איזה סוג של פוליאמוריה מתאים לך?

מאת: נועה שפירא

שלא במפתיע, אני נתקלת בהרבה בורות ודיעות קדומות בנוגע ל"מה זה אומר להיות פוליאמורי". המאמר הקודם שלי, שפונה ספציפית לזוגות שיוצאים ממונוגמיה, לא ניסה לומר שככה זה נראה וזה הכל. אבל היו כאלה שקיבלו אותו כך ומחו בתוקף. אז דעו שה"קבוע" היחיד בפוליאמוריה הוא הידיעה וההסכמה של כל המשתתפים בקשרים האלה להיות חלק מהם.
 
כדי להבין עד כמה האפשרויות בתוך זה מגוונות, לפניכם רשימת הגדרות לכמה מהדרכים השונות שאפשר לבנות בהן מערכות יחסים לא-מונוגמיות. הוספתי לכל הגדרה דוגמא קצרה שאינה האופציה היחידה האפשרית להגדרה הזאת, אלא רק סיפורון להמחשה.

האיורים לקוחים מתרשים של Kirstin Rohwer שתרגמתי לעברית (נמצא במלואו בעמוד על פוליאמוריה).


מערכת יחסים פתוחה

מה זה אומר? רק סקס בבקשה. בדרך כלל מדובר על זוג שמאפשרים לאחד או לשניהם רומנים או סטוצים מהצד, כל עוד החילופים הם מיניים בלבד או בעיקר.
 
דוגמא: משה נשוי לצורית כבר 23 שנה. לאחרונה גילה שהיא בוגדת בו, אבל במקום לשבור את הכלים, להעביר את הילדים טראומה ולהרוס משק בית שעובד ממש טוב, החליטו השניים שלשניהם מותר, כל עוד זה סתם בשביל הכיף ולא רציני. מאז שהם "נפתחו" היחסים ביניהם מצויינים והאהבה חזקה מתמיד.

פוליאמוריה היררכית

מה זה אומר? זהו הז'אנר ה"נפוץ" של פוליאמוריה שנמצא כרגע באור הזרקורים. יש זוג, הם ה"ראשיים" אחד של שני, ויש להם את הקשרים החיצוניים שלהם, ה"משניים". למשני ברור שהראשי תמיד בא קודם.
 
דוגמא: נוגה ויערה הן בנות זוג ושותפות לחיים. הן גרות ביחד, מגדלות 2 ילדים, חשבון בנק משותף וכו'. יערה פגשה את יאיר דרך העבודה שלה, ועכשיו הוא החבר שלה. היא נפגשת איתו כשיש לה זמן, וברור לו שאם משהו חשוב קורה בבית שלה או עם נוגה - הוא יאלץ לחכות. זה קצת מכאיב לו, אבל הוא מבין אותה וחשוב לו יותר להישאר בחייה.

פוליאמוריה סגורה (Polyfidelity)

מה זה אומר? קצת כמו מונוגמיה, אבל עם יותר משתתפים: שלושה או יותר אנשים שנמצאים בקשר רומנטי סגור בינם לבין עצמם. אסור להם לחפש קשרים נוספים.
 
דוגמא: רונן וליאת הם זוג כמה חודשים, הם פגשו את שירה ובן, בני-זוג במשך 12 שנה, במסיבת סווינג. כולם מאוד התחברו עם כולם, והתשוקה פרחה. לא מזמן הסתדר להם  לשכור דירה כולם ביחד, וזה מדהים איך שזה עובד נהדר. ברור לכולם, וגם הוסכם, שהם לא הולכים להכניס אף אחד או אחת אחרת לריבוע האהבה (Quad) שלהם.

פוליגמיה

מה זה אומר? לעיתים קרובות מתבלבלים בין פוליאמוריה לפוליגמיה, אך השניים אינם זהים. פוליגמיה היא ספציפית נישואים של גבר אחד לשתי נשים או יותר. לרוב עניין שלא מקובל חוקית אך עדיין מקובל בדתות מסויימות. כשאישה אחת נשואה לכמה גברים המילה לכך היא פוליאנדריה.
 
דוגמא: בגלל שהכנסיה שלהם מאשרת זאת, רון נשוי לקרן ואלה. הוא יתחתן בקרוב גם עם אליס, למרות שהיא לא אוהבת אותו, כי יהיה לה נוח כלכלית לגור איתם והיא מסתדרת עם הנשים.

פוליאמוריה שוויונית

מה זה אומר? קשר בין שלוש\ה א\נשים או יותר, שבו באופן כללי אין לבן או בת זוג אחת יותר חשיבות מאחר\ת ומותר לכולם להיות בקשרים נוספים.
 
דוגמא: שחר ונירית ביחד כבר 23 שנה, הן גרות ביחד ומגדלות 3 כלבים. לאחרונה נירית התאהבה גם ביעל והיא הפכה לבת בית אצלן, עוזרת עם הכלבים ומבשלת עם שחר. היא לא מתכננת לעבור לגור איתן, אבל בכל החלטה שנוגעת לכולן, קולה שווה לחלוטין ודעתה נלקחת בחשבון.
 

מערכת יחסים מאפשרת

מה זה אומר? קשר בין שני א\נשים או יותר שבו לכל המשתתפים מותר ליצור איזה גוון ורמה של קשרים נוספים רומנטיים או מיניים.
 
דוגמא: דני ויואל הם "ידועים בציבור" וגרים ביחד עשור. דני מחפש קשר נוסף שיהיה רציני, בתקווה שיעבור לגור איתם ויגדיל את רשת האהבה והבטחון סביבו, אבל כרגע אין לו אף אחד אחר. יואל נהנה לפעמים מסטוצים מזדמנים כי אין לו צורך או רצון בקשר רציני נוסף.

פוליאמוריה יחידנית (Solopoly)

מה זה אומר? איש\ה שנמצא\ת במערכות יחסים רומנטיות עם יותר מאיש\ה אחד\ת, אבל מעדיפ\ה לשמור על אוטונומיה, להמשיך לגור לבד, ו\או רוצה הרבה זמן לבד לעיסוקים אישיים.
 
דוגמא: מאיה היא מנכ"לית בחברה מצליחה, עובדת שעות רבות ביממה ונהנית שם מכל רגע. יש לה גם המון תחביבים והתנדבויות שחשובים לה. היא מתנהלת לפי לו"ז צפוף ומדוייק, אותו היא מסדרת סביב המפגשים עם אריאל ושגיב, בני הזוג שלה. היא מאוד אוהבת את שניהם, אבל לא עד כדי לוותר על עצמאותה או להתחיל להתרגל לשטיקים הפרטיים של מי מהם אם ינסו לגור ביחד.

אנרכיית מערכות יחסים

מה זה אומר? הבחירה להתנהל מול כל איש\ה שאת\ה בקשר איתם באופן שהכי חופשי ואותנטי לך מולו, בלי לחפש או להתעניין בלקרוא למי מהם "בן\בת זוג".
 
דוגמא: אלכס הוא הורה יחידני לזוג תאומים. הוא נהנה מאוד לדבר שטויות ולשכב עם רעות, אבל באותה מידה כיף לו רק להתכרבל ולראות סרטים עם רותם, להתנשק ולבשל עם גיל שמדי פעם נהנה לעזור עם הילדים, או סקס מטורף ושיחות עומק עם שרית. הוא מאוד אוהב את הא\נשים בחייו, אבל לא מעוניין להגביל או להכביד את האינטראקציות עם אף אחד או אחת מהם, פשוט להינות ממה שכיף להם ביחד כל עוד זה מתאים לכולם.

 ~ ~ ~
 
אחרי כל זאת, קחו בחשבון שדעתכם תמיד יכולה להשתנות. רמות הנוחות משתנות, סיטואציות החיים מתחלפות, הביטחון העצמי גובר או מתערער. אולי מתחשק לכם לבדוק גבולות חדשים ואולי תעדיפו לסגור אותם יותר. רק זכרו שחשוב חשוב חשוב, לדבר ולברר עם אהוביכם (אם יש כאלה) כל שינוי שעולה על דעתכם, ולשמור על תקשורת פתוחה עד כמה שאפשר.
 
אז עכשיו כשקראתם את כל זה, מה דעתכם? איזה סוג של פוליאמוריה יכול להתאים לכם? האם יש לכם הגדרה אחרת לקשר שיש לכם או שאתם שואפים אליו?נועה שפירא
בזוגיות פוליאמורית\מאפשרת. יוזמת ומארגנת מגוון מפגשים לקהילה הפוליאמורית, מציעה את כישוריה כיועצת בעזרת חיפוש פתרונות אקטיביים, כלים של תקשורת מקרבת, מגע מחבר ואחרים. מזמינה לבוא לבד, בזוג או ביותר, ויחד למצוא איך אפשר לשנות את החיים כך שיהיו נהדרים יותר.
http://noashap.wix.com/consult-noa
Comments