Kurdish Calendar


تقویم کردی گرمسیری سلطانی      

 Sultani Kurdish Tropical Calendar

   *********** 

نرم افزار تقویم کردی گرمسیری سلطانی_نسخه ظاهر شونده در سیستم تری

***********  

      نسخه فارسی نرم افزار تقویم کردی گرمسیری سلطانی

جهت نصب ابتدا فایلهای زیر را در یک پوشه  دانلود  کنید در نهایت بر روی فایل  آخر کلیک کنید .فایل نصب برنامه ایجاد خواهد شد و می توانید آن را نصب کنید    

*********** 

نسخه انگلیسی نرم افزار تقویم کردی گرمسیری سلطانی

 جهت نصب ابتدا فایلهای زیر را در یک پوشه  دانلود  کنید در نهایت بر روی فایل  آخر کلیک کنید .فایل نصب برنامه ایجاد خواهد شد، می توانید آن را نصب کنید 

*********** 

arash_yaresan@hotmail.com

 

*********** 

لینکهای مرتبط

مرجع مقالات زیر سایت مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران می باشد 

به نام حق

روزه (یارسان) اهل حق

*************************************

بزرگ بود و از اهالي امروز بود و با تمام افقهاي باز نسبت داشت

 

بزرگ مردي که در اين عالم خاکي مي زيست اما دل به جغرافياي معنويي فراي زمان داشت. جذبه اش هر فردي را از حرکت وا مي داشت ، کلامش واژه به واژه از ذهنها بيرون نرفت و نخواهد رفت ، ديدگانش همچون شرابي گيرا آدمي را مست مي کرد و صداي اهوراييش تا مغز استخوان رسوخ کرده وروح آدمي را با نوسان حقاني عالم يکي مي کرد.

سينه از« آتش دل» او در غم جانانه بسوخت ، « اشک پرده در » سنگ را به لرزه درآورد ، « شوق وصل » هر دل خاموشي را به شوق آورد ، ذکر «علي بود » بر هر زبان جاري شد ، « وفاي عشق او » عشق را به حد نهايي رسانيد ، « مژده ميلاد » عاشقان خسته جان را سرخوش کرد ،«آشنايان ره عشق» به مدد « دست تولا» دلبر حقاني را ناله کردند ، «مولاجانم » « شکرانه» ياران به درگاه حق شد ،« ناله تنبورش » به حقيقت آن آوازها را به خاطر آورد و سرانجام او را به «آئين مستان» به خاك سپردند.

آري سخن از اوست از سيد وارسته اي که خليل زمان بود و همچون پيران حقاني خود عالي نژاد.

نه تنها عشق وجود او آتش زير خاکستر يارسان را شعله ور کرد بلکه صداي اهورايي او بر روي تنبور و طمانينه وصلابتش در نواختن، موسيقي عرفاني و مقامي را که مي رفت از يادها خارج شود در ميان اذهان تمام مردمان  زنده و بيدار کرد. او حتي پس از رفتن جان گدازش ، عاشقاني سوخته بر جاي گذاشت که نه از ميان يارسان بودند و نه اسم او را تا قبل از آن شنيده بودند اما با شنيدن صداي او ، شيفته شدند.

آري زنده ياد سيد خليل عالي نژاد نه تنها باربد و نکيساي زمان خود بود بلکه همچون حکيم ابونصر فارابي محقق و عالمي بود در زمينه هاي مختلف.

کتاب «تنبور از ديرباز تا کنون» که رساله پايان نامه ايشان جهت دريافت درجه کارشناسي از دانشکده موسيقي دانشگاه هنر تهران مي باشد بي شک اثري بي نظير  ومرجعي کامل براي موسيقي و ساز تنبور مي باشد . ترجمه و تفسير دقيق کلامهايي همچون  بخشي از «کلام حضرت شيخ امير » و «کلام حضرت تيمور بانياران » و مقابله نسخ و ترجمه « کلام حضرت خان الماس » از تحقيقات برجسته  ايشان مي باشد.

درد دين و علاقه وصف ناپذير او براي خدمت به جامعه يارسان باعث شد تا ايشان حدود 10  سال از عمر گرانبارشان را صرف تحقيق درباره نجوم و گاه شماري کردي مورد نياز جامعه يارسان کنند که نتيجه آن ارائه تقويم کردي گرمسيري سلطاني گرديد که پس از تاييد آن توسط مؤسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران ، اين تقويم هر ساله در تعداد محدودي به چاپ مي رسد. نکته جالب توجه اينکه ارائه اين تقويم باعث شد تا بسياري از مشکلات جامعه اهل حق (يارسان) به خصوص در ارتباط با زمان فريضه روزه برطرف گردد.

اين حقير کمترين ، تقويم کردي سلطاني  را بسيار بزرگتر از آن ديدم که در تعداد محدودي به چاپ برسد و در اختيار معدود افرادي قرارگيرد. چراکه نه تنها اين تقويم کمک بزرگي است براي رفع نيازهاي جامعه اهل حق بلکه يکي از گاه شماريهاي باستاني ايران را که مي رفت از يادها دور شود دوباره زنده کرد. به همين دليل بر آن شدم تا نرم افزاري تهيه کنم که نه تنها اين تقويم را در ميان جامعه يارسان نهادينه کند بلکه با ارائه آن به همراه تقويم هجري شمسي و تقويم ميلادي موجبات معرفي آن را براي تمام جوامع به خصوص ايرانيان فراهم آورد و به صورت روزانه بر روي کامپيوترهاي شخصي افراد مورد استفاده قرار گيرد.اين نرم افزار در سه نسخه فارسي ، انگليسي و ظاهر شونده در سيستم تري( system tray)  مي باشد . در نسخه هاي فارسي و انگليسي اين نرم افزار علاوه بر آنكه تاريخ روز را به كردي سلطاني ، هجري شمسي و ميلادي ارائه مي دهد ضمنا مي تواند بدرستي تاريخ هاي هجري شمسي و ميلادي را از مبدا اين تقويم كه تولد حضرت سلطان سيد اسحاق برزنجه اي مي باشد تا حدود 2500  سال بعد از آن به تاريخ كردي سلطاني تبديل كند. و نسخه ديگر كه در سيستم تري كامپيوتر ظاهر مي شود با هر بار روشن شدن كامپيوتر ، تاريخ كردي سلطاني و هجري شمسي را به صورت توام در بالني نمايش مي دهد ، ضمنا هر بار كه موس در حين كار با برنامه هاي مختلف ديگر بر روي آيكون اين تقويم برده شود تاريخ كردي سلطاني ديده خواهد شد ، و چندين قابليت ديگر در نسخه هاي مختلف كه از حوصله اين مقاله خارج مي باشد.

اين حقير بيش از يكسال است كه به صورت متوالي بر روي اين نرم افزار كاركرده ام . نكته مهم و قابل توجه براي تبديل تقويم ميلادي و هجري شمسي به كردي سلطاني محاسبه سالهاي كبيسه مي باشد كه از دير باز تا كنون همواره اين موضوع بحث برانگيز بوده و هست چراكه برخلاف باور عاميانه موجود ، در تقويم هجري شمسي كه بر اساس زمان دقيق نقطه اعتدال بهاري سال تحويل مي گردد ، گاهي به جاي سال چهارم سال پنجم كبيسه خواهد بود همانند فاصله سال 1370 تا 1375 هجري شمسي ، كه به واقع مي توان گفت كه براي
 مدت زمان بي نهايت محاسبه سالهاي كبيسه قابل پيش بيني نخواهد بود. اما با توجه به مطالعات و تحقيقات انجام شده مي توان اين محاسبات را براي حدود 3000 سال انجام داد كه اين بازه زماني حدودا از 500  سال قبل از مبدا تقويم كردي سلطاني شروع مي گردد ،
 لذا بازه زماني محاسبات قابل انجام نرم افزار تقويم كردي سلطاني از مبدا اين تقويم تا حدود 2500 سال پس از آن انجام گرفت.

لازم به ذكر است كه محاسبات نجومي و ارائه فرمول هايي جهت اين محاسبات توسط دكتر Kazimierz.M. Borkowski   ( كازيميرز بركفسكي ) كه عضو سازمان نجوم راديويي  ( TCFA ) دانشگاه Nicolaus Copernicus    ( نيكلاس كاپرنيسز ) مي باشد ، انجام گرفته است. ايشان به عنوان محقق براي حدود 8 سال مسئول انجام مشاهدات رصد خورشيدي در(solar observation at 127 Mhz(  و ارائه آناليزهاي مربوط به آن بودند كه سرانجام منجر به دريافت مدرك Ph.D. ايشان در سال 1980 ميلادي گرديد . از ميان مطالعات مورد علاقه  ايشان مي توان به تقويم ها و زمان هاي نجومي اشاره كرد ، كه از آن

 جمله طراحي شاخص آفتاب به عنوان وسيله اي براي تشخيص زمان روز و همچنين تهيه
 آلگوريتم هاي تبديل تقويم هاي گريگوري ، ژولين ، جلالي / فارسي و Julian Day Number  ( شماره  روز ژولين ) قابل ذكر مي باشد. از ديگر فعاليتهاي ايشان مي توان به تقويم هاي نجومي بدنه منظومه شمسي به عنوان مثال محاسبات شروع فصل ها ، صورتهاي منطقه البروج و غيره اشاره كرد.

ذكر چند نكته درباب اين نرم افزار ضروري به نظر مي رسد . ابتدا اينكه جهت عملكرد صحيح اين نرم افزار به منظور ارائه تاريخ و ساعت روزانه بديهي است كه  بايد تاريخ كامپيوتر كه به صورت ميلادي مي باشد و همچنين ساعت سيستم  به درستي تنظيم گردد.

نكته  دوم اينكه نسخه انگليسي اين نرم افزار همه ويندوزهاي رايج همانند( XP ,2000, 98  ) را پشتيباني مي كند  ولي نسخه فارسي و ظاهر شونده در سيستم تري مسلما فقط در ويندوزهاي xp  يا 2000 كه زبان فارسي در آنها فعال شده باشد قابل اجرا هستند . ضمنا استفاده توام از هر سه نسخه بر روي يك كاميوتر هيچ مشكلي ايجاد نخواهد كرد .

نسخه انگليسي اين نرم افزار براي آقاي دكتر كازميرز بركفسكي فرستاده شد و تمام تبديلات، مورد تاييد ايشان قرار گرفت ضمنا قابل توجه است كه تقويم كردي سلطاني براي ايشان بسيار جالب توجه بوده و از حقير خواستند تا اين نرم افزار را جهت استفاده علاقه مندان در سايتي ارائه دهم.

در پايان با احترام مجدد به محضر استاد زنده ياد سيد خليل عالي نژاد ( كه تشكر از ايشان هرگز در مقام اين حقير نيست ) اميد است اين نرم افزار ، تقويم كردي سلطاني را كه تلاشي وصف ناپذير توسط استاد عالي نژاد مي باشد هر چه بيشر توسعه داده و گامي هر چند ناچيز در همانگي جامعه يارسان ، بدور از هر گونه حب و بغض باشد .

                                                                                 خاك پاي يارسان

جمخانه زنده ياد مافي ـ قزوين  3ام ماه سرماخيز سال 758 كردي سلطاني برابر با 27 ام آبان سال 1386