Úvodem


Co chceme?

Co je KZ Kuchyňka

Komunitní zahrada Kuchyňka je občanské sdružení, které obhospodařuje zhruba 3000 m2 velký pozemek v Troji. Zahrada vznikla sdružením pozemků po zaniklé zahrádkářské kolonii, které léta pustly a chátraly. Díky ochotě a podpoře majitelů pozemku a partě nadšenců zde v posledních letech vzniká prostor, který je nejen krásný, ale i přínosný pro lidi a přírodu. Ve spodní části jsou záhony, na kterých se pěstuje zelenina, ovoce, byliny a květiny, v ostatních částech rostou ovocné i jiné stromy. Současně zahrada slouží jako prostor vzájemného setkávání.

 

Kde leží Kuchyňka

Zahrada Kuchyňka leží na trojském svahu na pozemku, který nabízí zcela unikátní mikroklima i flóru. Pozemek se nachází nedaleko královských vinic nad řekou Vltavou poblíž trojských vysokoškolských kolejí. Je dobře dostupný autobusem 201 (zastávka Kuchyňka), nebo pěšky z Kobylis nebo Troji.

 

Co Kuchyňka nabízí veřejnosti

Kuchyňka nabízí veřejnosti možnost podílet se na vytváření krásné přírodní zahrady a sklízet její plody v podobě produkce i společenství lidí.  Její členové i veřejnost zde mohou smysluplně trávit volný čas prostřednictvím nejrůznějších dílen a akcí přímo na pozemku, které se v roce 2016 budou věnovat například sázení zeleniny, ovoce, keřů a stromů či drobným dřevěným stavbám v zahradě. Akce v Kuchyňce probíhají celoročně, zejména však od května do září. Kuchyňka se neomezuje pouze na samotné zahradničení, ale hodlá posilovat sousedské vztahy, poskytovat zábavu a poučení a pomáhat lidem v přístupu k místním potravinám. Proto pravidelně pořádá sousedské slavnosti jídla v rámci celosvětového International Restaurant Day.

Kde se zahrada nachází


Zobrazit místo KZ Kuchyňka na větší mapěCo na zahradě roste i bez nás?

Koncem září druhého roku fungování komunitní zahrady jsme se zahradou prošli s botanikem Jiřím Sádlem. Zjistili jsme, že tam i bez našeho pěstitelského úsilí roste planě spousta rostlin, které se dají kulinářsky využít, např. různé druhy laskavců, pupalka, juka nebo denivky. Rovněž jsme objevili pár botanických "špeků" - úporek pochybný a tořici rolní. Vzpomínku na procházku včetně pár receptů najdete zde.