About‎ > ‎

Programming History

Live! At Williams, Ferris State University

2003/04

Four Bitchin’ Babes – Contemporary Folk Music
Rider's In the Sky - Western Folk Music (school matinee and evening performance)
MSU Jazz Band I and Jazz Octet I - Big Band Jazz
The Fantasticks - Musical Theatre
The Acting Company—Richard III
Wood and Strings Puppet Theatre - Children’s Theatre (school performances)
The Unsinkable Molly Brown - Musical Theater

2004/05

Chinese Golden Dragon Acrobats – Ethnic dance, juggling, acrobats
Yerba Buena – World music with heavy Latin influences
Three Men and A Tenor - A Capella pop music (school matinee and evening performance)
Preservation Hall Jazz Band – Traditional Jazz (pre-show lecture by Prof. Harry Dempsey)
Michael Maudling - An Evening with Mark Twain (plus makeup and acting workshop)

2005/06

Fred Garbo’s Inflatable Theatre – Novelty Theatre/Dance/Acrobats
Cherish the Ladies – Celtic Music
The Aquila Theater Company’s The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde (preshow discussion)
The Fly Dance Company – Hip Hop Dance (post show lecture/demonstration)

2006/07

Universes – Hip Hop Theatre Collective
Grand Rapids Ballet - The Nutcracker (educational activity - community participation through Rhythmic Sky Dance Studio)
Ladysmith Black Mambazo – A Capella group from South Africa (The African Experience Forum)
The Chicago Brass Quintet

2007/08

The Actor’s Gang Adaptation of George Orwell’s novel 1984 (included in curriculum of 20 plus courses, lobby art display, study guide, post-show discussion)
The Boys of the Lough - Traditional Celtic music
The Jump Rhythm Jazz Group – Contemporary Jazz Dance (master class at Artworks Community Center, post-show discussion)
Andes Manta – Traditional music from Andean Ecuador (pan pipe building workshop at Artworks Community Center)

2008/09

The Aquila Theatre Shakespeare’s “Comedy of Errors” (with pre show lecture)
The Babatunde Quartet (included residency with FSU Jazz Ensemble)
Nebraska Theatre Caravan Dickens “A Christmas Carol”
Eisenhower Dance Ensemble “Dances from the Heart of Rock and Roll” (educational activity – Kid’s in Motion Residency in three local schools)
Nagata Shachu – Japanese Taiko and Music

Whiting Presents! Flint Cultural Center Corporation

2009/10

Motor City Women - Blues (performance and songwriters workshop)
The Country Rat Pack (Tracy Lawrence, Tracy Byrd and Reggie McDonald)
K. J. Denhert - Urban Folk Jazz
Kevin Locke Native American Dance Ensemble (performance, school performances and workshops) Asher Roth - Pop/Rap
Annie - Touring Broadway
Moscow Festival Ballet - Sleeping Beauty (performance and master dance class)
Sinbad - Comedy
Opera ala Carte - Gilbert and Sullivan The Mikado
Cirque Dreams Illumination - Touring Broadway
Cedric Watson - Creole Music (performance and school workshops)
Beauty and the Beast - Touring Broadway
Eve 6 - Alternative Rock Hairspray - Touring Broadway
Danu - Celtic Music
Kenny Wayne Shepherd - Rock/Blues
Avenue Q - Touring Broadway
The Project Trio - Jazz (public and school performances)
Sol Y Canto - Latin Folk/Jazz (public and school performances/workshops)
American Place Theatre - Secret Life of Bees (public and school performances, workshops)
Hal Holbrook in Mark Twain Tonight

2010/11

An Evening With Jeff Daniels
Jack Hanna’s Into The Wild
Monty Python’s Spamalot - Touring Broadway
American Place Theatre - Things They Carried (public and school performances, workshops)
SOMI - NuJazz, Soul, Afro-beat
NBC’s Last Comic Standing
Moscow Festival Ballet - Swan Lake (performance and master dance class)
Colin Mochrie and Brad Sherwood - Comedy
Grease - Touring Broadway
An Evening with Jim Brickman - Pop, Easy Listening
Dee Dee Bridgewater - Jazz
Aquila Theatre’s Six Characters in Search of An Author (performance and workshops)
Cirque Shanghai: Bax XI
The Pink Floyd Experience
Johnny Winter
River North Chicago Dance Company (Public and school performances)
The Color Purple - Touring Broadway
American Place Theatre’s Fahrenheit 451(public and school performances, workshops)

The Ramsdell Theatre and Community Arts Center

2013/14

Met Opera Live in HD Season Series
Joel Mabus
David Jacob-Strains
Finvarra's Wren
General Assembly
Valentine's Comedy Show featuring Sally Brook and Dwayne Gill
2nd Annual Spring and All Music Festival (Jim Crockett, Goodboy!, Lindsay Lou and the Flatbellys, Harper and Midwest Kind, Drew Nelson, The Lincoln County Process, Joshua Davis and Friends)
The Moxie Strings

2014/15

Met Opera Live in HD Season Series
Jake Thorn (John Wayne Tribute)
Comedy Show with Brad Upton and D.K. Hamilton
Jeff Daniels with the Ben Daniels Band
Three Men and A Tenor
Comedy Show featuring Dave Dyer and Rico Bruce Wade
AllenAsTim (Tim McGraw Tribute)
ArtsPower "Harry the Dirty Dog"
The Nutcracker Ballet (co-produced with Ingrid Bond)
ArtsPower "Rainbow Fish"
The Glenn Miller Orchestra
3rd Annual Spring and All Music Festival (Harper & Midwest Kind, Jill Jack, May Erlewine, Airborne or Aquatic?)
Ventriloquist/Puppeteer Richard Paul

2015/16

Met Opera Live in HD Season Series
The Gordon Lightfoot Tribute
Joshua Davis Quintet
Seth Bernard and May Erlewine 10th Anniversary Tour
Miriam Pico and the Younce Guitar Duo
4th Annual Spring and All Music Festival (David Youngman, Ian Ethan, Red Tail Ring, Nessa, Bowhunter)
The McCartney Years – Tribute Band
Open Mic Night with Awesome Distraction
The Jeremy Kittel Trio
The CLAZZ International Music Festival (Interlochen)
The Nutcracker Ballet (co-produced with Ingrid Bond)
Comments