Наша велична історія

 


Коротка інформація з історії Коломийської СШ І-ІІІ ст. № 1

ім. В.СтефаникаМій світе, не хочу від тебе нічого,

Не дай мені в спеку й краплину води,

Лишень Альма-матер, стареньку цю школу,

Від лютої бурі в житті збережи.

Ольга Бабій, випускниця 1973 року, заслужений журналіст УкраїниВіхи становлення навчального закладу1861

- рік заснування школи;

1900

- гімназія з українською мовою навчання;

1939

- середня школа № 1 з окремими чоловічими та жіночими класами;

1941-1943

- українська гімназія;

1944

- середня школа № 1 з окремими чоловічими та жіночими класами;

1955

- середня школа № 1 змішаного типу;

1956

- Коломийська середня школа № 1 з виробничим навчанням;

1966

- середня школа № 1 з поглибленим вивченням англійської мови;

1971

- Коломийська СШ № 1 ім. В.Стефаника;

25 серпня 1990

- на базі школи створено Коломийську гімназію ім. М.Грушевського;

1 вересня 1990

- Коломийська ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 з поглибленим вивченням англійської мови;

2006

- Коломийська спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 1 ім. В.Стефаника


У 1849 році голова окружної Ради Микола Верещинський від імені коломиян звернувся до австрійського уряду з проханням відкрити в місті українську гімназію. Але марно. Та перші зерна все ж стали проростати. 1861 року дозволили відкрити цей навчальний заклад, але навчання велось німецькою і польською мовами. Тільки релігія, українська граматика і читанка - українською мовою. Спочатку винаймали приміщення коло церкви св. Михайла. У 1871 році (через 10 років) гімназія перейшла в новозбудоване приміщення, що є до сьогодні будинком школи №1. У 1864-65 навчальному році в гімназії вчилося 125 українців, 86 поляків, 12 вірмен, 12 євреїв. Директором був Теодор Білоус. Поляків він не влаштовував, бо не був поляком. Тому домоглися його звільнення. Новий директор-поляк зменшував число українців, як вчителів, так і студентів. У 1882 році українців було вже тільки 35%. В цей період утисків вчилися Василь Стефаник, Лесь Мартович, Михайло Павлик, Марко Черемшина, Ярослав Пстрак, Володимир Навроцький, Остап Терлецький, Кирило Трильовський та ін.

Першим директором Коломийської української гімназії став Софрон Недільський у 1900 році. Цей рік вважається офіційно роком відкриття гімназії.

Коломийська СШ № 1 розпочала свою роботу в 1939 році на базі та в стінах колишньої української гуманітарної гімназії.

Педагогічний колектив школи весь час працював і працює над продовженням кращих гімназійних традицій, є ініціатором багатьох нових починань щодо конструктивних ідей по здійсненню реформи освіти, побудови нових механізмів, методик та технологій в освітньому процесі.

У 1963 році школа отримала ліцензію на поглиблене вивчення англійської мови. Окремі предмети викладаються англійською мовою, зокрема: краєзнавство Англії та Америки, англійська та американська літератури. Поділ класів здійснюється на три групи. Діти здобувають право отримувати освіту за кордоном згідно діючої обмінної програми. З 1 вересня 2003 року введена друга іноземна мова – німецька. У школі є 16 спеціально обладнаних приміщень для проведення уроків іноземних мов; три кабінети іноземної мови забезпечено сучасною технікою: комп’ютерний комплект 15 + 1 та мультимедійна дошка, аудіо- та відеоапаратура. Кожного року випускники стають студентами факультетів іноземних мов та інших спеціальностей за англійською програмою у вищих і середніх навчальних закладах.

У 1971 році школі присвоєно звання колишнього учня гімназії, видатного українського письменника-новеліста Василя Стефаника. З того часу започатковано Свято школи. Щороку в переддень дати народження Василя Стефаника до школи з’їжджаються випускники ювілейних років, щоб на якийсь час повернутись у дитинство, поклонитися рідній альма-матер та своїм наставникам, прозвітувати про свої життєві здобутки.

Школа випустила у світ багато письменників, вчених, поетів, композиторів, артистів, вчителів, співаків.

Кращі випускники школи: Роман Іваничук, письменник – просвітянин, лауреат премії ім. Т.Шевченка; Ольга Бабій, українська поетеса, заслужений журналіст України; Володимир Колесник, заслужений майстер спорту, чемпіон світу з боксу.

Вчені України – Володимир Паньків, Юрій Сеньковський, Василь Дідик, Юрій Дудик, Сергій Бездідько, Михайло Андріїшин, В.Сельський.

Науковці: Голець Б., Кернюк В., Климкович В., Монолатій І., Павлюк В., Почаєць О., Чередниченко Г., Яровенко В., Загойний М..

Заслужені артисти: Маркіян Чередарчук, Юрій Кричковський, Любомир Матейко.

Народні артисти: Олександр Биструшкін, Жанна Готвянська, Петро Терпелюк.

Заслужені працівники культури: Христина Михайлюк, Тарас Гінчицький, Євген Бондаренко, Іван Арсенич, Юрій Серганюк, Андрій Ясінський, Марта Базак, Марта Томенко.

Відомі актори: Василь Симчич, Оксана Батько.

Поети: Василик Л., Кох А., Кметюк Н..

Журналісти: Селезінка В., Скрутень І., Гап’юк Л., Бабій О..

Більшість наших випускників стають студентами престижних вузів країни, здобувають освіту за кордоном.


1987 року в день річниці Чорнобильської трагедії над школою вперше у місті замайорів національний прапор. Його підняв учень 10-го класу Іван Машталер.

У 1988 році школа однією з перших в Україні перейшла на п’ятиденку, тоді ж при школі працював дитячий кооператив „Радість”.

Вперше в історії української освіти 18 лютого 1990 року – зустріч з духовним отцем, введення уроків християнської етики.

У 1991 році був створений дитячий гуцульський ансамбль пісні і танцю „Передзвін”, якому в 1997 році присвоєно звання зразкового. Завдяки високій майстерності та кропіткій праці керівників М.Могильняка, , В. Єсипчук, М.Дячука, Я.Томенчука ансамбль був запрошений на гастролі у м. Єдинбург (Шотландія). Учасники ансамблю з гідністю несли ім’я українця, пропагуючи нашу культуру в світі. Шкільний дитячий оркестр народних інструментів „Троїсті музики» (керівник - Михайло Могильник, відмінник освіти України) та вокальний ансамбль «Карпатське джерельце» (керівник – Любов Кирничук, відмінник освіти України, випускниця школи) є неодноразовим лауреатом різних республіканських дитячих конкурсів.

У 1995 році з ініціативи Токарюка О.Д., вчителя образотворчого мистецтва, голови товариства „Зелений світ” нашої школи була вперше проведена акція „Жива вода”. Спільно з шепарівським лісництвом пройшла акція „Посади дерево” з метою озеленення території школи. Велася пошукова робота з метою вивчення флори та фауни Карпатського краю. Кілька років спільно з Київським державним університетом ім. Т.Шевченка (факультет зоології) проводилися орнітологічні дослідження.

За час своєї історії школа добивалася значних спортивних досягнень. Серед випускників та сучасних учнів є майстри спорту міжнародного класу, першорозрядники, чемпіони України: Колесник В., чемпіон світу з боксу; Попелюк Михайло, чемпіон України з мотоциклетного кросу; Ярославський Богдан, чемпіон України з мотоциклетного кросу, Василишин Ігор, чемпіон України з вільної боротьби.

У 1996 році при школі працювала дитяча літературна студія ім. Т.Мельничука під керівництвом лауреата премії Т.Мельничука Василя Рябого. В тому ж році вийшов перший номер газети „Журавлик” з дитячими літературними доробками.

Педколектив школи працює над реалізацією навчальних програм, проблемами викладання окремих предметів, даючи учням високий рівень знань з метою одержання базової та повної середньої освіти.

Високих показників у роботі в справі навчання та виховання підростаючого покоління добилися переможці конкурсу „Вчитель року”: М.Д.Томенчук, М.С.Віконська, О.Д.Токарюк, Н.В.Боднарук, Л.М.Княгницька, Н.І.Слівінська, Л.С.Томенчук, М.П. Андрійчук, В.Г.Мельник, О.І. Гринів..

 

Comments