"Rondelkolandia" - innowacja pedagogiczna

„RONDELKOLANDIA – CZYLI AKADEMIA KULINARNA”            Od grudnia 2018 roku w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. „Rondelkolandia – czyli Akademia Kulinarna”, w której uczestniczą uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią p. Ewą Janusz.

            Głównym założeniem programu innowacji jest rozwijanie zainteresowań kulinarnych uczniów poprzez naukę przyrządzania prostych posiłków oraz eksperymentowanie w kuchni.

            Przygotowywanie posiłków jest działaniem zintegrowanym, obejmującym między innymi czynności manualne, wrażenia zmysłowe, ćwiczenia w czytaniu, planowanie i wymowę. Najwspanialszym momentem dla uczniów, zwieńczeniem zajęć jest radość i satysfakcja ze wspólnie przyrządzonych potraw czyli poczęstunku - efektu własnej pracy.


            Zainteresowania kulinarne mają duże znaczenie dla rozwoju dziecka w wieku wczesnoszkolnym, chociażby ze względu na ich aspekt poznawczy i zabarwienie emocjonalne, mają też wpływ na zachowanie. Uczą zasad zdrowego odżywiania i dokonywania właściwych wyborów w codziennej diecie.


GRUDZIEŃ


„Święta już...!” Dekorujemy świąteczne pierniki


            5 XII 2018r. dzieci brały udział w zajęciach pt. „Święta już...!” Dekorujemy świąteczne pierniki. Uczniowie długo przygotowywali się do tego dnia i czekali na niego z utęsknieniem. Do szkoły przynieśli upieczone wcześniej w domu pierniki oraz różne dodatki do dekoracji: kolorowe lukry, polewy, cukierki, wiórki, galaretki, migdały, rodzynki… Każdy pracował z zapartym tchem i dekorował swoje ciasteczka według własnej fantazji.

https://sites.google.com/site/kronikamiliardszkola20182019/-rondelkolandia---innowacja-pedagogiczna/IMG_9662.JPG

            Po udekorowaniu dzieci miały okazję skosztować swojego dzieła. Zapach cynamonu i korzennych przypraw roznosił się przyjemnym aromatem w całej szkole i sprowadzał do nas uczniów z innych klas, którzy też chcieli zobaczyć jak wygląda „masowa dekoracja pierników”. Stworzone pierniczki dzieci zabrały do domu, aby ozdobić nimi choinkę, poczęstować bliskich  albo dać komuś w prezencie - każdy pomysł jest dobry.

            Boże Narodzenie na pewno będzie  pachnieć piernikami


GALERIASTYCZEŃ


„Pasty nie do butów…”

 

            17 stycznia uczniowie klasy 1a brali udział w kolejnych innowacyjnych zajęciach „RONDELKOLANDIA – CZYLI AKADEMIA KULINARNA”. Tym razem wykonywali zdrowe smarowidła do pieczywa z jaj i twarogu, a z nich kanapki na drugie śniadanie. Dzieci zostały „losowo” podzielone na trzy grupy. Każda z grup wykonywała inną pastę z jajek ugotowanych na twardo oraz twarogu.

            Wszyscy uczniowie z zapałem rozdrabniali, szatkowali, kroili, mieszali i przyprawiali dostarczone przez rodziców produkty. W ten oto sposób powstały przepyszne i zdrowe pasty do pieczywa:

- pasta z jajek,

- pasta z jajek ze szczypiorkiem,

- pasta z jajek i sera żółtego,

- pasta z twarogu i rzodkiewek,

- pasta z twarogu i szczypiorku,

- pasta z twarogu i rzodkiewkowych kiełek.

 

https://sites.google.com/site/kronikamiliardszkola20182019/-rondelkolandia---innowacja-pedagogiczna/IMG_0287.jpg

             Przygotowane kanapki prezentowały się znakomicie, a ich zapach roznosił się po całym dolnym korytarzu szkoły. Uczniowie wspólnie zasiedli przy stole podczas przerwy śniadaniowej i z apetytem je konsumowali. Chętni mogli udekorować dodatkowo swoją kanapkę pomidorem, ogórkiem kiszonym i rzodkiewką. Na degustację zaproszone zostały także panie kucharki. To były bardzo udane zajęcia, teraz już każdy potrafi wykonać taką prostą, a zdrową pastę w domu.

            Uczniowie wraz z wychowawczynią bardzo dziękują mamie Michała – pani Marlenie Zmełty za zakup wszystkich produktów /ze środków klasowych/ i dostarczenie ich wczesnym rankiem do szkoły.


GALERIA
/Ewa Janusz/