בחזרה לגן עדן או... מדוע לאכול נא?

מאת דיויד וולף. מתורגם מאנגלית ע"י אופק ויערה!

חייהם של רבים הוקדשו לתהייה בנוגע לאנושות וה"נפילה שלה מחסד" ("fall from grace."). מה גרם לניתוק האנושות מחיים בגן עדן טבעי? למה הציוויליזציה נמצאת בחוסר איזון עם הטבע? מחשבות אלו צצות בדרך כלל מסקירה של סיפורים קלאסיים, אגדתיים, או דתיים אודות עידן מושלם לשעבר.

נדמה שלכל תרבות יש סיפור משלה על איך התחילו חיי אנוש על פני האדמה. רובם מתארים מקום בו אנשים חיו בהרמוניה עם הצומח והחי. בחיים מסוג זה, הסיפורים מציינים, שאנשים חוו אושר ושלווה.

בדרך כלל הסיפורים מספרים שהכל היה בהרמוניה עד שקרה משהו. יש סיפורים שמספרים על מבול גדול, אחרים מספרים על האנושות כשהגיעה להבנה בין טוב לרע, עדיין אחרים מספרים על שינוי בזווית של כדור הארץ, אחדים אפילו מספרים על כוחות אלוהיים או רוחניים ששינו באופן דרסטי את צורת החיים על האדמה.

אלה מאיתנו שהולכים בדרך של טבעונאות מאוזנת ומתחשבת, מאמינים שמצאנו את החלק החסר העיקרי במענה לניתוק הברור של האנושות מהטבע. אוסף מגוון של מדענים, מנהיגים רוחניים, חוקרים, וחסידים נלהבים מהציבור, הגיעו להבנה דרך נסיון, שהשינוי הגדול בחיים האנושיים חל לאחר שהאנשים גילו את האש, ולאחר מכן התחילו לבשל מזון.

הניתוק הברור שנוצר על ידי כך ששמנו את האש בין המזון והפה שלנו, כמות הזמן והאנרגיה העצומה שאנשים מוציאים על מנת לבשל מזון, השימוש במשאבים אדירים בשביל ליצור את תרבות המזון המבושל של היום (כולל ביליוני המטבחים והמסעדות שבה), הבנייה וההרכבה של מפעלים וחנויות שכולם עוסקים בייצור מהיר ומכירה של מזון מבושל ומעובד, האריזה והעטיפות המעורבות בכל התהליכים של מזון מבושל, והעדר עוצמת חיים במזון מבושל הם כולם חלק משמעותי בנפילה של האנושות מגן עדן. באופן תת-הכרתי, אנו מודעים לכך,  כשאנו מדמיינים את גן עדן כמקום עם שמש, חופים, מנגואים, וקוקוסים; לעומת ערים עגמומיות, מסעדות, ובעלי חיים מבושלים לארוחת ערב.

כל החיות שחיות בטבע אוכלות את מזונן נא וכמעט תמיד, טרי. [נא] זה "החוק הראשון של הטבע" (Nature's First Law). רק בני האדם וחיות מתורבתות אוכלות מזונות מבושלים ומעובדים.

הבישול והעיבוד של המזון נעשו כל כך רגילים עד שרובינו לא חושבים לתהות על קנקן מנהגים אלו. הסברה שאוכל מבושל ומעובד הוא באותה איכות של מזון נא היא רק סברה. רב האנשים לא יודעים זאת בבטחון, מפני שמעולם לא ניסו גישה של טבעונאות מאוזנת. אינשטיין אמר פעם: "הדבר החיוני הוא להפטר מדעות קדומות שמושרשות עמוק, עליהן אנו לעיתים קרובות חוזרים שוב ושוב מבלי לבחון אותן".

קחו בחשבון ניסוי ויזואלי זה: האכילו שבט של גורילות דיאטה של קפה, עוגיות, ומזונות אחרים שעובדו על ידי האדם. בואו נראה מה יקרה. או תחשבו על עדר צבאים שבמקום לאכול את העשב נא, יחליטו לאסוף אותו ולבשל אותו בקדרה ענקית.  דמיינו מה יקרה בסיטואציה שכזו!

מה הם המרכיבים שמהווים את אבני היסוד של תזונה אנושית? האם זה סוכר מזוקק שזורם מהמלתעות השואגות של מפעלי ענק? האם זה בשרן של חיות שפוטם ונכתש בחיקה של חקלאות מתועשת ורבת עינויים ומשחטות אימה? האם זה חלב של פרות מרפתות מתועשות שבאופן טבעי מיועד לעגלים? האם זהו מזון מבושל ומעובד רווי בצבעי מאכל, חומרי טעם מלאכותיים, וחומרים משמרים?

לא.

אבן היסוד של התזונה האנושית ברורה: זהו מזון צמחי במצבו הטבעי והנא. והטבע מציג אותו לנו בשפע. מזונות נאים מהצומח הם פשוטים, קלים להשגה, מהנים לאכילה, מכילים אלפים של מרכיבים תזונתיים שתורמים לבריאות, ומתאימים לתכנון הביולוגי של מערכת העיכול האנושית. השמש היא המקור של החיים כולם, ומזונות נאים מהצומח מייצגים את הצורה הטהורה ביותר של אנרגיית שמש מומרת.

כשמישהו אוכל תפוז, העטיפה (קליפה) הופכת לקומפוסט. כשמישהו מתמיד באורח חיים נא מהצומח, כמות האשפה שמיוצרת על ידו יורדת לכלום כמעט. בדקו בעצמכם ותראו.

אדם שאוכל מזונות נפוצים בתפריט של ה"חברה המתורבתת" כביכול ועובר לטבעונאות יגלה אנרגיה שלעולם לא ידע אודותיה. אכילה של מגוון מאוזן של מזונות נאים מהצומח משחזרת את הגוף ברמה מולקולרית, בבניית תאים חזקים, בהבאת הגוף למצב טבעי באופן רדיקלי, בהעלאת הבסיסיות (רמת pH בדם), וקרקוע האדם בעולם הטבע. כמובן שהגוף ימחא על שינויים חדים וכל אדם רצוי שיעבור לגישה הטבעונאית בקצב מתאים. כמו כן, כדאי שכולם יגבירו את המודעות שלהם בנושא מופלא זה (על ידי גלישה באתרים כמו זה, קריאת ספרים, שיח עם טבעונאים אחרים, והרצאות או סדנאות), כך שתוכלו להמנע מטעויות נפוצות.

ככל שיעברו החודשים והשנים, אדם שעבר לגישה הטבעונאית ישים לב למודעות מוגברת לעולם הרוח, יהפוך יותר אינטואיטיבי, וירגיש כוחות טבעיים שמעולם לא חווה (או לא ידע שיש לו). אדם ימצא עצמו נהנה יותר בגינה מאשר באולם קולנוע. קשר חדש ועמוק יווצר עם הצמחיה ובעלי החיים. 

כל אדם הוא יצירת אומנות בבנייה. כל אחד יכול להפוך בהדרגה ליפה יותר, או ללכת בדרך הגורל שהציויליזציה קבעה לו (חינוך לקוי, עבדות לשכר, ריקבון, מחלה, ומוות בטרם עת). כל פעולה שנעשית קובעת אילו משתי הגורלות יושגו.

מה שאנו אוכלים עוזר להנחות את דרכינו. אכילה קובעת את רמת הבריאות שגופינו יחווה. כל נגיסה של מזון שנכנסת לגופינו צריכה להוסיף לעוצמה, לרוחניות וליופי שלנו. כל ארוחה הופכת לחלק ממי שאנחנו ברמת העמוקה ביותר.

"אתם מה שאתם אוכלים" הוא חוק קיומי. כולם מכירים את האמירה הזו - כולם! זהו מושג שהיה ידוע בכל תרבות וציויליזציה בהיסטוריה. הוא חרוט עמוק במרקם היקום. זהו חוק פשוט של הטבע שצריך לזכור כל יום, בכל ארוחה. אלו שמבקשים להבריא את עצמם ואת העולם, צריכים לאכול את המזונות הכי מבריאים. 

"מזונות מבריאים" הם מזונות איכותיים, אורגניים, בגידול עצמי או מגידול שוטה ו/או מזונות-על במצבם הטבעי והחי. לשמור על העיקרון הזה הוא לא רק הדרך הפשוטה ביותר לבחור מה לאכול, אלא גם הדרך הכי טובה להגיע לבריאות טובה ומהפך רוחני חיובי. מסיבה זו, האתר הזה מוקדש לעזור לכמה שיותר אנשים להצליח ולשגשג באורח החיים הטבעונאי.

אנו מעודדים כל מי שמבקש לחוות את אוצרותיו השופעים של הטבע להתנסות באכילה של מה שהטבע מספק לנו. מה שאומר: מזון חי מהצומח. אנו מעודדים אנשים ללמוד על מזונות-על, מזונות מהגינה, וצמחים שוטים, ללמוד דרך חיים חדשה, לחוות את האנרגיה המדהימה שהטבע נותן כאשר מקבלים את המזונות שהוא מספק, ולחיות את החיים בלחן עם הצמחים ובעלי החיים. על ידי כך, אתם עשויים לחוות ולדרוש מחדש את החלקה הנאה שלכם בגן העדן!
Comments