Головна


Раді вітати Вас на офіційному сайті Калуського міського методичного центру

Сторінка 1  2  3  4


 
Освітні потреби сьогодення сприяли
 створенню осучасненого сайту
 Калуського міського методичного центру. 


Перейти на новий сайт 


Адреса в Інтернет-мережі: 
http://antydoza.com.ua/wp-content/uploads/2012/11/%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B0.jpg
Сьогодні важко признатися собі, що життя людське можуть забрати тільки за особисте переконання. Бачимо події на Майдані і не ймемо віри, що відбувається це у столиці рідної України – правічному Києві.

Чорним воронням розлітаються звістки про загибель справжніх патріотів. Матері б’ються в груди від відчаю. У застиглих поглядах дружин немає майбутнього…

Чому знову, Україно, земля твоя зрошується кров’ю? Невже замало ще тих багатовікових страждань, якими виборено незалежність?

Чому безжально стріляє в українця українець? Боже, не забудь про землю українську.

Молімося… Хай силою буде молитва наша. Нехай вона дарує вічну благодать тим, хто у боротьбі згубив найцінніше – життя. Нехай вона додає віри й сили тим, хто там, на буремному Майдані у Києві…

Молімося…У розрізі подій сьогодення символічною стала назва обласної педагогічної практики учителів української мови та літератури, що відбулася 20 лютого 2014 року в Калуській ЗОШ І-ІІІ ступенів №3. Крізь призму подій, що відбуваються на Майдані у Києві, слухачі курсів змогли удосконалити власну компетентність з питання «Сучасний урок української мови та літератури як основа життєвої компетентності».

         Розпочали роботу із спільної молитви у капличці школи. Презентаційну картку школи надав учасникам заходу директор закладу М.І.Коротич, а про роботу методичного об᾽єднання учителів-словесників доповіла заступник директора з навчально-виховної роботи Т.В.Фукс. Про специфіку формування мовно-літературної компетентності учнів у навчальних закладах міста розповіла присутнім У.Т.Дребот, директор міського методичного центру.

Читати далі...


13 лютого 2014 року у приміщенні СЗОШ І-ІІІ ступенів №2 відбулося засідання творчої майстерні практичних психологів дошкільних навчальних закладів. Головне питання даної зустрічі - «Казкотерапія в роботі з дітьми з особливими потребами». З цим питанням виступила Уляна Габяк, практичний психолог ДНЗ «Струмочок», яка акцентувала увагу присутніх на позитивному впливі казкотерапії на розвиток дітей з особливими потребами. 


З метою залучення учнівської молоді до пізнання України через індивідуальні пошукові форми, виховання підростаючого покоління в дусі патріотизму, любові та поваги до держави, історії, традиції, культури українського народу 12 лютого 2014 року було проведено міський етап Міжнародного конкурсу з українознавства для учнів 8-11 класів.

На конкурс було представлено 8 науково-дослідницьких учнівських робіт 8-11 класів із ЗОШ І-ІІІ ст. №№1,7, ЗОШ І-ІІ ст. №8, СЗОШ І-ІІІ ст. №2 з поглибленим вивченням англійської мови та гімназії.

Читати далі...12 лютого 2014 року на базі СЗОШ І-ІІІ ступенів №2 відбулося чергове засідання ініціативної групи соціальних педагогів загальноосвітніх навчальних закладів, на якому було розглянуто питання соціального супроводу дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, а також акцентовано увагу на співпраці із СКМСД щодо подання характеристик на дітей, які скоїли злочини.Читати далі...Одним з пріоритетних напрямків розвитку суспільства є виховання молодого покоління, тому важливо прищеплювати любов до героїчного минулого, до культури рідного народу.

Це актуально в наш час, оскільки майбутнє загалом залежить від наших нащадків. У цьому плані не втрачають своєї актуальності різноманітні заходи патріотичного виховання молоді. Таким, зокрема, є волейбольний турнір присвячений 25 річниці виводу військ з Афганістану, котрий проходив 8 лютого 2014 року на базі Калуської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4. 

Читати далі...


5 лютого 2014 року вчителі німецької мови загальноосвітніх навчальних закладів Івано-Франківської області мали змогу, у рамках педагогічної практики, ознайомитись з досвідом роботи учителів іноземних мов Калуської гімназії.

 Бахматюк Дмитро Михайлович, директор гімназії, розповів слухачам історію створення навчального закладу, ознайомив з особливостями роботи колективу, технологіями досягнення успіхів педагогів та учнів.

Читати далі...


Уже другий рік поспіль для вчителів іноземних мов працює Школа молодого педагога. 30 січня 2014 року відбулося чергове заняття теоретико-практичного спрямування з проблеми «Раціональний добір видів навчальної діяльності на уроці іноземної мови». Його організували і провели керівники школи Л. М. Лилак, методист ММЦ та Н. І. Корнілова, учитель німецької мови СЗОШ І-ІІІ ст. № 2. Досвідом роботи щодо використання технології розвитку критичного мислення учнів, яка сприяє активізації навчальної діяльності на уроці, поділилася Я. Ю. Дідошак, учитель англійської мови СЗОШ І-ІІІ ст. №2.

Окрім отриманих практичних порад, рекомендацій, пам’яток про підбір форм і методів роботи відповідно до певного типу уроку, учасники мали змогу поспілкуватися з волонтером із Туреччини, котрий ще упродовж 2 тижнів співпрацюватиме з педагогами Калуської гімназії. Під час бесіди учителі поглибили свої знання з історії, культури та традицій турецького народу. 


16 січня 2014 року в приміщенні центру художньої творчості дітей, юнацтва та молоді відбулося засідання методичного об’єднання  педагогів-організаторів загальноосвітніх навчальних закладів міста. З планом роботи всіх присутніх ознайомила керівник методичного об’єднання Любов Лугова. У ході роботи були розглянуті питання:

·        Презентація результатів опитування учнів 7, 8 класів «Основні проблеми у взаємовідносинах серед дітей підліткового віку».

·        Представлення загальноміської акції «Із моїх рук – до твого серця».

·        Презентація проекту «Історія навчальних закладів міста».

Читати далі...


15 січня на базі ЗОШ №3 відбувся практичний семінар вчителів інформатики, темою якого було «Створення шкільних сайтів».

Учасників семінару керівник міського методичного об’єднання вчителів інформатики  А. Кирилович та методист міського методичного центру М. Кусень ознайомили з основним програмним забезпеченням і способами створення сайтів.

Семінар складався з двох частин. Спочатку педагоги мали змогу почути про  створення сайтів із використанням CMS Joomla, CMS Wordpress, а вдалим продовженням було обговорення окремих питань щодо CMS UCOZ.
Продовження і відродження забутих традицій - мета учасників міського учнівського  парламенту, котрі до свята Старого Нового року, 14 січня, підготували цілий цикл святкових заходів. Упродовж усього дня вітали, засівали і віншували калушанам на усі гаразди.

         Із нагоди свята вітальна група учнів учнівського парламенту і керівник Іванна Павлівна Гриців підготували спеціальну програму, яка базується на народних традиціях. Колядки, щедрівки і, особливо, невід'ємний атрибут - засівання. Із такою програмою вирушили установами міста. Завітали до працівників міської ради, посівали міському голові і його заступникам, а також  із добрими побажаннями відвідали управління освіти, міський методичний центр, працівників служби у справах дітей, управління в справах сім’ї, молоді, фізичної культури і спорту Калуської міської ради.

Читати далі...    Щоб бути сьогодні справжнім учителем, потрібно перебувати у постійному процесі навчання.

Велику роль у цьому відіграє методична служба, адже методист – це учитель учителів, важливим завданням якого є уміння скоординувати діяльність кожного учасника навчально-виховного процесу. Окрім того, методист повинен уміти адаптовувати упровадження сучасних інновацій до тих умов, що склалися, зважаючи на заздалегідь продуманий кінцевий результат.


Читати далі...Новорічні свята – це завжди радісні зустрічі, казкові події, нові сподівання, щасливі усмішки. Це – дяка Богу за минулий рік, прожитий у радощах і клопотах.

У ці яскраві, святкові дні бажаємо Вам щасливого Нового Року і веселого Різдва. Нехай разом із колядою у Вашу оселю увійдуть гаразди і достаток, а святвечірня Вифлеємська  зірка обдарує міцним здоров’ям, радістю, злагодою.

Бажаємо віри і надії, терпимості і взаєморозуміння, натхнення й упевненості, а ще любові у будь-якому починанні, бо тільки вона здатна звершити справу успіхом.           


Святий Миколай – щирий, добрий та щедрий. Він не обминає жодного зі своїми подарунками. Саме він робить життя кращим і веселішим.

Кожен з нас в очікуванні дива у ніч на Миколая. Хтось прагне отримати омріяні матеріальні блага, а хтось просить душевного спокою, здоров’я, щастя людського…

Саме із такими незміримими грішми побажаннями прийшли у день Святого Миколая представники міського учнівського парламенту до міської ради, управління освіти та міського методичного центру.

Щирі вітання, побажання здійснення найзаповітніших мрій линули з уст молодих лідерів. В очах дітей – віра у те, що майбутнє буде щасливим, упевненість у кожному кроці, прагнення зробити світ кращим.

Споглядаючи за дійством, мимоволі вкрадалася думка, що така молода генерація здатна привести нашу країну до нового життя.   


У середу, 18 грудня 2013 року, у виставковій залі Калуша відбулося відкриття Новорічно-Різдвяної вистави учнівських та вчительських робіт «Зимова фантазія».

Учасниками виставки представлено вишукані тематичні композиції, виконані різноманітними техніками.

Зі стін, благодатно склавши руки у молитві, споглядають ангели, Різдвяна зірка у руках колядників закликає до гурту.

Атмосфера, створена в залі викликає незабутнє душевне блаженство в очікуванні таємничості.

Виставка триватиме до 20 січня 2014 року. Експонати, що сподобалися найбільше, можна придбати як незабутній спомин про святкування 2014 року та Різдва Христового.
17 грудня 2013 року в Калуській ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 відбувся міський теоретично-практичний семінар «Когнітивно-комунікативний підхід щодо формування правописних умінь учнів», метою якого було сприяння підвищенню рівня професійної компетентності та педагогічної майстерності учителів української мови й літератури. Також словесники мали змогу розглянути й опрацювати наукове обґрунтування доцільності проведення сучасного уроку на основі когнітивно-комунікативного підходу.

Читати далі...


     Чи доречним є використання ІКТ на уроках світової літератури, коли для формування читацької культури учнів переваги мають художнє слово, робота з текстом, його розуміння? Чи не руйнують досягнення техніки й науки розвиток творчого потенціалу сучасного учня?

     Відповідь на ці запитання могли отримати вчителі світової літератури, які брали участь у майстер-класі «Педагогічний дизайн мультимедійного уроку світової літератури», котрий провели учасники обласної АТМ Федорків О. В., учитель світової літератури ЗОШ І-ІІІ ст. №6 та Святкевич Т. М., учитель світової літератури ЗОШ І-ІІІ ст. №3, 12 грудня 2013 р. у Калуській гімназії.

 

Читати далі...


 
12 грудня 2013 року на базі СЗОШ І-ІІІ ступенів №2 з поглибленим вивченням англійської мови відбулося засідання творчої майстерні практичних психологів дошкільних навчальних закладів на тему: «Особливості взаємодії з батьками дітей з особливими освітніми потребами».

         Учасники заходу ознайомилися із арт-терапевтичною технікою «Трояндовий кущ» В. Оклендер, взяли участь у психологічному вернісажі: ігри, вправи, етюди, що сприяють пізнавальному та особистісному розвитку дітей з особливими потребами та їх готовності до взаємодії з навколишнім світом,

обмінялися досвідом щодо особливостей взаємодії з батьками дітей з особливими освітніми потребами.

         Цікаво і захоплююче було спостерігати за психологами, коли вони презентували заздалегідь підготовлені колажі «Цінності та перспективи розвитку творчої майстерні практичних психологів ДНЗ», що дало можливість виявити потреби та запити кожного і водночас внести корективи у план роботи творчої майстерні на ІІ півріччя.

         Підводячи підсумки роботи, учасники творчої майстерні запропонували використовувати отриманий досвід на практиці.


4 грудня 2013 року на базі Калуської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 відбувся міський семінар вчителів суспільствознавчих дисциплін «Інноваційні технології та методи навчання на уроках суспільствознавчих дисциплін».

Основною змістовою лінією була реалізація Стратегії державної політики з питань розвитку громадянського суспільства в Україні.

Презентацію навчального закладу «Місія школи – життєва творчість» здійснила директор школи О. В. Засядьвовк.

У рамках семінару проведено урок правознавства у 9 класі «Як громадяни беруть участь у житті демократичної держави» учителем правознавства О.Б.Німак.  Ідейним продовженням став виховний захід «Я маю права», на котрому учні дізнавалися про власні права, моделювали ситуації, коли людина має право ними скористатися.

Гра «Вибори міського голови» сприяла вихованню в школярів відчуття громадського обовязку, формування навиків самоврядування та усвідомлення того, що кожен із нас – частинка великого цілого – українського народу.


1 грудня – Міжнародний день боротьби зі СНІДом та порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми.

            «Не менш страшним за СНІД є відношення українського населення до ВІЛ-інфікованих», – вважають лідери міського учнівського парламенту, які вийшли на площу Героїв нашого міста, організували та представили флешмоб, тим самим підкреслили свою небайдужість до цієї проблеми.

            Молоді лідери прийшли з червоними стрічками, які символізують протест щодо дискримінації ВІЛ-інфікованих, нетолерантного ставлення до них. Захопили із собою й свічку як символ тих, хто помер від СНІДу.28 листопада 2013 року на базі Калуської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 відбулася педагогічна практика слухачів курсів підвищення кваліфікації - вчителів української мови й літератури на тему «Сучасний урок української мови й літератури», яку координували Н. С. Уманців і С. О. Худецька, методисти Івано-Франківського ОІППО.

Читати далі...


http://kmmc.at.ua/CIMG2504.jpg
28 листопада 2013 р. в Калуській ЗОШ І-ІІ ст. №8 відбувся семінар керівників шкіл «Психолого-педагогічний супровід управління навчально-виховним процесом».

Метою заходу було визначення основних аспектів психолого-педагогічного супроводу управління навчально-виховним процесом, оскільки освітня реформа передбачає безліч інновацій, котрі без психологічного супроводу складно впроваджувати.

Читати далі...
Традиційною формою роботи для вчителів іноземних мов стало проведення теоретико-практичних проблемних семінарів. Так, 27 листопада 2013 р. у Калуській ЗОШ І-ІІІ ст. №7 відбувся семінар на тему «Формування комунікативної та соціокультурної компетенцій учнів п’ятих класів». Вибір проблематики зумовлений сьогоденною актуальністю – вивчення двох іноземних мов у 5 класі (відповідно до вимог Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти,  затвердженого постановою Кабінету Міністрів України  від 23 листопада 2011 р. № 1392).

Читати далі...27 листопада 2013 року в Калуській ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 відбувся семінар вчителів географії «Застосування ІКТ на уроках географії», проведення якого було спрямоване на формування в учителів сучасних методик навчання.

Створення мультимедійних презентацій допомагає зробити процес вивчення предмета більш продуктивним за рахунок візуалізації.

У рамках семінару учитель географії Крохта Оксана Миколаївна продемонструвала можливості застосування ІКТ на уроці географії  у 7 класі на тему «Африка. Стихійні явища. Національні парки. Екологічні проблеми».

Саме комп’ютерні технології сприяють реалізації поставленої мети, формуванню в учнів системи знань.


Наш час потребує лідерів нової формації. Людей компетентних, відповідальних, здатних неординарно мислити. Виховання молодих лідерів – це проблема підготовки людини майбутнього, особистості, яка відповідає вимогам сьогодення. Цілком очевидно, що навички, набуті в дитячі роки, дають можливість формувати певний життєвий досвід, організаторські вміння, креативні якості.

            З метою подальшої популяризації діяльності учнівського самоврядування у навчальних закладах міста Калуша 22 листопада 2013 року на базі спеціалізованої ЗОШ І-ІІІ №2 відбулася звітно-виборна конференція міського учнівського парламенту. 

Читати далі...20 листопада 2013 року на базі Калуської СЗОШ І-ІІІст.№2 відбулося засідання ради ММЦ. Для обговорення було винесено ряд актуальних питань.                На засіданні, окрім членів ради, були присутні вихователі-методисти ДНЗ та заступники директорів ЗНЗ.    Розпочала роботу ради директор ММЦ  Уляна Дребот, яка виступила з детальним аналізом діяльності адміністрацій навчальних закладів з питань вивчення, узагальнення та поширення передового педагогічного досвіду.


14 листопада 2013 року в Калуській ЗОШ І-ІІІ ст. №5 відбулося засідання дискусійного клубу вчителів іноземних мов, які цьогоріч у навчальних закладах міста в 5 класах розпочали викладати другу (для школярів) іноземну мову. Темою для  дискусії став пошук оптимальних і продуктивних шляхів викладання саме другої іноземної мови в сучасній школі. Вчителі намагались знайти відповіді на запитання: як навчати ще однієї іноземної мови учня, не перевантажуючи, не позбавляючи його бажання вчитися, і прицьому виконувати всі програмові вимоги нового Державного стандарту. Також педагоги дискутували щодо проблеми, як правильно використовувати  підручник, щоб він слугував засобом навчання, обираючи із безлічі запропонованих вправ і завдань ті, що сприятимуть навчанню та вивченню іноземної мови, відповідатимуть віковим особливостям, рівню розвитку, інтересам учнів та формуванню їхніх необхідних компетенцій.

Заняття було проведено у формі інтервізії. Така робота дала можливість у невимушеній формі виявити найактуальніші проблеми та альтернативні шляхи їх вирішення.

Узагальнивши власні ідеї та пропозиції, дискусійна група вчителів розробила рекомендації щодо вирішення вищезазначених проблем.


http://kmmc.at.ua/CIMG2445.jpg

14 листопада 2013 року на базі Калуського міського методичного центру відбувся майстер-клас  для працівників управління освіти та методичного центру на тему «Обробка зображень в MS Picture Manager для подальшого пересилання електронною поштою».

         Тема заходу є досить актуальною, тому що у процесі власної професійної діяльності кожен працівник освіти користується електронною поштою і часто виникає потреба пересилати зображення.

         Провів майстер-клас методист центру Мирослав Кусень, котрий  продемонстрував колегам основні можливості програми. Для активізації роботи учасників було запропоновано гру «Поле чудес». Освітяни показали високий рівень інформаційної  компетентності й довели, що вміють не тільки навчати, а й учитися.Безсмертним є той народ, котрий про значущість свою заявляє у древніх письменах. Вкарбовує у них славетну боротьбу за незалежність, власну гідність.

         Щорічно 9 листопада ми відзначаємо День української писемності та мови. Начебто чергова памʼятна дата, а насправді – день, який дає можливість усвідомити те, ким ти є, бо саме мова в усному чи писемному її прояві і є основним ідентифікатором народу.

Читати далі...

    
        30 жовтня 2013 року на базі ЦХТДЮМ методистом ММЦ Іванною Гриців було проведено тренінг "Слова ранять, або як уникати крику, насмішок та образ дитини", у якому взяли участь 20 керівників гуртків ЦХТДЮМ.

Учасники заходу мали можливість відповісти на запитання, чому батьки застосовують у ставленні до своїх дітей вербальне насильство, та обговорили способи, які  допоможуть впоратися з емоціями, щоб уникнути застосування вербального насильства.

Даний досвід допоможе виправити стосунки з дитиною, вирішувати проблеми з найменшими для всіх втратами, уникати конфліктів, з розумінням ставитись до думки та вчинків інших.ММЦ

З метою представлення змістового модуля щодо впровадження програми виховної роботи з питань протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» (для учнів 7-11 класів) 31 жовтня 2013 року на базі центру художньої творчості дітей, юнацтва та молоді відбулася інформаційна сесія «Соціально-педагогічні основи протидії торгівлі людьми»,  у якій взяли участь педагоги-організатори, соціальні педагоги та практичні психологи пілотних загальноосвітніх навчальних закладів. 

читати далі...
З 21 по 25 жовтня 2013 року серед збірних команд ЗНЗ міста проходили щорічні змагання з футболу «Шкіряний м’яч» серед учнів 2001 року народження.

Спортивний азарт наповнював двобої між командами шкіл. Учасники із  ЗОШ І-ІІІ ступенів №7, СЗОШ І-ІІІ ст. №2, НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів №10-ліцей» продемонстрували неабиякі уміння техніки гри у футбол, тому й були визнані найкращими серед однолітків. 


 


22 та 23 жовтня 2013 року в смт. Делятин Івано-Франківської області в рамках реалізації проекту «Попередження торгівлі людьми шляхом розвитку соціальної роботи та мобілізації громад» Український фонд «Благополуччя дітей» проводив семінар з обміну досвідом щодо впровадження програми виховної роботи «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» у навчальних закладах області.

На даному заході спрезентовано досягнення у впровадженні програми виховної роботи у місті Калуші через діяльність міського учнівського парламенту. Дану роботу представляли учасники проекту - працівники загальноосвітніх навчальних закладів: Ірина Худик, практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ст.№3, Тетяна Кутинська, соціальний педагог ЗОШ І-ІІІ ст.№5, та методист міського методичного центру Іванна Гриців.

Учасники семінару ознайомилися та отримали інформаційно-методичні матеріали щодо роботи з батьками «Творимо світ, безпечний для дитини» в рамках програми виховної роботи «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція». Метою програми є активне залучення батьків до виховного процесу, зближення дітей, педагогів та батьків щодо пошуку способів взаєморозуміння, визначення оптимальних методів виховного впливу.Джура

З метою виховання юних патріотів України на засадах національної гідності, високої самосвідомості та активної громадянської позиції, здорового способу життя духовно багатої та фізично розвиненої особистості, збереження історичної пам’яті 14 жовтня 2013 року на базі Калуської гімназії  проведено військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура»).

Протягом дня хлопці та дівчата із загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ступенів міста змагалися у стройовій підготовці, конкурсі пісні і строю, вікторині з історії українського козацтва, стрільби з пневматичної гвинтівки, метанні гранати, подоланні туристичної смуги. Така  різноманітність видів змагань потребувала від учасників як фізичної, так і інтелектуальної підготовки, сприяли гармонійному розвитку особистості, зміцненню здоров'я дітей, виховання у підростаючого покоління почуття патріотизму.

Зовнішній вигляд учасників команд, злагоджене виконання пісні під час проходження строєм продемонстрували учні гімназії, ЗОШ І-ІІІ ст. №№ 4,1. Найкращими знавцями історії українського козацтва стали учасники ЗОШ І-ІІІ ст. №1, НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. №10-ліцей», ЗОШ І-ІІІ ст. №№ 4,6. Вправнішими у подоланні туристичної смуги виявилися учасники ЗОШ І-ІІІ ст. № 4,3 та гімназії. Метання гранати успішно виконали учні ЗОШ І-ІІІ ст. №№ 6, 4, НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. №10-ліцей». Представники гімназії, ЗОШ І-ІІІ ст. №№ 4,5, СЗОШ І-ІІІ ст. №2 найвлучніше стріляли з пневматичної гвинтівки.

Загальнокомандні місця визначалися за найбільш результативною участю команди у всіх видах програми. Найкращою стала команда ЗОШ І-ІІІ ст. №4, якій ненабагато поступилися представники гімназії та НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. №10-ліцей».13 листопада 2013 року на базі Калуської ЗОШ І-ІІІ  ступенів № 7 відбувся семінар
«Наступність у навчанні як  засіб створення умов для розвитку особистості».

Учасниками були голови шкільних методоб’єднань класних керівників міста та класні керівники 5-их класів.

Перед присутніми виступила методист ММЦ Іванна Гриців, яка нагадала учасникам семінару основні періоди адаптації  п’ятикласників у середній ланці, наголосила на важливісті підбору оптимальних методів і форм у роботі зі школярами. Зокрема особливу увагу  звернула на спільну роботу вчителів, батьків і дітей. 

Читати далі

Із  метою підвищення рівня спортивної і фізкультурно-оздоровчої роботи у загальноосвітніх навчальних закладах, залучення дітей до систематичних  занять фізичною культурою і спортом на стадіоні «Хімік» 10 та 11 жовтня 2013 року відбувся міський етап  дитячих спортивних ігор «Старти надій», учасниками яких були найкращі спортсмени серед учнів сьомих класів. Для юних талантів змагання стали відповідальним випробуванням спортивної майстерності, сили волі  й духу, важливою сходинкою на шляху до успіху.
Команда-переможець матиме змогу у травні 2014 року презентувати Калуш на обласному етапі спортивних ігор «Старти надій».   

 Учасники змагалися у таких видах: біг на 60 метрів, естафетний біг 8 по 50 метрів, стрибки у довжину, метання м’яча, піднімання тулуба в сід та бігу на 300 і 400 метрів.

За підсумками змагань першими стали учні СЗОШ І-ІІІ ступенів №2 з поглибленим вивченням англійської мови, другими — спортсмени ЗОШ І-ІІІ ступенів №6, а бронзу здобули  учасники ЗОШ І-ІІІ ступенів №5.Психологічна служба

10 жовтня 2013 року на базі ЦХТДЮМ проходив тренінг «Як будувати почуття власної вартості у дитини?», який зорганізовано та проведено Іванною  Гриців, методистом ММЦ, у рамках соціальної інформаційної кампанії «Слова ранять на все життя».
 Дана зустріч допомогла учасникам заходу відповісти на запитання «Що можуть робити батьки/дідусі і бабусі, опікуни, для яких важливо збудувати почуття власної вартості у їхньої дитини?» та отримати надзвичайно корисні навички і знання, які кожен зможе застосувати не лише у професійній діяльності, а також у повсякденному житті.

Під час тренінгу практичні психологи дошкільних навчальних закладів  та соціальні педагоги загальноосвітніх навчальних закладів обговорили способи прояву почуття власної вартості в поведінці та позиції людини з високим почуттям власної вартості, також отримали листівки, плакати «Слова ранять» та брошури для батьків.

Офіційний сайт ММЦ

Серед розмаїття професій, які творять світ, є професія учителя.

Споконвіку він був тим, хто виховує, навчає, радить… До нього йшли ще дитиною  й не раз, мандруючи шляхами дорослого життя, поверталися за доброю порадою.

Кожного року символічно багата дарами осінь вітає все учительство України.

3 жовтня 2013 року у ПК «Юність» відбулися урочистості з нагоди Дня працівника освіти «У віках нетлінна кіноповість». Цьогоріч дійство було єдиним сюжетним фільмом, котрий розпочався історією про один із 170 днів цього навчального року.

Щоб кожен із присутніх міг зупинитися, аби поглянути у минуле, наступні кадри кіноповісті повідомляли про роль учителя в ХІХ столітті – епосі відродження, просвітництва та ідейності, у ХХ столітті – епосі технічного прогресу й новітніх технологій, у ХХІ столітті – епосі креативності й віртуальності.

Розпочала свято вітальним словом начальник управління освіти Любов Максимович. Із словом вдячності до усього освітянства звернувся міський голова Ігор Насалик, котрий і здійснив нагородження найкращих педагогів.

У рамках святкувань вшанували тих, хто багато років свого життя віддав дітям, хто жив дорослим у світі дитинства, хто й досі вболіває за професію учителя, бо обрав її за покликанням, - ветеранів праці.

На сторінках Книги пошани найкращих освітян Калуша вкарбовано ще десять прізвищ педагогів, котрі працею своєю витворюють справжню особистість, готову до самореалізації.

У той день вітальною адресою для освітян були вокальні та танцювальні номери, щиро даровані зі сцени дітьми та дорослими.


2 жовтня 2013 року в рамках реалізації проекту «Попередження торгівлі людьми шляхом розвитку соціальної роботи та мобілізації громад» з метою вивчення стану впровадження програм, регіональний координатор Українського фонду «Благополуччя дітей» у Івано-Франківській області Оксана Іванівна Винницька зустрілася із освітянами пілотних шкіл нашого міста. Під час зустрічі педагогічні працівники ЗОШ №№3,5,6,7 також мали можливість обмінятися досвідом щодо впровадження програми виховної роботи «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» та програми соціально-фінансової освіти й виховання для учнів загальноосвітніх навчальних закладів «Творимо майбутнє відповідально й ощадливо».


30 вересня 2013 року в ЗОШ І-ІІІ ст. №6 відбулися традиційні «Вересневі зустрічі» бібліотекарів ЗНЗ міста. Захід було присвячено Всеукраїнському  дню бібліотек, який у нашій країні відзначається вже 15 років поспіль. Бібліотечних працівників вітали із професійним святом методист ММЦ Людмила Гнатишин, директор ЗОШ І-ІІІ ст. №6 Світлана Сакала, а також учні школи, які підготували літературно-музичну композицію.

Мультимедійні презентації «Найбільші бібліотеки світу», «Цікаво про нас і про вас», «Життя не тільки в книгах», «Від буденного до святкового і навпаки», «Бібліотеки і бібліотекарі у віртуальних новинах» були представлені колегами бібліотекарями ЗОШ І-ІІІ ст. №6, №1, ЗОШ І ст. №11, НВК, СЗОШ І-ІІІ ст. №2 з поглибленим вивченням англійської мови. Все це дотепно і святково перевтілилось у слайд-шоу.
З Днем працівника освіти!Мріє майбутнім учитель...
Живе в учнях своїх. Так було і буде надалі...
У день професійного свята здоров'я вам,
незміримого бажання робити світ кращим.
Хай у душах ваших ніколи не виникає відчуття
згаяних недаремно років.
Щастя вам...


 26–27 вересня 2013р. на базі Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти за підтримки Міністерства освіти і науки України, Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, Міжнародного освітнього фонду імені Ярослава Мудрого проходила Всеукраїнська науково-практична конференція “Національне виховання дітей та учнівської молоді в контексті історичного розвитку та культурних надбань українського народу”. Даний захід проводився з метою пошуку інноваційних підходів і моделей національного виховання дітей та учнівської молоді.

            У конференції взяли участь близько 100 осіб – представників із 10 областей України.

Місто Калуш представляли і учні, і педагогічні працівники: Турчиняк Софія, представник міського учнівського парламенту, учениця 11 класу гімназії; Мельниченко Анна, вихованка гуртка «Народна творчість» ЦХТДЮМ; Юрчишин Ольга, вихованка гуртка «Макраме» ЦХТДЮМ; Мазур Катерина, вихованка гуртка «Мистецтво декорування» ЦНТТУМ; Васильєва Світлана Миколаївна, керівник гуртка «Макраме» ЦХТДЮМ; Пукіш Галина Михайлівна, керівник гуртка «Мистецтво декорування» ЦНТТУМ; Гриців Іванна Павлівна, методист Калуського ММЦ.

            Своїм виступом «Роль учнівського самоврядування у формуванні ціннісних орієнтацій особистості» зацікавила учасників конференції Турчиняк Софія, а Мельниченко Анна, Юрчишин Ольга та Мазур Катерина провели майстер-класи для присутніх на заході, поділилися своїми творчими напрацюваннями, виконаними у різноманітних техніках, як-от вишивка, квілінг, макраме, ткацтво, декупаж, виготовлення ляльок-мотанок тощо.

            Досвід освітян нашого міста щодо організації роботи з дітьми та молоддю був також представлений на виставці «Виховний простір Івано-Франківщини».


26 вересня 2013року на базі Калуського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.№10-ліцей» проведено бібліотечний перформанс «Василь Сухомлинський у діалозі із сучасністю», присвячений 95 річниці з дня народження видатного українського педагога. До проведення заходу долучились члени методичного об’єднання шкільних бібліотекарів міста (керівник Микитин Т.П.), слухачі школи молодого вчителя Калуського НВК (керівник Захар М.І.), працівники бібліотеки, вчителі та учні закладу.

Розпочався захід педагогічним альманахом «Людина великого серця і розуму», який підготували молоді вчителі НВК. «Уроки краси, доброти і людяності» провела разом з учнями бібліотекар Лужна О.І.. Про літературну спадщину Василя Сухомлинського та вивчення його творів у початкових класах розповіли методист ММЦ Людмила Гнатишин та вчитель початкових класів НВК Оксана Бухвак. Цікаві факти з біографії педагога було представлено завідуючою бібліотекою ЗОШ І-ІІІ ст. №7 Микитин Т.П. у підготовленому нею мультимедійному біографічному есе.

Закінчився захід спілкуванням із практичним психологом  Безкоровайною О.М. та обговоренням психолого-педагогічних особливостей діяльності вчителя у педагогічній спадщині Василя Сухомлинського.

                      
                                                             
         

                                                                    Все, що дитина чує,

                                                                               залишає в її душі відбиток.

                                                                                     Слова ранять на все життя…

                                                                              Подумай про це перед тим,

                                                                              як образити свою дитину…

12 та 13 вересня 2013 року в місті Києві на базі інституту післядипломної педагогічної освіти КНУ ім. Тараса Шевченка в рамках кампанії «Слова ранять на все життя», направленої на попередження психологічного (емоційного) насильства над дітьми та популяризації відповідального батьківства і ненасильницьких методів виховання, Український фонд «Благополуччя дітей» організовував проведення супервізії з польським експертом.

Основним завданням зустрічі було обговорення проведених просвітницьких зустрічей з батьками за сценаріями, які були презентовані під час тренінгу 22-23 березня 2013 року.

У даному заході брала участь Іванна Павлівна Гриців, методист ММЦ, де мала змогу здійснити обмін досвідом щодо проведення просвітницьких зустрічей з батьками, а також з питань вирішення складних ситуацій, які виникають під час роботи з батьками.


Рекомендації міської серпневої науково-практичної конференції педагогічних працівників

«Основні орієнтири розвитку системи освіти міста в умовах реалізації

Національної стратегії розвитку освіти України на період до 2021 року» переглядММЦ

Напередодні першовересня, 30 серпня 2013 року, у палаці культури «Мінерал» відбулася міська серпнева науково-практична конференція педагогічних працівників «Основні орієнтири розвитку системи освіти міста в умовах реалізації Національної стратегії розвитку освіти України на період до 2021 року».

Про підсумки розвитку дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти у 2012-2013 навчальному році, основні орієнтири розвитку системи освіти міста в умовах реалізації Національної стратегії розвитку освіти України на період до 2021 року доповіла начальник управління освіти Калуської міської ради Любов Максимович. У доповіді відзначено високу результативність діяльності впродовж навчального року усіх учасників навчально-виховного процесу, оскільки за підсумками проведення предметних олімпіад, конкурсів для учнів та педагогів Калуш очолює рейтингові таблиці. Акцентовано увагу на тому, що такі показники є завдяки особливій увазі до освітянських проблем міської влади. Варто зазначити, що цього року з міського бюджету виділено значні кошти на придбання комп’ютерної техніки, що дозволить безпроблемно організувати вивчення інформатики у 2 та 5 класах в ЗНЗ міста.

У роботі конференції взяли участь міський голова Ігор Насалик та заступник міського голови Галина Романко, котрі у власних виступах  висловили подяку освітянам міста та окреслили основні завдання на наступний навчальний рік.

У процесі реформування перебуває і дошкільна освіта. З питанням створення умов для забезпечення гармонійного розвитку дитини дошкільного віку виступила завідувач ДНЗ «Червона шапочка» Ірина Дем’янчук.

         Про сутність та роль аналітико-експертного компоненту в процесі управління загальноосвітнім навчальним закладом розповів директор Калуської гімназії Дмитро Бахматюк.

         Кожному відомо, що лідерський потенціал особистості формується ще в школі. Про значущість функціонування учнівського парламенту повідомила Вікторія Малиняк, член міського молодіжного парламенту, котра висловила і власне бачення того, яким має бути справжній учитель.

Кожна інновація в освітній сфері, зрозуміло ж, має мати належний науково-методичний супровід. Про науково-методичне забезпечення реалізації змісту освітніх інновацій, формування педагогічного потенціалу в умовах впровадження нових Державних стандартів доповіла директор міського методичного центру Уляна Дребот.

Організація навчально-виховного процесу в умовах впровадження нових Державних стандартів передбачає ряд завдань, про котрі розповіла заступник директора з навчально-виховної роботи Калуського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів №10-ліцей» Наталія Журлова.

Напередодні свята Першого дзвоника усіх освітян привітала виконувач обов’язки голови профспілкового комітету працівників освіти Олеся Тимків.

         Для учасників конференції діяли творчі виставки працівників ЦХТДЮМ, а також тематичні книжкові, присвячені річницям від дня народження Тараса Шевченка та Василя Сухомлинського.


«Радуйся, Богом даний Ангеле Господній,

Неусипний мій Хоронителю »

Господь завжди поруч і Він діє в людській

 історії  та супроводжує нас за допомогою особливої   

                                                              присутності своїх ангелів,  яких сьогодні церква вшановує як Охоронців.                                                                                                                                                                

     28 серпня 2013 року в дошкільному навчальному закладі «Росинка» м. Калуша  відбулася урочиста подія – відкриття і освячення скульптури Ангела-Охоронця. Цього дня здійснилася мрія дітей, батьків і працівників ДНЗ, яку вони виношували протягом чотирьох років.

Серед гостей на святі були присутні о. Ігор Пришляк, спеціаліст управління освіти, завідувач сектором виховної роботи дошкільної та позашкільної освіти Любов Андріївна Шпак, керівники дошкільних закладів, скульпрор Ігор Миколайович Семак, батьки та випускники садка.

            Про сутність янголів, їх роль у житті християн розповів дітям отець  Ігор Пришляк, який і здійснив обряд освячення під спів церковного хору.

І. М. Семак спрезентував  вихованцям та батькам, колективу ДНЗ  свою роботу  - скульптуру Ангела-Хоронителя,  яка вражає своєю витонченістю і обіцяє бути центром  духовності у нашому закладі.

У вітальному слові завідувач   закладу Надія Яців висловила слова подяки  меценатам, батькам та працівникам ДНЗ, які долучилися до встановлення скульптури  Янгола, а також зауважила, що відтепер навчання та виховання дошкільнят здійснюватиметься у створеній атмосфері Божого благословення та покровительства. 


     
 Упродовж двох днів, 27-28 серпня 2013 року,  на базі загальноосвітніх навчальних закладів міста було організовано роботу предметно-циклових секцій учителів-предметників.

У ході засідань методичних об’єднань педагоги мали змогу розглянути актуальні  питання сьогодення, які передбачені Національною стратегією розвитку освіти в Україні на період до 2021 року.

Методисти міського методичного центру ознайомили учасників заходу із особливостями  вивчення дисциплін у 5 класах у 2013-2014 навчальному році, опрацювали нормативні документи, методичні рекомендації  викладання у 6-11 класах, окреслили основні напрями діяльності щодо успішної реалізації компонентів нового Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти у 2013-2014 навчальному році.

Засідання проходили із використанням різноманітних форм роботи, де учасники могли отримати потрібну інформацію, обговорити актуальні проблеми, бути учасниками практичної їх реалізації.

У процесі роботи було здійснено методичне інформування з питань проведення першого у цьому навчальному році уроку, який присвячено 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка.

    Учасниками секцій було визначено основні завдання  та форми організації роботи на  2013-2014 навчальний рік.


Програма міської серпневої науково-практичної конференції педагогічних працівників «Основні орієнтири розвитку системи освіти міста в умовах реалізації Національної стратегії розвитку освіти України на період до 2021 року»


14 червня 2013 року на базі СЗОШ №2 з поглибленим вивченням англійської мови відбулася методична нарада фахівців психологічної служби. Учасники заходу мали можливість у формі діалогу та інформаційних повідомлень обговорити питання про результативність психологічного супроводу готовності старших дошкільників до навчання у школі, про особливості роботи щодо соціально-педагогічного супроводу дітей, які потрапили у складні життєві обставини, про ефективність роботи ініціативної групи соціальних педагогів у 2012-2013 навчальному році, а також проведено анкетування з метою вивчення проблем і запитів фахівців служби. Окрім того, методистом ММЦ Іванною Гриців проведено тренінг «Слова ранять, або як уникнути крику, насмішок та образ», який зорганізовано у рамках соціальної інформаційної кампанії «Слова ранять на все життя», спрямованої на попередження психологічного (емоційного) насильства над дітьми в сім’ї. Під час тренінгу практичні психологи ДНЗ та соціальні педагоги ЗНЗ мали можливість обговорити проблеми вербального насильства, про те, яких форм воно може набувати, які наслідки насильство може мати для дитини, у тому числі в її дорослому житті.

14 червня 2013 року відповідно до плану роботи Калуського міського методичного центру відбулося засідання ради методичного центру. До розгляду було запропоновано декілька актуальних освітніх питань. 

У ході засідання здійснено аналіз якості науково-методичного супроводу інноваційних процесів у навчальних закладах міста, в рамках якого було запропоновано звітно-аналітичні матеріали усіх напрямів методичної роботи. Проаналізовано результативність проведення різноманітних форм методичної роботи. Проінформовано про організацію спортивно-масової роботи у загальноосвітніх навчальних закладах.

Актуальним питанням на сьогодні залишається стан готовності загальноосвітніх навчальних закладів до впровадження нових Державних стандартів. Тому на засіданні ради було презентовано та поширено збірник інформаційно-аналітичних матеріалів "Науково-методичне забезпечення реалізації змісту нових Державних стандартів". 

Для схвалення радою запропоновано методичні напрацювання педагогів міста.  

Першого червня 2013 року, у День захисту дітей, відбулося традиційне свято випускників «Будь благословенна, юносте!». Цього року стіни шкільних закладів покинуло 393 юнаків та дівчат.

Урочистості відбулися біля памятника Т. Г. Шевченкові, адже це місце є благословенним. Розпочалося свято організованою ходою із площі Героїв. Із найкращими вітаннями звернулася до випускників начальник управління освіти Калуської міської ради Любов Максимович.

Напутні слова в той день лунали і від заступника міського голови Галини Романко, яка із приємністю оголосила про памятні подарунки – фотоальбоми, котрі вручили заступники міського голови та начальники управлінь.

Сповненими хвилювань, вдячності були слова випускників, котрі зуміли переконати всіх, що майбутнє творитимуть упевнені, свідомі, сильні духом молоді люди. 

14 травня 2013 року відбулося засідання обласної творчої майстерні методистів суспільствознавчих дисциплін на тему «Формування професійної компетентності особистості вчителя: теорія і практика» на базі Калуської гімназії та ЗОШ І-ІІІ ступенів №4.

Мотивацію окресленої теми здійснила керівник заходу С.Бондаренко, котра у своєму виступі закцентувала увагу на потребі безперервності у формуванні компетентності учителя суспільствознавчих дисциплін.

Про особливості роботи, досягнення в освітній сфері міста доповіла директор методичного центру У.Дребот. ...читати далі


Освіта, яка не вчить

успішно жити в сучасному світі,

не має ніякої цінності.

Р.Кіосакі

 8 травня 2013 року на базі Калуської загальноосвітньої школи І ступеня №11 відбувся обласний семінар керівників районних (міських) методичних об’єднань вихователів груп продовженого дня. 


Метою семінару було розширити й удосконалити професійні уміння вихователів щодо шляхів формування ключових компетентностей молодших школярів в умовах роботи групи продовженого дня.

Семінар складався з чотирьох модулів. Теоретичний блок розпочала Галина Дмитрів, методист лабораторії управління та організації освіти Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, котра у своєму виступі порушила проблему формування ключових компетентностей молодших школярів у контексті Державного стандарту початкової загальної освіти. Уляна Дребот, директор міського методичного центру Калуської міської ради, розповіла про реалії та перспективи освітнього простору нашого міста. Власним досвідом щодо особливостей психологічного супроводу навчально-виховного процесу у групі продовженого дня поділилася Наталія Бегей, практичний психолог ЗОШ І ступеня №11, а також Тетяна Шалова, завідувач шкільною бібліотекою, охоче розповіла про спільну діяльність вихователя та бібліотекаря з формування комунікативних компетентностей молодших школярів.

Позитивні відгуки учасників семінару свідчать про те, що педагогічний досвід вихователів Калуської ЗОШ І ступеня №11 щодо шляхів формування ключових компетентностей молодших школярів в умовах роботи групи продовженого дня реалізовується на належному рівні. Варто відзначити організацію та проведення родинного свята «Любов сердець своїх маленьких Тобі дамо, кохана ненько», яке підготувала на високому професійному рівні вихователь групи продовженого дня ЗОШ І ступеня №11 Ірина Лаврущева. Щорічно у місті проводиться звіт учительської та учнівської художньої самодіяльності. Цьогоріч обласний огляд мистецьких вокальних та декламаторських дійств відбувся у ПК "Мінерал" 8 травня. У заході взяли участь представники практично усіх навчальних закладів.


Великодні свята знаменуються пробудженням 
і духовною піднесеністю.
Щороку, очікуючи Пасхальних свят, 
наче пробуємо розпочати все з чистого аркуша...
Тож у ці світлі дні бажаємо вам благих помислів, прийдешнього дня, сповненого здоров'ям, неймовірними прагненнями. 
Хай огорне вас благодать Господня, послана з небес.

                                                                          Христос воскрес! 
                                                                                            Воістину воскрес!
29-30 квітня 2013 року на базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника проходив фестиваль психологів Прикарпаття на тему: «Інноваційні технології у практичній психології». На даному заході психологічну службу міста Калуша представляли: Леся Байляк, практичний психолог гімназії, Ірина Пасічна, практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ст.№1, Оксана Кулик, практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ст.№5, Ніна Гук, практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ст.№7, Мирослава Дідух, практичний психолог ЗОШ І-ІІ ст.№8, Оксана Безкоровайна, практичний психолог НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.№10-ліцей», Іванна Гриців, методист ММЦ, а також майбутній психолог Тетяна Мельник, учениця 11-А класу, Калуської ЗОШ І-ІІІ ст. №7. ...читати далі   Чисте подвір’я – чисте сумління 

З 8 по 26 квітня 2013 року в Калуші за ініціативи міського учнівського парламенту проводилась акція «Чисте подвір’я – чисте сумління», координацію якої здійснювала методист міського методичного центру Гриців І.П. Метою заходу стало сприяння формуванню суспільної свідомості молодих калушан не смітити та піклуватись про навколишнє середовище. У рамках цієї акції учні шкіл повинні були прибрати свою шкільну територію, залучивши до цього вчителів і батьків. Школярі повинні були проявити креативність та творчий підхід до покладеного на їх плечі обов’язку, вони мали внести щось нове в звичне прибирання.


На зібранні учнівського парламенту міста представники кожної зі шкіл звітували про виконану ними роботу за допомогою фотоколажів та презентацій. Кожен виступ був на високому рівні. Своєю креативністю вразили учні ЗОШ І-ІІІ ступенів №7, а парламентарі НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів №10-ліцей» здивували масовістю проведеної акції.

Активісти ЗОШ І-ІІ ступенів №8, ЗОШ І-ІІ ступенів №9 та Калуської гімназії проявили неабияку наполегливість та ентузіазм, адже, крім шкільних територій, вони прибрали могилу січових стрільців, береги річки Лімниці, а також територію між проспектом Лесі Українки та вулицею Біласа і Данилишина.

Варто відзначити, що  прибирання рідного міста здійснювалося із піднесеним настроєм, вірою у те, що робота кожного стане поштовхом до удосконалення себе як культурної, вихованої особистості. Такий запал сприяв долученню звичайних громадян до прибирання.


Малиняк Вікторія
 член міського учнівського парламенту

25 квітня 2013 року на базі ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 відбулася обласна педагогічна практика учителів англійської мови, слухачів спецкурсу «Викладання англійської мови в початковій школі».

Теоретичний блок містив доповіді методиста Калуського ММЦ Л. М. Лилак про умови забезпечення якості викладання англійської мови у початковій школі в ЗНЗ м. Калуша, практичного психолога школи О.М. Кулик про фізіологічний та психологічний аспекти у процесі сприйняття іноземної мови учнями шестирічного віку та учителем Л. В. Мельник щодо особливостей навчання молодших школярів англійської мови. Охоче поділилася досвідом з використання проектної роботи на заняттях англійської мови у початковій школі Г. А. Гордій.

Урок у 2 класі «Parts of the body» проведений З. І. Гаврилець на високому рівні згідно вимог та методичних рекомендацій щодо проведення уроків у початковій школі. Учитель уміло поєднала різноманітні інтерактивні та традиційні форми роботи. Учні продемонстрували високий рівень знань та неабиякий інтерес до вивчення англійської мови. Використання новітніх технологій посилили якість та збільшили ефективність уроку.

Виховний позакласний захід «The Spring Fairy-Tale» учнів 3-4 класів, який підготувала учитель англійської мови Л. Б. Височан спрямований на розвиток творчих здібностей, акторської майстерності та позитивної мотивації до вивчення англійської мови. Школярі декламували вірші, співали англійських пісень, інсценізували казку «Червона шапочка».

Позитивні відгуки педагогів, учасників «круглого столу», свідчили про те, що в освітніх закладах міста на належному рівні реалізовується впровадження Державного стандарту початкової освіти.


Уже кілька років в Україні 23 квітня відзначають Всеукраїнський день психолога для того,  щоб привернути увагу суспільства до проблем психічного здоров’я. Адже у складному і неоднозначному сучасному світі, де втрачено багато орієнтирів і ще не до кінця сформовані нові, коли діти випереджають дорослих в адаптації до мінливої дійсності, краще орієнтуються у лавині інформації, угадують у її шумі мотив нового життя, все більш актуальною постає потреба в психологічній допомозі. ...читати далі 


Із 22 по 26 квітня 2013 року в усіх навчальних закладах проходив Тиждень безпеки життєдіяльності. У рамках цього тижня у кожному закладі проведено заходи, що були спрямовані на формування в учнів умінь та навичок захистити себе у разі виникнення надзвичайної ситуації. 

Невід'ємною складовою цього процесу є проведення Дня цивільної оборони. Саме у цей день на базі Калуської ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 проведено навчальний семінар керівників загальноосвітніх навчальних закладів (відпов. Кобзан Л.Н., заступник начальника управління освіти). 

Учасники семінару набиралися практичних навичок, спостерігаючи за діями учнів та педагогів під час двох навчальних тривог, були учасниками обговорення екологічних проблем Калуша за круглим столом, а також відвідали урок основ здоров'я у сьомому класі.

22 квітня 2013 року Калуська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 7 гостинно приймала учасників семінару вчителів фізики. Проблема, порушена на семінарі, - дуже важлива і актуальна: «Особливості здійснення екологічної освіти на уроках фізики». 

Робота семінару мала різні форми: науково-методичне інформування «Формування екологічних знань учнів на уроках фізики в ЗНЗ» (Уграк О. В. – методист ММЦ), метаплан «Можливості екологічної освіти на уроках фізики» та презентації учнівських робіт (Лизень С. М. – учитель фізики ЗОШ І-ІІІ ст. №7), обмін досвідом (Буряк Н. П. – учитель фізики ЗОШ І-ІІІ ст. № 4), аналіз і результативність психологічних тестів щодо вивчення рівня екологічної культури (Гук Н. В. – практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ст. № 7). Про удосконалення майстерності вчителів фізики з питань актуалізації екологічних проблем на уроках виступила керівник ММО Пукіш Т. І. 

Не обминули увагою учасники семінару і питання впровадження нового Державного стандарту освіти в основній школі, активно брали участь в обговоренні нових вимог до викладання фізики.


19 квітня 2013 року на базі Калуської гімназії з метою розвитку творчих здібностей учнів, популяризації творів представників світової літератури проведено літературний вечір поезії, присвячений 120 річниці від дня народження В.В. Маяковського. 


Проведення заходу зініційоване методистом методичного центру Лилак Л.М. Розпочалося дійство вітальним словом та презентацією автобіографічних фактів і світлин поета учнями СЗОШ І-ІІІ ст. №2. Цікавою інформацією із життя та творчості митця захопили учні Калуської гімназії. Фінальним акордом свята став виступ представників ЗОШ І-ІІІ ст. № 1.

У рамках вечора відбувся конкурс читців,у якому взяли участь учні 8-10 класів усіх ЗНЗ міста. Вони продемонстрували знання творів, акторські здібності й таланти, велич поетичного слова та свою любов до літератури. Постановка міні-інсценівок, декламування творів та музичні вітання надали ліричного, романтичного, пафосного, а подекуди іронічного настрою гостям та учасникам.

Величним підсумовуючим акордом для учасників свята стало нагородження грамотами управління освіти за номінаціями.

Із позитивними емоціями, з вірою у те, що серед представників молодого покоління є справжні поціновувачі світової літературної спадщини, залишали святкову залу глядачі.


Ось нарешті прийшла весна! Більше немає холоду, сніги розтанули… Все розквітає! Але разом із сходженням снігу появилася нова проблема – сміття.

Кожен прагне жити у чистому місті. До вирішення цієї проблеми долучився міський учнівський парламент. Під пильним та добрим керівництвом координатора Гриців І. П. представники шкіл долучилися до міської толоки 19 квітня 2013 року і допомогли Калуш зробити чистішим.

Лідерам доручили очистити окрему ділянку в парку ім. І. Франка. Учні поставилися до цього дуже відповідально та вчасно прибули на призначену територію. Хоча погода була спекотною, але діти справилися зі своєю справою відмінно. Вони досить швидко та вміло прибрали опале листя з клумб, зібрали сміття, підмели тротуари.

Із толоки кожен повертався хоч і втомленим, зате із почуттям гордості за вчинену добру справу, що допомогла зробити рідне місто ще чистішим, ще привабливішим, ще ріднішим…

18 квітня 2013 року в рамках підготовки до проведення Тижня психології відбулося тематичне засідання ініціативної групи практичних психологів ДНЗ із висвітлення пріоритетних напрямків психологічного супроводу навчально-виховного процесу «Психологічний супровід здоров’язберігаючих технологій (пісочна терапія)». 


Засідання відбулось на базі ДНЗ (я/с) «Росинка». Однією з проблем, яка вирішувалась в ході роботи засідання ініціативної групи, була розробка дієвих заходів щодо використання пісочної терапії у роботі практичного психолога ДНЗ, спрямованих на розвиток усіх сфер життєдіяльності дітей дошкільного віку.

Практичні психологи мали можливість почерпнути інформацію про застосування пісочної терапії і її психокорекційний та психотерапевтичний вплив на особистість. Зануритись у світ власного дитинства, з особливою теплотою згадати про період пізнання світу людських стосунків, знайти у цих спогадах душевні сили і натхнення допоміг майстер-клас, проведений Яриною Самборською, практичним психологом ДНЗ (я/с) «Росинка». Нестандартний підхід до організації і проведення тренінгу «Стежинка до власного «Я» сприяв підвищенню пізнавальної активності учасників ініціативної групи.

Безпосередня участь у роботі з піском, робота в групах, парах дала можливість психологам ДНЗ ознайомитись з основними модифікаціями пісочної терапії, розширити творчий потенціал, поділитися власним досвідом роботи. Спонукала до конструктивного спілкування, відкрила нові перспективи для професійного та особистісного росту.

15 квітня цього року в музеї Калущини відбулося урочисте відкриття виставки «Із розмаїтості – до досконалої гармонії», зініційованої та організованої методистом міського методичного центру Філіпович Іриною Павлівною. Торкнутися до прекрасного можна було впродовж тижня.

На виставці були презентовані роботи педагогів та їхніх учнів усіх загальноосвітніх навчальних закладів міста. Учителі трудового навчання представили творчі багатожанрові напрацювання, виконані різними техніками. Кожен витвір утілював у собі головні принципи майстерності – порив до творення, пошуку в старовинному сучасного, новаторство у використанні підручного матеріалу. Кожен експонат випромінював щирість, управність, уміння мріяти й стримувати політ фантазії на полотні, дереві, нитках і бісеринках.

Під час відкриття виставки учні Калуської ЗОШ І-ІІІ ст. №7 мали змогу долучитися до створення художньої композиції на полотні «Маки» як уособлення вражень від побаченого на виставці.

Організатори заходу переконані, що у відвідувачів неодмінно виникне бажання створити власний витвір, оскільки сама атмосфера в галереї сприяла створенню нових шедеврів.
Щоб здивуватися, потрібна мить,

а щоб зробити дивовижну річ,

 потрібні час, терпіння і наполегливість.

Майстерності набувається людина шляхом багатьох спроб. Учитель трудового навчання – майстер, який перебуває у постійному пошуку, щоб відшукати актуальні технології для сучасного покоління.

Саме з метою обміну досвідом методистом міського методичного центру Філіпович І.П. 12 квітня 2013 року на базі Калуської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5 було проведено майстер-класи вчителів трудового навчання.

Гетманська В. С., учитель Калуської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5, поділилася досвідом із виготовлення ляльки-мотанки, а вчитель Калуської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Проць М.М. навчила плести з газети вироби технікою лозоплетіння.

Під час майстер-класу панувала доброзичлива атмосфера та гарний робочий настрій. Учасники заходу мали змогу отримати професійні поради від колег, які поділилися своїми секретами виготовлення виробів, ознайомили з навичками створення ляльок-мотанок, плетіння різних кошиків, кашпо, скриньок, янгелят, дзвоників та багато інших виробів.

12 квітня 2013 року відбулось розширене засідання учнівського парламенту, на якому були присутні начальник управління освіти Любов Максимович, головний спеціаліст служби у справах дітей Олександр Кадобянський та методист міського методичного центру Іванна Гриців. 


На засіданні було обговорено  питання щодо запровадження  ювенальної поліції, гендерної політики та проблеми наркоманії і алкоголізму в юному віці.

Також члени парламенту подали свої пропозиції та побажання щодо проведення різного роду заходів та спільного дозвілля.

Підвищення інформаційно-комунікативної компетентності вчителів, формування в них умінь та навичок використання сучасних інтернет-технологій у процесі викладання, а також для контролю знань, вирішення завдань із виховання, підвищення кваліфікації – саме такою була мета педагогічної практики «Сучасні інформаційні технології на уроках фізики та астрономії» учителів фізики, слухачів курсів Івано-Франківського ОІППО, що відбулася 10.04.2013 року на базі Калуської ЗОШ І-ІІІ ст. № 6.

Директор школи Сакала С. М. презентувала роботу школи, методист Калуського ММЦ Уграк О. В. – діяльність вчителів фізики як міста так і школи.

Слухачі курсів мали можливість відвідати урок фізики у 10 класі «Будова і властивості твердих тіл. Кристалічні й аморфні тіла. Анізотропія кристалів.» (учитель фізики ЗОШ І-ІІІ ст. № 6 Пукіш Т. І.), фізичний турнір у 8 класі «Фізика навколо нас» (учитель фізики ЗОШ І-ІІІ ст. № 6 Патюк О. Г.), майстер-клас «Виконання лабораторних робіт з електрики з використанням ІКТ» (учитель фізики ЗОШ І-ІІІ ст. № 6 Тисяк І. С.).

На завершення роботи відбувся «круглий стіл», де активно обговорювалося впровадження компетентнісного підходу в навчально-виховний процес.

                                                                                                                                                                                        Ніхто не робиться майстром, 
не тренуючись у майстерності.
Ян Коменський 

10 квітня 2013 року на базі Калуської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 було проведено майстер-класи вчителів трудового навчання.

Феняк О. В., учитель Калуської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3, ознайомила присутніх із оригінальною технікою виготовлення буфів та квітів, продемонструвавши власні підходи у роботі з тканиною.

Балван О.М., учитель Калуської гімназії, продемонстрував практичне втілення основ різьблення по дереву (геометричне різьблення) та акцентував увагу на тому, як зацікавити дітей до виконання декоративних та ужиткових виробів.

Учитель Калуського НВК "ЗОШ І-ІІІ ступенів №10-ліцей» Савчій В. В. зосередив увагу присутніх на презентації «Виготовлення квітів з тонколистого металу», яка дозволила пізнати особливості даного виду роботи, а ще дозволила дізнатися про перспективу практичного втілення умінь працювати з металом.

Також у процесі проведення майстер-класу були розглянуті ще й такі теоретичні питання:

1) формування професійних компетентностей учителів трудового навчання;

2) інноваційні підходи до організації навчально-пізнавальної діяльності учнів на практичних заняттях;

3) сучасні підходи у формуванні професійних умінь і навичок при організації та проведенні навчальних практик, майстер-класів.

Щодня вибудовується нова грань освітньої діяльності, що має мати відблиск усіх сучасних суспільних вимог. Учитель – та постать, котра формує завтрашній день.

З метою узагальнення освітніх інновацій, що сприятимуть становленню учителя-професіонала, впродовж року діяли обласні творчі майстерні учителів різних категорій, до складу яких входили освітяни нашого міста.

10 квітня 2013 року на базі Калуської СЗОШ І-ІІІ ступенів №2 з поглибленим вивченням англійської мови методичним центром зорганізовано проведення звіту учасників обласних творчих майстерень.

Інтелектуальні педагогічні продукти, результат роботи АТМ, презентувало 9 педагогів. Серед них були вихователі ДНЗ, учителі початкових класів, світової літератури, трудового навчання, географії, практичний психолог.

Із мотивацією обраних тем, напрямами роботи щодо їх реалізації, практичною цінністю кінцевого продукту ознайомилися методисти методичного центру, заступники директорів з навально-виховної роботи, а також керівники міських методичних об’єднань.

Окрім того, із 25 по 10 квітня 2013 року учасники АТМ мали можливість презентувати напрацювання у більш вузькому колі – на засіданнях методичних об’єднань.

28 березня на базі ЗОШ І-ІІІ ст.№5 відбувся міський семінар бібліотекарів ЗНЗ. Тема семінару «Робота шкільної бібліотеки в контексті модернізації освіти». У семінарі взяли участь бібліотекарі всіх ЗНЗ міста, керівники, педагогічні працівники та учні школи. У рамках проведення «Тижня дитячої та юнацької книги», який проходив у закладі, слухачі семінару відвідали бібліотечний захід - літературно-музичну композицію «Книга-наш друг, наш учитель». 

На святі були присутні Королева Граматика і Нестор Літописець, «представники» народів вавілонської, китайської та грецької писемностей. Кирило і Мефодій розповіли про створення відомої всім абетки. А ще на святі лунали пісні, повідомлялись цікаві факти, прислів''я та вірші про книгу.

Важливим питанням семінару було обговорення нової редакції «Порядку забезпечення студентів ВУЗів, профтехнічних НЗ та вихованців ДНЗ підручниками та навчальними посібниками», з яким ознайомила бібліотекарів керівник семінару, методист ММЦ Людмила Гнатишин.

Про спільну роботу шкільної бібліотеки та класних керівників початкової школи з питань забезпечення та збереження учнями навчальної книги розповіла завідувач бібліотекою ЗОШ І-ІІІ ст..№6 Нагірняк Н.В.

Учасники семінару за круглим столом обмінялися досвідом роботи з питань проведення у ЗНЗ «Тижня дитячої та юнацької книги».

28 березня 2013 року у музеї Калущини лідери міського учнівського парламенту ближче познайомились із Євгеном Гірником, сином українського дисидента і політв'язня Олекси Гірника.

Захід «Протест ціною життя» присвячений вшануванню 101 річниці з дня народження Олекси Гірника.

Під час зустрічі учні мали можливість безпосередньо поспілкуватися з Євгеном Гірником, переглянути документальний фільм про життя і подвиг його батька Олекси Гірника та ознайомитись із банерами, які передано до музею.

Такі заходи спрямовані на формування світогляду, утвердження патріотизму юного покоління.Відповідно до плану роботи на 2012-2013 навчальний рік 26 березня 2013 року проведено засідання ради методичного центру. План роботи передбачав розгляд актуальних питань.

На вимогу сучасного розвитку освіти змінюються вимоги до проведення Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2013». Тепер випробування передбачають, окрім демонстрації фахових компетентностей, досконалого володіння навиками використання засобів ІКТ у навчально-виховному процесі. Також новим є створення відеопрезентації про власну педагогічну діяльність. На основних вимогах щодо підготовки до участі у зазначеному конкурсі зупинилася у власному виступі голова ради Дребот У.Т.

Важливим аспектом у процесі зростання майстерності педагога, його самоутвердженні відіграють Інтернет-ресурси, що допомагають задовільнити потребу в різноплановій інформації. Для сприяння організації навчально-виховного процесу, забезпечення вчасного інструктивно-методичного інформування, популяризацію досвіду роботи педагогів і спрямована діяльність сайту міського методичного центру. Із особливостями роботи із сайтом ознайомила Дребот У.Т., котра водночас мотивувала потребу створення діючих тематичних розділів, а також запропонувала присутнім подавати власні пропозиції щодо його змістового наповнення.

Методист ММЦ Лилак Л.М., член ради, довела до відома присутніх аналітичну інформацію про вивчення стану викладання англійської мови у 1 класах ЗНЗ міста, адже із цього навчального року за вимогами нового Державного стандарту початкової освіти саме у перших класах запроваджено вивчення даної мови. Оскільки одиниці учителів іноземної мови мають спеціальну освіту, що ґрунтується на методиці викладання у початковій школі, то робота із дітьми шестирічного року може складати труднощі.

На засіданні ради розглянуто також стан впровадження у загальноосвітніх навчальних закладах міста Національного проекту «Відкритий світ», реалізація якого розпочалася ще у 2010 році.

Для схвалення запропоновано методичний порадник для учителів української мови та літератури «Специфіка проведення уроків літератури рідного краю: основні засади підбору творів, їхнього аналізу» (упорядник Кохан Г.Я., методист ММЦ), а також методичні рекомендації «Українознавчий матеріал у процесі вивчення англійської мови в основній та старшій школі», розроблені членами творчої групи учителів англійської мови (упорядник Вовчак Л.І., керівник творчої групи).

Проаналізувавши питання, що розглядалися на засіданні, члени ради прийняли ряд рішень, що сприятимуть удосконаленню процесу реалізації освітніх завдань.

Одним із найпоширеніших видів насильства над дітьми фахівці вважають психологічне (емоційне) насильство, окремо виділяючи словесні образи у ставленні до дітей як постійне джерело психологічних травм. Як часто батьки знижують самооцінку дитини простими словами: «телепень», «нездара»… Поступово такі слова роз’їдають душу дитини, вона починає про себе думати: «Я поганий», «Я нерозумна», «Я нікому не можу подобатись».

22 та 23 березня 2013 року в місті Києві на базі інституту післядипломної освіти КНУ ім. Тараса Шевченка в рамках кампанії «Слова ранять на все життя», направленої на попередження психологічного (емоційного) насильства над дітьми та популяризації відповідального батьківства і ненасильницьких методів виховання, Український фонд «Благополуччя дітей» проводив тренінг.

І.П. Гриців, методист ММЦ, брала участь у тренінгу та отримала досвід щодо попередження емоційного насильства над дітьми.

Тренером виступила Марлена Тромбінська-Хадух, психолог організації Nobody’s Children Foundation (Варшава, Польща). Під час заходу учасники розглянули наступні питання:

· емоційне насильство та його наслідки;

· попередження насильства над дитиною через роботу з батьками: правила та методи роботи;

· досвід Fundacja Dzieci Niczyje у проведенні зустрічей із батьками щодо проблем, пов’язаних із насильством над дитиною;

· представлення сценаріїв занять з батьками.

Український фонд «Благополуччя дітей» забезпечив усіх учасників тренінгу методичними та інформаційними матеріалами для проведення занять із батьками.

З метою підготовки педагогічних працівників до впровадження програми соціально-фінансової освіти у загальноосвітніх навчальних закладах 21–22 березня 2013 року в рамках проекту «Попередження торгівлі людьми шляхом розвитку соціальної роботи та мобілізації громад» Український фонд «Благополуччя дітей» проводив другий семінар для групи педагогічних працівників, представників пілотних закладів міст і районів Івано-Франківської області.

Місто Калуш представляли Олеся Тимків, учитель історії ЗОШ І-ІІІ ст. №7, Людмила Романишин, учитель польської мови і літератури ЗОШ І-ІІІ ст. №3, Надія Рабарська, учитель української мови і літератури ЗОШ І-ІІІ ст. №5, Олена Баркова, учитель географії ЗОШ І-ІІІ ст. №6, Іванна Гриців, методист ММЦ.

У ході занять представники від кожного регіону отримали завдання розробити освітньо-виховний проект щодо вирішення конкретної проблеми учнівської спільноти, громади.

Група педагогічних працівників нашого міста запропонувала соціальний проект «Чисте подвір’я – чисте сумління». Над реалізацією цього проекту будуть працювати загальноосвітні навчальні заклади у ході проведення весняної загальноміської толоки.

Як зазначили учасники семінару, практичні навички, які вони набули на заняттях, згодяться їм не лише для написання проектів, а й для щоденної освітянської праці.

Сама форма проведення семінару була цікавою. Тренери Тетяна Цюман та Валерій Петрович, кандидати педагогічних наук, виступали як помічники і провідники, допомагали освоїти програму соціально-фінансової освіти на практиці, створювали атмосферу довіри, взаєморозуміння і взаємоповаги, в якій учасники сміливо висловлювали свої думки та ідеї.

Найціннішим у роботі таких заходів є можливість спілкуватися з однодумцями, обмінюватися та переймати досвід. Саме таку форму занять слід застосовувати для наших учнів, адже у взаємодії з оточенням, вони легше засвоюють нові знання, вміння і навички, які зможуть застосувати у своєму реальному житті.

З метою налагодження системності у роботі ЗНЗ та ПНЗ щодо попередження прояву негативних явищ в дитячому середовищі 20 березня 2013 року на базі ЗОШ І-ІІІ ступенів №6 відбувся проблемний стіл «Я розумію тебе, дитино!». Учасниками заходу були соціальні педагоги ЗНЗ, представники позашкільних навчальних закладів та соціальних інституцій.

Досить цікаво та змістовно презентувала навчальний заклад директор С.М.Сакала.

Методист міського методичного центру І.П. Гриців детально проаналізувала підсумки опитування за анкетою «Життєві цінності старшокласників». Результати цього дослідження не можуть не хвилювати, адже відсоток дітей, які страждають від психологічного (емоційного) насильства у сім’ї, має тенденцію до зростання. Словесні образи у ставленні до дітей - це постійне джерело психологічних травм.

Учасники проблемного столу акцентували увагу на популяризації відповідального батьківства і ненасильницьких методів виховання, розробили ряд рекомендацій для педагогів та батьків щодо недопущення жорстокого поводження з дітьми.

Свідченням тісної та ефективної співпраці школи №6 із позашкільними навчальними закладами стали різні форми роботи, які були представлені на заході. Це музичне вітання Жанни Віліцької, вихованки вокально-естрадної студії «Орфей» ЦХТДЮМ (керівник М.Мацієвська), рольова гра «Сон однієї дівчинки» у постановці вихованців Кімнати школяра (керівник О.Вінтер), виставка дитячих робіт гуртка «Мистецтво декорування» еколого-натуралістичного відділу ЦНТТУМ (керівник Л.Кіт).

Соціальний педагог ЗОШ І-ІІІ ступенів №6 Оксана Пяста провела з учасниками заходу тренінг «Попередження насильства та жорстокості щодо дітей у сім’ї і в школі». А соціальний педагог цієї ж школи Лариса Євчук поділилася досвідом щодо системи роботи з даної проблематики у навчальному закладі.

20 березня 2013 року відбулися методичні сесії педагогів ЗНЗ міста, проведення яких зумовлене потребою самореалізації педагогів у міжатестаційний період та необхідністю формування готовності до атестації. 


У рамках заходу учителями-предметниками презентовано власні напрацювання з проблемного питання, узагальнено відомості про засоби, методи та форми навчання, що сприяють результативності навчально-виховного процесу. Виступи педагогів супроводжувалися мультимедійними презентаціями, що сприяє утвердженню використання сучасних технічних засобів навчання.

Дана форма методичної роботи сприяє формуванню професійної характеристики педагога, а також популяризації його досвіду роботи.З метою подальшої популяризації діяльності учнівського самоврядування у навчальних закладах Івано-Франківщини 19 березня 2013 року відбувся обласний форум лідерів учнівського самоврядування, у якому взяли участь 19 лідерів всіх міст та районів Івано-Франківської області, спеціалісти, методисти управлінь (відділів) освіти міськвиконкомів (райдержадміністрацій), що відповідають за дану ділянку роботи, представники головного управління освіти і науки облдержадміністрації та ОІППО.

Учнівський парламент міста Калуша представляла Софія Турчиняк, учениця 6 (10) – Б класу Калуської гімназії, яка презентувала досвід діяльності учнівського самоврядування нашого міста, його участь у суспільному житті громади.

Юних лідерів привітали перший заступник голови обласної ради Левицький О.М., директор департаменту освіти, науки, сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації Дерев’янко С.М., заступник директора департаменту освіти, сім’ї, молоді та спорту Дутчак В.М., заступник начальника головного управління освіти і науки облдержадміністрації Гаврилюк І.О.

Учасниками форуму було обговорено та визначено найбільш ефективні форми і методи роботи з молодіжною громадою, спрямовані на формування світогляду, моральних цінностей, утвердження патріотизму та духовності юного покоління.

Молоді лідери зазначили, що чималих результатів у згуртуванні та активізації учнівського колективу, підвищенні соціальної активності юних громадян можна досягти, залучивши їх до соціальних проектів, благодійних акцій.

Учнівське самоврядування - це унікальна можливість для самореалізації особистості.

За підсумками роботи ради старшокласників впродовж 2012 року лідери учнівського самоврядування були нагороджені подяками головного управління освіти і науки облдержадміністрації.

Якщо запастися терпінням і проявити старання, 
то посіяне насіння знання дасть добрі сходи. 
Навчання — корінь гіркий, так плід солодкий. 
Леонардо да Вінчі 

13 березня 2013 року відбувся практичний семінар учителів математики, в якому взяли участь учителі загальноосвітніх шкіл м. Калуша, а також психологи та вчителі початкових класів. Семінар відбувся на базі Калуської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1. Тема семінару: «Шляхи вдосконалення якості математичної освіти в основній школі».

Методист ММЦ Уграк О.В. ознайомила з теоретичними та методичними основами підвищення ефективності та якості викладання математики в ЗНЗ.

Учасники семінару мали змогу ознайомитися з візиткою ЗОШ №1, характеристикою та досягненнями шкільного методичного об’єднання вчителів математики, а також відвідати уроки у 4 класі (вчитель Яніцька М.І.) та 5 класі (вчитель Овчар Г.М.), які були пронизані спільною змістовою лінією та яскраво відображали специфіку роботи вчителів на уроках математики. Робота на уроках відзначалася насиченістю навчального матеріалу, мультимедійним супроводом, який дав змогу виконати багато вправ на вдосконалення обчислювальних навичок.

Психологи Мельник І.М. та Пасічна І.І. охарактеризували основні проблеми адаптаційного періоду учнів 5 класу, методи їх подолання при переході учнів з початкової школи у школу ІІ ступеня, коли від учнів вимагається не тільки більше самостійності, а також вміння приймати рішення і розв’язувати більш складні завдання, які потребують як знань основ предмета, так і вміння логічно мислити і робити висновки.

У процесі обговорення увага була приділена вимогам нового Державного стандарту, за яким будуть навчатися учні 5 класу з наступного навчального року, проаналізовано основні вимоги та відмінності від існуючого, а також вироблені рекомендації для вчителів, які будуть за ним працювати.

Загальні рекомендації виробили психологи щодо підвищення рівня адаптації та навчальної мотивації учнів 3-5 класів. Загалом діалог відбувався у доброзичливій атмосфері за активної участі всіх учасників семінару, які ділилися з колегами професійними напрацюваннями та досвідом подолання проблем, що виникають у процесі роботи.


Щороку у березні українці в усьому світі вшановують роковини народження й смерті велета й генія Тараса Григоровича Шевченка. Упродовж кількох днів звучать пророчі слова з творів Кобзаря, виголошуються слова вдячності й пошанування відданому синові України. читати далі

У світлі Шевченковому 
У рамках підготовки до відзначення 200-літнього ювілею з дня уродин та 175-літнього – з часу викупу з кріпацтва великого українського Пророка – Калуська гімназія за сприяння міського методичного центру, Всеукраїнського благодійного фонду «Велика родина» приймала обдаровану юнь міста, переможців ІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка, різних творчо-інтелектуальних змагань із загальноосвітніх закладів Калуша. Захід, як підсумок першої частини аналітичного видавничо-презентаційного проекту «Слідами пророчими», у форматі пошанного перформансу за різноманітними європейськими й вітчизняними освітніми методиками проводився у Калуші вперше.  читати далі
28 лютого 2013 року Калуська ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 гостинно відчинила двері вчителям географії та економіки нашої області, адже саме тут проходила педагогічна практика слухачів курсів географії та основ економіки.

Робота учасників педпрактики розпочалася із ознайомлення з матеріалами тематичної виставки учнівських творчих робіт «Голуба планета. Книга скарг природи».

Методист ОІППО Подолюк Світлана Миколаївна ознайомила слухачів курсів з планом роботи обласної педагогічної практики.

Заступник директора Матуляк Ірина Вадимівна презентувала візитну картку школи, а також розповіла про діяльність педагогічного та учнівського колективів. читати далі

Нещодавно учнівський парламент організовував круглий стіл на тему: «Протидія торгівлі людьми». Ознайомившись із цією проблемою, молоді лідери вирішили запросити на чергове засідання представника державної міграційної служби. Таким чином 28 лютого 2013 року Марія Кучерак, заступник начальника Калуського міськрайонного відділу державної міграційної служби, зустрілася із лідерами учнівського самоврядування та розповіла про основні тенденції і характеристики міграції та еміграції, притаманні для нашого регіону.

Окрім неї, гостем засідання був студент з Індонезії Йохан Гейх, представник міжнародної студентської організації «АIESEC». Учні захоплено спостерігали за мультимедійною презентацією про життя, політичний устрій, культуру і звичаї мешканців Індонезії. Відрадно, що школярі досить вільно спілкувалися із представником міжнародної студентської організації англійською мовою.

За словами молодих активістів подібні зустрічі є корисними, оскільки розвивають у них лідерський потенціал і спонукають до прагнення змінити життя на краще. Власне такою і була тема засідання парламенту - «Лідерський потенціал та розвиток професійних якостей молоді, яка хоче і знає, як змінити життя на краще».


28 лютого 2013 року в Івано-Франківську відбулися урочистості, на котрих вшановували переможців та учасників обласного туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2013»
.

Відрадно, що Калуш на рівні області представляли педагоги у всіх п’яти номінаціях. Конкурсні випробування передбачали написання контрольних робіт, проведення майстер-класу «Я роблю так», уроку та його самоаналіз, демонстрацію уміння використовувати у навчально-виховному процесі ІКТ, розв’язування педагогічної ситуації та фахові співбесіди. читати далі
Із впровадженням нового Держстандарту у початковій школі вивчення іноземної мови з першого класу стало обов’язковим для усіх типів загальноосвітніх навчальних закладів. Актуальним стало питання підбору форм та методів роботи у 1 класі та й методик навчання іноземної мови у початковій школі загалом. 

На вимогу часу 26 лютого 2013 року у ЗОШ І ст. №11 відбувся семінар-практикум для вчителів англійської мови «Сучасні технології навчання іноземної мови у початковій школі». Традиційно розпочався семінар із візитівки школи та екскурсії, яку вчителі начального закладу запропонували англійською мовою.

У теоретичному модулі розглядалися питання особливостей навчання іноземної мови у початковій школі, про що доповіла Л.М.Лилак, методист ММЦ.

Про психолого-вікові особливості розвитку молодших школярів проінформувала практичний психолог школи Н.І.Бегей. До виступів долучилися учителі англійської мови ЗОШ І-ІІ ст. №8 Н.В.Троян та Л.Я.Романів, які проінформували учасників семінару про інтерактивні методи навчання іноземної мови у початковій школі. Власним досвідом з питань організації навчального процесу на заняттях англійської мови поділилася М.І.Дзундза, учитель ЗОШ І-ІІ ст. №9.

Гармонійним доповненням та практичним підтвердженням перелічених вище проблемних питань були уроки та позакласний захід, запропоновані учителями англійської мови навчального закладу Р.П.Дзундзою, М.І.Кульбанською та Н.І.Мисак). Учасники семінару мали змогу побачити різноманітні прийоми та форми роботи, які застосовуються на заняттях та в позаурочний час.

На завершення – круглий стіл з обміну досвідом.

23 та 24 лютого 2013 року в манежі дитячо-юнацької спортивної школи відбувся ХХ легкоатлетичний турнір, присвячений пам’яті майстра спорту Олексія Кобрина. 
У змаганнях взяли участь 130 вихованців з десяти команд міст та районів: Тернополя, Зборова та Бучача, Городенки, Коломиї, Калуського району, Рожнятова, Долини, Івано-Франківська та Калуша. 
Дух надзвичайного прагнення до перемоги сповнював усіх учасників. Різноманітними досягненнями звінчалася участь калуських спортсменів у заході. 
Друге місце виборола Федак Ірина, котра долала дистанцію на 200 метрів. Серед хлопців у таких же випробуваннях перемогу отримав Моспан Юрій. 
На біговій дистанції 300 м першим фінішував Уваров Іван, друге місце виборов Качак Назар. Повний комплект медалей здобули юні спортсменки з ДЮСШ м.Калуша: Федак Ірина (золота медаль), Червак Юлія (срібна медаль), Саприкіна Валентина (бронзова медаль). 
Качак Назар та Уваров Іван на дистанції 600 м відповідно вибороли друге та третє місця. Серед дівчат знову ж розіграли між собою комплект медалей калуські спортсменки: Федак Мар’яна – І місце, у Червак Юлії – ІІ місце, завершила трійку сильніших Саприкіна Валентина (ІІІ місце). 
У бігу на 1000 м кращий результат показав Сондей Олександр. Серед дівчат золоту та срібну медалі відповідно здобули Сондей Христина та Федак Мар’яна. 
У спортивній ходьбі на дистанції 3000 м срібло здобув Дзьон Олег. 
У комбінованій естафеті команда міста здобула перемогу. 
Перші місця посіли калушани Вовчак Назар та Кривцун Зоряна в стрибках у висоту. Золоту медаль також виборов Долинка Маркіян у метанні молота, а Струков Богдан здобув бронзу в штовханні ядра. 
Усі переможці та призери змагань нагороджені медалями і цінними призами ДЮСШ управління освіти та грамотами управління у справах сімї, молоді фізичної культури і спорту Калуської міської ради.

21 лютого 2013 року на базі спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 відбулася методична нарада практичних психологів дошкільних навчальних закладів міста. Обговорюючи ефективність роботи психолога та якість здійснення ним психологічного супроводу педагога дошкільного навчального закладу в міжатестаційний період, методист міського методичного центру Іванна Гриців особливу увагу зосередила на завданнях практичного психолога в цей період. Нею було закцентовано увагу на:

 - створенні умов для психологічної підтримки педагога;

 - допомозі у розв’язанні професійних проблем;

 - вирішенні, в разі потреби, проблеми емоційного напруження педагога;

 - наданні рекомендацій педагогу, адміністрації.

Практичний психолог дошкільного навчального закладу «Журавлик» Ольга Бойко поділилась досвідом роботи щодо співпраці із педагогічним колективом із проведення тренінгових занять «Психологічне самопочуття вихователя». Ольга Богданівна зупинилась на доцільності та ефективності проведення тренінгових занять, які сприяють зниженню рівня ситуативної та особистісної тривожності, формуванню позитивної світоглядної позиції особистості, вчать нових стратегій поведінки в психотравматичних ситуаціях, формують навички самопізнання і саморозвитку.

Любов Гнатишин, практичний психолог дошкільного навчального закладу «Ягідка», продемонструвала колегам комплекс вправ за авторською програмою Галини Нижник «Раціональне використання часу як складова життєвого успіху». Учасники наради обговорили переваги вміння контролювати час задля досягнення поставлених цілей, розглянули способи управління власним часом.

21 лютого 2013 року на базі ЗОШ І-ІІІ ст. №7, ЗОШ І ст. №11 та Калуської гімназії відбувся обласний семінар працівників районних (міських) відділів (управлінь) освіти, відповідальних за роботу шкільних бібліотек. Тема семінару - «Нормативно-правові та організаційно-методичні засади функціонування шкільних бібліотек». 


Роботу з координації діяльності бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів м. Калуша презентувала заступник начальника управління освіти Калуської міської ради Кобзан Л.Н.

Головний спеціаліст головного управління освіти і науки ОДА Пігач Н.М. висвітлила питання організації роботи шкільних бібліотек у сучасних умовах: виклики, перспективи та шляхи її удосконалення.

Про важливість конкурсів у підвищенні професійної компетентності шкільних бібліотекарів розповіла методист ОІППО Столярчук Г.Я.

Досвідом роботи з питань комплектування, обліку та збереження бібліотечних фондів підручників, галузевої та художньої літератури в ЗНЗ міста Калуша поділилась з колегами методист ММЦ Калуської міської ради Гнатишин Л.І.

Перед учасниками семінару виступили також директори ЗОШ І-ІІІ ст. №7 Кіндрат В. В., ЗОШ І ст. №11 Ляхович І. М., Калуської гімназії Бахматюк Д. М., завідувачі бібліотеками ЗОШ І-ІІІ ст. №7 Микитин Т.П., ЗОШ І ст. №11 Шалова Т.М., ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Мороз Т.Б., Калуської гімназії Гаманюк М. В.

У своїх виступах бібліотекарі ЗНЗ міста висвітлювали питання створення сайту шкільної бібліотеки, практичного використання електронного обліку підручників та проектної діяльності бібліотек. Незабутньою родзинкою семінару була зустріч-презентація з автором книги «Трилогія вселенської любові», калуською поетесою Лідією Вовк, яку підготували вчителі, учні та бібліотекарі ЗОШ І-ІІІ ст. №7.

13 лютого 2013 року в Калуській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №7 відбулася обласна педагогічна практика вчителів суспільствознавчих дисциплін на тему «Інноваційні системи. Технології і методи навчання суспільствознавчих дисциплін». Метою даної практики було стимулювати учителів суспільствознавчих дисциплін у власну систему роботи впроваджувати інноваційні технології. 

У рамках педпрактики на високому науково-методичному рівні пройшли уроки етики у 5 класі «Правила мовного етикету» та історії у 9 класі «Відродження громадянського руху в 70-90 роках ХІХ століття».

Учителі Бусел Інна Олександрівна, дипломант ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року - 2012» у номінації «Етика», та Кузь Оксана Володимирівна, представили на розсуд слухачів курсів власний досвід поєднання інтерактивних та інформаційно-комунікаційних технологій на уроках суспільствознавчих дисциплін.

До відвертої дискусії на тему «Ювенальна юстиція: міфи і реальність» залучили учасників педпрактики учні 10-11 класів, запросивши їх взяти участь у черговому засіданні шкільного дискусійного клубу. Майстерність вчителя історії Тимків Олесі Мирославівни як фасилітатора дозволила захопити даною темою як вчителів і учнів, так і спеціально запрошених гостей - практикуючого юриста Желізняк Людмилу та директора центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Дидич Галину Василівну.

 З 6 по 8 лютого 2013 року в м. Івано-Франківську у рамках проекту «Попередження торгівлі людьми шляхом розвитку соціальної роботи та мобілізації громад» Український фонд «Благополуччя дітей» проводив навчання за програмою соціально-фінансової освіти, побудованої на пріоритетах і методичних ідеях всесвітнього руху соціально-фінансової освіти дітей 6-18 років (за програмами «Афлатун» і «Афлатін»). Програма покликана допомагати школярам критично мислити, дізнаватися про свої права і відповідальність, а також дати фінансові знання і навички, які допоможуть їм якнайкраще використовувати наявні ресурси, захищатись від фінансових несподіванок і ризиків.


У заході взяли участь Іванна Гриців, методист ММЦ, Олеся Тимків, учитель історії ЗОШ І-ІІІ ст. №7, Людмила Романишин, учитель польської мови і літератури ЗОШ І-ІІІ ст. №3, Надія Рабарська, учитель української мови і літератури ЗОШ І-ІІІ ст. №5, Олена Баркова, учитель географії ЗОШ І-ІІІ ст. №6.


Заклади, які були представлені зазначеними педагогами, є пілотними з впровадження проекту «Попередження торгівлі людьми шляхом розвитку соціальної роботи та мобілізації громад» за сприяння Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні у партнерстві з Західноукраїнським ресурсним центром та Українського фонду «Благополуччя дітей» за фінансової підтримки Швейцарської Конфедерації.


Навчання проходило у доступній, доброзичливій, невимушеній атмосфері. Організатори змістовно подавали корисну інформацію насичену різноманітними ситуативними та креативними вправами.


Таке навчання є надзвичайно корисним. Учасники мали можливість аналізувати свої риси, цінності і переконання, а також свої стосунки з сім’єю, друзями і суспільством; краще зрозуміти практичні аспекти фінансових питань щодо відповідального використання та накопичування фінансових, матеріальних та інших ресурсів; планувати і складати власний і сімейний бюджет соціального чи фінансового проекту для досягнення бажаної мети.


31 січня 2013 року на базі СЗОШ І-ІІІ ступенів №2 з поглибленим вивченням англійської мови з метою підвищення рівня знань щодо поняття «торгівля людьми», ймовірні ризики та шляхи запобігання ситуаціям торгівлі людьми відбувся круглий стіл «Протидія торгівлі людьми». У даному заході взяли активну участь міський учнівський парламент, координатори комісій парламенту, педагоги-організатори загальноосвітніх навчальних закладів.

У рамках круглого столу було представлено проект “Попередження торгівлі людьми шляхом розвитку соціальної роботи та мобілізації громад”, його мету та завдання. Також учасники круглого столу ознайомились із формами експлуатації, місією Міжнародної організації з міграції, результатами соціологічних досліджень щодо кількості людей, які страждають від торгівлі людьми в Україні та за кордоном, взяли участь у вхідному та вихідному анкетуванні, переглянули фільм „ Станція призначення - Життя".

Після перегляду фільму молоді лідери та їхні наставники обговорили відповідність-невідповідність виявлених до перегляду фільму уявлень про проблему торгівлі людьми та шляхи запобігання.

Завершальним етапом круглого столу був аналіз стану „захищеності” аудиторії щодо ризику потрапляння в ситуацію торгівлі людьми та підбиття підсумків.


Для калушан завершальним акордом новорічно-різдвяного циклу уже традиційно стала міська розколяда, яка цьогоріч проходила 16 січня в приміщенні ЦХТДЮМ.

Підготовка та проведення даного конкурсу, в якому взяло участь 12 загальноосвітніх навчальних закладів міста, а також ЦХТДЮМ, сприяли розвитку, зростанню та поліпшенню виконавської майстерності, художнього рівня, естетичного виховання учнівської молоді засобами мистецтва, вихованню гордості за нашу національну культуру.

Учасники міської розколяди показали різноманітні дійства, виконували оригінальні колядки, щедрівки, віншування, представили барвисті костюми.

Слід відзначити високий рівень професійної виконавської майстерності колективу Калуської гімназії ( керівник Новицький О.) та сценічне втілення колективу ЦХТДЮМ (керівники Мещерякова Н., Мацієвська М., Коваль.Л.), які посіли почесне І місце та представляли Калуш на обласній розколяді, що відбулася 20 січня в приміщенні Івано-Франківської обласної філармонії, де зайняли ІІІ місце.

Заслуговують уваги і творчі колективи, які за висновками журі визнані переможцями, зокрема це колектив ЗОШ I-III ст. №4, ЗОШ I-III ст. №6, НВК «ЗОШ I-III ст.№10-ліцей», ЗОШ I-III ст.№3, ЗОШ I cт.№11, ЗОШ I-IIІ ст. №7.

Засідання міського методичного об’єднання педагогів-позашкільників


15 січня 2013 року відбулося засідання міського методичного об’єднання педагогів-позашкільників з питання «Перспективні педагогічні технології – ефективний шлях до досягнення нової якості навчально-виховного процесу в позашкільному закладі».

Обговорюючи ефективність та значення використання педагогічних технологій у позашкільній освіті, голова міського методичного об‘єднання Оксана Бігун особливу увагу зосередила на інтерактивному навчанні.

Керівник гуртка «Моделювання іграшок-сувенірів» ЦНТТУМ Столярчук Марія Ярославівна більш детально зупинилась на змісті інтерактивної технології, поділилась досвідом роботи щодо впровадження даної технології в гурткову роботу. Інтерактивне навчання має конкретну мету – створити комфортні умови навчання, за яких кожен учень відчує свою успішність, інтелектуальну спроможність. На прикладі конкретного заняття гуртка Марія Ярославівна продемонструвала способи та методи використання інтерактивної технології в гуртку.

Галина Лагдан, методист ЦХТДЮМ, зупинилась на доцільності та ефективності використання інтерактивної технології під час організації виховної роботи.

Культорганізатор ЦХТДЮМ Світлана Кобута виступила з питання «Виховний захід – невід’ємна складова навчально-виховного процесу в ПНЗ». Доповідач підготувала алгоритм підготовки та проведення виховного заходу, який кожен з присутніх отримав для ознайомлення та обговорення. Алгоритм містив наступні блоки: планування, проведення та аналіз виховного заходу. В обговоренні взяли активну участь керівники гуртків ЦХТДЮМ: Мирослава Мельник, Марта Воробель, Віта Липовська та ЦНТТУМ Тамара Вашеняк, Юлія Перегінець та Інна Романів.
  

10 та 11 січня 2013 року відповідно до плану роботи Калуського міського методичного центру, з метою підвищення організаційного та професійного рівнів педагогів загальноосвітніх навчальних закладів проведено засідання міських методичних об’єднань учителів різних категорій.


У рамках засідань здійснено науково-методичне інформування про основні вимог до викладання навчальних предметів, визначено основні орієнтири інноваційної діяльності педагога відповідно до сучасних освітніх вимог, проаналізовано якість здійснення навчально-виховної роботи у першій половині навчального року.

У практичному модулі учителі мали можливість бути учасниками тренінгових, практичних занять, майстер-класів, що сприяє підвищенню професійної компетентності та стимулює до впровадження різноманітних методик навчання.
Сторінка 1  2  3  4