Észlelés gyakorlat (Általános pszichológia I.)

2009, őszi félév

Hétfő, 14.00, Várkonyi terem

Hétfő, 16.00, XII terem

Krajcsi Attila

Email: krajcsi@gmail.com

Célok

A kurzus az észlelés példáján keresztül betekintést nyújt a kísérleti pszichológia módszereibe és gondolkodásmódjába. A célunk az, hogy a későbbiekben a tudományos eredményeket és problémákat megfelelően tudjátok értelmezni és értékelni.

Mindezt négy probléma gyakorlati megtapasztalásával fogjuk elérni. A konkrét problémák:

    1. Hogyan építünk elméleteket az adataink alapján? A vizuális illúziók mit árulnak el a látórendszer működéséről? Az órákon vizuális illúziókkal végzett mini kísérletek segítségével fogunk elméleteket építeni.

    2. Milyen módszertani nehézségekkel szembesülünk a mérések során? Milyen módszerekkel tudhatjuk meg, hogy egy állat mit észlel a környezetéből? Egy film kapcsán vitázunk arról, hogy milyen módszerek hasznosak és melyek nem.

    3. Milyen érvek vannak az evolúciós szemlélet helyességére vagy hibáira? Honnan tudjuk, hogy az állatok és az emberek képességei az evolúció során fejlődtek ki? Egy másik film alapján az evolúciós magyarázat mellett és ellen szóló érveket vesszük sorra.

    4. Angol nyelvű szakszövegek olvasása és értelmezése. Néhány újabb fejlemény az észlelés területéből. A választott cikkek referálása során fogjuk megbeszélni, hogy hogyan hámozható ki egy cikk lényege. Ez mélyvíz: angol szakszövegeket kell olvasni – legyetek türelmesek, és kérjetek segítséget.

Emellett az előadás anyagához kapcsolódóan számos észlelési és kísérleti helyzetet tapasztalhatunk meg testközelből - legalábbis a könyvhöz és előadáshoz képest közvetlenebbül.

Órák

A témák és a sorrendjük tájékoztató jellegűek, a lehetőségeknek és igényeknek megfelelően változhatnak.

    • Korai feldolgozás és figyelem – VIAT (elméletek építése)

    • Hatodik érzék az állatvilágban I és II– videó (vizsgálatok módszertani problémái, evolúciós szemlélet problémái)

    • Vizuális illúziók I-II. – Illusion Works (elméletek építése)

    • Exploratorium (elméletek építése)

    • Elektrofiziológiai állatkisérletek (labor látogatás)

    • Referátumok I-IV. (újabb eredmények)

Követelmények és határidők

Referálni kell egy idén publikált tudományos cikket, és egy rövid összefoglalót kell írni róla. A referátumot és az összefoglalót az alábbiak szerint kell összeállítani:

    • Az írás bármilyen népszerűsítő vagy viszonylag könnyebben érthető, ám tudományosan pontos forrásból származhat (pl. New Scientist, Nature Reviews Neuroscience, Scientific American, stb.). Nem kell hosszúnak lennie (lehet akár fél oldalas is).

    • A referátum során többiek számára kell bemutatni (1) az eredeti problémát, (2) a módszereket, (3) a főbb eredményeket, és (4) azt, hogy mivel lettünk okosabbak. Ehhez adott esetben további anyagot is kell gyűjteni, de legalább néhány kézikönyvben és tankönyvben utána kell nézni. A referátum kb. 10 perc legyen, ami a kérdésekkel és vitákkal együtt várhatóan 20-30 perc lesz.

    • A beszámolóról készíteni kell egy rövid összefoglalót (nagyjából egy oldal). Semmiképp se fordítás legyen. Nincsen semmilyen formai megkötés.

    • A kiválasztott cikket legkésőbb október 12-én egyeztetjük. Ha valaki előbb szeretné egyeztetni, hogy több ideje legyen a felkészülésre, akkor bármikor korábban is megbeszélhetjük. A referátumokat november 16 és december 7 között kell előadni (a beosztást az órákon beszéljük meg), a dolgozatot pedig december 7-re (az utolsó órára) kell leadni.

A félév során legfeljebb háromszor lehet hiányozni, a gyakorlaton katalógust vezetünk.