Święto Liczby π – 14 marca 2018

opublikowane: 19 mar 2018, 09:53 przez Agnieszka Wywiał   [ zaktualizowane 29 mar 2018, 13:15 ]

W czwartek 14 marca przypadło już 30 raz Święto liczby niewymiernej π.Uczniowie klasy 2eG przygotowywali na tę okazję swój projekt edukacyjny pod opieką p. Małgorzaty Purzyckiej.
Sala 23 C była najczęściej odwiedzanym miejscem w szkole – uczniowie mogli posłuchać ciekawostek o niezwykłej liczbie przygotowanych przez Mateusza Zalewskiego, obejrzeć prezentację Kasi Wąsik referowaną przez Sebastiana Surówkę, przeanalizować układ pierwszych 60 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π i to co najbardziej podobało się gościom – zjeść ciastko w kształcie liczby π lub koła. Foremkę do ciastek wykonał na drukarce 3D Szymon Stanek. Ciasta piekły Krysia Turkowska, Kasia Wąsik, Ania Sobala, Asia Dyrcz, Emilka Gąsiorczyk i ja opiekun projektu.W szkole rozdano ponad 250 kotylionów z logo święta, opracowanym przez uczennicę Amelię Krupczak. Plakat z piękną podobizną liczby π przygotowała Ola Jakóbowska.
Czy wiesz, że…
Liczba π to wartość ilorazu obwodu koła przez jego średnicę .
Wartość liczby π to ok. 3,14.
Ułamek zwykły, który jest wartością najbliższy liczbie π to 22/7.
Liczba π to liczba niewymierna, ponieważ ma nieskończone i nieokresowe rozwinięcie dziesiętne.
Jej imię to Ludolfina. Pochodzi od nazwiska Ludolf van Ceulen, który w 1610 roku podał 35 cyfr po przecinku. Dziś znamy miliony cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego, dzięki technologii komputerowej.
Jest bohaterką wiersza polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi”
Liczba π jest niezbędna do obliczenia długości okręgu i pola koła. Wystarczy, że znamy promień.


Wszystkim, którzy pomogli by 14 marca był miłym dniem z matematyką
DZIĘKUJĘ!

Małgorzata Purzycka
Comments