Ako začať

Vrchné fleecové nohavičky

Ja som pri šicích pokusoch začínala pred piatimi rokmi s flísovými vrchnými nohavičkami, tento pokus stál za to - urobili mi radosť aj dobrú službu za minimálnu cenu.

- fleece sa šije dobre, nepára sa, kúpite ho v každej metráži (v lepšej aj s certifikátom pre deti do 3 rokov), možno i nájdete doma nepotrebný fleecový kus oblečenia. Fleece má imitovať vlastnosti ovčej vlny - je priedušný, čiastočne zadržiava vlhkosť, no pod tlakom môže prevlhávať. Mierne pruží, preto dobre drží i štvorcové plienky na rovno. Na vrchné nohavičky na látkové plienočky je to určite najdostupnejšia a najlacnejšia možnosť.

Postup i so strihom tých mojich prvých nájdete tu:

http://www.latkovepleny.cz/usijte-si-fleesove-kalhotkyNohavičková plienka

Mi prišla neskutočne ťažká na ušitie, keď som sa prvý krát zadívala do návodu, naviac nie v slovenčine. No po ušití prvej som pochopila, že zdanie klame, a ušitie takejto plienky nie je o nič náročnejšie, než ušitie jednoduchých nohavíc.

Návod i so strihom nájdete tu :

https://sites.google.com/site/latkovky/na/postupy
   Jeden z prvých výtvorov - nohavičková plienka

Vkladačky

Sú ďalším vďačným objektom šitia. Postačí Vám na ne šijací stroj, látka, niť a minimálne šjacie skúsenosti - vôbec nevadí, keď vám kde-tu ujde ihla, veď to i tak vidno nebude. Na vkladacie plienky (vkladačky), ktoré majú slúžiť na zvýšenie savosti plienky (hlavne v noci) odporúčam kúpiť si kvalitnú nehrubnúcu plienkovú látku - najlepšie bambusový, či konopný flís. Postačí vám 70 cm dĺžky (cena cca 10 euro). Pri šírke cca 150 cm vám z nej vyjde 5 trojvrstvových alebo 7 dvojvrstvových vkladačiek. Tento počet na noc bohate stačí. Rozmer sa mi najviac osvedčil 10x60 - dobre sa dá poskladať aj pre chlapčeka, aj pre dievčatko a pomerne rýchlo schne. Pri šití treba použiť stretchovú ihlu na úplety, aby sa vo vkladačkách nevytvorili dierky. Pokiaľ budete šiť len z jedného druhu látky a látku skladať na seba len v jednom smere, netreba ju ani predpierať, zrazí sa až po ušití.Kapsovky, AIO, vrchné Pul nohavičky, vlniačiky...

to všetko sa dá ušiť doma, treba nabrať nejaké skúsenosti, ale méta to nie je nedosiahnuteľná. Treba len niekde začať, ostatné príde samo.... držím Vám palce. Materiál môžete na začiatok použiť ten, čo máte doma - staršie detské veci, uteráčiky, štvorcové plienky či tričká. Kvalitné látky určené na plienkovanie sa už dnes dajú kúpiť aj na Sk, napr. tu: www.detivbavlnke.sk alebo www.handricky.eu

                         Prvé vrchné nohavičky s pul vrstvou

Na úplné začiatky nepotrebujete žiadne veľké nákupy, stačí šijací stroj a dobré poprezeranie domácich zásob. Možno bude treba prikúpiť akurát suché zipsy, či gumu. A vybrať si z návodov, do čoho sa pustiť:
Comments