Svenska kubdagarna 2011
 
En tävling i snabblösning av rubiks kub och andra mekansiska pussel.
Nytt:
  • Nu går det att anmäla sig till tävlingen: Länk.
Tid:
För åttonde året i rad annordnas kubdagen. Förr har tvälingen bara varit över en dag, men när antalet grenar och kubare ökar behövs mer tid, så nu hålls den över två dagar, den 26-27 november.
Lokal:
'T' i den deltaljerade kartan markerar Blackeberg tunnelbanestation, gröna linjen från T-centralen mot Hässelby Strand (ibland Vällingby). Den närliggande flygplatsen är Bromma.
Boende:
Det finns en scoutstuga 1 km från tävlingslokalen som man kan sova i! Det tillkommer en avgift på 20 kr för att sova där (Så att jag kan se till att det finns toapapper och andra nödvändiga saker), oavsett om man vill utnyttja den båda nätterna eller bara en utav dem.
Skicka ett mail till Viktor Björkholm och meddela att du vill ha en plats i scoutlokalen, till: Viktor.Nisse@gmail.com Inkludera namn och vilka nätter du önskar sova i scoutlokalen!
Lokalen ligger på adress Multrågatan 88, vid den röda markeringen på kartan. Om ni har problem att hitta dit, tveka inte att ringa nån av oss. Viktor "Nisse" Björkholm: 070 228 93 85 eller Viktor Elinder: 073 702 64 55
 
Program:                                Schemat är uppdaterat.

Lördag 27 november:

 Tid  Gren  Runda  Format  Tidsgräns
 09:30-10:00  Pyraminx  Final  Snitt 3(5)  --
 10:00-11:00  5x5x5  Kombinerad final  Bäst av 2, snitt 3(5)  --
 11:00-12:00  2x2x2  Första  Snitt 3(5)   --
 12:00-12:30  Square-1  Kombinerad final  Bäst av 2, snitt 3(5)  --
 12:30-13:30  Lunch      
 13:30-15:30  3x3x3  Första  Snitt 3(5)  
 15:30-17:00  4x4x4  Första  Snitt 3(5)  
 17:00-18:00  3x3x3 Blindlösning  Första  Bäst av 2  
 18:00-19:00  3x3x3 OH  Första  Snitt 3(5)  
 19:00-20:00  Megaminx Kombinerad Final  Bäst av 2, snitt 3(5)
 20:00-21:00  Städning      

Söndag 28 november:
 
 Tid  Gren  Runda  Format  Tidsgräns
 08:30-09:30  Fewest moves  Final  Bäst av 1  60 minuter.
 09:30-10:00  4x4x4  Final  Snitt 3(5)  --
 10:00-10:30  3x3x3 Blindlösning  Final  Bäst av 3   --
 10:30-11:00  Clock  Final  Snitt 3(5)  --
 11:00-11:30  Magic  Final  Snitt 3(5)  
 11:00-11:30  Master Magic  Final  Snitt 3(5)  
 11:30-12:30  Lunch      
 12:30-13:30  3x3x3 Multi blind  Final  Bäst av 1  10 minuter per kub, 60 minuter totalt.
 13:30-14:30  3x3x3  Semifinal  Snitt 3(5)  
 14:30-15:00  3x3x3 OH  Final  Snitt 3(5)  
 15:00-15:30  2x2x2  Final  Snitt 3(5)  
 15:30-16:00  3x3x3  Final   Snitt 3(5)  
 16:00-16:30  Prisutdelning      
 16:30-18:00  Städning      


                                            Här står det snart om sidoevent!
Sidoevent:

4x4x4 BLD FinalBäst av 3Total tid  
    
    

 
Regler:
Tävlingen kommer att följa dom officiella WCA-reglerna (finns att läsa på organisationens hemsida).
Deltagande:
Om du vill delta i tävlingen så är det bra att föranmäla sig, det gör du här.
 
Det kommer att tas en deltagaravgift för att täcka lokalkostnaderna, en avgift till svekub och lite annat, på 120 kronor.
Organisation:
Tävlingen organiseras av Svenska kubnätverket; Svekub i samverkan med WCA (World Cube Association). Organisationens delegat under tävlingen blir Gunnar Krig.
Kontakt:
Har du frågor om tävlingen så skicka ett mail till Viktor Björkholm eller Viktor Elinder.
Allergier!
Tänk på allergiker om ni tar med något gott att äta till lokalen, vissa deltagare är allergiska och främst nötter/jordnötter kan en känslig person känna av om de befinner sig i samma lokal. Så tänk solidariskt kring snacksen!