[Bez tytułu]‎ > ‎

" Stary człowiek i morze"

Plan akcji:
1.Bezowocne powroty rybaka Santiago z połowów.
2.Przyjaźń starca z chłopcem Manolinem.
3.Wypłynięcie starego rybaka w morze.
4.Złowienie wielkiego marlina.
5.Długa i męcząca walka Santiaga z rybą.
6.Zwycięstwo rybaka.
7.Atak rekinów które wyczuły krew marlina.
8.Bezskuteczna walka rybaka z rekinami.
9.Powrót do domu ze szkieletem Marlina.
10.Manolin chce łowić razem z starcem.
11.Podziw ludzi dla wyczynu Santiago.


Tematyka-opowiada o wyczynie starego rybaka i o jego więzi z małym chłopcem o imieniu Manolin

gatunek literacki - OPOWIADANIE
.


Bohaterowie:
Santiago-główny bohater
Manolin-kilkunastoletni chłopiec
Martin-właściciel KAWIARNI 

Akcja utworu dzieje się w latach 40-tych XX wieku NA KUBIE

Charakterystyka Santiago

Santiago nie ma dzieci, od kilku lat jest wdowcem. Mieszka w ubogiej chacie, w wiosce niedaleko Hawany. Jego majątek stanowi łódź z połatanym żaglem. Jest starym, wychudzonym człowiekiem. Ma siwe włosy, jasne oczy, skórę ciemną od słońca. 

Stary rybak nie jest człowiekiem wykształconym, umie tylko czytać i pisać. Ma jednak ogromną wiedzę na temat swojego zawodu - wie wszystko o morzu i rybach, różnych metodach łowienia. Interesuje się baseballem, jego idolem jest Joe di Maggio - amerykański gracz. 

Santiago cechuje optymizm - nie traci nadziei na udany połów, chociaż od osiemdziesięciu dni nic nie złowił. Jego stosunek do zwierząt, morza pełen jest miłości, pokory. Stary rybak należy do ludzi tolerancyjnych - nie czuje urazy do Manolina, który przestał z nim pływać, gdy jego łódź okazała się pechowa (salao).

Santiago to człowiek silnego charakteru - prowadzi walkę na śmierć i życie (walka z marlinem), by udowodnić sobie i innym, że potrafi czegoś dokonać. Ważne są wygłaszane przez niego monologi. Stary rybak zdaje sobie sprawę, że przegra walkę z marlinem, jednak cały czas podtrzymuje siebie na duchu. Tłumaczy sobie sens dalszych zmagań z rybą. Nie poddaje się w trudnych chwilach - w czasie walki ma poranione ręce i twarz, jest głodny, spragniony, jednak nie traci nadziei na zwycięstwo. Jest prawdziwym mężczyzną-walczy do końca.

Główny bohater nie narzeka na swój los - nie pozwala mu na to jego godność. 

Santiago jest typowym dla twórczości Hemingwaya typem bohatera twardego, pokonującego trudności i przeciwności losu oraz walczącego do końca


Charakterystyka Manolina

Manolin jest kilkunastoletnim chłopcem, który łowi ryby wspólnie z Santiago. Uczy się zawodu, pracując z doświadczonymi rybakami. Od piątego roku życia pływał z Santiago na jego łodzi. Pewnego dnia jego rodzice zażądali, aby opuścił starego rybaka i zaczął pływać na innej łodzi. Manolin cierpi z tego powodu, ale podporządkowuje się woli opiekunów.

Chłopiec przyjaźni się z Santiago. Jest to wyjątkowa przyjaźń, łącząca ludzi w różnym wieku. Manolin odwiedza starego rybaka, przynosi mu pożywienie, przynętę do połowów. Jest troskliwy, opiekuńczy. Często rozmawia z nim na różne tematy. Podtrzymuje na duchu, wierzy, że wrócą dobre czasy dla Santiago. W taktowny sposób pomaga staremu człowiekowi, nie chce, żeby rybak czuł się jego dłużnikiem. Manolin wykazuje wyjątkową dojrzałość jak na swój młody wiek. 

Jego zachowanie świadczy o tym, że wyrośnie na szlachetnego człowieka, któremu nie będą obojętne sprawy ludzi starych, potrzebujących pomocy.

Manolin, przebywając ze starym człowiekiem, uczy się od niego nie tylko zawodu rybaka, ale i jak postępować w życiu.
Książka ta opowiada o starym człowieku zajmującym się łowieniem ryb. Akcja dzieje się w wieku XX na Kubie, w małej wioseczce Golfstrom. Santiago, bo tak miał na imię starzec, nie złowił nic od osiemdziesięciu czterech dni. Czasami przy połowach towarzyszył mu chłopiec, Manolin. Niestety jego rodzice nie pozwolili mu więcej wypływać ze starym, określając go "salao", czyli pechowym w najgorszej formie. Santiago był chudy i suchy. Na szyi miał bruzdy, ręce obolałe z głębokimi ranami. Jedyną jego młodą stroną były oczy, barwy morskiej, wesołe i niezłomne. Pewnego dnia postanowił sobie, że nie może pozwolić sobie na brak połowów. Dlatego otrzymawszy od Manolina jedzenie, wyruszył w głębokie wody. Dawniej na płyciźnie nie mógł nic złowić, dlatego postanowił, że wypłynie dalej.
Na początku żadna ryba nie dała się schwytać. Dopiero po pewnym czasie stary poczuł bardzo silny opór na linie. Nie wiedział jaka wielka była ta ryba. Nie wiedział, że złowił cztero metrowego marlina. Szarpał się z nią parą dni. Nie mógł jej wciągnąć na łódź od razu, ponieważ była ona za mała na tak ogromną rybę. W końcu udaje mu się
okiełznać marlina i przywiązuje go do łodzi. Niestety sącząca się krew zwabiła rekiny, które zaczęły podjadać rybę. Stary sam musiał sobie z nimi radzić. Cały czas podczas tej walki rozmawiał do siebie. Żałował, że nie ma przy nim chłopca... Lecz niestety rekinów było zbyt dużo i stary sobie z nimi nie poradził. Kiedy dopłynął do brzegu cała ryba była objedzona, została sama głowa. Santiago popłakał się ze złości. Tak bardzo chciał coś złowić, tak bardzo chciał pokazać, że nie jest "salao". Lecz sie nie udało... Ale ludzie go jednak podziwiali. Mięli do niego szacunek, za to, że uwierzył w siebie i postanowił złowić tak wielką rybę... Chodź połowy się nie udały, stary był szczęśliwy.
Ale ta książka nie opowiada o starym człowieku, ani o żadnym innym rybaku. Może to wydać się dziwne, ale powieść "Stary człowiek i morze" opowieda o losie każdego człowieka. Przypomina, że w ciągu całego życia należy walczyć o swoje dobro. Chodź na nazej drodze mogą stanąć małe lub duże problemy, w przypadku tej książki były to rekiny, to nie należy tym się przejmować. Trzeba iść dalej przed siebie!!!!


Comments