לקטים מטיילים

הטיולים שאנו מציעות הם חוויה שמאפשרת מפגש וחיבּוּר. בּוּר ≋ חזרה אל הבּר. חַי ≋ בחירה בחיים. חי ⊕ בּוּר ≋ חיבּוּר.

הטיול והליקוט הם רק הרקע למפגש של ממש עם עצמינו ועם א~נשים אחריםות כחלק שווה ובלתי נפרד מהטבע. זוהי לא סדנאת הגדרת צמחים.

 איך מצטרפיםות לטיול?


 • קוראיםות את הדף הזה עד תום (ומונעים הפתעות מיותרות)
 • שולחיםות אלינו בקשה להרשם. (לחצו על הקישור) אם יש מקום בטיול, אנו נשלח אליכןם הזמנה לכתיבת חיבור לטיול. 
 • מחזיריםות אלינו את החיבור לטיול בזמן וכך יובטח מקומכןם!
 • יש! אפשר להתחיל להתרגש (ולהתכונן, כמו שתקראו בהמשך)

 • לְמה לצפות?

  כל מה שאנו צריכיםות נמצא כאן עכשיו. אין טוב, אין רע, יש. על מנת לאפשר לכןם חווית-אמת אנו מבקשיםות לשחרר כל ציפייה (עם זאת חובה להביא ציפה - ראו ציוד בהמשך). במילים אחרות: צפו לגרוע ביותר ואז הלב פתוח למה שיש. לדוגמא: אם את מפחדת שלא יהיה מספיק אוכל בטיול, נא לצפות פשוט לצוּם. אנחנו מטיילות ביחד בשפע של תמיכה אנושית. דווקא לקטיםות חדשיםות באיםות עם ראש טרי שמגלה דברים שמישהו מנוסה לא רואה.  בטיול פעילויות מונחות שפותחות את הטיול בתחושת חיבור עמוקה יותר ומלווה אותנו לאורכו בתהליך הייחודי אותו כל אחד עובר עד סגירת הטיול.
  היו נכוניםות לעבודה מפתחת ואחראית עם כל מה שתפגשו בעצמכםן בדרך: תחושות, מחשבות, רגשות, דפוסים. מתוך הרגיעה שבלקטות יש נטיה למשקעים לעלות ולצוף וזוהי הזדמנות מעולה לריפוי וצמיחה.
  המפגש והחיבור מאפשריםות לחזור ולבחור בדרך האמון בחיים. האמון הוא הערוץ לאהבה ולמתמידיםות צפויים שיפורים ניכרים בכל תחומי החיים: בהוויה נוכחת יותר, בהרגשה הגופנית והנפשית, בשבירת דפוסי התנהגות, היפטרות מהתמכרויות, ביחסים עם המזון, ביחסי הקרבה עם א~נשים ושאר החיות, הצומח והדומם.
  עד כה לא הלכנו יותר מ-12 ק"מ ביום ובד"כ הרבה פחות מזה, אבל היו מוכניםות לכך - במיוחד אם אתםן או ילדותכןם לא רגיליםות ללכת.
  א~נשים שהשתתפו במספר טיולים, שמיםות לב שכל טיול יחודי בפני עצמו. המרכיבים משתנים כל הזמן - העונות ומזג האוויר, האזור והמסלול שלא נקבע מראש הבריה שמנחה את הטיול. גילינו שגם כאשר נטייל באותו אזור, באותה עונה, אך עם הרכב א~נשים אחר, נקבל טיול שונה מאד.

  להתכונן ולהתכוונן לטיול

  חשוב שתבואו מוכניםות ומאומניםות פיזית ורגשית לטיול. לטיול בקבוצה חסרונות רבים כאשר היתרון המרכזי הוא השבט והיחד. בדומה לתזמורת, בה כל נגןית מתאמןת בבית לפני החזרה המשותפת, אנו מבקשיםות רצינות ונכונות מצדכןם לקראת הטיול. אנו מכווניםות לחוויה זורמת והרמונית. א~נשים משקיעיםות ובאיםות מרחוק והטיולים תמיד מרגישים קצרים מדיי. לכן, אנא בואו מוכניםות כדי שנוכל לנגן ולשחק ביחד ולא להתעכב בגלל שלא הספקתןם לנסות ו"לשפשף" את הציוד שקניתןם.

  החוויה היא בהחלט קפיצה למים אולם עדיף לעדן ולדרג את המעבר כמה שיותר. להלן כמה תרגילים והצעות. אנא עברו עליהם וראו מה מאתגר אתכןם והתכוננו כבר כמה שבועות מראש. כשיגיע הטיול יהיה לכןם קל יותר מהתרגול כי תהיו בסביבה ובמציאות תומכת.

  לעצור ולראות אם אפשר לכמה דקות להקשיב לרעשים של הטבע. גם אם אתןם בעיר, אפשר לשים לב לרשרוש של העצים, ציפורים, רעמים...... שימו לב איך משתנה הקצב הפנימי שלכם כשאתן מקשיבות להם. זהו הקצב בו אפשר להתבונן ולהבחין בדברים ולהיות נוכחים באופן מלא למחשבות ולרגשות שלנו.נסו לראות איך אתן לוקחות איתכם את קצב הלב לתרגילים הבאים:
 • ציוד מתאים ונוח: השיגו את מעט הציוד והלבוש הדרושים - השתמשו והתרגלו אליהם! השתמשו בהם וראו  איך הכי מתאים להשתמש בהם, להחליף אם צריך וכו'. לדוגמא: הגיע החורף והחלטתם להשיג שק שינה חם יותר. בדקו אותו כבר בבית, לכו לישון רק איתו במרפסת או בחוץ בלילה קריר - כך תראו אם שק השינה שהשגתןם באמת עובד. לא אמור להיות לכם קר\חם מדי בטיול! ואנחנו רוצים שתישנו טוב כל הלילה...
 • להתחיל ללקט כשיש פנאי. לבד או בחברותא. לקרוא את הדףעקרונות ליקוט ולצאת מהבית לסביבה פתוחה הקרובה ביותר למקום מגוריכןם (גם בעיר) וראו אלו עצים צמחים שיחים אתןם פוגשים בדרך.
 • שימו לב למילים והשתמשו בשפה ככלי לשינוי. איזה מילים מוטות לתפיסה שמפרידה את האדם מהטבע? לדוגמא הביטוי "עשבים שוטים" או שימוש בשמות של חיות כגנאי.
 • לישון בחוץ: לילה אחד או כמה לילות, לבד או עם ביחד, תחת הכוכבים או תחת יריעה אם יורד גשם (ראו לינה באוויר הפתוח בחיי היומיום‏‏‏).
 • עריםות בחושך: להזמין כמה חבריםות הביתה לאחר החשיכה, וליזום הפסקת חשמל. לנתק את כל המכשירים לכבות את כל האורות והנרות. השארו עריםות. ראו גם הצטנפותא בחברותא‏.
 • פירות ועלים: העדיפו, על ידי הגדלת חלקם בתפריט, להזין את עצמכם מחלק העלה והפרי של צמחים. רובינו התרגלנו לאכול בעיקר זרעים, גם דרך מוצרים מן החי (והמת) שניזון בעיקר מזרעים. הווה אומר להוריד משמעותית את כמות הפחממות המורכבות (לחם, אורז, פסטה..) ואת כמות המוצרים מן החי (בשר חיות מתות,הפרשות של חיות (דבש, מוצרי חלב, ביצים) בתזונה שלכןם. במקום זה נקבל את הקלוריות שלנו מפחממות פשוטות מפירות עסיסיים ומרכיבים תזונתיים אחרים חיוניים מעלים, ירקות, ואצות ומעט זרעים ואגוזים.
 • סופ"ש מונו-נא: במשך סופ"ש אחד, בחרו להזין את עצמכןם במזון נא, ואכלו כל דבר שלם ולחוד ולאט (ללעוס טוב, להשרות\להנביט זרעים ואגוזים). המציאות בטבע מכתיבה אופן אכילה שכזה והטיולים הם רטריט נא מהסוג הכי משובח שיש. המזון "המוגש" הוא בהעדפה אורגני, מקומי, וטרי ביותר. באורח חיים כזה, הגוף שלנו יכול סוף סוף לרפא את עצמו ולכן כדאי לעבור את הניקוי הראשוני בבית ולא בטיול.
 • סם החיים: להוריד קפה, סיגריות, אלכוהול, וכל סם ממכר אחר. הם לא קיימים בטבע (חוץ מקצת אלכוהול בפירות הבשלים עד רקובים) ואין להם מקום בטיול! חשוב להיות מסוגליםות להשתחרר מהרגלים אלו למשך הטיול לפחות ללא תופעות שליליות כמו עצבנות ולחץ.
 • מסך מסיח: בדומה לקפה ולסיגריות, כבו לכמה ימים (או לתמיד..) את הטלוויזיה, המחשף, הכלאפון, הנגן, וכל מסך אחר שמסיח אתכןם. התחברו מחדש לחבריםות האמיתייםות מסביב ופשוט קפצו למים בלי לחשוב יותר מדי.
 • צרכים ויציאות: אנחנו לא משאיריםות כלום בשטח (leave no trace) כולל נייר טואלט! כמו במזרח תרגלו כריעה על האסלה ולא ישיבה (זה גם בריא יותר וגם נוח יותר בבתי שימוש ציבוריים או פרטיים) - נסו להתגבר על חרדת-הקקי ולשטוף במים ידנית (כמו רוב הא~נשים בעולם), אפשר גם לנגב עם עלים, קליפות עץ ובדרך הרישמית בטיול: אבנים בגודל מתאים שעושות יופי של עבודה. בשביל סבון וריח טוב בידיים ניתן פשוט לשפשף עלי הדרים/אגוז מלך בין הידיים והאצבעות.
 • לצמרת: מצאו עץ שמדבר אליכןם, שתופס את מיקודכןם - וטפסו עליו - ראו כמה רחוק אתם יכוליםות להגיע מבלי לאבד את הבטחון ומבלי לשבור כלום (בעץ או בגוף).
 • קראו ספר מרשימת הספרים המומלצים.
 • קבלת הגוף: התפשטו מול הראי. התבוננו בעצמכןם ובגוף שלכןם ושימו לב לשיפוטים. הטיולים הם סביבה אוהדת ומעודדת כנות ולכן שוטטות ב"תלבושת הטבעית" שלנו מבורכת בכל עת.
 • טרמפותרפיה: בחרו שאלה שיש לכןם ליקום או נושא שאתןם מרגישיםות אבודיםות בו או צריכיםות בהירות לגביו. צאו למסע ספונטני ללא יעד בטרמפים. תקשרו עם הא~נשים בצמתים וברכבים - שאלו אותןם את השאלה, פתחו את הנושא. תנו לטרמפים להוביל אתכןם למקומות יפים, ללבבות של א~נשים. זוהי דרך נפלאה לחיות את ההווה, להפתח ליקום, וללקט ממה שיש.
 • ליום אחד השאירו את הדאודורנט, הבושם, האפטר שייב והקרמים על המדף ותנו לעולם להנות מהריחות הטבעיים שלכם. נסו להתקלח בלי סבון ולא לחפוף את השיער עם ריחות פלסטיקיים למשך זמן מה... ותגלו כמה נפלאים הריחות שהגוף שלכן מייצר.
 • מי אחראי?

  את\ה ולא אף אחד\ת אחר\ת. כל משתתף\ת לוקח\ת 100% אחריות על עצמה\ו ועל ילדיו\ה. אנחנו מאפשריםות את הטיול ומעונייניםות לתת לכם חוויה חיובית אולם אין כאן שום התחייבות מצידנו. זהו טיול מכוון באווירה לא רשמית "בין חבריםות". הליכה ולינה בשטח, שחייה, כנות ושקיפות, וכן, גם ליקוט מזון ומים מהטבע.. כל אלו כרוכים בסיכונים טבעיים ועלול להיגרם למשתתפיםות נזק, לרבות פגיעה רגשית, נזקי גוף, פציעה ואף מוות. מי שבוחר\ת להצטרף מודע\ת לכל הסיכונים הכרוכים בטיול, ובוחר\ת להצטרף על אף הסיכונים.
  מי שמעוניין\ת ב"ביטוח", דואג\ת לבטח את עצמו\ה באופן עצמאי בכיסויים המתאימים. ומי שמעוניין בציוד עזרה ראשונה זמין, מביא את הציוד איתו.
  מלבד כלאפון נייד אחד (שכבוי במהלך הטיול ומיועד לשיחות יוצאות במקרה חירום), ובטיולי חורף צפויי גשם יש גם את היריעה "לַקוֹטָה", אין בטיול שום ציוד ציבורי.

  כמה זה עולה?

  הטיול ניתן לך במתנא ואת מוזמנת לקבל אותה בשמחה. אנו מאפשרות את הטיולים מכל הלב וללא חשבון ולכן אין לטיולים מחיר. ברוח החוויה, הטיולים מתקיימים הודות גם לתשורות המתקבלות ממשתתפות קודמות וכך אנו מאמינות שנקבל את כל מה שאנו צריכות. תשורה בפאלית זה דאנה. קראו עוד על דאנה כאן.
  על מנת להמריץ ולתמוך במפעל חיים זה לרווחה, יש לך הזדמנות לתרגל אחריות ונדיבות ולהעניק את המתנא הזו הלאה למשתתפיםות עתידיים בדיוק באופן בו קיבלת אותה את\ה. באופן זה, החוויה גם פתוחה לכל.

  כשאתןם תושריםות, ניתן לראות בסכום את המידה שבה תרצו לתמוך בהמשך קיומם של הטיולים שאנחנו יוצרות, הבוסתנאים שאנחנו מטפחות, המפגשים ושאר העשייה שלנו. 
  התשורה אינה אנונימית - אך היא פרטית מולינו. אנו פתוחיםות לקבל בהעברה בנקאית, מזומן, המחאה, ואשראי.
  לאחר שקיבלנו מכםן חיבור, אנחנו שומרות לכםן מקום ולכן אם תבטלו ו\או תדחו את השתתפותכםן ישנם דמי הרשמה בהתאם לזמן ההודעה מראש. במידה ולא עמדת בהתחייבותך מולינו, לדוגמא: לא הגעת לטיול בשלמותו או הבאת כלאפון, תחויבי בדמי הרשמה מלאים. 

  ** על מנת לקיים טיולים מלאים לאורך כל השנה בכל העונות, בתאריכים שנוטים להיות מבוקשים במיוחד (בחגים למשל) יש להעביר דמי הרשמה מלאים כפקדון מראש - בסוף הטיול תהיה הזדמנות להוסיף או להחסיר מדמי ההרשמה שהעברתןם.

  מה להביא

 • אוכל נא (ישיר, לא מעובד) לדרך: שזה אומר שגם לא חל עליו מע"מ. בעיקר פירות טריים, בשלים ועסיסיים כולל תמרים ועלים ירוקים רעננים ושאר ירקות. אם מביאות אגוזים - אז רק כאלה בקליפתם לפני הפיצוח. הביאו מספיק על מנת להזין אתכןם בדרך ובתחילת המפגש, בו נסיים את המזון מהבית ונצא למסע 100% לקט ברווחה.
 • כובע רחב שוליים ולא כבד שיצל על הפנים ומלוא הצוואר לפחות. בעונה הקרירה אפשר כובע חמים בנוסף או במקום.
 • חולצה ומכנסיים או שמלה ארוכה: שרוולים ארוכים, צווארון צר, ועד הברך לפחות, שמצלים על הגוף ומונעים שריפה ושריטות, לא מטעמי צניעות. בעונה החמה כדאי חולצה דקה בצבע בהיר. בעונה הקרה כדאי חולצה תרמית, וגם שכבה נוספת ומעיל, תלוי בתחזית.
 • סנדלי הליכה נוחים שמתאימים גם להליכה במים. אלא אם יש סיבה רפואית בלתי ניתנת לשינוי לכאורה, הביאו סנדלים. זוהי פשרה בין נעליים סגורות (המנעול הראשון?) ליחפנאות אמיתית. נעליים כבדות מדי ומסורבלות לחליצה ונעילה ומונעות מאיתנו לחוות את העולם בתשומת לב מעודנת. אם אתןם מורגליםות ליחפנות על כל קרקע, קוצנית או חמה, אפשר יחפיםות בכל עת, וגם כפכפים עמידות עובר אם לזה אתן רגילות בהליכות בטבע הלא מעובד.
 • תיק נוח שיושב על המותניים לסחיבת מעט הדברים שמביאיםות. חשוב שהתיק יהיה גדול מספיק על מנת להכיל ולשמור על כל הציוד בתוכו בלי כל מיני מזרונים ודברים שקשרים מבחוץ שיסתכבו ויהרסו מהצמחייה הקוצנית.
 • מזרון שטח מבודד וקל (לילדיםות אפשר לחתוך מזרון לגודל מתאים). ניתן גם להביא יריעה דקה שתשמור על המזרון מתחתיו מבוץ או קוץ. מה שחשוב כאן זה הבידוד ואחרי זה הריפוד הכמה-שיותר-מינימלי. נא לא להביא מזרוני-שטח-אוטו גדולים שלא נכנסים לתיק.  מכיוון שלא נדע היכן נישן מראש, נא לא להביא מזרונים מתנפחים שעלולים להתפנצ'ר.
 • ציפה זוגית דקה מכותנה. עם הפתח בצד הצר, הציפה נעימה יותר מבדים סינטטים ומאפשרת לסגור מעל הראש מבלי להחנק אם יתושות מפריעות, למרות שגם הן חלק מחווית הליקוט (אנו מלוקטיםות). הציפה גם מאפשרת לחלוק חום עם עוד בריה או שתיים, ומחזיקה את השמיכה או שק השינה הפתוח שבפנים במקום.
 • שק שינה או שמיכה קומפקטית בהתאם לעונה: אין שק שינה שמתאים לכל העונות ואין שום סיבה לסבול מחום או מקור. לפעמים בקיץ מספיקה הציפה אבל רק אם אינכןם רגישיםות לקור. בקיץ שק"ש קליל, בסתיו ובאביב שק"ש עבה יותר (0-10 מעלות) ובחורף שק"ש שמותאם למתחת 0 מעלות.
 • מים: להביא מיכלי נשיאה אטומים למים בנפח של 3 ליטר בחורף ו-4 ליטר בשאר העונות. לכל ילד\ה בקבוק של 1.5 ליטר לפחות. גם אם נראה לכןם שאתןם לא צריכיםות כל כך הרבה - תביאו לפחות את הכמות הנדרשת על מנת לסייע לאלה שזקוקיםות ליותר. מומלץ להשיג בקבוקים מפלסטיק HDPE מספר 2 - עם פקק טוב (במיחזוריות, הסוג שמכיל את החומץ הגנרי 4 ליטר הוא ממש מעולה!). 
 • שקית בד גדולה: אפשר שקית קניות עם רצועות או לתפור נרתיק עם רצועת-כתף (‏תמונה‏), או יריעת בד קטנה שאפשר לקשור כשק. אחת לפחות בשביל צנוברים, חרובים, או כל דבר אחר שרוצים לשמור.
 • כלי אטום: שיכול להיות גם קערה קלה לליקוט, לסלט, וניפוי זרעים. כלי אטום מפלסטיק או נירוסטה לליקוט דברים דביקים ורכים (כמו ענבים או תאנים או תותי עץ) ולהשריית זרעים (סרפד, חרדל..).
 • מפת כבישים קומפקטית: שימושי לטרמפים, במיוחד לדרך הביתה. (בד"כ יש כבר מפת שטח אצל המנחה)
 • סכין או אולר. הסכינים המשוננות ללא שפיץ עם ידית הפלסטיק עושות עבודה מצוינות בלי לעשות חור בכיס או בתיק. אם מעונייניםות בגילוף אז כדאי סכין מושחזת מתקפלת.
 • עפרון ונייר\יומן: חשוב! לכתיבת רשמים תובנות ציורים הגיגים ושירים.
 • רב-קו ומזומן לנסיעה וקניית פירות בדרכים. מומלץ לא לסחוב סכומים גדולים של מזומן עבור התמיכה בתשורה. בימנו קל מאד לעשות העברות בנקאיות לאחר הטיול ואפילו ניתן באשראי ובתשלומים. בתום המסע תהיה לכםן ההזדמנות לבחור כמה לתת סה"כ. תוכלו גם להעניק חלק או מלוא הסכום במזומן או בהמחאה אם תעדיפו.
 • ציוד עזרה ראשונה: בסיסי לשימוש אישי (תלוי לגמרי בכןם - המארגניםות לא מביאיםות ציוד שכזה לשימוש הכלל). רק עזרה ראשונה לפציעות! אקמול זה לא עזרה ראשונה, וגם לא תוספי מזון או שמנים אתריים. 
 • ציוד שקשור לנוחיות בזמן וסת במידה ותופיע בזמן הטיול פירוט בסוף עמוד זבש"ך. שימי לב: בסביבה נשית שבטית יש נטייה לוסת להפתיע!
 • בעונת הסברסים: מלקחיים קלים לא משוננים ופינצטה יעזרו אך לא חיוניים. בעונת ההדרים (נובמבר-יולי) מסחטה קומפקטית
 • מה לא להביא

  בבקשה לעבור ולבצע את תרגילי ההכנה כך שתוכלו להשאיר את הדברים האלה בבית בכיף בהנאה ובששון לקראת אתגר מבורך, ולא כגזרה נוראית שיש למרוד בה (יש הרבה סדנאות וטיולים בהם יש תנאים אחרים אם זו העדפתך):

 • כלי רכב: אם אינכןם מורגליםות בנסיעה בטרמפים והגעה בזמן, נקודת המפגש נקבעת בתאום עם לו"ז של תחבורה ציבורית נוחה ובטוחה. השחרור מאשליית השליטה הטוטאלית מתחיל כבר בדרך לטיול. השאירו את הרכב בבית! למגיעיםות ממקומות רחוקים, נא לא להגיע בטיסה שפוגעת בחיים יותר מלהגיע דרך הים או האדמה. בחרו לבוא על פני הארץ.
 • מסכים ומכשירי חשמל: המנחה מביאה עימה כלאפון נייד אחד כבוי המיועד לשיחות יוצאות בלבד במקרי חירום. אתןם מתבקשיםות להשאיר את הכלאפון וכל מכשיר אחר (נגן, מצלמה, פנס, שעון..) בבית. בדומה לכל התמכרות אחרת, כשהחומר נמצא קרוב, גם אם לא משתמשיםות בו, הוא מסיח את דעתינו. לצערנו גילינו שמדובר בהתמכרות קשה ביותר שגורמת לחלקנו להתפשר על יושרה וכנות בנושא. אי לכך אנו מביאות גלאי כלאפונים קומפקטי אך אפקטיבי שמגלה גם מכשירים כבויים ומנותקים.
  אנא המנעו מאי-נעימויות ואל תפגעו באווירה המיוחדת של הטיול עם מכשירים אלו. ראו איך לחיות בכיף ללא נייד
 • משקפיי שמש- אנחנו רוצות לראות את ענייכןם. הכובע רחב השוליים אמור להספיק בשביל להצל גם על העיניים.
 • תכשירי הגיינה מלאכותיים: שמפו, סבון, משחת שיניים, קרם הגנה, דוחי יתושים, שמנים אתריים (בריכוז לא טבעי), ובשמים. בטיולים אנחנו בהגיינה טבעית: שטיפה במים חיים, שמש, תזונא נקייה, ואוויר פתוח. כמו כן ישנם א~נשים בטיולים שרגישיםות לניחוחות מרוכזים ואנו מעונייניםות להריח ולהסניף אתכןם כפי שאתןם ללא תיווך והסתרה. למדו לקבל בחדווה את הריחות הטבעיים שלכןם - זוהי סוג של כנות. בטיול אנחנו לא משאירות דבר מאחורינו וזה כולל את החומרים שהוזכרו שבשימושם הם ירדו מגופנו בצורה כזו או אחרת בשטח.
 • עדשות מגע- דורשות הרבה זמן וטיפול להורדה והשמה, וגם משאירות כימיקלים מאחורינו ויוצרות אשפה. אם יש צורך בעזר ראייה, הביאו משקפיים שנוחות להסרה והשתמשו בהן כמה שפחות. תגלו שכשוהות בטבע ולא צריכות לקרוא או לתקשר דרך מסכים, יש פחות צורך בעזרים.
 • נייר טואלט, טמפונים, תחבושות חד פעמיות, חיתולים חד פעמיים או כל מוצר חד פעמי אחר שהופך לאשפה. אנחנו משאירות אחרינו שטח ללא כל פסולת מלבד ההפרשות ושאריות המזון שלנו. אבנים, עלים, וקליפות עץ יש בשפע לניגוב ללא נגיעה בקקי. ניתן להביא תחבושות רב-פעמיות וגביעונים. פנו למארגניםות בתחילת הטיול והם ישמחו להסביר ולהדגים...
 • סמים, כדורים וזריקות: מוצרי טבק ושאר מאלחשים וממריצים למיניהם (מריחואנה, קפה, אלכוהול), תרופות, תוספים. אין להם מקום בחוויה הזו. נא להיות מסוגליםות להשתחרר לחלוטין ובקלות מאלה לפחות למשך הטיול. במקרים מיוחדים של נטילת סמים\תרופות באופן קבוע נמליץ על גמילה חודשים מראש, אך לא גמילה פתאומית קרוב או בטיול עצמו! אחרת נאפשר נטילה דיסקרטית תוך הדרכה להתמודדות מוגברת עם תפיסות העולם מנוגדות בתוכינו. 
 • מזון מעבר לצידה לדרך ולמפגש הראשוני, כפי שצוין לעיל.
 • ספרים ועיתונים: מבקשים שתהיו נוכחים איתנו או עם עצמכם וללא הסחות.
 • אביזרים טקסיים דתיים כמו תפילין, וטקסטים. כפי שאנו משאירות את המזון מהבית בבית, כך נבקש שתגלו איך ללקט אל הצרכים הרוחניים שלכם במסגרת הטיול\הטבע.
 • לטיול ראשון באות עם עצמכןם בלבד! ורק מהטיול השני והלאה ניתן לבוא יחד עם א~נשים ובע"ח מוכריםות וקרוביםות. אנו רוציםות לאפשר חוויה של חופש מדפוסי תקשורת ותפקידים ופניות מלאה לתהליך שלכןם. חיות מחמד מצטרפות אלינו רק אם כמו שאר החיות בקבוצה, הן מוכנות לבוא לטיול שכזה, מאומנות ללקט את מלוא התפריט ולהשתלב בטבע מבלי להרחיק ברעשנות כל חיה שלווה שמתקרבת.
 • ילדיםות בטיול

  הטיולים פתוחים גם לילדיםות.
  ילדיםות שיונקיםות ביומיום מוזמניםות להצטרף אלינו תמיד גם בטיול הראשון של האמא.
  ילדיםות בוגריםות יותר מוזמניםות להגיע בליווי משתתףת בוגר\ת שטיילה איתנו בשנה שלפני.  
  כשילדיםות מוכניםות לחוויה, הםן פשוט פורחיםות בה! הצורה של הטיול מאפשרת ומועדדת הוויה ילדית יותר גם אצל המבוגריםות ובאופן טבעי נוצרים יחסים עמוקים בין הילדיםות למבוגריםות אחרים, במיוחד בטיול בו אין ילדיםות אחרים. ישנם מספר ילדיםות ותיקיםות שהיו בטיולים רבים וכהוריםות אנו מרגישיםות שהנסיון הזה הוא אחת החוויות החיוניות ביותר שאנחנו מעניקיםות להןם.

  אם את מניקה, חשוב מאד להיות מסוגלת להניק חופשי במהלך היום גם תוך כדי הליכה. ילדיםות שעוד צריכיםות מנשא לפחות חלק מהיום - חובה שיורגלו למנשא שנוח להןם ולהורה. נוח להליכה, וגם נוח לשלוף ולהכניס את הילד\ה ממנו בקלילות במהירות וברצף.
 • הכינו את הילדיםות ואת עצמכןם מראש. חשוב שהילדיםות יבואו מרצון ו\או שההורה במקום שיכול לאפשר ולהכיל קושי גם אם מובע בקולניות על ידי הילדיםות. אם תצאו לטיולים מקדימים וילדכןם יחוו בעצמןם את החופש ואת תשומת הלב ויתרגלו ללכת ולאכול מה שיש ולא מה "שבא לי", בד"כ להם יהיה קל הרבה יותר ממשתתפיםות חדשיםות בוגריםות.
 • כדאי לבוא בתחילה כל פעם עם כל ילד\ה בנפרד ורק אחרי זה עם שתיים או יותר.
 • אם אתןם הורה יחיד - את הילדה סוחביםות מקדימה או מאחורה ואת התיק סוחביםות בצד השני. ארזו באופן שיקל עליכןם לפזר את החפצים שלכןם בין תרמילים של משתתפיםות אחרים במקרה הצורך. א~נשים אוהביםות לעזור ואתןם נותניםות להןם מתנא! לא להתבייש לבקש עזרה. אתן לא הראשונות - היו בטיול מספר אמהות שנשאו את ילדיהן במשך רוב הטיול.
 • כדאי לתת גם לילדיםות לסחוב משהו - ישנם תיקי הגב שמיועדים לבקבוק שתייה יחיד למשל.

 • על אף האפליות המובנות במסורת השפה - הכתוב מיועד לכלל המינים)

  מומלץ להמשיך לזבש"ך: זה-שנשאל בשכיחות

  Странствующие Собиратели

  походы которые мы предлагаем есть опыт который позволяет встретится, соединится и вернутся к природе, к дикой и чистой матери земля

  поход и собирание есть лишь фон для настоящей встречи с сами собой и другими как полноценная и неотделимая часть природы. это не семинар по определению и распознавании растений.

  как записаться в поход?

  1. читаем страницу до конца (исключая лишние сюрпризы)
  2. пошлите нам просьбу на запись. (клик на ссылку)
  3. если ещё есть место в походе, мы пришлём вам приглашение написать воссочинение (воссоединительное сочинение)
  4. вы посылаете полное воссочинение во время и ваше место сохранено!
  5. есть! можно начать радоваться! (и приготавливаться, читайте далее)
    заявка на запись

  чего ожидать?

  всё что нам нужно уже здесь и сейчас. нет хорошего, нет плохого. просто есть.
  для того чтобы вы прошли глубокое испытание, мы просим вас отпустить любые ожидания.
  другими словами - ожидайте худшего и ваше сердце будет открыто тому что есть.
  например: если вы переживаете что не будет достаточно еды в походе,просто готовьтесь голодать. таким образом любая найденная еда будет добрым сюрпризом. в походе мы вместе. более опытные собиратели рады поддержать менее опытных - и новые собиратели приходят со свежей головой которая видит новые детали пока "старая" их не видит.
  в походе проводятся упражнения которые раскрывают поход c ощущением более глубокой связи, и во время похода создаёт особенный процесс каждому участнику до его конца. будьте готовы к развивающей работе и возьмите ответственность за все препятствия с которыми встретитесь по пути в себе: ощущения, чувства, мысли, шаблоны поведения. расслабление в процессе собирания часто вскрывает эмоциональный багаж. это отличная возможность для исцеления и роста.
  эта встреча и соединение даёт нам возможность вернутся и выбрать путь доверия к жизни.
  доверие это канал к любви и упорные участники часто испытывают изумительные улучшения в каждой сфере жизни: более искреннее присутствие в жизни, хорошое физ. и душевное состояние, избавление от зависимостей и шаблонов поведения, отношения с едой, интимные отношение с людьми и другими животными, растениями и бездушными вещами...
  до сих пор, мы не ходили более 12 км в день - обычно намного меньше.но будьте к этому готовы - особенно если ваши дети не привыкли ходить.
  люди которые участвовали в нескольких походах замечают что каждый уникален и стоит за себя. ингредиенты постоянно меняются - сезон и погода, гид, каждый раз мы начинаем с другого места и маршрут не спланирован заранее. мы узнали что даже если мы будем гулять в той же области, в тот же сезон, но с другим составом участников, будет абсолютно другой поход.

  фото, меню, и впечатления от прошлых походов можно посмотреть тут. (но не ожидайте ничего похожего ибо каждое странствие непохоже на другое и само по себе уникально)

  подготовьтесь и настройтесь заранее

  важно чтобы вы пришли готовыми и натренированны физически и душевно.
  есть некоторые минусы похода с группой но главный плюс это племя и and сплочённость. как оркестр: каждый музыкант репетирует дома до генеральной репетиции со всеми, мы просим вашу готовность и серьёзность во время похода. мы стремимся к плавному и гармоничному опыту. люди вкладывают энергию и приезжают из далека и походы всегда кажутся слишком короткими. так что, пожалуйста приходите готовыми, чтобы мы могли играть вместе и не задерживаться на технических проблемах, например со снаряжением. особенно если это один из ваших первых разов.

  однозначно сий опыт это прыжок с головой в глубокие воды, но намного лучше сделать переход наиболее постепенным. далее несколько предложений и упражнений. пожалуйста прочтите - посмотрите что вызывает проблему подготовьтесь за несколько недель. когда придёт время похода будет намного легче чем подготовка дома ибо вы будете в очень поддерживающей среде.

  попросите перевести и прочитать вам все страницы на этом сайте,особенно ‏принципы‏ (принцип притяжения, принцип ритма, принцип изобилия.. и т.д.).

  время от времени остановите поток действий и мыслей, и заметьте звуки природы вокруг вас. даже если вы в городе, вы всё ещё можете услышать деревья, птиц, громы... заметьте как ваш внутренний ритм гармонизируется и с этим ритмом мы можем замечать и наблюдать детали, полностью присутствовать с нашими мыслями, чувствами и окружающей средой. постарайтесь поддержать этот внутренний ритм пока вы выполняете следующие упражнения:

  • удобное и подходящее снаряжение: возьмите необходимое минимально снаряжение - попользуйтесь и привыкните к нему! узнайте самый лучший способ пользования, поменяйте что либо если надо и т.д. например: пришла зима и вы решили приобрести более тёплый спальный мешок. проверьте его дома, поспите в нём на улице или на балконе в холодную ночь - посмотрите если он вам подходит.вам не должно быть слишком холодно/жарко в походе! мы хотим чтобы вы хорошо спали по ночам...
  • начните собирать: в свободное время, одни или с друзьями. попросите кого нибудь перевести вам  принципы собирательства. выйдите в ближайшее открытое место (даже в городе) и смотрите какие растения и деревья попадаются на вашем пути
  • спите на свежем воздухе: одни или с вместе,на одну или несколько ночей, под звёздами или под простым брезентом под дождём.
  • бодры в темноте: пригласите друзей после заката - выключите все электро-приборы и выключите свет - проведите некоторое время бодрствования в темноте. заметьте что происходит. можно сделать из этого вечеринку уютных обнимашек.
  • фрукты и листья: предпочтите увеличить количество фруктов и листьев в вашем питании. большинство из нас привыкло есть зерно растения, также через продукты сделанные из животных которые питаются зерном. одновременно - значительно сократите количество сложных углеводов в вашем питании (хлеб, рис, вермишель, картошка - все зёрна и крахмал) и кол-во еды животного происхождения (мясо, молоко,яйца) в вашем питании. вместо этого - получайте калории из простых углеводов найденные в сочных фруктах и другие необходимые питательные вещества из листьев, овощей, водорослей, зёрен и орех. если вы чувствуете недостаток энергии - ешьте больше фруктов. если чувствуете голод после еды - ешьте больше фруктов...
  • сыро-моно выходные: одни выходные, выберите есть только сырую пищу и ешьте её целостной, отдельно и медленно (жуйте хорошо, проращивайте семена и замачивайте орехи). реальность природы диктует такой способ питания так что поход "не намеренно" самый лучший сыроедический ритрит - большинство если не вся еда которая "подаётся" органическая, местная, спелая, самая свежая, сырая, и дикая! такой вид питания наконец то позволяет нашему телу очистить себя, так что намного лучше сделать первую чистку дома.
  • кайф от жизни: избавитесь от зависимости к кофе, сигаретам, алкоголю,и другим веществам - они не существуют в природе (кроме немного спирта в переспелых фруктах..) им нет места в походе! важно быть способным пройти период похода без душевного и физ. стресса как побочные эффекты. 
  • опорожнение кишечника и мочевого пузыря: мы не оставляем следов включая туалетную бумагу! привыкайте приседать а не сидеть (это и полезнее и намного удобнее в публичных туалетах). попытайтесь перебороть вашу фекали-фобию и подмойтесь рукой (как большинство мира).также можно с листьями или корой, а официальный метод в походах - камни подходящего размера которые делают отличную работу. для мыла или хорошего запаха на руках - потрите в руках цитрусовые листья.
  • к верхушкам деревьев: найдите дерево которое притягивает ваше внимание - и залезьте на него - посмотрите насколько далеко вы можете залезть без потери  уверенности и без поломки ветвей или костей.
  • прочтите книгу  из рекомендуемого чтения.
  • принятие тела: встаньте голыми напротив зеркала, осмотрите себя и своё тело и заметьте всплывающие осуждения. походы это поддерживающая среда для правды и искренности, так что ходить в нашей натуральной "одежде" всегда приветствуется.
  • стопотерапия: выберите волнующий вас вопрос направленный во вселенной или тема в которой вы чувствуете себя потерянным и вам нужно прояснения. выйдете на спонтанное путешествие без точки назначения автостопом. общайтесь с людьми в машинах и на перекрёстках -спрашивайте их этот вопрос, откройте тему. дайте поездкам везти вас в красивые места, в сердца людей. это прекрасный способ жить настоящим to live the present, открыться миру, и собирать то что там есть.
  • натуральный парфюм: на один день, оставьте дезодорант, крема и лосьоны на полке и позвольте миру наслаждаться вашим натуральным ароматом. попытайтесь помыться без мыла или шампуней имеющие агрессивные вещества. узнайте насколько прекрасные запахи выделяет ваше тело.

  кто ответственен ?

  каждый участник берёт 100% ответственности за себя и своих детей. организаторы содействуют в походе и заинтересованны в том чтобы вы прошли позитивный опыт но по их части нет никаких обещаний. походы намеренно организованы как неофициальные походы в кругу друзей в дружеской атмосфере. ходьба и сон на открытом воздухе, купание, честность и прозрачность, и да, добывание еды и воды на природе.. всё это включает естественный риск и участники могут повредиться - также психические повреждения или даже смерть. тот кто выбирает присоединиться осведомлены об этих рисках, несмотря на это, они берут их на себя.
  то есть, участники которые заинтересованны в страховке самостоятельно находят себе то что им подходит.
  любой кто заинтересован в аптечке первой помощи, приносит с собой.
  кроме одного мобильного телефона (который выключен и работает только для выходящих экстренных звонков) и племенного брезента на зиму, организаторы больше ничего не приносят для общего пользования.

  сколько стоит?

  этот поход наш подарок вам и вы можете принять его с радостью.
  мы проводим походы от всего сердца без подсчётов и поэтому мы не можем наклеить ценник на что то бесценное. в духе приключения, походы проводятся также благодаря дани по сердцу от бывших участников и таким образом мы верим что мы получим всё что нам нужно.
  дабы поддержать это жизненное творение в благополучии, у нас есть возможность по практиковать щедрость и дать дань от своего сердца. таким образом эти приключения будут открыты для всех - также как и вы их получили.
  когда вы даёте вашу дань (дана на языке пали) вы видите насколько вы готовы поддержать походы которым мы даём жизнь, сады за которыми мы ухаживаем, организованные встречи и остальное.
  ваше пожертвование не анонимно - но оно остаётся между нами.
  мы принимаем наличные, чеки, кредитные карты или переводы.
  как только мы получаем от вас сочинение, мы сохраняем ваше место, так что если вы отменяете (или\и переносите) ваше участие, оплата комиссионного взноса будет определятся в зависимости от того насколько заранее вы нас уведомили об этом.

  Что приносить? Что оставить дома?

  • еду в дорогу - в основном свежые овощи и фрукты включая финики и листья. если приносите орехи то только в скорлупе! принесите достаточно чтобы напитать вас вдоволь до места встречи и там мы закончим еду и выйдем странствовать сытыми .
  • шляпа - с широкими полями (не тяжелая) которая будет тенить всё лицо и даже тело (сомбреро идеальны!). в холодный сезон берите тёплую шапку.
  • одежда - лёгкая кофта с длинными рукавами. летом светлого цвета. оберегает нас от ожогов и царапин. также длинные лёгкие штаны. в холодный сезон - термическая одежда приветствуется с дополнительным тёплым слоем и дождевым плащом.
  • удобные походные сандали которые могут мокнуть. ботинки неудобно снимать и одевать и тяжелеют когда мокнут. советуем ходить босиком при любой возможности.
  • удобный рюкзак чтобы нести и беречь то малое что мы с собой приносим.
  • легкий походный каримат (для детей вы можете порезать на их размер) опционально принести брезент дабы положить под матрас для продления его жизни. также можно использовать при дожде.
  • лёгкое хлопковое покрывало (ципа на иврите). это более приятно чем синтетический материал и может накрыть наше лицо без ощущение духоты, охраняя от комаров, несмотря на то что они тоже часть опыта.покрывало также держит одеяло или спальный мешок так что они не падают в стороны.
  • спальный мешок подходящий сезону, нет причины замерзать\жарится. иногда летом покрывала достаточно если вы не сильно чувствительны к холоду. летом - лёгкий спальный мешок.осенью и весной более пухлый (0-2 градуса) зимой подходящий для ниже нуля.
  • вода - 4 литра (3 зимой)на душу, плюс 1.5 на дитё. Рекомендуются контейнеры, не содержащие Бисфенол А.
  • тряпичная сумка для покупок, или сшейте сумку которую можно держать на плече - ‏пример на фото.
  • маленькие тряпичные сумки для собирания сухой пищи (кэроб, кедровые орехи)
  • водонепроницаемый контейнер для мягкой и липкой еды (виноград, инжир), для замачивания зёрен (крапивы, горчицы), и миска для салата.
  • компактная карта дорог для автостопа (нет надобности в топографической карте).
  • карманный или походный нож - закруглённый зубчатый нож также подходит и не ничего не протыкает.
  • карандаш и тетрадь для заметок.
  • основной комплект первой помощи для личного использования (на ваше усмотрение - организаторы не приносят первую помощь)
  • для дам с  тканевой менструальной прокладкой в случае неожиданной менструации.
  • в сезон опунции в помощь подойдут лёгкие щипцы и пинцет
  • в цитрусовый сезон - компактную цитрусовую соковыжималку.

  Не приносите

  Пожалуйста подготовтесь так чтобы вы могли с радостью оставить эти вещи дома, а не из за повиновения или дисциплины:
  • транспортные средства: если вы не привыкли к автостопу и прибыванию вовремя ,место встречи скоординировано с расписанием общественного транспорта, удобно и безопасно. Освобождение от тотального контроля начинается уже на пути к месту встречи. оставьте машины дома, пожалуйста. Люди которые приезжают из далека,пожалуйста не путешествуйте полётами которые вредят жизни более чем переправа по морю\суше. выберите переход по земле.
  • мобильные телефоны - у организаторов имеется один телефон который всегда выключен и предназначен только для выходящих экстренных звонков. пожалуйста оставте мобильные телефоны и другие электро приборы (проигрыватели, камеры,фонарики) дома. как и любая другая зависимость, когда предмет\вещество рядом, даже если мы им не пользуемся, оно всё равно может нас отвлекать. так как для большинства из нас это настолько тяжелая зависимость и мы уходим от честности, мы приносим детектор сотовых телефонов . давайте не будем портить особенную атмосферу похода этими устройствами.
  • солнцезащитные очки - мы хотим видеть ваши глаза! широпольная шапка должна обеспечить их тенью.
  • искусственные гигиенические препараты - шампунь, мыло, зубная паста, крем от загара, противомоскитная сетка, эфирное масло (неестественный концентрации), духи, кремы и т.д. в походе мы практикуем натуральную гигиену - моем живой водой, питаемся чисто, вдыхаем чистый воздух. мы не оставляем после себя никаких следов - включая мощные, концентрированные и денатурированные травы имеющиеся в "гигиенических продуктах". некоторые люди чувствительны к этому - мы хотим иметь возможность нюхать и вдыхать ваш натуральный запах, и приглашаем вас помирится с вашими натуральными ароматами.
  • контактные линзы -  одевать и снимать их забирает много времени. также они создают хим. отходы и пластик. принесите очки которые будет очень легко снимать и одевать - и носите их как можно меньше. вы заметите что нахождение на природе без возможности чтения и коммуникаций через мониторы, очки необязательны.
  • туалетная бумага -  или другие одноразовые продукты которые превращаются в мусор. вам придётся их нести с собой после использования. мы не оставляем ничего после себя. вокруг много мягких и гладких камней которые отлично подтирают. в начале похода подойдите к организаторам и они будут рады объяснить и продемонстрировать.
  • наркотики - табачные изделия и другие стимуляторы (марихуана, кофе, алкоголь). этому нет места в походе, тем не менее позаботьтесь о своих зависимостях до начала похода.
  • еда - кроме еды в дорогу и на место встречи - более не нужно.
  • книги и газеты - мы просим вас о полном присутствии без отвлечений.
  • взаимоотношения - кроме грудных детей, в первый поход вы приходите одни! только со второго вы приходите с детьми/родителями/партнёрами/близкими друзьями/и животными. мы хотим дать возможность прочувствовать свободу от шаблонов поведения и постоянных ролей в отношениях для чистого листа в процессе похода. животные присоединяются только если как и все остальные животные в группе, они желают быть на таком походе, обучены обеспечивать и собирать себе полноценное меню и вливаться в природу без запугивания других мирных приближающихся животных.


  Дети в походе

  Поход открыт также и детям. Грудные дети приглашены с первого похода матери. Более взрослые дети могут прийти в сопровождении участника который был в походе в последнем году. Когда дети готовы к этому опыту они расцветают и благоухают! Формат похода  позволяет и поощряет детские игры и поведение, особенно для взрослых.
  естественным образом, это создаёт глубокие отношения между детьми и взрослыми, особенно если в походе всего лишь один ребёнок. Некоторые дети уже заядлые походники, и мы как родители, видим что это один из самых существенных опытов который мы можем помочь им пройти.

  • Если вы кормите грудью, важно чтобы вы могли  свободно кормить в течении дня пока мы идём. Дети, которых ещё носят часть дня на себе должны быть приучены к слингу который удобен для ходьбы а также чтобы можно было легко его снимать и одевать.
  • Подготовьте детей и себя заранее. Важно чтобы дети пришли добровольно и\или чтобы родитель мог выдержать и разрешить трудности даже если они выражаются детьми громко. Вам рекомендуется взять детей на  "тренировочные" походы, дабы они прочувствовали свободу и требуемое внимание , привыкли есть то что есть а не то чего им хочется. Обычно после этого им намного легче даже чем некоторым взрослым в походе.
  • Рекомендовано прийти с каждым ребёнком по отдельности а затем с двумя и более.
  • Если вы родитель одиночка, то несите ребёнка на одной стороне а на другой рюкзак. уложите вещи так чтобы было легко раздать другим людям в портфели. не стесняйтесь просить помощи участников без детей. люди любят помогать другим и вы даёте им подарок когда они получают возможность понести за вас вещи. вы не первые -  родители несли своих детей весь поход, или большинство.
  • Детям которые ходят, дайте нести что нибудь. есть маленькие рюкзаки которые могут вместить 1.5 литровую бутылку.

  رحلات لجامعي الثمار

  الرحلات التي ننظمها هي تجربة تمنحنا فرصة الالتقاء والاتصال.
  بور ≋ . العودة إلى البر ≋حي ≋  اختيار الحياة. حي ⊕ بور ≋ حيبور (اتصال، بالعبرية).
  الرحلة وجمع الثمار هما مجرد الخلفية للقاء حقيقي مع أنفسنا ومع الآخرين، كجزء موازٍ ولا يتجزأ من الطبيعة. ما نقوم به ليس ورشة عمل للتعرف على النباتات.

  كيف أنضم للرحلة؟

  • قراءة هذه الصفحة للنهاية (وتجنب المفاجئات غير السارة)
  • إرسال طلب تسجيل. (بالضغط على الرابط)
  • في حالة توفر مكان في الرحلة نرسل لكن/لكم دعوة لكتابة تعبير عن الرحلة.
  • إرسال التعبير إلينا في الوقت وهكذا يتم تأكيد الاشتراك!
  • نعم! بإلإمكان البدء بالشعور بالإثارة (والاستعداد، كما سنقرأ فيما بعد)


  ماذا نتوقع؟


  كل ما نحن بحاجة إليه موجود هنا الآن. ليس هناك سيء أو جيد، ما هو موجود موجود!
  حتى نتمكن من إمدادكم/ن بتجربة واقعية عليكن/عليكم التحرر من كل الآمال والتوقعات. بكلمات أخرى: انتظروا/انتظرن الأسوأ وعندها ستتقبل القلوب كل الاحتمالات. على سبيل المثال: إن كنت قلقة من عدم توفر طعام كافٍ خلال الرحلة فهيأي نفسك ببساطة للصيام.
  نحن نقوم برحلة معًا. جامعات/جامعو الثمار من ذوي الخبرة يقدمون العون لمن هم أقل خبرة منهم، وجامعو/جامعات الثمار الجدد يمتلكون أحيانًا قدرات لا يملكها القدامى.
  تشتمل الرحلة على أنشطة موجهة تستهل الرحلة بشعور عميق بالاتصال يرافقنا طوال الرحلة ويمنح كلاً منا تجربة فريدة تلازمه إلى نهاية الرحلة.
  كن/كونوا على استعداد للتفاعل بشكل معزز ومسؤول مع كل ما تقابلنه/تقابلونه في الرحلة من مشاعر، وأفكار، وأحاسيس، وتصرفات. إن الهدوء الذي يميز عملية جمع الثمار يسبب في طفيان خوالج النفس وندوبها على السطح، وهذه فرصة جيدة للتغلب عليها والمضي قدمًا.
  إن من شأن اللقاءات والعلاقات التي تبنى عليها إعادة الثقة بالحياة إلى نفوسنا. هذه الثقة هي قناة محبة وستجلب إلى نفوس المواظبات/المواظبين إيجابيات كبيرة في جميع مجالات الحياة: في تعاملنا مع أنفسنا ومع ما حولنا، في شعورنا الجسدي والنفسي، وفي تغيير الأنماط السلوكية والتخلص من أمور أدمنا عليها، وكذلك في علاقتنا مع الآخرين ومع الحيوانات الأخرى ومع النبات والجماد.
  حتى الآن لم نمش مسافة أطول من 12 كم في اليوم، وعادة ما تكون المسافة أقل بكثير، ولكن عليكن/عليكم الاستعداد للسير لمسافات أطول - خاصة إن كنتن/كنتم وطفلاتكن/أطفالكن غير معتادين على المشي.

  عند المشاركة في عدد من الرحلات نلاحظ أن كل رحلة مختلفة عن الرحلات الأخرى. الكثير من الأمور تختلف بشكل مستمر كفصول السنة وحالة الجو والمنطقة والمسار، الذي لا يتم تحديده مسبقًا، ومرشد/ة الرحلة. لاحظنا أيضًا أنه عند القيام برحلة لنفس المكان وفي نفس الفصل ولكن مع أشخاص مختلفين تكون الرحلة مختلفة تمامًا.


  الاستعداد للرحلة

  من المهم جدًا الحضور إلى الرحلة وأنتن/وأنتم مستعدات/مستعدون جسديًا ونفسيًا. للرحلة مع مجموعة الكثير من السلبيات، أما الإيجابية الأهم فهي الشعور بأننا جزء من مجموعة. وكما هو الأمر في فرقة موسيقية، مثلاً، فإن كل عازفة أو عازف يتدرب في البيت قبل المجيء إلى البروفة المشتركة. رجاؤنا هو الجدية والاستعداد لبذل كل ما هو ممكن قبل الرحلة، فهدفنا القيام برحلة انسيابية ومتناغمة. يأتي الكثيرون من أماكن بعيدة للمشاركة في الرحلات التي تبدو دائمًا قصيرة جدًا. لذا نتمنى أن تحضرن/تحضروا وأنتم على أتم الاستعداد حتى نتمكن من العزف واللعب معًا دون أن نضيع الكثير من الوقت على أمورٍ كان بإمكانكم القيام بها قبل الرحلة.
  لا شك في أن الرحلة قد قصد لها أن تكون قفزة إلى المجهول، ومع هذا فمن الأفضل تسهيل هذه العملية قدر الإمكان بحيث تكون هذه العملية تدريجية. فيما يلي عدد من التدريبات والاقتراحات. الرجاء قراءتها بتمعن لاختيار ما يبدو منها صعبًا والاستعداد له قبل الرحلة ببضعة أسابيع.
  • معدل دقات القلب: التوقف والإصغاء لأصوات الطبيعة لبضع دقائق. حتى إن كنتن/كنتم في المدينة فإن بالإمكان الاستماع إلى حفيف الأشجار، أو زقزقة العصافير أو حتى إلى صوت الرعد. كيف يؤثر الاستماع إلى هذه الأصوات على دقات القلب وعلى المشاعر الداخلية؟ ما نعنيه هنا هي المشاعر التي تمكننا من تأمل الأشياء ومن الحضور التام بأفكارنا ومشاعرنا. لاحظوا/لاحظن ما يطرأ على معدل نبضات القلب خلال التمارين التالية.
  • معدات مناسبة ومريحة: قمن/قوموا بتجهيز المعدات والملابس المطلوبة واستخدامها للتعود عليها ولمعرفة إن كانت مناسبة أو إن كان من الأفضل تبديلها! على سبيل المثال: حل فصل الشتاء ولذا فقد قررتم شراء كيس نوم أكثر دفئًا. هنا لا بد من تجريب كيس النوم في البيت، كالنوم بداخله في الشرفة أو في الخارج في ليلة باردة. وهكذا ستتأكدون من أن كيس النوم الجديد مناسب. في الرحلة يجب أن لا تعانوا من البرد أو الحر، كما نريد لكم قضاء ليلة هنيئة والنوم جيدًا خلال الرحلة!
  • البدء بجمع الثمار في أوقات الفراغ. يمكن القيام بهذا على انفراد أو مع مجموعة. قراءة صفحة مبادئ التلقيط ومن ثم الخروج إلى أقرب منطقة طبيعية بالقرب من مكان السكن (حتى في المدن) والبحث عن أشجار أو شجيرات في الطريق.
  • لغة حية: أعيروا اهتمامًا للكلمات واستخدموا اللغة كوسيلة للتغير. هناك مصطلحات وتعابير منحازة تفصل بين الإنسان والطبيعة، كمصطلح "أعشاب ضارة" أو استخدام أسماء الحيوانات كشتائم.
  • النوم في الهواء الطلق: لليلة واحدة أو لعدة ليالٍ على انفراد أو مع الآخرين، تحت النجوم أو تحت مظلة في حال سقوط المطر (انظر المبيت في الهواء الطلق في الحياة اليومية).
  • الجلوس في الظلام: قوموا/قمن بدعوة عدد من الأصدقاء/الصديقات بعد حلول الظلام واصطنعوا انقطاع تيار كهربائي. قوموا/قمن بفصل جميع الأجهزة الكهربائية وكذلك بإطفاء كل الأضواء والشموع، واجلسن/اجلسوا في الظلام. (انظر أيضًا تجمع وتقارب).
  • فواكه وأوراق: يفضل زيادة حصة أوراق النباتات وثمارها في وجباتكم اليومية. لقد تعود معظمنا على تناول البذور من خلال تناول لحوم حيوانات نافقة تغذت على البذور. من الأفضل خفض كميات السكريات المعقدة (الخبز، الأرز، المعكرونة، إلخ…) وكمية المنتجات الحيوانية (لحوم الحيوانات النافقة، وإفرازات الحيوانات كالعسل ومشتقات الحليب والبيض) في غذائكم. وبدلاً عن هذا يحصل الجسم على السعرات الحرارية التي يحتاجها من السكريات البسيطة، ومن مصادرها الفواكه ومواد غذائية أخرى مفيدة متوفرة في الورقيات والخضار والطحالب والقليل من البذور والجوز.
  • عطلة نهاية أسبوع نيئة: خلال إحدى عطل نهاية الأسبوع تختارونها قوموا بتناول أطعمة نيئة فقط، مع الحرص على تناول كل شيء على انفراد وببطء (المضغ جيدًا، نقع وإنبات البذور والجوز). إن الواقع في الطبيعة يستوجب نمطًا غذائيًا كهذا والرحلات هي عودة لا مثيل لها إلى الذات وإلى الطعام النيء. وكالعادة يفضل أن تكون هذه الأطعمة "المقدمة" عضوية ومن مصدر محلي وطازجة تمامًا. إن من شأن نمط الحياة هذا تمكين أجسامنا من التغلب على الكثير من الأمراض في نهاية المطاف، ولذا فمن الأفضل القيام بعملية تنقية الجسد الأولية هذه في البيت وليس خلال الرحلة.
  • سموم الحياة: من الضروري الاستغناء تمامًا عن القهوة والسجائر والكحول وكل السموم الأخرى التي أدمنا عليها. هذه المواد غير موجودة في الطبيعة (عدا عن الكحول في بعض الفواكه الناضجة إلى درجة التعفن) ولا مكان لها في الرحلة! ومن هنا فلا بد من تحمل غياب هذه المواد خلال الرحلة على الأقل، دون أعراض جانبية سلبية كالعصبية والتوتر.
  • الشاشات تشوش: كما هو الأمر بالنسبة للقهوة والسجائر، قوموا بإغلاق التلفاز، والخازوق الشخصي، والخاطف المحمول، ومشغل الموسيقى وكل شاشة قد تشتت أذهانكم. تقربوا من جديد من الأصدقاء/الصديقات الحقيقيين/الحقيقيات من حولكم واقفزوا/اقفزن للماء دون الكثير من التفكير.
  • نحن لا نترك أي شيء في الطبيعة (leave no trace) بما في ذلك ورق التواليت! يفضل التدرب على الوضعية الشرقية عند استخدام الحمام بدلاً من الجلوس (هذه الوضعية صحية ومريحة أكثر في الحمامات العامة وفي الطبيعة) - حاولوا التغلب على الخوف من "الكاكا" وتنظيف المنطقة بالماء يدويًا (كمعظم الناس في العالم)، من الممكن المسح باستخدام أوراق الشجر وقشورها أو، كما هو متبع رسمًا خلال رحلاتنا: بحجارة بالحجم المناسب والتي تعد مناسبة جدًا لهذه المهمة. إن رغبتم برائحة يدين طيبة فبالإمكان فرك اليدين والأصابع بأوراق من أشجار حمضيات/جوز.
  • إلى القمة: ابحثوا عن شجرة مناسبة تجذب انتباهكم وتسلقوها - هل بإمكانكم الوصول إلى القمة دون فقدان الثقة بقدراتكم ودون كسر أي شيء (في الشجرة أو في الجسم)؟
  • قراءة كناب من قائمة الكتب الموصى بها.
  • تقبل الجسم: انزعوا ملابسكم وقفوا أمام المرآة. تأملوا أجسادكم وسترون أنكم شديدي النقد لمظهركم. الرحلات هي محيط إيجابي يشجع الصراحة ولذا فإن التجول ب"ملابسنا الطبيعية" مقبول تمامًا في كل وقت وحين.
  • العلاج بالسفر مع الآخرين: قمن/قوموا باختيار سؤال للكون أو مسألة تشعرون بأنكم بحاجة لتوضيح لها، ثم اخرجوا في رحلة تلقائية دون هدف ترافقون فيها أشخاصًا آخرين في سياراتهم. أوقفوا أشخاصًا على مفترق الطرق أو وهم في سياراتهم وتحدثوا معهم في الموضوع. دعوا هذه الرحلات تأخذكم إلى أماكن جميلة وبعيدة وإلى قلوب الآخرين. هذا طريقة رائعة لنعيش الحاضر ولنفتح قلوبنا للكون وربما أيضًا لنجمع بعض ما توفر من الطعام.
  • عطر طبيعي: ليوم واحد فقط دعوا مزيل العرق والعطر وغسول ما بعد الحلاقة والكريمات على الرف ودعوا العالم يستمتع برائحتكم الطبيعية. حاولوا الاستحمام دون صابون ودون غسل الشعر ودون روائح بلاستيكية لفترة ما… عندها ستكتشفون كم هي الروائح الطبيعية التي تتنتجها أجسامكم رائعة.

  من يتحمل المسؤولية؟

  أنت ولا أحد آخر. كل مشترك/ة يتحمل/تتحمل مسؤولية %100 عن نفسه/ا وعن أطفاله/ا. نحن نمكن من المشاركة في الرحلة ونرغب في أن تكون تجربة إيجابية قدر الإمكان ولكن لا يمكن أن نعد بذلك. تقام الرحلة في أجواء ودية غير رسمية، إذ إننا نتمشى في الطبيعة وننام ونسبح ونتعامل مع بعضنا البعض بصدق وشفافية، كما نقوم بجمع الطعام والماء. كل هذه الأمور تنطوي على مخاطر طبيعية وقد تلحق ضررًا بالمشتركين/المشتركات، بما في ذلك الأذى النفسي أو الجسدي أو الإصابة وحتى الموت. من يشارك في الرحلة عليه أن يعي هذه المخاطر وأن يقرر المشاركة على الرغم منها.

  من يرغب/ترغب في "تأمين" نفسه/ا عليه/ا شراء تأمين بنفسه/ا بدرجة التغطية التي يرغب/ترغب بها. ومن يرغب/ترغب في إحضار مستلزمات الإسعاف الأولي فعليه/ا إحضار المستلزمات بنفسه/ا.  باستثناء خاطف محمول واحد (يظل مغلقًا طوال الرحلة باستثناء استخدامه للاتصال في حالات الطوارئ) ومظلة واقية في رحلات الشتاء التي يتوقع سقوط الأمطار فيها ليس هناك مستلزمات جماعية.

  كم يكلف الاشتراك في الرحلة؟

  نحن ننظم هذه الرحلات من أعماق قلوبنا ودون حسابات، ولذا لا يمكننا تحديد سعر لنشاط لا يقدر بثمن. وفقًا لجوهر هذه التجربة فإن هذه الرحلات هي هبة نقدمها مع الاعتقاد التام بأننا سنحصل على ما نريد.

  من أجل تشجيع هذا المشروع الخير ودعمه فإننا ندعوكن/ندعوكم لإبداء بعض الكرم والبذل من أعماق قلوبكن/قلوبكم. وهكذا ستبقى هذه التجربة الفريدة مفتوحة للجميع.

  نحن نطالب بأن تكون الهبة أعلى بكثير من مصاريفكم الأخرى على منتجات وخدمات تلحق الضرر بالبيئة داخليًا وخارجيًا (البنوك، تذاكر الطيران، الهواتف، السيارات، المخدرات، الأدوية، إلخ). ما دمنا منشطين لهذه المنتجات والخدمات أكثر من تشجيعنا للخدمات والمنتجات التي تشجع الحياة والطبيعة فلا معنى للمشاركة في مظاهرات أو للأمل في أن تتغير الأمور وفي أن تتعافى الطبيعة من حالة الخراب التي تشهدها وأن تنمو وتزهر.

  إن كنتم/كنتن غير مستقلين/مستقلات ماليًا (على سبيل المثال في حال تلقي مساعدة من الوالدين أو من أي طرف آخر) اطلبوا/اطلبن منهم المساعدة في الدفع بكرم. إن كنتن/كنتم تعانون من ضائقة مالية فبالإمكان التقسيط على دفعات.

  يرجى العلم بأن الهبة غير سرية، وإن كانت عملية الدفع لمنظمي الرحلات تتم بشكل يحافظ على الخصوصية. يمكن الدفع نقدًا، أو عن طريق شيك أو بطاقة ائتمان أو بإيداع في حساب البنك.

  في حال استخدام المواصلات العامة يشمل السعر بدل النقل.

  ماذا نحضر

  الرجاء إحضار أقل كمية ممكنة من المستلزمات!

  • طعام للطريق: الرجاء إحضار كمية من الفواكه والخضار الطازجة (دون جوز وبذور) تكفي لإطعامكم حتى نقطة الالتقاء التي نأكل فيها ما تبقى من الطعام ونبدأ الرحلة شبعين.
  • قبعة: قبعة ذات حافة عريضة لتظل الوجه والرقبة على الأقل. في فصل الشتاء يمكن إحضار قبعة دافئة بدلاً عن قبعة الشمس أو بالإضافة إليها.

  • قميص وبنطال: بأكمام طويلة وقبة (فتحة رقبة) ضيقة، على أن يغطي البنطال الركبة على الأقل وذلك لحماية الجسم من الشمس ومن الخدوش والكدمات.

  • صندل مريح مناسب للمشي في الماء. الأحذية الأخرى تكون عادة ثقيلة ويصعب خلعها ولبسها. في حالة كنتن/كنتم معتادات/ معتادون على المشي بقدميين حافيتين في الطبيعة فبالإمكان فعل هذا.

  • حقيبة ظهر مريحة تكفي لحمل كل ما تحضرون من مستلزمات شخصية. الرجاء الحرص على أن تكون الحقيبة كبيرة بحيث تكفي لحمل كل الأغراض داخلها وحمايتها.

  • فرشة خفيفة مناسبة للاستخدام في الطبيعة (يمكن تصغير الفرشة إلى الحجم المناسب للأطفال). يمكن أيضًا إحضار غطاء (مشمع) لوضعه تحت الفرشة لحمايتها أو لاستخدامه كغطاء في حالة سقوط المطر.

  • غطاء بطانية خفيف من القطن. غطاء من القطن أفضل بكثير من الأقمشة الصناعية إذ بالإمكان استخدامه لتغطية الرأس دون الاختناق أو ضد الباعوض، مع أن قرصات الباعوض هي جزء من تجربة جمع الطعام (يتم جمع دمنا من قبل الباعوض). كما أن الغطاء يساعد على تثبيت البطانية أو كيس النوم في مكانه.

  • كيس نوم أو بطانية خفيفة قابلة للطوي حسب الفصل: ليس هناك كيس نوم مناسب لجميع الفصول ونحن لا نريد أن نعاني من البرد أو الحر. في بعض الأحيان يكفي غطاء بطانية في فصل الصيف وخصوصًا إن كنتم من الأشخاص الذين لا يعانون من البرد بسهولة. في الصيف يمكن إحضار كيس نوم خفيف، وفي الشتاء يمكن إحضار كيس نوم أثقل (مناسب لدرجات الحرارة بين 0 - 2 درجة مئوية) وأما في الشتاء فينبغي إحضار كيس نوم مناسب لدرجات حرارة دون الصفر.

  • قنينة ماء كبيرة: 3 لتر على الأقل في الشتاء و4 لتر في فصل الصيف. يرجى أيضًا إحضار قنينة بسعة 1.5 لتر على الأقل لكل طفل. حتى إن شعرتن/شعرتم بأنكم بحاجة لكمية أقل فيرجى إحضار الكمية المطلوبة وذلك لمساعدة من يحتاجون كمية أكبر.

  • كيس كبير من القماش.. بالإمكان إحضار كيس تسوق أو حياكة كيس يحمل على الكتف (صورة) أو حتى إحضار قطعة قماش تربط كصرة.

  • كيس صغير من القماش: واحد على الأقل لجمع الصنوبر والخروب أو لأي غرض آخر نرغب في الاحتفاظ فيه.

  • زبدية أو إناء محكم الإغلاق: زبدية خفيفة الوزن لجمع الثمار ولتحضير السلطة وتنقية البذور. كما يمكن إحضار علبة بلاستيكية محكمة الإغلاق لجمع الثمار الطرية أو الدبقة (كالعنب أو التين أو التوت) ولنقع البذور (كبذور القراص والخردل).

  • خريطة طرق مطوية: يمكن استخدامها لإيقاف سيارات وخصوصًا لطريق العودة إلى البيت. (عادة ما تكون بحوزة المرشد/ة خريطة للمنطقة)

  • سكين أو سكين جيب. السكاكين المنشارية ذات المقبض البلاستيكي تؤدي وظيفتها بشكل جيد دون إحداث ثقب في الجيب أو في الحقيبة. في حالة الرغبة في نحت الخشب فيرجى إحضار سكين حاد قابل للطوي.

  • قلم رصاص وورقة: لكتابة الانطباعات والخواطر والشعر.

  • شيك ونقود: شيك أو تفاصيل بطاقة الائتمان وذلك دعم الرحلة عن طريق إعطاء هبة - في نهاية الرحلة يقرر كل شخص كم سيدفع. يمكن أيضًا إحضار نقود كافية للتنقل ولشراء فوكه على الطريق وكذلك للدفع للرحلات المنظمة (يمكن الدفع بالشيك أيضًا).

  • مسلتزمات إسعافات أولية: للاستخدام الشخصي (يتعلق الأمر بكم/بكن تمامًا، فالمنظمون لا يحضرون مستلزمات إسعاف للاستخدام الجماعي).

  • مستلزمات شخصية تحسبًا للدورة الشهرية - تفاصيل أكثر في صفحة أسئلة متكررة.

  • في موسم الصبر: يمكن إحضار ملقط خفيف لتلقيط الصبر وملقط صغير لنزع الأشواك من اليد، وإن كانت هذه المستلزمات غير ضرورية.

  • في موسم الحمضيات: معصرة حمضيات صغيرة الحجم.

  أشياء لا ينبغي إحضارها


  الرجاء القيام بالتدريبات التحضيرية التالية كي تتمكنوا من إبقاء هذه الأغراض في البيت عن رغبة وقناعة وليس كاستجابة لأمر منا:
  • السيارة: في حالة لم تكن/تكونوا معتادين على ركوب سيارات الغير والوصول في الوقت المحدد فإن موعد الالتقاء يتم تحديده وفقًا للجدول الزمني لمواصلات عامة مريحة وآمنة. إن التحرر من وهم السيطرة التامة يبدأ في الطريق إلى الرحلة. اتركوا السيارة في البيت! لأولئك القادمين/القادمات من أماكن بعيدة، الرجاء عدم السفر بطائرة والسفر بدلاً عن ذلك عن طريق البحر أو البر فهذا أقل إضرارًا بالبيئة. تعالوا إلينا عبر سطح الأرض.
  • الشاشات والأجهزة الكهربائية: هناك خاطف محمول واحد يبقى مغلقًا طوال الرحلة ويستخدم فقط للمكالمات الصادرة في حالات الطوارئ. الرجاء إبقاء الخاطف المحمول وكل الأجهزة الأخرى (مشغلات الموسيقى والكاميرا والمصابيح) في البيت، فكما هو الحال مع كل مسببات الإدمان فإن المادة حتى وإن لم يتم استخدامها تؤدي إلى تشتيت الأذهان. لقد اكتشفنا للأسف أن الإدمان على الخواطف المحمولة شديد جدًا ويؤدي بالبعض إلى تجاوز الصدق والأمانة في الموضوع. ولهذا فنحن نحضر معنا مكتشف خواطف محمولة صغير ولكنه فعال إذ إنه يكتشف حتى الخواطف المغلقة أو المفصولة. نرجو تجنب الإحراج وعدم تعكير صفو رحلتنا المميزة بهذه الأجهزة. الرجاء قراءة التعليمات حول الحياة بدون خاطف محمول.
  • مستحضرات النظافة الصناعية: الشامبو، الصابون، معجون الأسنان، الكريم الواقي من الشمس، الكريمات المضادة للباعوض، الزيوت المعطرة (صناعيًا) والعطور. خلال الرحلة نحافظ على نظافتنا بشكل طبيعي، إذ نغتسل بالماء الصافي ونأكل غذاء نظيفًا ونتنفس هواء نقيًا. بالإضافة لهذا فبعض المشتركين يعانون من حساسية من هذه المستحضرات الصناعية ونحن نفضل أن نشم رائحتكم الطبيعية دون تغطية وتدليس. تقبلوا الروائح الطبيعية لأجسامكم بسرور فهذا أيضًا نوع من الصراحة.
  • ورق التواليت أو كل منتج يستخدم لمرة واحدة يتحول بعدها إلى نفايات. ستضطرون لحملها معكم في حال استخدامها، فنحن نترك المكان نظيفًا. هناك الكثير من الحجارة التي يمكن استخدامها دون لمس الفضلات. تحدثوا إلى المنظمين خلال الرحلة وسيسرهم أن يشرحوا ويوضحوا لكم طريقة استخدامها.
  • السموم بأنواعها: منتجات التبغ ومنتجات أخرى منشطة كالماريجوانا والقهوة والكحول، إذ ليس لها مكان في الرحلة. الرجاء تعويد الذات على التخلي عن هذه السموم تمامًا وبسهولة طوال الرحلة على الأقل. 
  • طعام يزيد عن الكمية المحددة أعلاه للطريق ولنقطة الالتقاء.
  • كتب وصحف: نريد أن تكونوا حاضرين معنا أو مع أنفسكم دون أمور تشتت الأذهان.
  • يمنع اصطحاب أشخاص يعتمدون عليكم، باستثناء الأطفال الرضع، إلى الرحلة الأولى وينبغي أن تأتوا/تأتين بمفردكم/بمفردكن. بدءًا من الرحلة الثانية يمكن اصطحاب الأطفال/الوالدين/الأزواج أو الزوجات وكذلك الحيوانات الأليفة. ما نريده هو أن تتحرروا من بعض السلوكيات والوظائف التي اعتدتم عليها وأن تتفرغوا تمامًا لأنفسكم. يسمح بانضمام الحيوانات الأليفة في حال قبلت كباقي الكائنات الحية المشاركة في الرحلة بجمع الثمار كوسيلة لتناول الطعام وكذلك الاندماج في الطبيعة دون إحداث ضجيج وإخافة أي حيوان مسالم قد يقترب إلينا.

  الأطفال في الرحلة

  الرحلة مفتوحة أيضًا للأطفال في حال كانوا مستعدين للتجربة، وعادة ما يسرون بها جدًا! إن الطريقة التي تتم بها الرحلة تمكن الأطفال وتشجعهم على أن يعيشوا طفولتهم ويحدث هذا حتى لدى البالغين. كما أن علاقة عميقة تنشأ بين الأطفال والبالغين وخصوصًا عندما لا يكون هناك أطفال آخرين في الرحلة. هناك عدد من الأطفال القدامى الذين شاركوا في الكثير من الرحلات ونحن كأمهات وآباء نشعر بأن هذه الرحلات هي من أهم التجارب التي يمكن أن نمنحها لهم.
  • إن كنت مرضعة فمن الضروري جدًا أن تكوني قادرة على الإرضاع بسهولة وحرية حتى أثناء المشي. الأطفال الذين يحتاجون إلى حمل لجزء من الوقت على الأقل يجب أن يعتادوا هم والوالدين المصطحبين كٰذلك على حقيبة حمل مريحة قبل الرحلة. يرجى الحرص على أن تكون حقيبة حمل الطفل مريحة خلال المشي وأن يكون من السهل إدخال الطفل وإخراجه منها بسهولة وسلاسة.
  • استعدوا وأعدوا أطفالكم مسبقًا. من المهم أن يأتي الأطفال عن رغبة وأن يكون الآباء أو الأمهات بوضع نفسي يسمح لهم بتحمل أي وضع واستيعاب أي مشكلة حتى لو عبر عنها الطفل من خلال الصراخ. يمكن القيام برحلة تمهيدية مع الأطفال بحيث يتناولون خلالها ما هو موجود فقط وليس ما يشتهون، وحينها سيجدون الأمور أسهل للتأقلم في الرحلة حتى من المشتركين البالغين.
  • من الأفضل اصطحاب طفل/ة واحد/ة كل مرة ومن ثم يمكن اصطحاب اثنين أو أكثر.
  • في حالة مجيء واحد من الوالدين فقط فيجب حمل الطفل على الصدر أو الظهر وحمل الحقيبة على الجانب الآخر. يمكنكم الاستعانة بالمشتركين/المشتركات الآخرين/الأخريات في الرحلة وذلك بإعطائهم/إعطائهن جزء من مستلزماتكم لحملها في حقائبهم/حقائبهن. الناس يحبون أن يساعدوا وأنتم/أنتن ستقدمون/تقدمن لهم/لهن هدية! لا ينبغي الخجل من طلب المساعدة. أنتن لستن الأوليات إذ إن هناك أمهات شاركن في الرحلات وحملن أطفالهن معظم الوقت وحتى في رحلات استمرت أسبوع وأسبوعين.
  • ينصح بإعطاء الأطفال شيئًا يحملونه كحقائب الظهر المخصصة لحمل قنينة ماء واحدة.


  (*على الرغم من أن اللغة تحتوي على صور تميز بين الجنسين فإن ما هو مكتوب هنا موجه للجميع على اختلاف الجنس)

  ينصح بقراءة الأسئلة المتكررة


  wander gatherers

  the essence of our trips is rejuvenation, rewilding and reconnection. in hebrew we have one word for all three: "khi-bur" חיבור. we call these trips "lah-kah-tim meh-tai-lim" which means wander-gatherers. the hiking and gathering are only the background for a sincere encounter with ourselves and with others as an equal and inseparable part of nature. this is not a plant identification workshop.

  how do i sign up for a trip?

  1. read this entire page (you'll avoid unnecessary surprises).
  2. send us a request to sign up. (click on the link)
  3. if there is still room on the trip, we will send you an invitation to write a preconnection essay for the trip.
  4. you send the complete essay to us on time and this way your spot will be reserved!
  5. yey! you can start feeling excited (and getting ready, as you'll soon read)

  what to expect?

  everything we need is already here and now. there's no good, nor bad. there's only is.
  in order for you to have a true experience, we ask you to let go of any expectation.
  in other words- expect the worst and your heart will be open to what there is. 
  for instance: if you worry that there won't be enough food in the trip, please simply expect to fast.then anything that will be found is a positive surprise.
  we are together in this trip with plenty of human support. new gatherers that come with a fresh mind actually are able sees things that a more experienced mind doesn't.
  there are guided activities that open the trip in a more deep connection, and throughout the trip create a unique process for every participant until the end of the trip. be willing and take responsibility for personal development work with difficulties you'll encounter within yourself on the path: sensations, feelings, thoughts, patterns. the relaxation in the gathering state of mind often raises emotional baggage. this is a great opportunity for healing and growth.
  the encounter and reconnection allow us to return and choose the path of trust in life.
  trust is the channel to love and persistent participants often experience significant improvements in every field of life: being more present with life, physical and emotional well being, breaking addictions and pattern behavior, relationship with food, dealing with hardship pain and fear, intimate relationships with humans and other beings- living, growing of still..
  until now, we haven't walked more then 12 kilometers a day - usually a lot less.but be prepared for it - especially if you or your kids are not used to walking.
  people who participated in several trips notice that each one is unique and stands by itself. the ingredients constantly change - the season and weather, the guide, we start each time in a different place and the route is not decided in advance. even when we think we know a place, we find out that it changes completely with every new unique tribal social organism..

  photos, menus, and impressions from past trips can be read here. (but again, do not expect anything as each wandering is different and unique).

  prepare & rehearse beforehand

  its important that you come ready and trained physically and mentally.
  there are some disadvantages to going in a group but the main advantage is the tribe and togetherness. like an orchestra: each musician practices at home before the general rehearsal.we ask for your willingness and towards the trip. we aim for a flowing harmonic experience. people invest energy and come from afar and the trips always seem too short. so, please come prepared, so we can play together and not be delayed by logistics like gear problems. especially if this is one of your first times.

  the experience is certainly a jump into deep water but its better to make the transition as gradual as possible. here are some exercises and suggestions. 
  please go over them- see what challenges you  and get ready a few weeks before. when the trip comes it will be easier than  practicing because you'll be in a much more supportive environment.

  • have someone translate and read to you all the different pages in the on this site, especially the ‏princpiles‏ (principle of attraction, principle of rhythm, principle of abundance.. and more).
  • the pace of the heart: every once in a while stop what you are doing or thinking, and notice the sounds of nature around you. even if you are in an urban environment you can still listen to the trees, the birds, or thunders....notice your inner pace adjusting and  in this pace we can notice and observe details and to be completely present with our thoughts, feeling and surrounding. try to maintain this inner pace while you are performing the following exercises:
  • comfortable and suitable gear: get the little mandatory gear- use them and get used to them! see what the best way for you to use them, replace them if you need etc. for example: winter has come and you decided to get a warmer sleeping bag. check it at home, sleep in it on the balcony or outdoors in cold night- see if this is the right sleeping bag for you. you shouldn't be too cold/hot during the trip! we want you to sleep well all night...
  • start gathering: in your free time, alone or as a social activity. have someone translate for you the ‏principles of gathering. go out to the nearest open space (even in the city) and see which plants and trees come your way.
  • sleep outdoors (see sleeping outdoor everyday) alone or together, for one night or several nights under the stars or a simple tarp if it rains.
  • awake at dark: invite some friends over after dark falls - unplug all electronics and turn out all lights - spend some time awake in the dark. notice what happens. you can also do this as a snuggle party.
  • fruits and leaves: prefer and increase the amount of fruits and leaves in your diet. most of us have gotten used to eating mostly the seed part of the plant, also through products of animals who feed from seeds. simultaneously- significantly reduce the amount of complex carbohydrates in your diet (bread, rice, pasta, potatoes - all grain and starches) and the amount of foods of animal origin (meat, milk, eggs) in your diet. instead- get your calories from simple carbs found in juicy fruit and other essential nutrients from green leaves, veggies, seaweed, and little seeds and nuts. if you feel low on energy - eat more fruit. if you feel hungry after a meal - eat more fruit..
  • mono-raw weekend: for one weekend, choose to eat only raw foods, and eat each food whole, separately and slowly (chew well, sprout your little amount of nuts and seeds).
  • natures reality dictates this way of eating so the trip is "unintentionally" the best raw food retreat there is - most if not all of the food that is "served" is organic, local, ripe, as fresh as it gets, raw, and wild! this kind of nutrition finally allows our body to cleanse itself so its best to make the first cleanse at home.
  • high on life:  get off your dependency and addiction to coffee, cigarettes, alcohol, and any other substance - these do not exist in nature (except a little alcohol in overripe fruit..) they have no place in the trip!  it is important to be able to pass the period of the hike without mental and physical stresses as side affects
  • emptying your bowels and bladder: we leave no trace which includes toilet paper! get used to squatting rather than sitting (this is also healthier and more convenient in public restrooms). try to get over your fecal-phobia and wash using your hand(like most of the world). you can also also with leaves and bark and the official wander gathering method - nice rocks (pebbles are best). for soap or to simply get rid of any odor on your fingers - rub a citrus leaf between your hands.
  • to the treetops: find a tree that gets your attention - and climb it - see how far you can climb without losing confidence and without breaking anything (branches or bones).
  • read a book from the recommended reading.
  • acceptance of body: stand naked in front of the mirror, observe yourself and your body and notice the jugemnts that come up. the trips are a supportive environment for  bare truth and sincerness, so walking in our "natural outfit" is blessed at all time
  • hitchhiking therapy: choose a question you have for the universe or a topic you feel lost about and need clarity. go on a spontaneous journey with no destination via hitchhiking. communicate with people in cars and junctions- ask them the question, open the subject. let the rides lead you to beautiful places, to people hearts. its a wonderful way to live the present, open up to the world, and gather what there is.
  • natural perfume: for one day, leave the deodorant, aftershave and cremes on the shelf and let the world enjoy your natural fragrances. try showering with no soap and not washing your hair with harsh products.find out how wonderful are the smells your body makes.

  who's responsible?

  each participants takes 100% full responsibility for themselves and for their children. the organizers facilitate the experience and are interested in you having a positive experience but there are no promises on their part. these hikes are intentionally designed as unofficial hikes among friends in a friendly atmosphere. walking and sleeping outdoors, swimming, honesty and transparency, and yes, also foraging food and water from nature.. all these involve natural risks and participants might get hurt - including physical injuries and even death. people who choose to join are aware of these risks, they take these risks upon themselves, despite the risks. 
  this means that participants who are interested in insurance independently seek such coverage.
  whoever is interested in first-aid equipment, brings it with them.
  except one mobile phone (which is left off, and is for outgoing calls only on emergencies) and a tribal tarp in winter,  there is no equipment that is brought by the organizers for public use.

  how much does it cost?

  at the end of the trip - each participant contributes as much as s/he feels right in their heart.
  we enable the trips with our whole hearts and with no account and thats why we can't put a price tag on something that is priceless. in the spirit of the experience, we offer the trips this way and we believe our needs will be met.
  in order to support this life work in achieving financial relief, we ask you to practice generosity and to give from your hearts. this way, this experience stays open for all.
  we ask that the sum will be a lot higher in relation to your expenses on products and services that cause harm to nature outside and in (banks, flights, cellphones, vehicles, drugs(medical or not)). as long as you motivate those things more then nature-encouraging services and products, its a waist of time going to protests or hoping that reality will change and nature will start its rehabilitation instead of continuing to collapse.
  if you are financially stressed, you can spread the payments.
  your contribution private to the organizers but isn't anonymous .
  we accept cash, checks,credit card or bank transfer.
  once we receive the preconnection essay from you, we hold the spot for you, and so if you cancel and/or postpone your participation, there is a registration fee depending on how much in advance you let us know. if you don't fulfill your side of our agreement, e.g. come to the entire trip, or bring a mobile phone, you will be charged the full registration fee.

  ** in order to fill up trips during every season of the year, trips on dates that tend to be in high-demand (i.e. holidays) are charged with a full registration fee as a deposit. at the end of the trip you may add or deduct from this fee as you see fit.

  what do i bring? what do i leave at home?

  please bring as little as possible!
  • food for the way: bring enough fresh fruits and vegetables only to support you on your way from home to the meeting point. we will finish what's left on the opening day.
  • hat: a wide a hat as possible (not heavy) that will shade the entire head and even the body (sombreros are ideal!). on cold season you can bring a warm hat instead or in addition.
  • clothes: a long sleeved yet light shirt - keeps us from burning and scraching. long light pants as well. in the colder season- thermic shirt is welcome but not mandatory, a warmer layer and a rain jacket when rain is predicted.
  • comfortable hiking sandals that can go into water. shooes tend to be akward to put on and off and heavy when wet. walking barefoot when possible is recommended.
  • a comfortable backpack to carry contain and protect the little that we bring.
  • light camping foam mattress (for kids you can cut to size) optional to bring a tarp to put underneath to longen the matresses life(can be used also or rain) 
  • light cotton blanket cover (tzipa in hebrew). it feels nicer than the synthetic fabrics and can cover our face without feeling suffocated if mosquito buzz is too bothersome, though they are also part of the experience. the blanket cover also holds the blanket or sleeping bag above us so it doesn't fall to the sides.
  • sleeping bag that fits the season, no reason to be to cold/hot. sometimes in summer the blanket cover is enough if your not cold sensitive. in summer- a light sleeping bag.in fall and spring a thicker one(0-2 c) and in winter a one thats is suitable for below 0 c
  • water-4 liters (3 in winter) per person, plus 1.5 liter per kid. BPA free containers recommended.
  • cloth shopping bag, or sew a bag that can be held on the shoulder - ‏example in photo
  • small cloth bags for gathering dry food (such as pine nuts, carobs)
  • waterproof container (such as a plastic ice-cream or yogurt container) for sticky and soft foods (like grapes, figs), for soaking seeds (nettles, mustard), and also as a salad bowl.
  • compact road map is useful for hitchhiking (no need for a topographical map).
  • pocket or field knife - a rounded serrated kitchen knife also works and doesn't puncture a hole in anything.
  • pencil and paper to write notes.
  • basic first aid kit for personal use (this is up to you - the organizers do not bring a first aid kit for general use).
  • kit for ladies with cloth menstrual pad in the case of a surprise menstruation.
  • in prickly pear season it's helpful to bring light tongs and tweezers
  • at citrus season- compact citrus juicer

  do not bring

  please prepare so you can leave these things at home with joy and not just out of discipline or obedience:
  • vehicles: if you are not accustomed to hitchhiking and arriving on time, meeting points are coordinated with public transport schedules that is comfortable and safe. you can also come hitchhiking or a combination of both. letting go from total control  already starts on the way to the meeting point. leave your cars at home, please. for people that come from afar, please don't travel via flights which harms life more then travelling via sea or ground. choose to come through earth.
  • mobile phones: organizers bring one mobile phone that is always turned off and is intended for emergency outgoing calls only. please leave your mobile phones and any other electronic device (ipads, mp3players, camera, flashlight) at home. like any other addiction, when the addictive substance is near, even if we don't use it, it can still take a mental space in your head and distract us . since for most of us this is a very hard addiction to the point of compromise in honesty, we sadly choose to bring a cellphone detector. let's avoid uncomfortable communication and keep our unique trips the way they are.
  • sun glasses-  we want to see your eyes! the wide hat should be able to provide shade over them.
  • artificial hygiene products: shampoo, soap, toothpaste, sunscreen, mosquito repellent, essential oil (naturally consecrated) perfume, cremes etc. in the trip we practice natural hygiene- washing with alive waters, eating clean, breathing fresh air. we leave absolutely no trace behind us - which includes the chemicals and potent, concentrated and denatured herbs found in "hygienic products".  also, there are people  which are sensitive to these. besides - we want to be able to smell and inhale the natural you and we invite you to make peace with your natural body odors.
  • eye contacts- they take a lot of time and care to take off and put on. also- the caring process leave chemical waste behind and plastic to carry. if you need glasses, bring ones that you are not attached to and take them off whenever possible. you'll find that while being in nature and not having to read or connect through screens, there is less need of glasses.
  • toilet paper or any other disposable products that turns into garbage. you will have to carry those with you after use. we do not leave anything behind us. there are plenty of smooth rocks and they work great for wiping. go to one of the organizers or assistants at the beginning of the wandering and they will be happy to explain and demonstrate...
  • drugs: tobacco products and other stimulants (marijuana, coffee, alcohol). these have no place in the trip-however please take care of your addiction before the journey begins.
  • food aside the food for the way until the meeting point(stated above)
  • books and newspapers: we ask for your full presence with no distractions..
  • dependencies: for the first trip you come by yourself  alone! only starting from your second trip do you come with children/parents/partners/close friends/ and pets.  we want to enable an experience of freedom from communication patterns or roles in relationships and a blank page for your process. pets join us only if like all the rest on the animals in the group, they are willing to come to such a trip, trained to gather their full menu and blend into nature without nosily scarring every peaceful animal that comes near. 

  kids in the trip:

  the trips are open also to children.
  kids that breast-milk daily are always invited even if it's the mother's first time. older kids are also very welcome as long as they come with an adult that participated in the year prior.
  when kids 
  are ready for the experience, they blossom in it! the format of the trip enables and encourages childlike or childish behavior also with the adults in the tribe.
  naturally, it creates profound relationship between children and adults, especially in a trip in which there is only one child. there are some kids who attended many trip and we, as parents, think that ,from our eyes, it is one of the most essential experiences we give them

  • if you are breast-feeding, its important to be able to do this freely during the day and as we are hiking. children that still need to be carried part of the day require a good sling or carrier (that they are accustomed to) for walking but also one that is easy to take them in and out from effortlessly.
  • prepare your kids and yourself in advanced. its important that they come out or will and/or that the parent be in  a place of patience towards the kid when hardship comes up, also if expressed loudly. you are recommended to take them on "practice" trips so they experience the freedom and the attention required, and get used to walking and eating what there is and not what they "feel like it". high chance that it will be much easier for them after that. even more then some adults on the trip.
  • its recommended to come with each child alone first and then two or more.
  • if you are a single parent, you carry the kid on one side and the backpack on the other. pack in a way that will make it easy to spread your stuff around other peoples bags.do not be too shy to ask for help (in one of the circles or in person) from participants without children. people love helping others and you are giving them a gift when you let them carry something for you. you are not the first- a lot of mothers carried their child before through most of the trip, longer trips too.
  • give kids who walk already something to carry as well. at minimum you have simple backpacks that can carry one 1.5L bottle.