MISZ MASZ***‎ > ‎

Wielkanocne prace uczniów

posted Mar 30, 2010, 5:45 AM by emilia panufnik   [ updated Apr 1, 2010, 12:35 AM ]
wykonali je uczniowie klas I, III, V
 
Wielkanoc kojarzy się nam z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami.
 
    Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Są toświęta upamiętniające śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Wielkanoc jest świętem ruchomym. Może wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Niedziela Wielkanocna
(nazywana też Wielką Niedzielą, Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego) to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. W Polsce w godzinach porannych odprawiana jest uroczysta rezurekcja (resurrectio łac. oznacza zmartwychwstanie), która swymi tradycjami sięga średniowiecza. Po powrocie do domu w gronie rodzinnym zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

 
 

„Pisanki”

Patrzcie ile na stole pisanek!

Każda ma oczy malowane, naklejane.

Każda ma uśmiech kolorowy i leży na stole grzecznie,

żeby się nie potłuc przypadkiem w dzień świąteczny.

Ale pamiętajcie!

Pisanki nie są do jedzenia.

Z pisanek się wyklują Świąteczne Życzenia

D. Kelner

 
 
 
 

 
Poniedziałek Wielkanocny (zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem ) to drugi dzień świąt Wielkiej Nocy. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.

 

 

„Wielkanoc” – M. Przewoźniak

Wśród pisanek i strojnych palemek,

wśród święconek w koszach wiklinowych

zmartwychwstanie Jezusa na ziemi

przypomina baranek cukrowy.

Nowe życie w przyrodzie nastaje,

czego jajko symbolem jest trwałym.

Jajkiem więc się dzielimy nawzajem,

bo tak każe obyczaj prastary.

A życzenia składamy najmilsze,

takie szczere i takie serdeczne.

Nie zapomnij ich złożyć najbliższym.

Niech uśmiechy zakwitną świąteczne

 
M. Przewoźniak

Comments