פוליאמוריה כדרך שלווה יותר לאהוב

מאת מיסטיק לייף
תורגם על ידי עמית כהנא

אני זוכר שראיתי לפני שנים רבות תוכנית ששמה "הטבע של המין" בטלוויזיה, והייתי מוקסם מהקטע על ה
בונובו - השימפנזה הננסי. מאז כבר למדתי הרבה יותר על הפרימט העדין הזה, וכמו אנשים פוליאמוריים נוספים, אני רואה בו מודל לחיקוי: יש לו כל-כך הרבה מה ללמד אותנו על שלווה. הבונובו, חשוב לציין, הוא הפרימט הלא-אלים היחיד.

מכיוון שתרבותנו גרמה לנו להאמין שאנחנו עליונים על שאר עולם החי, זה יכול להיות קשה להרבה אנשים ללמוד מחיה אחרת. בכל זאת, בשל העלייה המתמשכת "באלימות מעייפת" בחברה שלנו, אנחנו יכולים להפיק תועלת רבה מהתבוננות בקופי הבונובו. אם נבין כיצד הם חיים יחדיו בהרמוניה, נוכל להרחיב את ידיעותינו, ולחשוב מחדש על תפיסותינו המסורתיות בקשר לאהבה ולמיניות.

אחת הסיבות שהבונובו נעשו פופולאריים בקרב הקהילה הפוליאמורית, היא שהם במגע מיני אחד עם השנייה בתדירות גבוהה, והם משתמשים במיניותם כדי לפתור קונפליקטים. בנוסף, הם מאוד קרובים לבני-האדם מבחינה גנטית, ואפשר להעזר בהם בשביל להבין יותר את עצמנו ואת ההתנהגות שלנו, אם נשים בצד את ההשפעה הכבדה שיש להתניות חברתיות עלינו.

כבר בתחילת דרכו של המין האנושי התבססה התפיסה שהמונוגמיה היא דרך החיים הערכית והראויה ביותר, ומאז התקופה הזו האלימות בין בני-האדם רק גדלה והתרבתה. בשעה שאנחנו מדכאים את היצרים המיניים שלנו, על כל מורכבותם, ומצפים מאחרים לעשות זאת גם כן, נוצרת האמונה האגואיסטית של האדם בזכותו הטבעית לשלוט באחרים. במקום להתייחס לרעיו כמקורות פוטנציאליים של אחווה, חיבה ועונג, הוא מוצא בהם איום על "המשאבים המוגבלים" הקיימים. אם המיניות נתפסת כאקט נדיר, תופעות מטרידות רבות נעשות שכיחות יותר ויותר, כגון אלימות במשפחה, פעולות נקם, ומעל הכול – הצורך להגן על הטריטוריה המינית.צורה של תוקפנות פסיכולוגית שנפוצה במיינסטרים המונוגאמי היא ניהול רומן בסתר. להונות את בן או בת הזוג, להציב אותם בסיכון רב יותר להידבק במחלות מין, ולבזוז אותם מזכותם החופשית להחליט האם להמשיך במערכת היחסים הבלעדית שלהם – הכול חלק מהפשרה הגדולה שנאבקים בה אלו שמכריחים את עצמם להיות מונוגאמיים, גם אם אינם כאלה באמת. ככל הנראה זה ייקח זמן להתגבר על ההעדפה הסתומה של החברה לשקר על פני לומר את האמת, או שקפיצה קוונטית בתודעה האנושית תתרחש. נכון להיום, ישנם 26,550 חברים באתר PolyMatchmaker.com – אתר הכרויות הממוקד במערכות יחסים פוליאמוריות – ובהשוואה לכך, ישנם 17,950,000 חברים באתר AshleyMadison.com, שהסלוגן שלו הוא: "החיים קצרים. מצא רומן." איך אנחנו יכולים לייחל לעולם מוסרי וכנה, אם מיליונים של אנשים לא מסוגלים להיות פתוחים באופן מלא עם האדם שהוא המקור הרשמי העיקרי שלהם לאהבה? הדרך להתגבר על התנהגויות כזב שכאלו היא להפסיק להאמין שאפשר לנהל יותר ממערכת יחסים אחת מבלי לאפשר "לשותף" הרשמי את אותו החופש, וללמוד כיצד להתמודד באופן ישיר עם מקור של חוסר הביטחון ורגשות הקנאה.


מערכות יחסים פוליאמוריות מאפשרות הזדמנויות רבות לתקשורת פתוחה ורגועה. פוליאמוריה בפני עצמה לא דורשת בהכרח הימנעות מקנאה, אלא לקיחת אחריות על רגשותיהם של השותפים לכך ללא תוקפנות, איום או הזנחה. מרשל רוזנברג (Marshall Rosenberg) פיתח את עיקרון התקשורת הלא-אלימה שלדעתי היא יעילה בכל מערכות היחסים מכל הסוגים. העיקרון מתמקד בהימנעות מלהאשים ולבייש את האחר בשל התנהגותו, ובמקום זאת, להביע רגשות באופן חשוף ופגיע ולהיות כן עם האדם השני. בעולם בו אנחנו גדלים עם הרעיון שיש לנו זכות טבעית לקנא, זה יכול לקחת הרבה מאמצים ומסירות לשנות את צורת החשיבה שלנו. חשוב לזכור שבסיס הקנאה שלנו מסתתרים פחד מנטישה ופחד ממחסור. אולם, אם נבחר לפתח אורך חיים הדומה לזה של הבונובו, בו כל משתתפיו יוכלו להיות מסופקים מינית, החופש והשפע יחליפו את ההשלמה עם התפיסה ש"זה אף פעם לא באמת מספיק". כמו כן, הסיפוק המיני יוביל בהכרח לעולם שליו יותר מאחר וסביר להניח שאף אחד לא ישלוף עליך אקדח במהלך אורגזמה.

אחת הדרישות המאתגרות ביותר במעבר לקיום שליו יותר היא להגדיר מחדש את "החוקים" של יחסי המין. באופן מסורתי, סקס הוגדר כסוג של "חוזה" מדובר או מרומז, ובו לשני אנשים הייתה את הזכות אקסקלוסיבית על גופו של האחר... וכמו כן, הייתה להם הזכות לכעוס על האחר אם החוזה הופר. התדירות הגבוהה של בגידות וגרושים ממחישה בבהירות שסוג כזה של חוזים לא מתאים לכל אחד. אם ברצונכם לנסות גישה חדשה לאהוב, פוליאמוריה מציעה מסע טרנספורמטיבי ומכונן. אם תחליטו לנסות את הדרך הפוליאמורית, אתם חייבים להיות מוכנים לרדת לעומק הפחדים הבלתי-מודעים, ולהתעמת עם הצדדים החשוכים ביותר של האגו. אתם חייבים להיות מוכנים לאהוב את עצמכם באופן עמוק ומקיף כל-כך שזה כבר לא ממש ישנה לכם מה אלו שאתם אוהבים בוחרים לעשות. משמעותה של פוליאמוריה אמיתית אינה להיות תלוי בכמה אנשים; אלא זה להיות כל-כך בטוח בעצמך ובאמת שלך עד שהצורך לשלוט באחר יתנדף מעצמו. ברגע שהחשק לשלוט באחר יעלם, ולא תרצו יותר לגרום לשותפכם לרצות את האגו שלכם, גם לא יהיה יותר צורך בתוקפנות או בניצול רגשות. כאשר הזהות שלכם לא תהיה מוגדרת על ידי מערכת יחסים, אלא על ידי השלמות הנפשית החזקה שלכם, הפחדים המעודנים והבלתי פוסקים להינטש או להישאר לבד יתחלפו בתחושת שלווה בלתי-מעורערת.Comments