Kaliteli Hizmet


Haberler Ve Duyurular
 • Bilgisayarınızın Zararları
 • x-VİRÜS

  Virüs nedir, ne amaçla , nasıl ve neden Yazılır ?

  Virüs insanlarda olduğu gibi Zararlı , Bilgisayarda kolay yayılan ve zarar veren en küçük bilgisayar yazılımlarıdır. Canlı değildir ama canlının yapmış olduğu ufak yapay zekaya sahip yazılımlardır.Verilenleri istenilen ölçüde; verileni işleyen küçükcülerdir.

  Asm ( assembly ),makina diliyle yazılır tabiiii istediğiniz programlama diliyle virüs yazabilirsiniz fakat makine dilinin zorluğu yüzünden virüsün boyutu ve esnekliği en iyi asm ile gerçekleştirilir.

  Yani Virüs bulaşmış dediğimizde annemizin bilisayarını tozlu bırakıyorsun demesiyle
  bir alakası yoktur virüs küçük zarar weren programlar diyebiliriz.

  Şimdi biz bir bilgisayar programcısı olalım we bir virüs yazalım sizce neleri yaparız,Ne biliyorsak  ölçüsü programcısının zekası ve bilgisine dayalı büyür.
  Şimdi elmizde yazdığımız bir virüs war ne yapacaz ? tabii ki yayılmasını istiyecez bu eski yıllarda çok mümkün olmayan bişeydi çünki internet ya yoktu yada çok az yaygındı
  O zamanlar sadece diskette çektiğimiz oyunlardan veya ms-dos programlarından bulaşırdı, şuan ise hepinizin bildiği gibi internet üzerinden bulaşmaktadır.

  Virüs en küçük program demiştik sebebi kopyalanmasındaki hızı ve dikkat çekmeden internetteki bir kullanıcıya kendini kabul ettirmesi, yayılması kullanılacak bir dosyayı açıp kendi kodlarını kopyalayıp o programı taşıyıcı olarak kullanarak bir zincir oluşturması yani bu biri takii dur diyene kadar dewam eden ve böyle milyonlarca bilgisayara ulaşan bir veri trafiğine sebeb olur tabikii programcının zekası ve kodlama bilgi düzeyi isteğine bağlı olarak virüs anında veya diyelim kopyalandıktan 20 gün sonra zarar vermeye, Programcının zaman koyma sebebide o bilgisayardan o zaman zarfı içinde başka bilgisayarlara yayılmasına yardım etmesi içindir,aynı insan hayatındaki virüsler gibi bir çuğalma dönemi wardır o ara içinde virüs vücuda tam zarar wermez aynı sinsilik bilgisayar virüslerinde wardır ve virüs görevine başlar sonuçta programlandığı için soru bile sormadan görevini yapar.

  Bir virüs tamamen programcının zekasına dayalı güçlüdür, programcı boş bir sayfaya kodladığı bilgilerle güçlenir.Yani her virüs ayrıdır ayrı şekillerde yayılır ve zarar werir,
  Diyebiliriz sonuçta her insan farklı düşünür elinizdeki taşlar aynı olsada.

  Virüs Yazma Sebebleri ,

  • Programcının bilgisini kanıtlama isteği,
  • Ego tatmin ,
  • Kendini Geliştirmek,
  • Bilgisayar güvenlik şirketleriyle anlaşması,
  • Bilgisayar Donanım üretim firmalarıyla anlaşması,
  • Siyasi Örgüt veya Düşünceye destek amaçlı,
  • Büyük işletim sistemleriyle anlaşması,
  • Para Kazanmak amaçlı,

  Evet son beş sebebe dikkat edin unutulmaması gereken konu çok büyük paraların döndüğü Bu beş seçenekte virüsün gereksimi çok yüksektir çünki virüs olmassa güvenlik programlarına gerek duyulmaz ki bu programlar tüm dünyaya satışı wardır gine aynı şekilde işletim sistemleri isim wermiyorum , sonuçta ben en güvenlisiyim demesi gerekiyor aynı şekil virüsün bilgisayar donanıma verdiği zarar üreticinin kar payını tatmin edicek oranda arttırıyor  siyasi düşüncede ülke bilgi düzeyi diyebilir hangi ülke en iyi veya biz böyle düşünüyoruz düşünmeyene bu gibi tabii bu sebebler her firma her ülke veya güvenlik şirketi için değil ben tahminlerimden bahsediyorum .Kimse üzerine alınmasın. Aslında virüs programcılarının bir çoğu para kazanan programcılardır.Sakın bende onlardan olacam diye atlamayın yasal bir meslek değil yani mafyada para kazanır ama mafya olmak iyi bir şey değildir.

  Bir Virüs ne yapabilir ;

  Aslında her şeyi çünki bilgisayar makina diline göre 0 1 ile kodlanmıştır virüs bunlarla yada bunlarda unutulmuş düşünülmemiş hata ( bug ) veya boşluklardan yanarak, oynayarak her şeyi yapar tabii programcının bilgi düzeyine göre Donanıma , Yazılıma , Tüm verilere istediği oranda ve zamanda zarar verir .

  Virüs yayma sebebi zaten düşünülürse ortaya çıkıyor ,Amaç birçok bilgisayara ulaşmak ve yok edilmesini zorlaştırmak.
  Virüs çoğalması kendi kodunu diğer bilgisayar programın koduna işler bunu bu programı alan diğer kullanıcı çalıştırdığı zaman o bilgisayarda yayılmaya ondanda başka bilgisayara yayılmaya ve zarar vermeye başlar ,Böyle Böyle milyonlara ulaşır demiştim.

  Dvd,Cd ve kilitli (Lock) zip,flash,sd kartlara,Kilitli diskete bulaşamaz çünki bunlara hiç Bir veri kopyalanamaz.Veri kopyalanamadığı için kendininide doğal olarak kopyalayamaz yani sadece okuma izinli olan yardımcılara bulaşamaz.
  Dünyada milyonlarca virüs yazılımı mevcut buda antivirüs programlarının ortaya çıkmasını sağlar.

  Anti-virüs yazılımları nasıl virüsü anlar ???

  En basit yöntemi yazan programcıdan çalışma ve yayılma bilgilerini alır yada antisi 
  Neyse biz düzgün çalışan firmaların yaptıklarından bahsedelim bunlar öncelikle virüsü deneyerek nasıl yayıldığını ilk olarak nasıl ve nereye kendini kopyaladığını araştırır veya virüsü oluşturan kodları çözer böylece dönüşüm yolunu bulur bunu bulduğunda engeleyerek silinmesini sağlar veya işletim sisteminde kullandığı fark edilmeyen açığı bulur ve kapatmak için ek yazılım yazar bu yazıldığı kadar basit değildir arkasında birçok programcının emeği wardır,bu yüzden destek vermek için orijinal virüs programlarını kullanmalısınız benim saydığım o beş seçenek herkes için değildi unutmayın,we siz programınızı update yaptığınızda eğer o virüs warsa bilgisayarınızdan silinir. Buradan anlamanızı istediğim konu eğer yeni bir virüs çıkarsa ve farklı yöntemlerle çalışıyorsa ve siz anti-virüs programınızı güncellemediyseniz virüsü kesinlikle bulamaz ve zararına sizinle eşlik eder . Bu yüzden dünya yeni yüksek düzeyde yazılmış keşvedilmemiş virüsler yüzünden donanım ve yazılım olarak zarar görür.Anti-virüs programınızı güncellemek çok önemlidir.Sadece anti-virüs değil işletim sisteminizi de güncellemelisiniz.Nasıl korunacağınızı ileriki konularda deyincem merak etmeyin. Sadece Virüsü Tanımalıyız neyle savaştığımızı önce bilmeliyiz ve basit olarak anlamışsınızdır umarım.
  Truva atı– ( Trojan )


  Aslında iyi amaçlı yazılan fakat kötü amaçlı kullanılan programlardır.Birçok programlama diliyle kodlana bilir.Asıl amacı aynı ortamda olmayan farklı iki bilgisayarı internet ortamında buluşturmak birbiriyle iletişimini sağlamaktır.Ana makina (server) neye bağlı olan Diğeri makina (client) verdiği tüm komutlara uyar ve uygular.Programcı iki program yazar biri anamakina komutları veren diğeri komutlara uyan client programıdır.Bu komutlar programcının bilgi ve gereksinimlerine göre yazdığı düzeydedir ama amaç ben şirketimdeyken evimdeki bilgisayarı yönetmek istediğimde kullanmam için yazılan bu programlar sonradan kötü amaçlara hizmet etmiştir.

  Trojan(Köprü)=Ana Makina(Server) + Makina(Client)

  Kötü amaçlı kullanım programcının anamakine programını değişik kodlamasından doğar yabancı olan diğer bilgisayarın kontrolu tamamen elinde olması amaçlıdır.

  Neler Yapılabilir ?

  1. Tüm şifreleriniz alınır;
  • Msn,icq,irc
  • İşletim sisteminizin şifresi
  • Dial-up veya modem internet bağlantı şifreniz
  • Bilgisayarınızda kullanığınız tüm internet şifreleri
  • Mail adresleriniz
  • Kredi kartı kullanırsanız şifre ve kredi kart no
  • Kısaca tüm şifreleriniz
  2. Bilgisayarınız tüm kontrolu elindedir;
  • Mouse,klavye,monitör,hdd,cdrom,webcam
  3. Tüm Bilgileriniz elindedir.

  Kısaca Bilgisayarda ne yapıyorsanız ondadır.Bu amaçla yazılmış derlenmiş Casus lardır.
  Truva atı denilmesin sebebi sizin başka program veya bilmeden client yani komutlara uyan programı bilgisayarınıza indirmeniz ve çalıştırmanızdır.Bunlar virüsler gibi gizli değil değil genelde .exe veya .com olan programlardır.


  Worm – Spyware

  Bunlarda ne diyenlere offf en kolay kaptığımız bilgisayar griplerimiz bunlar Genelde işletim sistemimizin açıklarından,Okunan maillerden, kullanılan p2p ( paylaşım programlarından ) , kimi programcıların programlarına eklediği casuscuklar.Wormlar genelde zararlı Spyware ise tam bir casusdur.Şimdi Spyware in doğuş yani yapılma amacını anlatayım diyelim ben büyük bir web sitesiyim veya dünya pazarında bir üreticiyim ve internetin en büyük reklam aracı olduğunu bilen biriyim milyonlarca insanı değilde benim sitemle ilgilenen veya ürettiğim mala ilgi duyabilecek kişileri arıyorum işte burada spyware devriye girer sizin internet ne yapıyorsanız karşı tarafa raporlar ve virüsler gibide yayılma girişimlidir. Yani spyware benim ilgi alanımı ortaya çıkarır ben Film izleyen ve basketbol düşkünüyüm bunu karşıya raporlar ve bana bu dallar hakkında reklam mailleri gelmeye başlar tabii daha da kötü amaçlısı yok değil trojanda olduğu gibi tüm gizli ve para değerindeki bilgileri raporlayan spywarelerde war ayrıyeten internet bağlatınızda belirgin bir düşüş sağlar çünki sizin internetinize ortak olarak mail ve raporlama görevlerini yapar.


  Zararlı Diğer Programlar

  Bunlarda Programcıların isteğe bağlı olarak yazdığı kişisel programlardır.
  Keylogger ; Bastığınız her tuşu kaydeder yani yazdığınız her şeyi raporlar ve karşı tarafa iletir.Format atan ,hdd kitleyen,internet bağlantınızı kesen zararlılardır.

  Korunma Yöntemleri
  Öncelikle Yeni kurulmuş bir işletim sistemi işletim sistemininiz tüm güncellemelerini yapınız,Anti Programlarını araştırıp istediğiniz Firewall,anti-virüs,anti-spyware programlarını mutlaka kurun.Tanımadığınız mailleri açmayın okumayın,Size chatte gönderilen hiçbir dosyayı almayın,girdiğiniz sitelere dikkat edin bir ölçüde korunursuz kesin çözüm ise internete girmemek hatta bilgisayarın fişini çekmektir buda olmayacağından tam çözüm yoktur
 • Korsan Windows ta 20 Subat Milat
 • Microsoft'un 20 Şubat'ta başlatacağı uygulama ile lisanssız Windows kullananlar işletim sistemlerini güncelleyemeyecek.

  Microsoft'un 20 Şubat Salı günü uygulamaya koyacağı Windows Orijinal Ürün Avantajı Bildirimi (WGA) uygulaması ile orijinal olmayan yazılım kullananlar, Windows işletim sistemlerini güncelleyemeyecek.

  Kullanıcıları, kopya yazılım kullanmanın riskleri ve orijinal ürün kullanmanın avantajları konusunda bilgilendirmeyi hedefleyen Microsoft, orijinal olmayan yazılımlarla mücadelede 20 Şubat tarihini milat olarak belirledi.
  Bu tarihte devreye girecek WGA Bildirimi uygulaması, orijinal olmayan Windows kullanıcılarına uyarılarda bulunacak. İnternete bağlı ve otomatik güncelleme seçeneğini kullanan kişilerin Windows XP'lerinin orijinal olup olmadığını kontrol eden WGA Bildirimi, kullanıcılara orijinal yazılım kullanmanın avantajlarına ilişkin bilgi verecek.

  Kullanılan Windows orijinal değilse, giriş ekranında ve sistem uygulamaları alanında 14 gün boyunca "sahte yazılım mağduru" olabileceklerini vurgulayan bir uyarı görünecek.

  İki haftalık süre sonunda hala orijinal olarak etkinleştirilmeyen Windows’lar için, aynı alanlarda ürünlerinin orijinalliğinin doğrulanamadığı uyarısı yer almaya başlayacak.

  Windows'unun orijinal olmadığını öğrenen kullanıcılar orijinal lisans sahibi olup bu doğrulamayı yapabilirken kullanıcılar bu aşamadan sonra herhangi bir uyarıyla karşılaşmayacak.

  Windows'unu orijinalleştirmeyen kullanıcılar, virüs, kurtçuk ve casus yazılım gibi tehditlerin yanı sıra kodlamadaki hatalar sonucu yazılımın bazı fonksiyonlarının düzgün çalışmaması riskleriyle karşılaşıyor.

  Açıklamada, kopya yazılım kullanmanın, Fikir Hakları Kanunu'na istinaden, 150 bin YTL para ve/veya 4 yıla varan hapis cezası gibi büyük hukuki riskler içerdiği belirtilirken, Türkiye'de bugüne kadar 4 milyonu aşkın kullanıcının internet üzerinden işletim sistemlerinin orijinal olup olmadığını kontrol ettiği ve yüzde 45'i orijinal olmayan Windows kullandığı için doğrulamayı geçemediği kaydedildi.
 • Bilgisayarınız daki Virüs Leri Temizleyelim
 • Çözümü aslında gayet basit.Önce Ekranda internet Explorer falan
  kapalıyken tüm çerezleri silelim... Başlat -> Programlar -> Donatılar
  -> Sistem Araçlar -> Disk Temizleme ye tıklayıp C yi seçip tamama
  basalım sonra açılan seçenekten tüm kutulara çeltik atıp temizleye
  yani tamama basın bu çerezleri silince korkmayın verileriniz
  kaybolmaz. şimdi internet Explorer a yapışan virüsü temizleme işlemine
  geçelim....

            Bu tarz eklentiler çoğu zaman Program Ekle/Kaldır menüsünden
  silinebiliyor. Spy niteliği taşıyan kimi araç gereçlerde mevcut
  elbette. bunlar çoğu zaman silinse bile geri geliyor. Bu nedenle
  bilgisayarı formatlamadan bu virüsten korunmanın yolu şöyledir.
  İşletim sistemimizi Güvenli Kipte başlatalım. Bunun için windows
  açılıyorken devamlı f8 e basarak güvenli kipe geçeriz.
  Ctrl+Alt+Delete yaparak sistemimizde çalışan tanımadığımız programları
  sağ tıklayıp işlemlerini sonlandıralım.
  Akabinde başlat çalıştır kısmına tıklayıp "regedit" yazarak Kayıt
  düzenleyicimizi açalım.

  \HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run
  \HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Run
  \HKEY_USERS\.DEFAULT\Software\Microsoft\Windows\Cu rrentVersion\Run

            Anahtarlarına girerek burada karşımıza çıkan tanımadığımız,
  bilmediğimiz sıra dışı değerleri silelim. Bu kez, işletim sistemimiz
  açılırken çalışacak ve otomatik olarak yüklenecek yazılımları
  listeler.

            Sildikten sonra yine emin olmak için çalıştıra tıklayıp "msconfig"
  yazıp çalıştıralım ve başlangıç seçimine Seçmeli diyelim. Başlangıç
  ö?elerini yükle seçeneğini pasifize ederek üst sekmelerden Başlangıç'a
  girelim. Burada tanımadığımız, bilmediğimiz, bize yabancı gelen
  öğeleri kaldıralım.


            Ayrıca buradaki başlangıç de?erlerinin dosya isimlerine bakarak
  dosyaları Güvenli kipte silelim.

            Sistemimizi yeniden başlattığımızda muhtemelen tüm diğer spy
  yazılımlar gibi Adres çubuğundaki bar'da yok olmuş olacaktır.Ama yinede
  internet Explorer’a tıklamayalım www.indir.bilgisayar.tv den önceden indirmiş
  olduğumuz Adware yazılımıyla birde tarama yapalım.... Sonra bulduğuz
  virüsleri remove yapalım sonra kapatıp açalım makinamızı bakın
  virüsten eser kalmamış ...

 • Playstation 3 Avrupa Pazarında
 • Sony tarafından Amerika ve Japonya’ da 4 ay önce satışa çıkan Playstation 3 (PS3) bu gün Avrupa pazarına sunuldu.           Avrupa ile birlikte Türkiye'de de satışa çıkacak PS3'ün 60 gigabite'lık en üst modeli 599 Euro'ya satılacak.

            Yatay ve dikey konumda kullanılabilen PS3, otomobillerdekine benzer bir mekanizma ile Blue Ray sistemli oyun DVD'sini kendiliğinden içeri alıyor.


            Blue Ray okuyucusunun yanı sıra CD, DVD oynatıcısı ve MP3 çalar olarak da kullanılabilen konsolda, fotoğraflar slayt gösterisi olarak arzu edilen bir parça eşliğinde izlenebiliyor, internete bağlanabiliyor, MS/SD/MMC kart okuyucu ile veri transferi yapılabiliyor, yazıcı, klavye, web cam ve mikrofon eklenebiliyor.

            Online oyun olanağı sunan ve kablolu veya kablosuz olarak internete bağlanabilen yeni konsol, harekete duyarlı 7 ayrı tür kablosuz kumanda ile oynanabiliyor.

            Avrupa'da yalnızca 60 GB'lık modelinin satışa sunulacağı PS3'ten gerçek anlamda keyif almak için, yüksek çözünürlükle bir HD televizyona bağlamak gerekiyor.

            Yeni oyun konsolu ile oynanabilecek 30 yeni oyundan 22'sinin Türkiye'de satışa sunulacağı belirtilmişti.

            Dolby 5.1 ve DTS ses kalitesine sahip PS3'te ayrıca ilk Blue Ray DVD filmleri izlemek olası. Ayrıca yeni oyun konsolunu Avrupa'da satın alan 500 bin kişiye bir James Bond: Casino Royal Blue Ray DVD'si armağan edilecek.
  Cell işlemcisi ile saniyede 200 milyar işlem yapabilen PS3'ün 512 MB hafızası bulunuyor.

 • Windows Xp Professional Format Atma İşlevi
 • wındows xp nasıl kurulur?? (cok ayrıntılı)
  Windows XP Home ve Professional versiyonlarının kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.

  XP kuracak kadar güçlü bir sisteminiz varsa, bu sistemin CD-ROM'dan Boot etme özelliğide olması gerekiyor ve bu yöntemle kurulum yapacağız.
  Öncelikle
  BIOS'tan Booting from CD-ROM özelliğinin Enabled olduğundan emin olun.
  Windows XP CD-ROM'unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun.

  Not
  Bilgisayar açılırken çıkan ekran sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir.[/left]
  Press any key to boot from CD... mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem harddiskten boot etmeye çalışacaktır.
  Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem...
  CD-ROM'dan açılış yapılıp kurulum işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı:
  Setup is inspecting your computer's hardware configuration. . .

  Bir bekleme süresinin ardından, Microsoft'un klasik mavi yükleme ekranı geliyor.


  Daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekranı:


  ENTER tuşuna basarak devam edersek:


  Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna basarak geçelim.


  Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.

  Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda olduğu gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz. Şu anda yukarıda gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var(bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona göre..).

  Ben önce C tuşu ile bölümledim ve Enter tuşu ile devam ettim.
  Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanılacağını soruyor.

  Eğer varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmişseniz tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçeneğinizde olacaktır. Böylece o bölümdeki bilgiler de korunmuş olur.

  Bizim ise şimdi iki seçeneğimiz var: FAT veya NTFS.
  FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kullandığı dosya sistemidir. Bu şekilde formatlarsanız, bir DOS disketiyle açtınızda diskinize erişebilirsiniz. Aynı şekilde eğer birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız, mesela bir de W98 yüklü ise, W98 ile açtığınızda bu disk alanını da görüp kullanabileceksiniz.
  İki tane büyük dezavantajı var:
  • Kullandığı dosyalama yöntemi diski 64KB'lık hücrelere bölüyor. Ve bir dosya en azından bir hücreyi kapladığı için, 1KB'lık bir dosya bile oluştursanız diskinizde 64KB yer kaplayacaktır.
  • NTFS sisteminin sunduğu disk ve dizinlere hatta dosyalara erişimin kullanıcı bazında kısıtlanabilmesi özelliğinden mahrum kalacaksınız.
  NTFS DOS disketiyle açınca ve W9x işletim sistemlerinden erişilememesi dışında güvenilir ve XP'nin özelliklerini tam olarak kullanmanıza imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafanıza belki takılır diye söylüyorum, W9x tarafından erişilemez derken bu ağ üzerinden erişemez demek değil. Aynı makinada birden fazla işletim sistemi varsa bu durum söz konusu olabilir.

  NTFS kullanmanızı öneriyorum ve bende NTFS üzerindeyken Enter ile devam ediyorum.
  Disk formatlanıyor:

  Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalanıyor:


  Ve sistem yeniden açılacak...:


  Bilgisayar açıldığında Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) - Grafik kullanıcı arabirimi ile açılıyor:


  Bu adımlarda biz hiçbirşeye elimizi sürmüyoruz, çay, kahve, kakao, sahlep işte ne varsa....:


  Şimdi karşımıza önemli bir adım geldi. Eğer Türkçe dışında bir versiyonu yüklüyorsanız(muhtemelen English olanı..) bu ekranda hem Customize düğmesine tıklayarak Türkiye'yi seçmemiz lazım, hem de Details ile Türkçe klavyeyi seçmemiz gerekiyor.


  İsminizi ve eğer bir kurumda yükleme yapıyorsanız kurum ismini yazın:


  25 haneli Product key'i girin (Windows XP CD-ROM üzerinde-kutusunda yazıyor)

  Ağda da görünecek ve ağ üzerinde her bilgisayarda farklı olması gereken Computer name değerini girin.
  Administrator kullanıcısının şifresini girin, Confirm password karşısına aynı şifreyi tekrar girin:


  Administrator şifresini boş bırakabilirsiniz ama eğer bir şifre girerseniz bu şifreyi kesinlikle unutmayın, yoksa makinayı açamazsınız.
  Date and Time Settings
  Tarih ve saati kontrol edin, gerekiyorsa düzeltin. Time Zone alanında Türkiyenin GMT +2 olan saat dilimini seçin (Athens, İstanbul...gibi bir ismi var).


  Eğer bilgisayarda takılı bir ağ kartı varsa, kurulum işlemi sırasında tespit edilecektir. Bu durumda size altta olduğu gibi Typical settings ile, yani varsayılan ayarlarla birşey sormadan kurulmasını veya Custom settings ile bazı ayarlar yaptırmasını(mesela IP adresini girmek gibi) seçtirecektir. Biz Typical settings'i seçiyoruz, zaten kurulduktan sonra istediğimiz gibi gidip bu ayarları değiştirebiliriz.


  Finalizing installation adımı ile kurulum işlemi devam ediyor, yine çay, kahve, kakao ve sahlep...


  Restart...:

  Ekran çözünürlüğümüzü ayarlayacak. OK

  İnternet üzerinden Microsoft'un web sitesine bağlanmayı deneyecektir. Bu adımı Skip ile geçmenizde hiçbir sakınca yok.
  Administrator özelliğine sahip olacak ilk kullanıcıları oluşturmanız istenecek. Ve XP'nin login ekranı karşınıza gelecektir.


  Eğer kurulum yapılırken sadece bir kullanıcı oluşturulmuş ve onunda şifresi yoksa, bu login ekranı çıkmaz, direkt masaüstü gelir.

  Hadi geçmiş olsun
 • Harddisk Bölücü(Partition Magic 8.0 + Full + Türkçe)


 • AÇIKLAMA

  Partition Magic Windows server 2003 hariç bütün windows işletim sistemlerinde, os/2 ve linux işletim sistemleri için harddisk üzerinde bölme, bölüm boyutu değiştirme bölüm silme ve formatlama işlemlerinizi çok kısa sürede halletmenizi sağlıyor. Özellikle büyük boyutlu harddisklerde fdisk ve format işlemleri çok uzun zaman almakta, bu program sayesinde 1-2 dakika içerisinde bitiyor. Ayrıca bölümleri gizleme seçeneği de mevcut.

  İNDİR

  Tıkla
 • Windows Vista Ultimate Kurulumu

 • Windows XP Sp2 Internet Explorer
 • Hızlı Ayrıntılar
  Dosya Adı: IE7-WindowsXP-x86-trk.exe
  Sürüm: 7.0
  Yayınlandığı Tarih: 06.05.2008
  Dil: Türkçe
  Yükleme Boyutu: 14.1 MB
  Tahmini Yükleme Süresi: 35 dk. 56K •  Msn Plus & Msn 9.0 FuLL Sürüm
 • Özellikler
  Birçok yerden oturum açma ve mesajlaşma - Artık birden fazla bilgisayarda aynı adresten oturum açabileceksiniz.(Bunun için tüm bilgisayarlarda Windows Live Messenger 9.0 yüklü olması gerekiyor)

  Kişi sesleri (Signature Sounds) - Bu özellik ile Messenger'a girdiğinizde kişileriniz sizin kişisel sesinizi duyar.(Fakat bu güzel özelliği karşınızdakine duyurabilmeniz için kişinin de Windows Live Messenger 9.0'a sahip olması gerekiyor.)İsterseniz de, seçtiğiniz kişi için çevrimiçi olma sesini de kapabilirsiniz.  Spam Raporlama (Spam Reports)- Eğer bir kullanıcı size spam içerikli bir mesaj veya davet gönderirse , siz onu engelleyebiliyor ve spam yollayanları rapor edebiliyorsunuz .Eğer siz spam gönderen kullanıcıları rapor ederseniz , messenger servisi bilgi toplayıp ve spam gönderenin hesabını sınırlıyor.Tüm bu raporlar daha iyi bir çevrimiçi deneyim için önemli bir adım.  Hareketli Görüntü Resimleri - Windows Live Messenger 9.0 .gif uzantılı resimleri destekliyor.Peki bunun anlamı ne? Görüntü resimlerinize artık hareketli resimler koyabileceksiniz.Benim de neden böyle bir özellik yok diyip durduğum özelliği sonunda eklemişler.Ayrıca programı yüklediğinizce birkaç tane de hareketli resim beraberinde geliyor.

  Kişisel ileti alanında Link Verme - Artık kişisel iletinizde tıklanabilir bir link(site adresi) verebileceksiniz.

  Görünümdeki Düzeltmeler - Görünümdeki değişmeler düzeltme niteliğinde Windows Live Messenger 8.5'den pek bir farkı yok.

  Değişen Oturum açma , farklı duruş, anlık olarak yazı, ses ve video özelliği

  Windows Live Contacts Server - Arka planda çalışan wlcomm.exe ile kişi bilgilerini korur, kişi bilgilerinizdeki güncellemeleri alır ve Messenger'ın daha hızlı açılmasına yardımcı olur.  Windows Live Messenger 9.0 Türkçe Yama Kurulumu

  Türkçe yamayı yukarıdan indirip içindeki msgslang.9.0.1407.1107.d ll adlı dosyayı alıp C:/Program Files/Windows Live/Messenger dizinine kopyalayın.Varolan dosya ile değiştirilsin mi sorusuna evet cevabını verin.Bu işlemi yaparken Messenger kapalı olmalı.Hepsi bu kadar.

   
 •  Lime Wire Türkçe
 • Windows XP Yi Orjinal Yapan Yama
 • Winamp 5.23 Türkçe 
 • Proteus 7 (tam sürüm)
 • Proteus 7.1 sp2 sürümü;

  nasıl kurulacağı anlatılmıştır ve sorunsuz çalışmaktadır...


  buradan indiriniz

  rar şifresi: requem_for_a_saw


  saygılar
 • gerçekten tasarlamada çok üstün bir program bilmeyen arkadaşlar için özetle geçeyim.


  elektronik devre dizaynı ve çizim yapabilen bir programdır,yapmış oldugunuz devreyi bu program ile çalıştırabilir malzeme almaya lehim yapmaya gerek kalmadan her türlü devre dizaynı yapabilirsiniz.Ayrıca baskılı devre çiziminide yapılabiliyor herşey sizin hayal gücünüze bağlı tasarlamak istediğinizi denmeyin sorun cıktı gözle görün tekrardan sorunu bularak tasarlayın

  ayrıca bu sürümünde bir tek sorun var oda en uyuz olduğum similasyonlarda problem çıkartıyor özellikle osiloskop çalışmıyor belli bi süre sonra kapanıyor bazen takılıyor sonra araştırdım ve yamasını buldum arkadaşlar
  Buradan yamasını indirebilirsiniz

  Requem bu paylaşımın için çok teşekkür ederim karmalamak istedim ama " requem_for_a_saw isimli kullanıcıya daha önce karma vermişsiniz. Tekrar karma verebilmek için, başka kullanıcılara karma dağıtmanız gerekiyor." borcum olsun

  crackli patchin şifresi
  Tıklayın şifre site ismidir.
 • Google Toolbar
 
                      Dosyayı İndir

 •  Yeni Bellek Teknolojisi MRAM Geliyor
 • Yeni bellek teknolojisi MRAM çok hızlı

  Yeni bellek teknolojisi MRAM geliyor: Bilgisayarlarımız yakında çok daha hızlı olacak...

  Teknoloji dünyasında başarılı olmanın en önemli şartlarından biri, hiç kuşkusuz rakiplerden önce yeni teknolojileri geliştirebilmek ve pazara sunmak. IBM ve Toshiba da şu sıralar bu şartı yerine getirmek için uğraş veriyor. İki teknoloji devinin laboratuarlarını meşgul eden konu ise, mevcut en hızlı bellek teknolojisinden bile daha hızlı yeni bir teknoloji.

  Magnetoresistive random-access memory (MRAM) adı verilen yeni bellek teknolojisi, söylentilere göre mevcut RAM modüllerinden 30 kat daha hızlı modüllere imza atmayı mümkün hale getirecek. Nanometre ölçeğinde küçük mıknatısların yardımıyla geliştirilen yeni teknoloji hakkında henüz ayrıntılı bir açıklama yapılmış değil. Bilinen tek detay ise, MRAM'in 1'leri ve 0'ları, yani dijital veriyi kapasitörlerin şarj edilmesi yardımıyla taşıyan geleneksel RAM teknolojisinin yerine, mıknatısların oluşturduğu manyetik alanlarda taşıyacak olması.

  İşin içerisinde IBM ve Toshiba gibi iki büyük teknoloji devi olduğu düşünüldüğünde, yapılan çalışmaların büyük bir devrim anlamına geleceğini söylemek mümkün. Ancak bu teknoloji üzerinde çalışan sadece IBM ve Toshiba değil, bir grup Alman bilim adamı da MRAM'i geliştirmek için çaba harcamayı sürdürüyor.

  Eğer tahminimiz doğru çıkarsa, yakın gelecekte bugün kullandığımız bellek modüllerini çöpe atmaya başlayabiliriz...

 • Nero Burning Rom 8.3.6.0 İndir Download Nero 8 TR Ultra Edition
 •  

  Nero Burning Rom 8.3.6.0 İndir Download Son Sürüm Türkçe 

   

  Geçtiğimiz günlerde Nero 8'in Ekim ayının başında çıkacağını ve çıktığı gibi yayımlayacağımı söylemiştim.Buyrun Nero'nun resmi linki yukarda..

   

  Nero 8'in Yeni ve Geliştirilmiş Özellikleri


  Yeni kolay kullanımlı Nero StartSmart
  Tek tıkla gönderme ve çevrimiçi servislerle paylaşma
  AVCHD ve Blu-ray (BD-AV) videolara playback
  Vistaya uyumlu hale getirildi.

  Rss desteği

   

  Yeni Nero Rescue-Agent
  Yeni bir veri kurtarma aracı çizilmiş disklerden, iptal edilmiş yazım işlemlerinden veya yanlışlıkla silmeden dolayı okunamayan verileri yeninden geri getirebilecek. Nero çalışanlarının verdiği bilgilere göre bu araç ISO-Buster’a benzer bir şekilde çalışacak.

   

  Vista-Gadget DiscCopy
  Vista’nın kenar çubuğuna entegre edilebilen bir araç sayesinde CD ve DVD’ler bir tık ile kopyalanabilecek. Windows Media Center eklentileri sayesinde uzaktan kumanda ile yazım fonksiyonları kontrol edilebilecek. Gezgin penceresi üzerindeki Rich-View fonksiyonu sayesinde en önemli dosyalar ve üzerine tıklanmış dosyanın bir önizlemesi gösterilecek.

   

  Slayt gösterileri ve videolar Blu-ray-BD-AV ve HD-DVD formatında oluşturulabiliyor, kopyalanabiliyor ve yazılabiliyor. Ücrete tabi bir Nero aracı ile Blu-ray filmler PC’de oynatılabiliyor. Nero Info Tool size PC’nizin HD oynatma kapasitesine sahip olup olmadığı veya hangi donanımların onu yavaşlattığı hakkında bilgi veriyor.

   

   

  Sistem Gereksinimleri

   

 • Microsoft® Windows 2000 (Service Pack 4 veya sonrası); Windows XP SP1 Windows 2003 Server SP1; Windows XP Media Center Edition, Microsoft® Windows Vista Home/Business/Ultimate
  Microsoft® Windows XP Professional x64 Edition 
  Microsoft® Windows VISTA x64.

   

 • Yüklemede WHQL sertifikalı aygıtlar önerilir
 • 1GHz Intel® Pentium® III processor, AMD Sempron™ 2200+ ve üstü
 • DirectX 9.0c
 • Internet Explorer 6.0 veya sonrası
 • En az 256MB RAM (Vista için 512 Mb RAM)
 • 1.5 GB boş disk alanı tipik yükleme için
 • 32 MB ekran kartı ve en az çözünürlük 800 x 600 piksel
 • 16-bit renk ayarı . 24-bit veya 32-bit renk önerilir
 • Kayıt işlemi için internet bağlantısı
 • Video servisi için DSL-1000 veya daha hızlısı
 • Pes 2009 Çıktı Pes 2009 İndir Download Yükle Pro Evolution Soccer


  Konami Pes 2009 İndir Download Demo

  Pro Evolution Soccer 2009'un demosu nihayet yayınlandı. İndirin, yeni PES'i hemen deneyin!

  Konami, Pro Evolution Soccer serisinin merakla beklenen yeni oyununun demosunu nihayet yayınladı.

  PES 2009 demosunda oyuncular, hepsi lisanslı olmak üzere, Manchester United, Liverpool, Real Madrid ve Barcelona takımlarından birini seçebiliyor. İtalya ve Fransa milli takımları da demoda yerlerini almış. Demo, oyunculara 5 dakikalık tam bir maç yapma imkanı sunuyor.

  PES 2009'un UEFA Şampiyonlar Ligi lisansını dört yıllığına aldığı duyurulmuştu.

  PES 2009 PLAYSTATION3, Xbox 360 ve PC için 16 Ekim tarihinde satışa sunulacak. Wii sürümü ise 2009 yılı içerisinde raflarda olacak.


  (CHIP)
   

  GTA 4 Sistem Gereksinimleri  PC sürümü beklenen GTA 4'ün sistem gereksinimleri açıklandı: Küçük bir canavara ihtiyacınız olacak!

  GTA serisinin en yeni bölümünü oynamak isteyenlerin yüksek bir ihtimalle çok yüksek performanslı bir bilgisayara ihtiyacı olacak. "Games for Windows" web sitesinde yayımlanan sistem gereksinimleri bunu gösteriyor:

  GTA 4'ün kesin olarak çalışması en az çift çekirdekli işlemci (Pentium D veya daha iyisi) ve 2 GB RAM'e ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca 18 GB boş sabit disk alanına da sahip olmalısınız. Ekran kartı ise DirectX 9'u desteklemeli ve en az 512 MB video belleğine sahip olmalı.

  Bunların karşılığında ise PC sürümünün çok daha detaylı grafiklere sahip olacağı söyleniyor; çözünürlük değeri olarak 2560 x 1600 piksel destelenecek.

  Geçen süre zarfında sistem gereksinimleri Games for Windows web sitesinden "Coming Soon" (yakında) ibaresi ile kaldırıldı.

  (CHIP)  EA
  , Fifa 2009'un yaklaşık 1GB'lık demosunu oyun severlere sundu. Oyun, demo olduğu için 6 farklı takımı içeriyor; bunlar başta Marsilya olmak üzere Schalke, Real Madrid, Chelsea, AC Milan ve Toronto FC. Demoyu sistemlerine kuran kullanıcılar, bu takımların dışında başka bir takımı kullanamayacak.

  Takım ayarlarında bazı iyileştirmelere giden EA'in yayınladığı demonun bir diğer sınırlaması da bilindiği gibi maç süreleri. Gerçek zamanlı 4 dakikalık bir süreyle iki yarının oynanabildiği demonun bu kadar sınırlama getirmesine karşın kapladığı alanın 1GB'ın üzerinde olması da oldukça dikkat çekici. 

  Yeni serinin ilk göze çarpan özelliği ise şüphesiz oyunun nispeten daha da iyileştirilmiş grafikleri denilebilir. Yeni oyuncular ve yeni yüzlerle daha da zenginleşen Fifa 2009'un getirdiği yeniliklerin bir kısmı da pas ve şut çekme ayarlarında gizli. Oyunun geliştiricileri, demonun yayınlanmasıyla beraber yaptıkları açıklamada oyunu kontrolünün önceki serilere göre daha kolay olduğunu ve oyuncuların hareketlerinin daha rahat kontrol edilebildiğinin altını çizdi.

  Bunun yanında EA, yeni bir abonelik servisi de sunmaya hazırlanıyor.Adidas Live Season isimli bu servis, oyuncuların gerçekteki durumunu eş zamanlı olarak internetten takip etmeye olanak veriyor. 

  Ekim ayının 3'ünde tam sürümünün yayınlanması beklenen Fifa 2009, Xbox 360, PS3, Nintendo Wii, PC, Nintendo DS ve PSP sürümlerine de sahip olacak.

  Oyunun minimum sistem gereksinimleri ise şöyle:

  CPU (İşlemci) 2.4 GHz (single-core)-dual core işlemci

  RAM (512 Megabyte XP) (1 GB Windows Vista)

  DirectX® 9.0c destekli 3D 128 MB ekran kartı

  Multiplayer oyun için minimum 512Kbps internet bağlantısı

  1,63 GB boş alan

  8x hızlı DVD-ROM sürücü

  Windows XP SP2 üzeri veya Windows Vista

  Oyunun demosunu indirmek için 
  tıklayın.

  (CHIP)

 • Diablo III Geliyor Diablo 3
 • Diablo III Geliyor Diablo 3

 • Bugün Paris'te yapılan Blizzard oyun konferansında (Blizzard's 2008 Worldwide Invitational) , bir süredir ortalıkta dolaşan "Blizzard'ın sıradaki gizemli oyunu" dedikodularına açıklık getirildi ve Diablo 3'le ilgili bilgiler verildi ve ilk ekran görüntüleri yayımlandı.

  Oyunla ilgili olarak edindiğimiz ilk bilgiler;
  * Oyun izometrik bakış açısına ve göz kamaştırıcı 3 boyutlu grafiklere sahip olacak
  * Eski karakterlerin görünümü elden geçirilmiş ve oyuna "Witch Doctor" adında yeni bir sınıf eklenmiş. Doktorumuz, kadim büyülerde uzman olmanın yanısıra çekirge sürüsü gibi yaratıkları da kontrol edebilme yeteneğine sahip.
  * Oyunun yeni grafik motorunun nimetlerinden biri de artık ekrana tamamen yakınlaştırma yapılabilecek. Karakterinin üzerindeki silah ve zırhların detaylarını incelemek isteyenler için güzel bir haber.
  * Oyuncular, yetenekler arasında fare tekerleği veya Tab tuşu ile geçişler yapabilecek.
  * Zırhlar artık sınıflara özel. Bunun sonucunda farklı sınıflardaki karakterler tamamen farklı görünecek.
  * Diablo 3 grafik motorunda Havok fizik sistemi desteği olacağı için artık duvarların yıkılabilmesi gibi çevresel hasarlar da verilebilecek ve çevredeki nesneler, düşmanları yok etmek için kullanılabilecek.
  * Her sınıf için kadın ve erkek modelleri seçilebilir olacak.

  Oyunun web sitesi aktifleştirildi.
  Buradan giriş yapabilirsiniz.

  Diablo 3 tanıtım videosunu ve oyun içi videoları seyretmek için
  tıklayınız.