Statisztika 1 gyakorlat

Csütörtök, 17.00-19.30, 422 terem

Kiknek ajánlott a kurzus?

Az egyetemen elérhető statisztika gyakorlatok közt vannak különbségek, ezért érdemes lehet végiggondolnod, hogy ez a kurzus lesz-e a számodra megfelelő. A többi gyakorlathoz képest (a) többet foglalkozunk a szűkebb értelemben vett statisztikán túl adatelemzéssel, és kevesebbet statisztikával, (b) többet foglalkozunk az eljárások mögötti logikával, mint a számítógépes megvalósítással, (c) egyetlen szoftvert sem fogunk részletesen begyakorolni, a legtöbb részletnek nektek kell otthon utánanézni, de minden háttér információt megbeszélünk az órákon, és minden utólagos kérdést is tisztázunk. Mindezek alapján akkor érdemes ezt a gyakorlatot felvenned, ha a statisztika és az adatelemzés logikája érdekel, szeretnéd a tudásod alkalmazni több szoftverrel és 20 év múlva is, és képes vagy magadat motiválva is tanulni. Nem érdemes ezt a gyakorlatot választanod, ha a kurzus kipipálása és a kapott jegy a fontosabb számodra, vagy ha szereted, ha részletesen bemutatják a használt program különböző opcióit, és azt gyakorolhatod órán, illetve ha szereted, ha a kurzus szigorúbb kereteket ad.

Tematika

A diák és a linkek nem mindegyike lesz releváns a kurzushoz. A pontos részleteket az órán beszéljük meg.

    1. Saját adatgyűjtés

    2. Adatkezelési alapok

    1. Egyszerű leíró statisztikák egy változóra (dia)

    • Statisztikai szoftverekkel és táblázatkezelővel

    1. Változópárok leírása (dia)

  1. Statisztikai hipotézisvizsgálat (dia)

    1. Egy minta eloszlásának vizsgálata

  1. Feltételek és csoportok összehasonlítása (dia)

      • Két feltétel vagy csoport összehasonlítása

      • Több feltétel vagy csoport összehasonlítása

      • Több szempont szerinti összehasonlítás

    1. Eredmények bemutatása (dia)

    • Diagramok készítése

    • Bemutatás szövegben

  1. Nominális változók vizsgálata (dia)

      • Nominális változók összehasonlítása

      • Nominális változók kapcsolata

Adatgyűjtés anyagai

Kurzuskövetelmények

    • Órai részvétel (maximum 3 hiányzás)

    • Házi feladatok (minden aktuális feladat határideje a következő óra napján 14 órakor)

    • Két ZH (november 5 és december 10)

A jegy a ZH-k átlaga lesz. Ha a 2 ZH közül bármelyik elégtelen, vagy legalább két házi feladat elégtelen, illetve háromnál többet hiányzott valaki, akkor a félév is elégtelen. A meg nem írt vagy elégtelen ZH-k közül egyet a vizsgaidőszak első felében korrigálni lehet egy újabb ZH-val.

Ajánlott anyagok

Vargha A. (2007) Matematikai statisztika. Pszichológiai, nyelvészeti és biológiai alkalmazásokkal. Budapest: Pólya Kiadó. Megfelelőek a korábbi kiadások is.

Statisztika a pszichológiai kutatásban

SPSS éves licenc kedvezményes vásárlási lehetőség

ZH

A válaszokat ezen az oldalon tudod beküldeni.

Házi feladatok

    1. (Szept. 17-ig) (a) A kérdőívet készítsétek el, és küldjétek át a testvér csoportnak. (b) Testvér csoportként pontokba szedve tegyetek javaslatokat vagy kérdezzetek a kérdőívről, és a listát küldjétek el a kérdőív készítőinek. (c) A javaslatok és kérdések alapján javítsátok a kérdőívet, vagy indokoljátok meg, hogy miért nem kell javítani. Küldjétek el nekem a csoport résztvevőnek nevét, a kérdőív linkjét, a kommentált javaslatokat/kérdéseket.

Korábbi félév házi feladatai - ehhez hasonlóakra lehet számítani:

    1. (Szept. 18-ra) Táblázatkezelőben készítsetek egy szorzótáblát, egyetlen képlettel.

    2. (Okt. 16-ra) (1) SPSS, RopStat és egy táblázatkezelő között hogyan lehet fájlok segítségével adatokat átvinni? (a) Milyen fájlformátummal, (b) milyen információ elvesztésével, (c) milyen menüpontokkal, beállításokkal, stb. az exportáló és az importáló programban? Személyenként küldjétek.

    3. (2) A kérdőívetek felvett adatait küldjétek el SPSS és RopStat adatformátumban. A változótulajdonságok legyenek beállítva. Csoportonként küldjétek.

    4. (Nov. 6-ra) (1) Az SPSS és RopStat által az órán áttekintett leíró statisztikákat számold ki táblázatkezelővel. Az átküldött táblázat tartalmazza (a) az eredeti adatsort, (b) a kiszámolt statisztika nevét, (c) a kiszámolt statisztika értékét a megfelelő képlet segítségével. Személyenként küldjétek.

    5. (2) A kérdőívetekből válasszatok ki két változót, nézzétek meg néhány leíró statisztikáját, és a fontosnak/értelmezhetőnek talált statisztikák közül küldjetek át néhányat, értelmezéssel együtt, hogy mit jelentenek az eredmények. Csoportonként küldjétek.

    6. (Nov. 27-re) A fenti gyakorlás fájlnál nézd meg, hogy (a) van-e nemi különbség a kezelés előtti szorongás pontszámokban és (b) van-e különbség a kezelés előtti és kezelés utáni pontok közt (utóbbinál a nemtől függetlenül). Küldd el, hogy (a) milyen próbát használtál, (b) a kritikus statisztika milyen értéket ad, (c) milyen p értéket kaptál, és (d) mi a válasz a szakmai kérdésre.

    7. (Dec. 4-re) Válasszatok ki a felvett kérdőívetekben két legalább ordinális változópárt, és vizsgáljátok meg, hogy az adott változópár hogyan függ össze. Mindkét pár esetében küldjétek el (a) a pontdiagramot, (b) a regressziós görbe egyenletét, (c) a korrelációs együtthatót, (d) a korrelációs együttható szignifikanciáját. Használhattok bármilyen szoftvert a megoldáshoz. Csoportonként egy megoldást küldjetek.

    8. (Dec. 11-re) Nézzétek át a felvett kérdőíveteket, és próbáljatok minél több olyan eredményt találni benne, ami valami érdekes dolgot árul el a vizsgált témáról. Minden állításnál küldjetek (a) az eredményt bemutató ábrát, (b) ha releváns, akkor leíró statisztikákat, (c) ha releváns a szignifikancia vizsgálat, akkor a vizsgálatot bemutató leírást APA formátumban, és végül (d) azt, hogy ezek az adatok mit jelentenek és hogyan lehet értelmezni őket - az értelmezés lehet spekulatív is, de akkor jelezzétek expliciten, hogy spekulatív. Egy ilyen eredményt leíró egység ne legyen több fél oldalánál. Legalább 5 ilyen eredményt mutassatok be. Az egész írás ne legyen több 3 oldalnál. A beküldött fájl doc, odt vagy pdf formátumú legyen. Csoportonként egy megoldást küldjetek.

Bevezetés

2. Szoftverek statisztikához

Hipotézisvizsgálatok általában

4. Statisztikai eljárás kiválasztásának menete