Історія бібліотеки

      Компаніївка... Невеличке, але розкішне селище, яке розташоване в Кіровоградському краї, серед широких степів і густих лісів України.  
    Про відкриття першої дитячої бібліотеки в районному архіві документів не знайдено. Лише  з наказів  районного відділу культури знайдено наказ  № 43 від 28.06.1951 року про те , що за рішенням Виконкому районної Ради народних депутатів було призначено завідуючу районної дитячої бібліотеки та бібліотекаря.
Першим керівником бібліотеки була Скубко Тетяна Миколаївна (1951 – 1955 рр.)

     У відповідності з рішенням райвиконкому від 3 листопада 1956 року за №400 та наказом районного відділу культури № 49 від 10 листопада 1956 року  дитячу і дорослу бібліотеки об’єднано  в районну масову бібліотеку ім. І.Я.Франка.

       Згідно наказу  райвідділу культури  № 28 від 28 травня 1965 року з дитячого відділу районної масової бібліотеки було створено районну дитячу бібліотеку з штатом 3 – ох одиниць,  і завідуючою призначено Козіну  
Надію Никифорівну (працювала з 1965 по 1989 рік).
       З 1979 року районна дитяча бібліотека увійшла до складу Компаніївської централізованої бібліотечної системи і згідно статуту ЦБС має назву районна бібліотека для дітей.

       Кількість читачів відомо лише починаючи з 1970 року, на той час бібліотека обслуговувала 1200 читачів.  Весь час читачі в бібліотеці записувались і рахувались двічі в читальному залі та на абонементі.

      В 1992 році було змінено структуру бібліотеки, організовано: абонемент для обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів та абонемент для  обслуговування учнів 5-9 класів та організаторів дитячого читання.

     Переглядаючи інвентарні книги, можна дійти до висновку, що під час відкриття бібліотеки фонд було передано з дорослої бібліотеки і документація на нього не велась і лише в 1953 році було розпочато інвентарну книгу за №1, в яку записано всі наявні книги в бібліотеці в кількості  6375 примірників.

   Джерела комплектування бібліотеки в інвентарній книзі не зазначались. Лише з спогадів бібліотекарів - пенсіонерів  відомо , що книгами бібліотека комплектувалась не централізовано,  а з бібліотечного колектора , в якому доводилось кожній бібліотеці відбирати літературу один раз на місяць , з книжкового магазину, « Книга - поштою».
Література  до бібліотеки надходила один, два рази на місяць.
    У бібліотеці працювали чудові люди, віддані дітям і книзі, які щедро ділилися своїми знаннями з читачами. Це Бойко Віра Давидівна, Заболотня Тамара Федорівна, Черевач Ніна Яківна, Кириченка Олена Ісаївна, Остапенко Віта Олександрівна.

     На 1.01.2013 рік фонд бібліотеки становить16418, серед яких книги, брошури, періодичні видання на будь – який смак.

   Важливим ключем у  задоволенні   потреб користувачів у книзі та інформації є довідково-бібліографічний апарат бібліотеки. Який  включає систему каталогів, картотек, фонд довідкових та бібліографічних видань. Основою інформаційно-пошукового апарату є алфавітний та систематичні каталоги, систематична картотека газетно-журнальних статей, а також спеціалізовані картотеки: «Картотека лауреатів премій в галузі літератури», «Краєзнавча картотека», «Картотека нових надходжень», «Картотека періодичних видань», «Картотека сценаріїв та виховних заходів»,  «На допомогу організаторам дозвілля» та інші.

   Чільне місце в роботі бібліотеки займає довідково – бібліографічна та інформаційна робота. Бібліотечні  працівники систематично проводять роботу з ДБА бібліотеки, видають фактографічні та тематичні бібліографічні довідки , популяризують бібліотечно – бібліографічні знання з допомогою консультацій, екскурсій та уроків ББЗ.

    З нашої бібліотеки також починають свій шлях в країну знань вихованці дошкільних навчальних закладів №1 «Пролісок» та № 2 «Колосок».

       Щороку  Компаніївська районна бібліотека для дітей обслуговує 1200 користувачів, яким видається 24000 видань, кількість відвідувань становить 9000. Бібліотека обслуговує учнів Компаніївської ЗШ I - II  ступенів , ЗШ I - III ступенів, Живанівської ЗШ I - III  ступенів , керівників дитячого читання.

       Бібліотека тісно співпрацює з організаціями та установами, які займаються проблемами дитинства.

      Одним з  провідних напрямків районної бібліотеки для дітей  є підтримка і просування читання  як основи інтелектуального, творчого, особистісного розвитку дитини.

        З 2001 року при районній бібліотеці для дітей працює гурток «Книга і Лялька», з 2012 року почав працювати клуб для сучасних дівчаток «Жасмін».

       Щорічно бібліотека  видає близько 15 методичних і бібліографічних матеріалів.

       Працівники бібліотеки   надають методичну та практичну допомогу працівникам шкільних та сільських бібліотек – філій.

Для бібліотечних працівників району проводяться  семінари, практикуми,  дні професійного спілкування, майстер – класи, тренінги, ярмарки бібліотечних ідей, рольові ігри.

       Починаючи з  2011 року бібліотека щоквартально випускає інформаційний вісник «Бібліосвіт». З  сторінок вісника  читачі можуть дізнатися про життя бібліотек району, про книжкові новинки. Матеріал поданий у віснику   цікавий і корисний не лише читачам , а й бібліотечним  фахівцям.

     Для користувачів  здійснюються пошук в БД по запитах, сканування бібліотечних документів і їхніх фрагментів, пересилка інформації по електронній пошті.

        За рахунок бюджетних коштів в 2010 році  для бібліотеки  було придбано компютер та багатофункціональний пристрій.  В 2013 році районна державна адміністрація подарувала комп’ютер і виділила кошти на підключення до мережі Інтернет. Завдяки наявності комп'ютерів змінилися бібліотечні послуги.

 Інновації не тільки позитивно вплинули на діалог між бібліотекою і читачем, а й дозволили більш активно пропагувати фонд книгозбірні, швидше обслуговувати користувачів та знаходити відповіді на різноманітні запити.

      З 2011 року  бібліотека  працює  над реалізацією обласної комплексної програми «Багатовимірність інформаційної культури XXI століття».

       З метою відродження традиції читання, заохочення дітей і підлітків до систематичного користування друкованою книгою як джерелом знань, районна  бібліотека для дітей  бере  активну  участь  у Національному проекті « Україна читає дітям».

      Нашій бібліотеці таланило на самовідданих працівників.

Понад 20 років бібліотеку очолювала Козіна Надія Никифорівна.

      Для створення такого закладу, яким с сьогодні бібліотека,  багато зусиль доклали Гилка Галина  Олексіївна, Мечкалова Наталія Василівна, Колісник Лідія Федорівна, Ласка Інна Леонідівна (працює з 1993 року), Мицикова Людмила Сергіївна (працює з 1989 року).

       З березня 2003 року посаду заступника директора ЦБС з питань обслуговування дітей обіймає Фігура Ольга Володимирівна.

       Колектив Компаніївської районної бібліотеки для дітей неодноразово був нагороджений подяками та грамотами  за внесок у розвиток бібліотечної справи в районі та за плідну громадсько - просвітницьку діяльність.

       Районна  бібліотека для дітей не мала самостійного приміщення і  до липня 2018 року орендувала приміщення в гуртожитку Компаніївського технікуму ветеринарної медицини.

       З 1 липня 2018 року районна бібліотека для дітей знаходиться в приміщенні Центру дитячої та юнацької творчості, за адресою смт. Компаніївка, вул. Паркова,11.

       

Comments