חורף

מאפיניים:

עונת החורף היא אחת מארבע עונות השנה. זו העונה עם הימים הקצרים ביותר (יחד עם הסתיו) והטמפרטורות הנמוכות ביותר. באזורים המרוחקים מקו המשווה יורד שלג בעונת החורף. תאריך תחילת החורף משתנה בהתאם למקום ולתרבות. על פי המטאורולוגיה המודרנית החורף חל בחודשים דצמבר, ינואר, פברואר ומרץ בחצי הכדור הצפוני ובחודשים יוני, יולי ואוגוסט בחצי הכדור הדרומי. עם זאת, באופן מסורתי בתרבויות אירופאיות רבות החורף מתחיל בחודש נובמבר.  החורף הישראלי קצר יחסית וקר פחות ביחס לחורף במדינות אירופה. כמות המשקעים שיורדת בישראל במהלך החורף תלויה בשקעים הקפריסאיים הפוקדים אותה, אלה מורידים את עיקר הגשם בחורף. שעות הלילה הן 'דומיננטיות' בתקופת החורף ובמרבית האזורים הוא מאופיין בכמות המשקעים הגדולה ביותר. מבחינה אסטרונומית החורף מתחיל ביום הקצר ביותר בשנה ובכל יום חורף יש יותר אור שמש בקודמו.                                                  החורף הוא קר ומושלג (בייחוד בחצי הכדור הצפוני). ובאזורים בעלי האקלים הממוזג (צפונית לישראל) מתפתחות סופות שלג עזות הגורמות לשיבושים רבים.                                                                                                                             על פי ההגדרה האסטרונומית החורף מתחיל ב"יום המפנה" (21 בדצמבר או-21 ביוני בחצאי הכדור הצפוני והדרומי בהתאמה) ומסתיים ב"יום השוויון" (21 במרץ או-21 בספטמבר בחצאי הכדור הצפוני והדרומי בהתאמה).

וידאו של YouTube

התופעות בעונת החורף:

משקעים הם המים היורדים מהעננים אל פני כדור הארץ בצורת גשם, ברד , שלג, טל.

עננים, גשם, שלג, ברד, רוח ברק, רעם וקשת.

גשם

תהליך היווצרות הגשם

השמש שולחת אלינו את קרניה החמות,מחממת ים, אגם ושלוליות.     אדי המים החמים עולים למרומים,שם למעלה הם מתקררים והופכים לעננים. באוויר הקר גדלות הטיפות,והן נעשות יותר כבדות יותר קרות. עד אשר באוויר לשוט אינן יכולות ואז על ראשינו בצורת גשם הן יורדות.

 

 

השלג

תהליך היווצרות השלג

פתיתי קרח היורדים מן הענן אל האדמה נקראים שלג, שלגים.            טיפות המים הזעירות שבענן קופאות והופכות לגבישי קרח גדולים שצונחים באוויר.
אם מידת החום על פני הקרקע היא 0 מעלות או פחות ירד עליה שלג רך.
השלג מפשיר רק כאשר מידת החום עולה על 0 מעלות.                    בארצות קרות ומושלגות אנשים וילדים רבים עוסקים בספורט הסקי, גם בארצנו – בחרמון. כמו כן נערכות תחרויות של בניית בובות שלג.

הברד

תהליך היווצרות הברד

טיפות המים היורדות מן הענן, קופאות ושוקעות על האדמה בצורת גרגירי קרח נקראות ברד.
טיפות הגשם, בדרכן אל הקרקע נתקלות בזרם אויר עולה, שמחזיר אותן לענן. שם הן קופאות והופכות לפתיתי ברד. פתיתי הברד יורדים ושוב נתקלים בזרם אויר עולה , שנושא אותן לענן והפתיתים מתכסים בעוד שכבת קרח ושוב יורדים… ועולים…

וכאשר פתיתי הברד נעשים מספיק כבדים, הם נוחתים כאבנים קטנות על הקרקע ונמסים מיד, כי מידת החום על פני הקרקע גבוהה מזו שבמרומים.

 

 

רוח

רוח – תנועת אויר.

אויר הנע ממקום למקום.

מהי רוח?
האטמוספירה, העוטפת את כדור-הארץ, מורכבת מאוויר - תערובת של גזים, כגון חנקן, מימן וחמצן. חלקיקי האוויר שבאטמוספירה נעים כל הזמן באופן אקראי לכל הכיוונים. תנועה אקראית זו איננה גורמת לזרימה של אוויר ממקום למקום; האוויר זורם, כאשר נוסף לתנועתם האקראית חלקיקי האוויר נעים יחד לכיוון מסוים. תנועה זו של גוש אוויר גדול לכיוון מסוים היא שיוצרת את הרוח.
מהם הכוחות המניעים את הרוח?
הסיבה העיקרית לתנועת האוויר מעל פני כדור-הארץ היא ההתחממות הבלתי אחידה של פני השטח: השמש מחממת את פני כדור-הארץ (היבשות והימים) כל הזמן, אך בצורה בלתי אחידה: יש אזורים המתחממים יותר, ויש כאלה שפחות. כתוצאה מכך, האוויר שמעל אזורים שונים בולע כמויות שונות של חום. חום האוויר משפיע על צפיפותו: אוויר חם הוא צפוף פחות, ולכן הוא עולה - צף למעלה, אוויר קר הוא צפוף יותר, ולכן הוא שוקע.
כאשר אוויר חם עולה, אוויר מאזורים קרים יותר תופס את מקומו. תהליך זה נקרא הסעה, והוא הגורם לאוויר לנוע. החימום הבלתי אחיד של פני כדור-הארץ וזרמי ההסעה הנגזרים ממנו הם הגורמים לרוחות. לרוחות יש תפקיד מכריע בקביעת תנאי מזג האוויר על פני כדור-הארץ.

 

 


הברק והרעם

הברק הוא ניצוץ אור מבריק, המופיע בעננים שבשמים. באשר טיפות המים, שמכיל האויר החם נתקלות בטיפות המים, שמכיל האויר הקר, נוצר חיכוך, שמחשמל את העננים. כאשר העננים טעוני החשמל נפגשים באויר , נוצרת התפרקות חשמלית ונדלק ניצוץ גדול – זהו הברק.         ברק שפגע בעץ או בבית יכול לגרום נזק , ברק הפוגע באדם עלול להמיתו.  כדי למנוע פגיעה של הברק ישנו מכשיר הנקרא: כליא ברק.            בבתים מתקנים בראשי הבתים מוט מתכת. מוט המתכת קשור בחוט מתכת אל טבלת ברזל התקועה באדמה. ברק הפוגע בכליא עובר לאדמה ואינו גורם נזק. הרעם והברק נוצרים בבת אחת, הרעם הוא הקול שיוצר הברק. הברק יוצר חום גבוה מאוד אשר גורם לתנועות ותנודות מהירות של האוויר שמסביבו. תנודות אלה יוצרות גלי קול בעלי עוצמה חזקה. הרעם מופיע תמיד אחרי הברק.
התדעו מדוע ? כי מהירות האור גבוהה ממהירות הקול.

 

 
הקשת

לעיתים בימי החורף המעוננים כשהשמש מציצה מבין העננים והגשם עדיין יורד, מופיעה הקשת. הקשת תמיד נמצאת בצד המנוגד אל השמש. מהי הקשת? כאשר קרני אור השמש עוברות דרך טיפות הגשם, מפרידות הטיפות את קרן האור לצבעים השונים שמהם מורכבת הקשת. שבעה פסים צבעוניים בצורת קשת חוצים את השמים. הפסים מסודרים תמיד בסדר קבוע של הצבעים: אדום, כתום, צהוב, ירוק, תכלת, כחול וסגול. לפי התורה הקשת היא סמל לברית שכרת ה' עם נח , כי לא יוסיף עוד להביא מבול על הארץ. ואכן הקשת נראית בסיומו של מטר סוחף.

  


צמחים:

ישנם צמחים חד שנתיים המופיעים בעונה מסויימת נובטים לאחר הגשם הראשון כתוצאה מפיזור זרעים מתפתחים, פורחים ונובלים. וישנם צמחי בצל ופקעות רב שנתיים עשבוניים. לצמחים אלה בצל או פקעת אוגרת מזון כאשר יורד גשם והאדמה רטובה הם נובטים, פורחים ובסוף העונה נובלים.
פרחים המאפיניים את תקופת החורף הם  :
לוע הארי - פרח זה שייך למשפחת הלועניתיים , הוא צומח בשלל צבעים.
נרקיסים - בעל בצל , קיימים כשישה סוגי נרקיסים ולהם כ-800 מינים , בארצנו ניתן למצוא כ-4 סוגים של נרקיסים הניתן להבחין בהם בין החודשים נובמבר עד פבואר.
פורחת בין החודשים נובמבר עד אפריל בעלת פקעות ופריחה מרובה. בהשקית הרקפות יש להימנע מהרטבת הפרחים.
כלנית - הכלנית פורחת מדצמבר עד מארס. הפרח נפתח בבוקר ונסגר בערב או שמתי שנעשה קריר.
אירוסים- בארץ צומחים כ-18 מיני בר של אירוסים.
נורית - הנורית היא צמח רב שנתי אך בחנויות הפרחים ניתן למצוא אותה בעיקר בתקופת החורף , פרח הנורית דומה לכלנית בעלי הכותרת אך לנורית יש עלים הצומחים לאורך הגבעול.
סיגלית - צמח נמוך הפורח בשלל צבעים ועמיד לקרה.

ועוד סוגים רבים של פרחים  המאפיינים עונה זו.


* לחץ על שם הפרח להרחבה.
בעלי-חיים:

ישנם בעלי חיים המתאימים לעונת החורף כאשר בקיץ היו בתרדמה ובעונת החורף הם פעילים. ישנם בעלי כנף המגיעים אלינו מארצות רחוקות ומבלים את החורף בארצנו ובאביב שבים למולדתם.

לדוגמא שלשול הגשם:

תיאור: שלשול הגשם שייך למערכת התולעים הטבעתיות. גופו ארוך, צר ומחולק לפרקים דמויי טבעת. מספר הפרקים עולה עם הגיל, ובשלשול בוגר הוא מגיע עד 160, ולאורך כולל של כ- 30 ס"מ.

השלשול מתקדם בזחילה - בכיווץ ובהרפיה של שרירי גופו. השלשולים מתחפרים בתוך מחילות שהם חופרים באדמות לחות ורטובות, ורק בלילות לחים או אחרי גשם הם יוצאים מחוץ לאדמה.

מזונם: רקבובית של צמחים שהם בולעים יחד עם אדמה. החומרים המזינים נספגים בצינור המעי, שנמצא לאורך כל גופם. כל מה שאינו נספג, מופרש בצורת גליל בוץ, מפתח המעי שבקצה הגוף האחורי.

כל שלשול מכיל גם איברי זכר וגם איברי נקבה. הפרקים בחלק הקדמי של הגוף, בערך ברבע האורך, הם מעובים. אזור זה נקרא "אוכפית", ויש לו חשיבות ברביית השלשולים.

בעונת הרבייה תאי האוכפית מפרישים ריר, אשר יוצר טבעת מסביב לגוף. בזמן שהשלשול זוחל קדימה, חגורת הריר נשארת במקומה ומגיעה אל מול פתח המין הנקבי של השלשול. השלשול מטיל לתוך חגורת הריר שלו כ-20 ביצים. לקראת ההפריה שני שלשולים מתקדמים זה מול זה וזוחלים קרוב זה לזה. כל אחד מפריש תאי זרע אל הטבעת הרירית של האחר ומפרה את הביצים המצויות שם. בהמשך התקדמותם הטבעת נושרת ונשארת באדמה.

שירים:


תפילת גשם/לוין קיפניס


גשם, גשם, נאנח שדה מחום

גשם, גשם, מתחנן הגן בלי דם

שמע קולנו משמיים

ורד לארץ גשם מים


גשם, גשם, מתנועע כרם אט

גשם, גשם, בפרדס ילחש כל בד

שמע קולנו משמיים

ורד לארץ גשם מים


גשם, גשם, מתפלל גם ילד חן

גשם, גשם, אל שמיים לנו תן

שמע קולנו משמיים

ורד לארץ גשם מים


 


וידאו של YouTube

פעילות:

מטלות כתיבה

תאר בטבלה את התמודדות החיות ביום גשם.

 

 

החיה

אופן ההתמודדות

הנמלה

 

הציפור

 

הקיפוד

 

הארנבת

 

השועל

 

האילה

 

הלטאה

 

העכביש

 

ועוד . . . .

 

 

 

 

 

 

 

חוטים של גשם/ אהוד מנור

 

 עוד מעט ירד פה גשם,

בוא ונישאר בחוץ.

נתחדש כמו הדשא

בעולם יפה, רחוץ.

 

הסתכל, הנה חוטים של גשם;

מישהו רוצה לתפור,

בגד חג לכל העמק,

לגבעות, להרים ולמישור.

 

בוא ונחכה לגשם

נצפה עד שישוב.

נחכה לו עד הערב,

שידע שהוא חשוב.

 

איך תפרו להם חוטים של גשם

כובע טמבל לחצב,

ועכשיו תצא השמש

ותוסיף לקישוט ריקמת זהב.

 

הנה כבר יורד הגשם,

משמחה רוקד הברוש.

הטיפות יורדות בקצב,

מרטיבות לי את הראש!


 

Comments