www.ledchakra.com 


 

LED

Vikipedi, özgür ansiklopedi den alintidir...

Git ve: kullan, ara

LED, ("Light Emitting Diode", Işık yayan diyot)

  1. Ledler yarı iletken malzemelerdir.
  2. Ana maddeleri silikondur.
  3. Üzerinden akım geçtiğinde foton açığa çıkararak ışık verirler.
  4. Değişik açıda ışık verecek şekilde üretilebiliyorlar.
  5. Led'lerin direnci dinamiktir. Yani bu direnç üzerinden geçen akıma göre değişir. Bu yüzden Led'i bir akım kaynağına doğrudan bağlarsak kısa devre olur. Bu yüzden devreye seri bir direnç bağlamak gerekir.
  6. Ledler tıpkı bir Zener diyot gibi üzerinde sabit bir gerilim düşürür.

Ayrıca

  1. Kırmızı LED yaklaşık 1,8V-15mA
  2. Sarı LED yaklaşık 2V-15mA
  3. Yeşil LED yaklaşık 2,2V-15mA
  4. Mavi ve Beyaz LED yaklaşık 3V-30mA 'de çalışır.

Eğer trafik ışığı gibi düşünülürse bu değerler akılda daha rahat kalabilir.

Ledler seri ve parelel olarak bağlana bilirler.Fakat her bağlantı türünde direnç kullanma zorunluluğu vardır. (Led dirençlerinin dinamik olması). bu direnç değerinin hesaplanmasında kullanılacak formül şu şekildedir: R=U-Uled/Iled Burada R kullanılacak direncin ohm birimiyle değeridir. U besleme gerilimini, Uled ledin cinsine göre çalışma voltajını (Bknz. üretici firma bilgileri),Iled ise ledin üzerinden geçirmek istediğiniz akımı mA olarak gösterir. Son yıllarda ledlerde mavi ışığın kullanılabilmesi ile RGB aydınlatma mümkün olmuş ve birçok sektörde uygulama alanı bulmuştur.Ledlerin enerji sarfiyatlarındaki düşüklüğünün başlıca sebebleri arasında omik bir yük olması ve ısı kayıplarının az olması gösterilebilir. ayrıca ömürleri oldukça uzun olan bu diyotlar diğer ampuller gibi flaman taşımadıklarından dolayı hemen her koşulda sorunsuz kullanılabilirler. Bugün ulaşılan aydınlatma değerleriyle henüz genel aydınlatma için maliyetleri çok yüksek olmasına rağmen sinyalizasyon ve dekoratif aydınlatma unsuru olarak (Obje görselleri,Wallwash vb.)ilgi görmektedir. Ayrıca kızılötesi(infrared)led'ler uzaktan kumandaların televizyonla iletişimini sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

ledchakra@gmail.com

 

FİBER OPTİK AYDINLATMA

Son yıllarda fiber optik kelimesini çok sık duyar olduk. Özellikle telekominikasyon alanında fiber optik kelimesi geçmeyen bir yazı okumak neredeyse imkansız. İletişim alanında kullanılan fiber optik terimi verinin ışık olarak taşınması iken aydınlatmada kullanılan fiber optik terimi ise ışığın kendisinin taşınmasıdır.

Fiber Optik Kablo oltalarda kullanılan misine olarak tabir ettiğimiz malzemeye çok benzer. Bir su hortumu düşünün. Bir ucundan verdiğimiz su nasıl hortumun diğer ucundan istediğimiz yerde çıkıyorsa fiber optik kablo ve ışık ilişkisi de aynıdır. Su hortumu olarak düşünebileceğimiz fiber optik kablonun bir ucundan verdiğimiz ışık diğer ucundan aynen su gibi alınabilmektedir.

Bu özellik dekoratif aydınlatmada çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Fiber optik kablo ile taşınan elektrik değil ışık olduğu için aydınlatmada merkezi bir yönetim sağlar. Tek merkezden yapacağınız ışık yayılımı fiber optik kablolar sayesinde istediğiniz yere taşınabilir.

Merkezi bir yerden yapacağınız ışık yayılımını istediğiniz reyona, vitrine veya bölüme yönlendirilebilir, tek bir hareketle ışık rengini veya şiddetini değiştirebilirsiniz.

Fiber optik kablodan sadece ışığın iletilmesi bu sistemin tehlikeli alanlarda da kullanılmasına olanak sağlamıştır. Kimyasal veya çeşitli patlayıcı maddelerin imal edildiği, küçük bir elektrik kıvılcımının büyük patlamalaraveya yangına neden olabileceği yerlerde güvenle kullanılabilir.

Aydınlatmada kaliteyi ön planda tutan Chakra-Led Fiber Optik Aydınlatmada da uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

2 Yıl Chakra-led güvencesiyle aydınlatmada kaliteyi siz de yaşayın.

Siz aydınlatılacak yeri gösterin biz hayallerinizi zorlayalım.

Daha Fazla Bilgi İçin

fiber@chakra-led.com