לאהוב יותר במבחן הזמן

מאת קמלה דולינובה (תורגם באישור מכאן)

טענה נפוצה בנוגע ליחסים (עם יותר מאדם אחד בו זמנית) היא שהם לא מחזיקים לאורך זמן. אנשים בתבנית מונוגמית נוטים לטעון שהם לא יציבים באופן מובנה, או שהם מכירים כמה אנשים שניסו לעשות את זה וזה לא עובד, זה תמיד נכשל.

למרות שזו שלילה כוללנית טיפוסית, אין סיבה אמיתית לחשוב שיחסים שאינם בלעדיים נועדו לכישלון יותר מאשר יחסים בלעדיים; הסטטיסטיקה של גירושין ובגידה מדברת בעד עצמה ומעידה על כך שגם כאן ברוב המקרים יחסים אלו נועדו לכישלון. כמו שדן סאבג' ניסח זאת, כל מערכות היחסים נכשלות - עד שאחת מהן לא נכשלת.

למרות זאת, עם יותר יחסים יש גם אתגרים מיוחדים. למשל, הם הרבה יותר נדירים מיחסים מסורתיים ומונגמיים, ולכן באופן טבעי הם נדחקים לשוליים. לחיים אלטרנטיביים תמיד יש תוצאות, כשתוצאה מרכזית היא שהתרבות השולטת לא תומכת בהם. מקום עבודה ישלם בשמחה ביטוח בעבור חמישה ילדים, אבל סביר שנסיון לשכנע אותם לשלם על ביטוח ליותר מלרעיה אחת לא יצלח. אנשים שהם לא חלק מקהילות פוליאמוריות (שנוטות להמצא בערים הגדולות בלבד) עשויים לא להיות סובלניים כלפיי השותף לחיים וגם לחבר החדש.

בנוסף לכך שאין תמיכה ממסדית למי שבוחרות לאהוב יותר, מודלים לחיקוי בנוגע ליחסים בדרך כלל לא נגישים להן. בזמן שנישואים מסורתיים זה משהו שאנחנו מכירים ומחוברתים לחקות מגיל מאוד מוקדם, לכל מערכת יחסים פוליאמורית יש את הצורה הייחודית והמוסכמות שלה. אין שום כנסיה, ממשלה, מסורת משפחתית או תוכנית טלוויזיה שקובעת את חוקי המשחק: אנשים שאוהבים יותר צריכים להבין בעצמם את החוקים שלהם. מונוגמיים יודעים, פשוט בגלל שחזרו על זה שוב ושוב, שנישואים זה אוסף מסוים של דברים, כמו אהבה, כבוד, הוקרה; כמו ההנחה שלעשות אהבה עם מישהו נוסף זה הדבר הכי גרוע שניתן לחשוב עליו; שרק המוות יפריד בינינו. ולמרות שהרבה אנשים בוחנים מחדש את ההנחות לגבי נישואים ומחליטים בעצמם כיצד חיי הנישואים שלהם יראו, זה מפתה פשוט להסתמך על מוסכמות חברתיות כאשר מגיעים לצומת דרכים. אנשים שאוהבים יותר, חווים מאבק מסוים שבו עליהם ללמוד מה נכון לכל אחת ואחד, לכל מערכת יחסים זוגית, לכל קבוצה. יש המון מקום לטעויות, אפילו אם לוקחים בחשבון עקרונות בסיסיים כמו אהבה, כבוד, אמון, ותקשורה כנה.


בנוסף למה שנאמר, אנשים נוטים להכנס למערכות יחסים פתוחות בזמנים מבולבלים ומסיבות לא מדויקות, כך שזה לא פלא שלמרבית האנשים אין דוגמאות רבות ליחסי אהבה בריאים. יש לציין, שיכול להיות שהרבה אנשים שאתם מכירים אוהבים יותר מבלי שאתם יודעים את זה; דרך החיים הזאת הינה רדיקלית מספיק בשביל שהרבה אנשים ישמרו על דיסקרטיות לגביה, למעט במעגלים סגורים וקרובים.

אז למרות שמערכות יחסים פוליאמוריות עשויות להיכשל, אפילו אם המשתתפות והמשתתפים מתלהבים, אמיתיים וכנים, חשוב לזכור שאתם כנראה לא רואים את כל התמונה, ושמערכות יחסים מסורתיות נכשלות בתדירות דומה. בהעדר מודלים לחיקוי, תמיכה והדרכה, זה לא פלא שמערכות יחסים פוליאמוריות לפעמים מתפרקות. ועם כאלו חוקים נוקשים לגבי איך נישואים אמורים להיראות, זה לא פלא שמערכות יחסים מונוגמיות נכשלות גם כן.


Comments