sleeping outdoors everyday לינה באוויר הפתוח בחיי היומיום

לינה באוויר הפתוח - לינא, בקיצור.

כמה חדרי שינה יש בבית? כמה כסף (שמהווה רק חלק מהמחיר האמיתי) אנחנו משלמים כדי שיהיה לנו חדר שינה משלנו.. 4 קירות, חלון אחד, עם מיטה שתופסת את רוב השטח?
מיטה רגילה היא 2.66 מ"ר ומחיר רגיל לבנייה זה 1000$ למ"ר..
כמה שטח של גינה ובוסתן והאוכל המדהים שבא מהן אנחנו מפסידים כשאנחנו בונים כל כך הרבה חדרי שינה..
אז יש את אלה שישנים עם חלונות ותריסים סגורים ואטמי אוזניים..
ויש את אלה שמקפידים לפתוח חריץ בחלון...
ויש את אלה שמקפידים על מיטה מחומרים טבעיים.. ואפילו שמים עציץ ליד הראש..
זה הכל טוב ויפה..
אבל כמו שהחסכון בשקיות ניילון ומיחזור וחיתולי בד.. בטלים ומבוטלים לעומת הטיסה החד-עשורית לאירופה.. וכמו שבית ספר "פתוח" זה לא חינוך חופשי.. לינא בחוץ ללא קירות זה עולם אחר!
אזהרה: אחרי לינא לתקופה (אפילו שבוע) בחוץ בנוחות - יהיה לכם קשה לישון בכל צורה אחרת..

אם אתם סובלים מהפרעת קשר וחיבור לטבע, ורובינו ככה.. לינא זה הדרך הכי קלה לבלות לפחות שליש מהחיים בחוץ - כל השנה - בלי מאמץ בכלל.. פשוט ישנים והפז"מ של השהייה בטבע דופק..

הטריק הוא, במיוחד ללינא יומיומית - להכין מיטה נוחה ומפנקת במיוחד

אז איפה? מתחת לעץ! לא עץ סגור מדי - כדי שעדיין נוכל לראות את הכוכבים - אבל שיעשה צל בשעות בהן אנחנו נחיםות כשהשמש זורחת. העץ גם שומר קצת על הטמפרטורה בלילות קרים במיוחד ומונע טל.

יש הרגשה מאד טובה בלישון ישירות על האדמה - וכדאי מאד לא לשכוח את זה ולעשות זאת מדי פעם (אני חווה את זה בעיקר בטיולים) אבל יותר קל לשמור על מיטה נקייה וללא חרקים על ידי הגבהה מינימלית. אני עושה זאת פשוט באמצעות מספר משטחי עץ - כאלה שזורקים - ממלא את החריצים בקרשים ממשטח אחר - ועם אבנים שטוחות יוצר "יסודות" בכל הפינות כדי שהמשטחים יהיו ישרים.
מכיוון שאין הגבלה של חדר - אפשר לעשות מיטה גדולה - ככה שיהיה הרבה מקום לעוד אנשים וגם למקרה ורוצים לעשות הצטנפותא בחברותא‏..
על זה לשים את המזרונים הכי נוחים והכי בריאים (לדיון במזרונא מגיע דף משלו..) את הסדינים הכי יפים שמרגישים הכי נעים.. ו.. כאן זה חשוב - שמיכה או שמיכות מספיק שמנות בשביל האזור והעונה.. אם קר לכם בלילה זה פשוט בגלל שהשמיכה לא עבה מספיק! אפשר לישון בחוץ כל השנה - וזה חשוב במיוחד בחורף, דווקא בעונה זו מבלים יותר בפנים והלינא נותנת לנו 8 שעות בחוץ לפחות.

אם יש אצלכם בעיית יתושים - אז כילה טובה עושה את העבודה יופי וגם נותנת הרגשה אינטימית יותר וגם שומרת שעלים ודברים שעפים לא ינחתו על המיטה.

ועכשיו - לעונה הגשומה - כל מה שצריך זה יריעה טובה וגדולה מספיק ששמים בזווית הנכונה (כלפי דרום ומערב) כדי שהגשם לא יכנס מהצד. היריעות הכי אקולוגיות הן אלה המשומשות שהיו פעם שלטי חוצות - הן מאד עמידות עם טבעות בצדדים לקשירה. אשר גם לרכוש חדשות. אם אתם מעוניינים בגג טבעי יותר - אז האפשרות הכי פשוטה היא גג מכפות דקלים או קש (גם לזה מגיע דיון משלו) - ואפשר גם גג רעפים..

לבני עשרה המתבגרים זה יופי של דרך להוריד את התלות בהורים ותוך יום אחד יהיה לכם חדר משלכם בגינה או על הגג.. וגם פרטיות עם החבר\ה..

ישנם ערסלים שונים ומיטות תלויות שמחליפים את החלק התחתון של המיטה - החסרון כאן הוא המרחק מהאדמה - וגם בערסל קשה לישון עם עוד אנשים.. וזה חסרון גדול.

כדאי להפנים את החוויה של השינה בחוץ.. כי בד"כ מבינים ש-there's no way back - ואם עוד לא בניתןם את הבית שלכםם - זה משפיע משמעותית על התכנון כי הצרכים שלכםם שונים לגמרי.. ואם כבר יש בית בנוי.. אז אפשר להזמין עוד משפחה\משפחות להשתמש בחדרים הקיימים בהם אין עוד צורך.

הלינא היא לדעתי שלב ראשון במעבר של האדם חזרה אל הטבע. בשלבים אנחנו חיים יותר ויותר בחוץ - חדר השינה עובר החוצה, המיטבח עובר החוצה, השירותים, המשרד.. ובסוף נשארים עם חדר פשוט עם כמה ספרים וכריות בשביל לבלות בו כמה שעות מדי פעם בערבים חורפיים..

הלינא היה לא רק אוויר זורם ופתוח.. וסביר שהיא משפיעה בכל מיני דרכים.. דרכים שקשה לשים לב אליהם כשהווליום של הטכנולוגיה כל כך חזק..:

  • לישון תחת הכוכבים תמיד עוזר לעבור תקופות של מחסור ולהתחבר בחזרה אל השפע.
  • לשמוע את הרעשים של החיות ושל הרוח.. 
  • להיות חופשייםות משדות אלקטרומגנטיים מכל המכשירים והכאבלים שיש בבית.. (מפחית סיכוי לחלות בסרטן ועוזר בשינה טובה יותר..)
  • ללכת לישון ולקום עם הזריחה.. (בלולי סוללה משאירים את האורות דלוקים כל הלילה כך הן מטילות יותר)
  • לנשים שעברו לישון בחוץ - סידר להן ווסת לא סדירה - ולא רק שסידר - אלא סידר עם הירח - מה שעוזר מאדכי לא אבסולוטי) ביחסי מין ללא אמצעי מניעה מלאכותיים (שגם הם לא מונעים אבסלוטית).
  • יש עוד.. תגלו בעצמכןם!


Comments