artikleid‎ > ‎

Bach ja kevad

posted Mar 21, 2017, 2:38 AM by Tarmo Berens
Teisipäev, 21. märts on esimene kevadpäev. Täpselt samal päeval tähistatakse paljude ettevõtmistega ka Euroopa vanamuusikapäeva (European Day of Early Music, EDEM).

Tänavu viiendat korda UNESCO egiidi all toimuva suurürituse ellukutsuja on Euroopa vanamuusikaassotsiatsioon (REMA) ning sellest võtavad osa muusikud kahekümnest Euroopa riigist ning USA-st. Õiterikka aastaaja esimesel päeval on 1685. aastal sündinud üks ajaloo suurimaid muusikalegende, barokiajastu suurkuju Johann Sebastian Bach, kelle sünniaastapäev sobis suurepäraselt vanamuusikapäeva tähistamiseks.

Varasem muusika, mis oli sajandeid seisnud puutumatuna arhiiviriiulitel mitmel pool Euroopas, taasavastati 20. sajandi keskpaiku, kui esimesed entusiastid tolmunud noote dešifreerima hakkasid.

Vanamuusikapäeva tähistamise eesmärk on tänapäeval väärtustada Euroopa tuhandeaastast muusikakultuuri ning tutvustada laiemale üldsusele selle taasavastatud rikkusi ja kirjeldamatut mitmekesisust. Varajast muusikat võib tänapäeval kohata juba väga erinevates kultuuriprojektides.

Bachi kaasaegse G. F. Händeli kuulsatele concerto grosso’dele, ooperimuusikale ja isegi oratooriumidele on lavastatud lähiriikides isegi tänavatantsu etendusi, rääkimata teatrietendustest ja happening’idest.

Ka Kuressaare muusikakool annab oma panuse üle-euroopalise vanamuusikapäeva tähistamisse. Veel enne kevadisele koolivaheajale minekut toimub kaks kontserti. 16. märtsil kell 16.30 esitavad muusikakooli saalis barokkmuusikat erinevate erialade õpilased ja õpetajad.

17. märtsil kell 18 oodatakse aga kõiki Kuressaare Laurentiuse kirikusse, kus solistid ja ansamblid mängivad muusikat keskajast klassikani. Kontsertide kavad on erinevad. 21. märtsil võib Klassikaraadio ja interneti vahendusel kaasa elada paljudele tippkontsertidele kodus ja välismaal.

Meie Maa 
Autor: Tiiu Maripuu
Teisipäev, 14. märts 2017.
Comments