August 8 - Official Start of the 2017 Season

August 12 - Scrimmage - vs. West Bend East
Kohler Varsity won 7-0. Kohler JV's lost 1-5.

August 14 - Kohler Invitational - TEAM CHAMPION
Team Standings: Kohler 46, Xavier 45, St. Mary Catholic 27, Milton 25, Martin Luther 23, Sheboygan South 17, Racine St. Catherine 14, Port Washington 6 
Individual Champions: #1D Udovich/Thomack, #2S Hoffmann, #2D Sobecki/Grose, #3D G. Pellegrino/Montes

August 16 - Sheboygan North JV Invitational

August 17 - vs. Plymouth @ home - WON 5-2
Winning for the Bombers: #1S Horth, #1D Udovich/Thomack, #2S Hoffmann, #2D Sobecki/Grose, #4S Spieth
JV's won 3-2

August 18 - USM Invitational - Varsity
vs. Xavier - LOST 1-6
Winning for the Bombers: #4S Spieth
vs. USM - LOST 0-7
vs. Oshkosh West - LOST 2-5
Winning for the Bombers: #2S Hoffmann, #4S Spieth

August 19 - USM Invitational - Varsity
vs. Martin Luther - WON 7-0
Winning for the Bombers: #1S Horth, #1D Udovich/Thomack, #2S Hoffmann, #2D Sobecki/Grose #3S E. Pellegrino, #3D Montes/G. Pellegrino, #4S Spieth
vs. Shorewood - WON 6-1
Winning for the Bombers: #1S Horth, #1D Udovich/Thomack, #2S Hoffmann, #2D Sobecki/Grose #3S E, Pellegrino, #4S Spieth

August 22 - vs. Kiel @ Chilton HS - WON 7-0
Winning for the Bombers: #1S Horth, #1D Udovich/Hoffmann, #2S Thomack, #2D Sobecki/Grose #3S E. Pellegrino, #3D Montes/G. Pellegrino, #4S Wandschneider
JV's won 3-0

August 24 - vs. Ripon @ home - Parent's Day - WON 7-0
Winning for the Bombers: #1S Horth, #1D Udovich/Hoffmann, #2S Thomack, #2D Sobecki/Grose #3S E. Pellegrino, #3D Montes/G. Pellegrino, #4S Wandschneider
JV's won 5-0 

August 29 - vs. Kewaunee @ home WON 7-0
Winning for the Bombers: #1S Horth, #1D Udovich/Hoffmann, #2S E. Pellegrino, #2D Sobecki/Grose #3S Spieth, #3D G. Pellegrino/Wandschneider, #4S Senti
JV's won 2-0

August 31 - vs. Kewaskum @ Kewaskum HS - WON 6-1
Winning for the Bombers: #1S Horth, #1D Udovich/Hoffmann, #2S E. Pellegrino, #2D Sobecki/Grose #3S Spieth, #3D Montes/Wandschneider, #4S Sager
JV's tied 2-2

September 7 - vs. Two Rivers @ home WON 7-0
Winning for the Bombers: #1S Horth, #1D Udovich/Hoffmann, #2S Thomack, #2D Sobecki/Grose #3S E. Pellegrino

September 9 - Sheboygan North Invitational
Team Standings: Manitowoc 22, Pulaski 21, Sheboygan North 20, Onalaska 20, Xavier 18, Kohler 15, Plymouth 12, Racine Prairie 7
Individual Champions: #4S Stephanie Spieth

September 12 - vs. Plymouth @ PHS - JV Only - WON 4-2
Winning for the Bombers: Hunsucker, Trueblood/Wandschneider, Btohn/Campione, Sager/Senti

September 15 - vs. Regis @ home LOST 1-6
Winning for the Bombers: #2S Thomack

September 16 - vs. Brookfield Academy @ home - WON 5-2
Winning for the Bombers: #1D Udovich/Hoffmann, #2S Thomack, #2D Sobecki/Grose #3D Montes/Wandschneider, #4S Spieth

September 16 - vs. Catholic Memorial @ home - LOST 1-6
Winning for the Bombers: #2D Sobecki/Grose

September 18 - vs. Manitowoc Lincoln @ Wilson MS - JV Only - LOST 2-6
Winning for the Bombers: Trueblood/Wandschneider (both matches)

September 19 - vs. Sheboygan Falls @ Sheboygan Falls HS -  WON 7-0
Winning for the Bombers: #1S Horth, #1D Udovich/Hoffmann, #2S Thomack, #2D Sobecki/Grose #3S E. Pellegrino, #3D Montes/G. Pellegrino, #4S Spieth
JV's won 5-2

September 21 - vs. Waupun @ home - WON 7-0
Winning for the Bombers: #1S Horth, #1D Udovich/Hoffmann, #2S Thomack, #2D Sobecki/Grose #3S E. Pellegrino, #3D Montes/G. Pellegrino, #4S Spieth
JV's won 2-1

September 22 - vs. Sheboygan North @ NHS - LOST 3-4
Winning for the Bombers: #3S E. Pellegrino, #3D Montes/G. Pellegrino, #4S Spieth
JV's won 4-1

September 23 - vs. Pacelli @ Sheboygan North - WON 5-2
Winning for the Bombers: #1S Horth, #1D Udovich/Hoffmann, #2S Thomack, #3D G. Pellegrino/Wandschneider, #4S Spieth

September 25 - vs. Sheboygan South @ SHS - JV Only - LOST 1-7

September 26 - vs. Roncalli @ Lincoln Park - WON 7-0
Winning for the Bombers: #1S Horth, #1D Udovich/Hoffmann, #2S Thomack, #2D Grose/Montes, #3S E. Pellegrino, #3D G. Pellegrino/Wandschneider, #4S Spieth

October 2nd - Sub Sectionals - Pleasant Valley Tennis Center
Bombers advance 4 flights to Sectionals: #1S Horth, #1D Udovich/Hoffmann, #2D Sobecki/Grose, #4S Spieth

October 4th - Sectionals - Sports Core
Sectional Team Runner-Up
Bombers advance 3 flights to the WIAA State Tournament: #1S Horth, #1D Udovich/Hoffmann, #2D Sobecki/Grose

October 12, 13, 14 - WIAA Individual State Tournament
Shelby Horth lost to Kate Christian (New London) 7-6(5) 5-7 10-6
Sarah Sobecki/Olivia Grose lost to Anna Deubel/Katherine Hearden (Brookfield Academy) 6-0 0-6 10-7

Elly Udovich/Ava Hoffmann - 5th Place Medalists
Udovich/Hoffmann def. Edy Reckmeyer/Lindsay Nelson (Shorewood) 6-2 6-2
Udovich/Hoffmann def. Brianna Flayter/Kya Gordon, St. Thomas Moore 6-0 6-3
Udovich/Hoffmann lost to Kaitlyn Kalinka/Megan Setter, Kenosha St. Joeseph 4-6 1-6
Udovich/Hoffmann def. Erika Curtin/Lily VanYe, Xavier 7-5 6-2
Udovich/Hoffmann def. Mackenzie Lindow/Erin Rice, East Troy 6-4 6-2