Domovská stránka

Crop Circles - English version


Pro základní seznámení s problematikou je možné si přečíst například článek na Wikpedii - Kruhy v Obilí. (v diskuzi je možné se dočíst, že "Tento článek je sledován účastníky projektu Pseudověda" Nebudeme se proto lekat, že velká většina v něm podaných vysvětlení do pseudovědy přímo spadá. ;-)

Mnohem střízlivější pohled na problematiku je možné nalézt například zde:
Kruhy v obilí – fenomén mimo logiku - překlad z polštiny
ten má celkem 37 kapitol. Pro základní seznámení s uvedenou problematikou postačují. Je tam v kostce vysvětleno, kudy se zatím výzkum v dané záležitosti ubíral.
I další odkazy na stejné stránce má cenu si přečíst
KPUFO - PSYCHOLOGICKÁ VÁLKA A CEREOLOGIE
jde celkem o 9 kapitol
Server KPUFO ale sám o sobě do problematiky výzkumu kruhů v obilí nepřináší zhola nic, a po zadání hesla kruhy v obilí (s uvozovakmi i bez nich) do Googlu jej mezi přibližně tisícovkou zobrazených stránek není možné vůbec nalézt, nezobrazí se ani jedna jediná z nich.

Kvalitnější a doplněný překlad je možné najít zde Kruhy v obilí – Lebek, Boguslaw

Názory vyjádřené v popsaných zdrojích se pohybujíí od velmi střízlivých pohledů až k naprostým bludům a pavědeckým výmyslům, často propojených nejrůznějšími konspiračními teoriemi. Autoři uvedených pojednání samozřejmě nejsou hlasateli a autory uvedených teorií, jen je určitým způsobem přehledně shrnuli do jednoho místa.
Názorně ale postačují k tomu, aby se každý přesvědčil, jakým hnojem se musí občas prodrat kdokoliv, kdo se chce s popisovanou problematikou alespoň trochu seznámit.

Dál je možné se seznámit s některými obrazovými materiály - prozatím zde budou uvedeny odkazy především na materiály z Velké Británie, kde se jev vyskytuje nejčastěji.Časem budou následovat i některé další zdroje z jiných zemí.

Steve Alexander archive
Lucy Pringle archive
Frank Laumen archive (nachází se zde i některé fotografie z Německa a Holandska)
Na všech třech jmenovaných zdrojích je možné najít i stránky které se věnují pokusům o shrnutí dosavadních pohledů na celou problematiku.

Kruhy v oblí - Archiv - zde je možné hledat výskyt obrazců z celého světa, i s odkazy na nejrůznější zdroje.

Na stránce www.cropcirclesonline.com/kruhy-v-obili-gps.htm má být údajně postupně zveřejňována jedna z největších GPS databází výskytu Kruhů v Obilí na celém světě. Současně jediná, která má pro velkou většinu lokalizovaných výskytů Kruhů v Obilí poskytnout k dispozici přesné umístění modelu obrazce v terénu prostřednictvím Google Earth.

Současně je na mnoha podstránkách celého webu Kruhy v obilí postupně zveřejňována úplně nová teorie, zcela oproštěná od dosavadních bludů paranormalismu, duchovna a ufologie. Využívá pouze vědecké postupy a ověřitelné pokusy. Nezbývá než držet palce, aby všichni vyznavači nadpřirozena mohli být zbaveni alespoň jednoho břemene.


kornkreise

cerchi nel grano

ミステリー・サークル 

graancirkels

Круги на полях