Statisztika 1 gyakorlat

Csütörtök, 13.30-15.45, 402 terem

Stat help

A kurzus célja, hogy bevezetést adjon a statisztikai és az általánosabb adatelemzés legfőbb gyakorlati fogásaiba. A kurzus során áttekintünk több szoftveres megoldást, amelyekkel az elemzések megvalósíthatóak, illetve áttekintjük a matematikai-módszertani és az informatikai-technikai hátteret, amely a szoftveres elemzés hátterét és értelmezését segíti.

Kiknek ajánlott a kurzus?

Az egyetemen elérhető statisztika gyakorlatok közt vannak különbségek, ezért érdemes lehet végiggondolnod, hogy ez a kurzus lesz-e a számodra megfelelő.

A többi gyakorlathoz képest mi (a) többet foglalkozunk a szűkebb értelemben vett statisztikán túl adatelemzéssel, és kevesebbet statisztikával, (b) többet foglalkozunk az eljárások mögötti logikával, mint a számítógépes megvalósítással, (c) egyetlen szoftvert sem fogunk részletesen begyakorolni, a legtöbb részletnek nektek kell otthon utánanézni, de minden háttér információt megbeszélünk az órákon, és minden utólagos kérdést is tisztázunk.

Mindezek alapján akkor érdemes ezt a gyakorlatot felvenned, ha a statisztika és az adatelemzés logikája érdekel, szeretnéd a tudásod alkalmazni több szoftverrel és 20 év múlva is, illetve képes vagy magadat motiválva is tanulni. Nem érdemes ezt a gyakorlatot választanod, ha a statisztika kevéssé érdekel, és egyszerűbb tudással is megelégednél, ha szereted, ha részletesen bemutatják a használt program különböző opcióit, és azt gyakorolhatod órán, illetve ha szereted, ha a kurzus határozottabb kereteket ad.

Tematika

A diák és a linkek nem mindegyike lesz releváns a kurzushoz. A pontos részleteket az órán beszéljük meg.

  1. Alapok

      • Mérési szintek (dia)

    • Minta és populáció (dia, táblázat)

    1. Adatkezelési alapok

    1. Egyszerű leíró statisztikák egy változóra (dia, CS dia)

    • Statisztikai szoftverekkel és táblázatkezelővel

    1. Változópárok leírása (dia, CS dia)

  1. Statisztikai hipotézisvizsgálat (dia, dia)

    1. Egy minta eloszlásának vizsgálata

  1. Feltételek és csoportok összehasonlítása (dia, CS dia)

      • Két feltétel vagy csoport összehasonlítása

      • Több feltétel vagy csoport összehasonlítása

      • Több szempont szerinti összehasonlítás

    1. Eredmények bemutatása (dia)

    • Diagramok készítése

    • Bemutatás szövegben

  1. Nominális változók vizsgálata (dia)

      • Nominális változók összehasonlítása

      • Nominális változók kapcsolata

Adatgyűjtés anyagai

Kurzuskövetelmények

    • Órai részvétel (maximum 3 hiányzás)

    • Házi feladatok (minden aktuális feladat határideje a következő óra napján 14 órakor)

    • Két ZH (április 5 12 és május 17)

A jegy a ZH-k átlaga lesz. Ha a 2 ZH közül bármelyik elégtelen, vagy legalább két házi feladat elégtelen, illetve háromnál többet hiányzott valaki, akkor a félév is elégtelen. A meg nem írt vagy elégtelen ZH-k közül egyet a vizsgaidőszak első felében korrigálni lehet egy újabb ZH-val.

Ajánlott anyagok

Vargha A. (2007) Matematikai statisztika. Pszichológiai, nyelvészeti és biológiai alkalmazásokkal. Budapest: Pólya Kiadó. Megfelelőek a korábbi kiadások is.

Statisztika a pszichológiai kutatásban

Ajánlott szoftverek

Házi feladatok

Korábbi félév házi feladatai - ehhez hasonlóakra lehet számítani:

  1. (Szept. 21-re, csoportos) (a) A kérdőív linkje, (b) a csoport tagjai, (c) a kérdőív módosítási javaslatai ha szükséges, kommentárokkal.

  2. (Október 19-re, csoportos) A kérdőíveitek alapján hozzátok létre a megfelelő SPSS, ROPStat és CogStat adatfájlt.

  3. (November 2-re, csoportos) A kérdőívek adatfájljainak javított változata, ahol szükséges, numerikus átkódolással.

    1. (November 23-ra, csoportos) A kérdőívetekből válasszatok ki legalább két változót a minta leírására és legalább két változót a mért jelenség leírására. Nézzétek meg néhány leíró statisztikáját, és a fontosnak/értelmezhetőnek talált statisztikák közül küldjetek át néhányat (numerikus és grafikus formában is), értelmezéssel együtt, hogy mit jelentenek az eredmények.

    2. (December 7-re, csoportos) A kérdőívből válasszatok 3 változópárt, preferáltan intervallum és ordinális skálákat, és vizsgáljátok meg a változópárok kapcsolatát. Készítsetek diaggramot, írjtáok le a szövegben a legfontosabb numerikus eredményeket, és röviden értelmezzétek a kapott eredményt.