову – цвістимуть слова», розваги у країні мовознавства «Буду я навчатись мови золотої», поетичний марафон «Ти, рідна мово, чиста, як роса», етнографічна мандрівка «Із слова починається родина, із мови починається наш рід » - ці та інші заходи сприяли активізації роботи бібліотек, щодо вивчення, розвитку української мови, її багатства і краси. 
   Цікаві масові заходи організували районна, Могутненська, Миколаївська, Шостаківська, Українська, В-Байрацька бібліотеки. Вони сприяли залученню нових користувачів до бібліотек району. 
   Слід відзначити активність користувачів різних вікових груп у заходах бібліомарафону.
Невмирущі скарби 
Української Мови
    За рішенням ЮНЕСКО 21 лютого всі народи землі відзначають Міжнародний день рідної мови. Це свято дає можливість кожному громадянину будь-якої країни відчути свою належність до рідної нації, відчути себе часточкою народу, серед якого народжуєшся, зростаєш, стаєш Людиною. 
    У Міжнародний день рідної мови в Кіровоградській районній бібліотеці для користувачів, щирих українців, котрим не байдужа доля рідного слова було проведено літературну вітальню «Невмирущі скарби української мови», під час якої бібліотекарі розповіли про роль рідної мови в житті народу, історію виникнення Міжнародного дня рідної мови, прочитали вислови відомих філософів і письменників про мову, переглянули відео «Спочатку було слово…», «Молитва до Мови», «Цікаві факти про Мову», читали гуморески «Суперечка» і «Гаряча філософія», а також прослухали Гімн рідній Мові… На абонементі було оформлено книжкову виставку «Велика сила рідного слова». 

 

    У світі існує дуже багато мов і для кожного народу його мова є найважливішою, у ній втілюється погляд на світ, на самих себе. Мова не лише засіб спілкування народу, через неї відбувається процес самовизначеності нації. Вона – символ свободи, отже державності народу і ми мусимо захищати її на своїй землі як свободу своєї нації. 


    Наші читачі проявили свою любов до рідної мови і підготували поетичні рядки про мову, чим приємно вразили усіх присутніх у залі. 

Мово моя рідна,

Мово калинова!

Я безмежно вдячна,

Що звучить розмова!

***

Рідне слово, процвітай!

Звучи веселково,

Всю країну об’єднай,

Живи вічно, не вмирай!

***

Є на світі мов багато

Найрідніша

Мова українська!

Милозвучна, мелодійна

І завжди така надійна.

Мово наша – ти співоча

І вишнева й калинова

І бузкова українська мова.

***

Немовлятко в світ приходить,

Мама словом приголубить,

Колискову заспіває,

Мови рідної навчає,

В незнаний світ благословляє,

В майбутнє сина окриляє,

Хай Бог усім допомагає,

Усім щасливо в світі жити,

мову плекати і любити! 

Активну участь у заході взяли Ніна Тихомирова, Наталія Шаріпова, Зінаїда Вернидуб, Любов Танцюра. Ведучими свята були Наталія Вавіліна та Світлана Безсонова.


З Любов’ю до Книги і Бібліотеки!

   Саме під таким гаслом у Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих і дітей пройшли два лютневі дні поспіль, приурочені Дню святого Валентина. Користувачі з великою щирістю та вдячністю зізнавалися бібліотеці у коханні, ділилися позитивними емоціями від багаторічної дружби з нею. 


   З великим задоволенням усі відвідувачі долучилися до акції «З Любов’ю до Книги і Бібліотеки», створювали велике об’ємне серце з маленьких тендітних троянд, промовляли гарні слова побажання, слова вдячності, натомість отримували від бібліотекарів символ кохання – Валентинку. 
   На абонементі було розгорнуто книжкову виставку «Усе починається з кохання…», на якій було представлено найкращі книги про світле та ніжне почуття. 


   Уже протягом не одного століття до одвічної теми любові завжди зверталися художники, скульптори, композитори, філософи. Але найромантичніше це невичерпне почуття оспівано у поезії. Тому і наші користувачі спробували доторкнутися до вічної теми кохання написавши рядки, які неодмінно передають найсвітліші, потаємні почуття. 

***
Танцює в небі пташка – це любов,
Голубить сина мати – це любов,
Любов – бузковий цвіт, барвисті квіти.
Любов – щасливі ми, щасливі діти.
Кохання проростає, як зернина.
У серці кожного таємної щоднини,
Воно – натхнення жити і любити
мріяти, творити і робити.

***
Мов два ясних сонечка,
Любі мої донечки,
Як я вас кохаю,
Любові, щастя вам бажаю.
А мої внучатка -
Два маленьких янголятка.
Арінулька – мов та квіточка,
А Софієчка – журчить, я річечка.
Як Вас не любити?
Як не голубити?
Я на вас чекаю!
Я вас завжди виглядаю!
Мої ви маленькі
Дюймовочки золотенькі.


***
Валентинка, Валентинка.
Всіх коханих привітай!
Облітай по всьому світу,
Усі пари об’єднай!

***
Я, люблю тебе , матусю,
В ніжні очі подивлюся,
і подякую за все,
що вплила в життя моє.
Рідний, тато, Вам спасибі
Буду завжди промовляти
За слово мудре і за захист,
Що зуміли крила дати. 
Дякую, вам мої рідні! 
І дозвольте обійняти
з Днем Кохання, в День Любові
З тридцяти семи річчям
Щиро привітати.
Живіть щасливо і багато, 
Один одного любіть! 
А ми будемо шанувати, 

Відвідувати вас і допомагати! «Краса землі моєї - Україна»


 «Бібліотек@ - інформаційна планета»


 «В крихітках хліба – щастя людського цвіт»

Дорога без зворотнього напрямку…

    У Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих і дітей 2 лютого відбулася година пам’яті «Дорога без зворотнього напрямку…» приурочена загиблому в ДТП співаку Андрію Кузьменку, лідерові гурту «Скрябін». 
    Бібліотекар ознайомила присутніх з новою книгою Кузьми Скрябіна «Я, Шонік і Шпіцберген», в яку ввійшли його пісні 2006-2014 років, де якнайкраще розкривається яскравий талант Кузьми з його іскрометним гумором, тонким ліризмом, чіткою громадянською позицією.Також згадували найяскравіші моменти із його життя, читачі мали можливість переглянули інтерв’ю та відео кліпи зі співаком, прослухати пісні Кузьменка.
    Це вже третій рік немає Кузьми…
    Нагадаємо, 2 лютого в дорожньо-транспортній пригоді загинув видатний український співак, лідер гурту “Скрябін”. За попередніми даними, близько 8-ї години 20 хвилин у Криворізькому районі біля села Лозуватка сталося зіткнення позашляховика, в якому знаходився співак, та вантажівки. Від отриманих травм Андрій Кузьменко, відомий під псевдонімом Кузьма Скрябін, загинув на місці пригоди.

ЧЕРЕЗ КРУТИ ДО МАЙБУТНЬОГО

    Український народ, цього року, сотий раз вшановує пам’ять молодих борців за волю, полеглих під залізничною станцією Крути. Ця битва стала символом героїзму та відданості Українській державі й національній ідеї, а дата – 29 січня 1918 року – днем національної трагедії. Саме в цей день відбувся бій, що на довгі роки став символом боротьби українського народу за свободу і незалежність. 
   З метою ознайомлення читачів з трагічними сторінками історії українського народу, виховання патріотизму та любові до рідної країни, працівники Кіровоградської районної бібліотеки для дорослих та дітей оформили виставку реквієм «Через Крути до майбутнього», біля якої було проведено огляд матеріалів, які були представлені в книгах та періодичних виданнях, що висвітлюють історичні передумови цієї події, основні факти, які зумовили бій під Крутами та історичне значення битви. 
     Відзначення пам’ятної дати – це ще одна нагода схилити голови перед пам’яттю героїчних борців, які віддали своє життя за мирне майбутнє України.День Тетяни у бібліотеці

     Є в морозному січні день, забарвлений радісним, якимось весняним настроєм. Це 25 січня - Тетянин день.           Крім морозу, снігу, яскравого сонечка, які за прикметами обіцяють гарне літо, цьогорічний Тетянин день, порадував читачів цікавою відео презентацією про історію виникнення свята "Дня Тетяни": це свято запроваджене на честь Великомучениці Тетяни, дочки заможного римлянина, яка прийняла смерть за християнську віру та доброчинність. Прадавній переказ свідчить, що Свята Тетяна жила в Римі на рубежі другого і трєтього століть, за часів жорстоких гонінь на християн. Її батько, знатний римлянин, таємно сповідав віру в Ісуса і виховав свою дочку в християнському дусі. Вона присвятила себе служінню Богові і загинула від рук язичників. 
      Історія говорить, що 25 січня став офіційно університетським днем, а Свята Тетяна - покровителькою вищої школи.
80 років з дня народження Володимира Висоцького
         25 січня виповнилося б 80 років з дня народження Володимира Висоцького. До річниці легендарного поета, актора і барда в Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих і дітей відбувся перегляд відео-фільму «Я, конечно, вернусь!» у якому було підібрані правдиві факти про життя та творчість артиста. 
         Володимир Висоцький був і залишається знаковою особистістю – людиною, якого люблять, слухають, цитують напам'ять. Його ім'я уособлює цілу епоху. Його творчість не має терміну давності. Адже він оспівував вічні людські цінності – вірність, благородство, любов. Висоцький жив і творив на максимальних обертах, немов боявся не встигнути. За 42 роки він написав понад 700 віршів і пісень, зіграв десятки ролей у театрі та кіно. 
        Цього дня усі бажаючі мали можливість почути улюблені пісні співака.


Сила великої Злуки

    22 січня – День соборності України, свято створення незалежної Української Народної Республіки. Важливою подією на шляху до соборності став акт Злуки усіх українських земель в єдину самостійну державу, якому присвячена книжкова виставка „Сила великої Злуки ”, оформлена в Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих та дітей. 
     Видання, представлені на виставці, розповідають про велике значення для вітчизняної історії існування Української Народної Республіки, Центральної Ради, про об'єднавчу місію Акту злуки, його вплив на національне самоусвідомлення українців у минулому та сьогоденні.
    Запрошуємо всіх, кому не байдужа наша історія, до бібліотеки ознайомитися з книжковою виставкою.
Хай Різдво у вашу хату 
принесе добра багато! 
    Здається, немає світлішого свята, ніж Різдво, коли дім наповнюється пахощами ялинки, світлом мерехтливих вогнів і очікуванням справжнього дива. І не так суттєво, коли його святкуєш – 25 грудня чи 7 січня, бо головне – це світлі почуття, які сповнюють тебе в цей час, і віра в добро. 
    Різдво в Україні, як і будь-де в християнському світі, залишається найулюбленішим родинним святом. За гостинним Різдвяним столом у бібліотеці на літературній вітальні «Хай Різдво у вашу хату принесе добра багато » зібралися не просто активні користувачі, а наші друзі. 
    Розпочався захід вітальним словом директора бібліотеки Валентини Степанівни, потім відвідувачі переглянули відео- презентацію «Різдво. Історія свята» під час якого гості дізналися про християнську історію свята в Україні, звичаї та традиції святкування. 
    Так, у кожного народу є свої обрядові різдвяні дійства, проте всі вони, відрізняючись за формою дуже подібні за суттю, бо всі є частиною древнього індоєвропейського культу родини. Скрізь на Святвечір за столом неодмінно збирається вся родина. 
    Цікавим і інформаційно корисним став і огляд святкової книжкової виставки «Йде зима холодною ходою. Традиційні свята веде за собою!». 
    І красуня ялинка, і святкова музика – все це створило теплу, невимушену атмосферу Довіри, Добра і Любові. 
    Як гідні нащадки своїх предків всі ми повинні знати, шанувати наші кращі звичаї, традиції, бо від цього залежить наша духовність, наша цивілізованість і врешті-решт, майбутнє нашої рідної землі. 
    А яке ж Різдво без подарунків? Звичайно ж солодощі, рум’яний калач і смачний український узвар! 
    З особливим теплом і натхненням була виконана усіма присутніми величальна колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю» . 
«Христос народився! – Славімо Його!»

На допомогу переселенцям та біженцям

"список корисних лінків"

Кіровоградська обласна державна адміністрація

Кіровоградська обласна організація Товариства Червоного Хреста України Кіровоградщина: переселенцям допоможуть волонтерські та благодійні організації. АДРЕСИ"

Управління ДМС України в Кіровоградській області Важлива інформація для громадян, змушених залишати свої оселі

Управління ДСНС України в Кіровоградській області Інформація для громадян АР Крим, Донецької та Луганської областей

Переміщеня з АТО

Кіровоградський регіональний центр зайнятості Служба зайнятості – громадянам, які перемістилися з АР Крим, Севастополя та східних регіонів України До уваги переселенців

Кіровоградська міська рада ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН, ЯКІ ПРИЇХАЛИ З АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ ТА МІСТА СЕВАСТОПОЛЬ  

Кіровоградська районна бібліотека для дорослих і дітей пропонує своїм користувачам!!!

Скористайтесь великою базою рефератів з різних предметів , яку підготували працівники районної бібліотеки, при підготовці і написанні доповідей, повідомлень, рефератів і курсових робіт. 
        

  Наша адреса: 
м. Кіровоград
вул. Дарвіна, 23
тел. (522) 56-76-31
Е-mail:
bibliotekakr2014@gmail.com


hit.ua: сейчас на сайте, посетителей и просмотров за сегодня


   


Графік роботи бібліотеки

 Понеділок - четвер - з 8.00 до 17.00

              П'ятниця, Неділя   -  з 8.00 до 16.00
              
              Обідня перерва-   12.00 до 12.45

                    Субота -Вихідний     

                      Останній четвер місяця -
                         санітарний день.