אתגור הרגלי המשיכה או איך לאהוב יותר (פאפאיה)

מאת: שיר!

הגיע יום ההזמנה מהקואופרטיב האורגני! אני מזמינה בננות, שוב. חושבת לעצמי- מתי כבר יתחילו הפירות של הקיץ? אין מה לאכול, רק בננות ותמרים? והנה ברשימת הפירות, הפפאיות שוב תופסות מקום של פרי טעים. "עיקר התזונא שלנו"...חוצפה! נמאס לי לראות אותן שם. מותר רק לפירות עסיסיים, בשלים וטעימים להופיע שם. לא פרי שהוא בזבוז של זמן. למה מנגו לא בשל כמו פפאיה, רוב השנה?

לפני מספר שנים התחלתי מסע של קשב לגוף שלי, לסביבה ולא~נשים סביבי. הרבה שנים סבלתי מחוסר איזון ביני לבין חברתי התומכת הקנדידה, עד שהחלטתי לקחת חלק במהפכה שתחזיר לידיי את עצמאותי הבריאותית מידי רופאים, משפחה, תקשורת, חבריםות ועוד.

האתגר הראשון שנתקלתי בו היה ה**כוסברה** (הד מאיים). אמא שלי לא אוהבת כוסברה, וגם לא שמיר, אז הם לא נכנסו לבית שלנו ולא לפה שלי קרוב ל...אף פעם. לאכול סלט עם צרור כוסברה נחשב עבורי אתגר רציני. מי שם כוסברה בסלט? מי שמה את זה ברשק? ובכלל- בשביל מה זה טוב?? אחרי שבוע שאכלתי את הכוסברה כמו תרופה בתוך הסלט, היא נהייתה המעדן שחייב להיות בסלט יחד עם הפטרוזיליה! אז לא ידעתי להסביר איך זה יכול להיות, אבל זה פשוט קרה. אחריה עברו ובאו ימי הגזר, פלפל (גם-בה!), האשכולית האדומה והשמיר- כולם פוצחו במקרה, בדרך כלל באותה צורת הגשה כמו בעבר, אך עם תמיכה פנימית טובה יותר שלי ("יאללה, תני לו עוד צ'אנס...חבל על היחסים העכורים שלכן..."). לעיתים בצורת הגשה מעט שונה ועדיין נאה (מגורד, חתוך לפרוסות ועוד).

אבל מאויבת אחת לא הצלחתי להתחמק- הפפאיה! כל משב רוח שנשא את הניחוח האופייני הזכיר לי גרביים שנשכחו במכונת כביסה (סליחה על הביטוי) וכל טעימונת הזכירה לפה שלי שיש לו רפלקס הקאה מובנה (אפילו אם ניתן להדחקה). אבל אחרי הצטרפותי למועדון הירקות, הפירות והעלים האחרים, החלטתי שזה אפשרי. ירקות ששנאתי והוצאתי בנחישות פיסה-פיסה מכל סלט שברך אותי לשלום, נכנסים עכשיו לסלט בצורה יזומה!

חבר שלח לי מאמר שעזר לי להאמין שאימון שריר טעימת הפפאיה ימוסס בסוף את האיכס הטיפוסי.

אבל מתי? כמה אפשר כבר לסבול? אני מודה שקרה כבר שקיללתי את עצי הפפאיות באשר הן שיקפצו לים, ובמקומם יישתלו עוד עצי מנגו, ליצ'י או אנונה… הרי חוש הטעם נועד לתת לנו אינדיקציה על ההזנה שבמזוננו- מתוק=אנרגיה (פרי), מלוח=ויטמינים (עלים ירוקים) חמוץ=מקולקל, חריף ומר=רעיל. 

בעזרת היגיון טבעי אנחנו משלבות את הראיה, השמיעה וחוש הריח לחוויה אחת שלמה. והרי הפפאיה הזו לא רעילה לי, לא מקולקלת ויש בה שפע ויטמינים ואנרגיה במיוחד בשבילי. בדקו את השפעת רגישות חוש הטעם אצל א~נשים ומצאו שלמי שמ/רגישה ליותר טעמים יש יותר סיכוי לפתח בררנות במזון, לעומת זאת פחות רגישות לטעם תוביל להנאה ממגוון גדול יותר של מזונות. אבל זה לא אומר שאנחנו נשלטות ע"י הביולוגיה שלנו בלבד- ניתן לעזור ללשון להתחדש, כך שתפסיק לעטות עיבוי מגן מפני תיבלונים, גירויים ומרקמים שלא מיטיבים איתה. כך היא תחוש יותר דקויות ותעזור לנו להנות מאותו מזון הרבה יותר. אז חזרתי וטעמתי, שוב ושוב משננת שממוצע הטעימה לילדיםות הוא עשר טעימות של מזון חדש.

ואז... (פם פם פם פם!) קרה משהו מדהים- ישבתי עם חבר ואכלנו יחד ארוחת צהריים של שפע פירות. הוא טעם את הפפאיה שלו ואמר "היא לא משהו", רומז שלא כדאי לי לאמן את שריר הטעימה עליה, טעמתי בכל זאת, כי פפאיות לא נכנסות כל יום לגיזרה שלי. ו-pahww!! טעמים עדינים עברו לי על פקעיות הטעם, מרוצות, מבקשות עוד! אתן יכולות לדמיין איך הייתי מאושרת, צוחקת וצורחת לשמיים- הללויה!! לאחר אותה התגלות הגעתי לצעד שנראה כאחרית הימים- קניתי לי ארגז פפאיות ראשון משלי! אנא פפאיות, אל תתאבדו בקפיצה לים! אני אוהבת גם אתכן!

אז מה למדתי במסע הטעימות שלי? שזיכרונות עבר עם מזון הן לא אובייקטיביות לנצח. שאנחנו משתנים כל הזמן וגם חוש הטעם שלנו. שכדאי להמשיך ולנסות, עוד ועוד פעמים, גם אם זה ממש לא טעים- כי כשמדובר במזון שטבעי לנו, כמו פירות ועלים, רוב הסיכויים שיגיע הרגע בו הוא יתמסר אלינו בתענוג!

עכשיו כשאני נמשכת לפפאיות, עולות בי שאלות- האם מה שמושך אותנו הוא בעצם מה שהורגלנו סביבתית שמושך? האם משיכה למזון ומשיכה לא~נשים יש בה מן המשותף? כל מזון וכל נשמה מאיתנו כל כך שונה, ועם זאת בכל תרבות מוצאים שיש "אב-טיפוס" ואידיאליזציה של מה הוא האדםה או המזון המושך האולטימטיבי*ת. במשיכה בין- א~נשים זה כולל גם שינוי במבנה הפיזיולוגי בשיגעונות מסורתיים סבוכים.

וגם אם זו רק ה"נורמה" שהשתנתה- פעם נשים מלאות, היום נשים אנורקסיות. פעם פיאות ענקיות ומקושטות, היום פוני חלק על הפרצוף. עדיין בקרב חבורות א~נשים שאני נוכחת בהן, קורה רבות שבשיחה פרטית עם בנות יקרות, אנחנו מגלות שיש הסכמה רחבה ביננו על משיכה לאותם א~נשים. חלק משמעותי מהסיבות למשיכה היא התניה סביבתית רבת שנים (אפשר גם לקרוא לזה "שטיפת מוח") וחלק קטן תלוי בהעדפה האישית הלגמרי אינדיבידואלית. אז אני שואלת את עצמי- מה מושך אותי בה/בו? ולמה הבחור~ה השני לא מושךת אותי? ואני מגלה נסיבתית שככל שאני מתעניינת במישהי/ו ויוצרת תקשורת קרובה, כנה ופתוחה כך אני נמשכת יותר. גם אם הריח, המראה הפיזי, הדרך שהוא/היא נע/ה וסגנון הדיבור יצרו אצלי דחייה ראשונית, אני טועמת שוב, להרגיל את חוש הטעם שלי לטעם החדש והלא-מוכר. דרך מסעות הטעימות המענגים שעברתי, אני כבר יודעת שטעם הוא דבר נרכש. כעת אני מלמדת אותי לאהוב כל מזון מזין וכל נשמה מזינה, כדי שאוכל להמשיך להנות משפע התזונא והא~נשים שסביבי בצורה מיטבית.
Comments