Wizyta w stolicy Górnego Śląska

    20 września 2018r. uczniowie klas VIII odwiedzili Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie uczestniczyli w zajęciach w ramach XXXIV Osobliwości Świata Fizyki. Tematyka tegorocznych wykładów to „Potęga ciśnienia” i „Wszechobecne fale”.

https://sites.google.com/site/kronikamiliardszkola20182019/wizyta-w-stolicy-gornego-slaska/IMG_7230.jpg

        Podczas dwugodzinnego spotkania uczniowie dowiedzieli się, że ciśnienie jest nam niezbędne do życia – pozwala nam nie tylko latać i pływać, ale także oddychać i wykonywać inne codzienne czynności oraz że fale to nie tylko fale na wodzie, ale także fale eteru, sejsmiczne, radiowe oraz odkryte niedawno fale grawitacji. Wyjątkowo atrakcyjne dla uczniów  były eksperymenty, tym bardziej, że mogli sami w nich uczestniczyć.

 
https://sites.google.com/site/kronikamiliardszkola20182019/wizyta-w-stolicy-gornego-slaska/IMG_7256.jpg
 
https://sites.google.com/site/kronikamiliardszkola20182019/wizyta-w-stolicy-gornego-slaska/IMG_7268.jpg

    Kolejnym punktem pobytu w Katowicach było zwiedzanie budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Największą atrakcją dla wszystkich uczestników wycieczki była podróż miedzy piętrami windą paciorkową.

        Pobyt w stolicy Górnego Śląska zakończyliśmy w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób funkcjonuje numer alarmowy 112, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy osobie znajdującej się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia oraz  jak wygląda specyfika pracy operatora numerów alarmowych.

/Joanna Ryfczyńska-Moc/


https://sites.google.com/site/kronikamiliardszkola20182019/wizyta-w-stolicy-gornego-slaska/IMG_7228.jpg