klimatyzacja klimatyzatory

 Przeznaczeniem większości przemysłowych instalacji klimatyzacji i urządzeń klimatyzacyjnych nie jest uzyskanie komfortu termicznego, lecz kształtowanie warunków klimatycznych odpowiadających wymaganiom określonym w stosownych normach oraz przepisach BHP. Zastosowanie klimatyzacji na stanowisku pracy jest często warunkiem umożliwiającym, w ogóle, wykonywanie tej pracy. Klimatyzacja zawsze wpływa na poprawę bezpieczeństwa i wydajności pracy. 
   Urządzenia i instalacje klimatyzacyjne przemysłowe z tytułu swojego przeznaczenia działają w niezwykle trudnych, wręcz ekstremalnych warunkach. Środowisko ich pracy charakteryzuje się często, poza wysoką temperaturą powietrza, także wysoką wilgotnością, dużym zapyleniem, występowaniem szkodliwych substancji gazowych w powietrzu, agresywnością korozyjną środowiska. 
Przy projektowaniu urządzenia dla warunków standardowych, uzyskanie określonej wydajności chłodzenia uzależnione jest zasadniczo tylko od charakterystyki przepływowej sprężarki klimatyzacji . Jednakże warunki odbioru ciepła od ochładzanego powietrza i możliwość odprowadzenia do otoczenia ciepła skraplania wpływają również na ustalenie się parametrów całego obiegu ziębienia. Określone wartości temperatur w charakterystycznych punktach obiegu, wartość dochłodzenia cieczy oraz przegrzania pary mają istotny wpływ na wydajność chłodniczą, stopień dostarczania sprężarki i efektywność całego obiegu.  
   Specyficznym obszarem zastosowania urządzeń techniki klimatyzacyjnej w przemyśle jest górnictwo podziemne, a szczególnie kopalnie rud miedzi. 
   Na podstawie obserwacji i doświadczeń eksploatacyjnych z urządzeniami klimatyzacyjnymi w kopalniach rud miedzi, omówiono szczegółowo tzw. "trudne warunki środowiska" oraz przedstawiono podstawowe wymagania konstrukcyjne i warunki eksploatacyjne dla stanowiskowych urządzeń klimatyzacyjnych, przeznaczonych do pracy w tych warunkach. 

Agregaty chłodnicze i klimatyzacyjne , w wersji standard EASYR407c i z pompą ciepła EASY.P.R407c, zostały wyposażone w hermetyczne sprężarki rotacyjne i wentylatory osiowe. Przeznaczone są do instalowania na zewnątrz dla budownictwa jednorodzinnego oraz budynków użyteczności publicznej. Możliwość wyposażenia urządzeń w wbudowaną pompę cyrkulacyjną obiegu chłodniczego pozwala na zastosowanie w obiektach nie posiadających pomieszczeń technicznych. Agregaty chłodnicze o mocy do 50 kW wyposażone zostały w mikroprocesorowe sterowniki , natomiast powyżej 50 kW w nową generację sterowników MP.COM z mikroprocesorami firmy Carel. Posiadają one funkcję flash memory pozwalającą na zdalną kontrolę pracy urządzenia poprzez łącze komputerowe. Płyta główna MP.COM została standardowo wyposażona w kartę czasową oraz kartę komunikacji RS485. Umożliwiają one ciągły zapis wszystkich parametrów pracy oraz komunikację pomiędzy urządzeniami w sieci LAN. Oznacza to możliwość pracy na wspólnej sieci wodnej jednocześnie do 7. szt. agregatów klimatyzacja w systemie sekwencyjnym. W takim układzie agregatów zawsze jeden z nich znajduje się w stanie gotowości. W momencie wzrostu temperatury medium chłodzącego lub wystąpienia awarii agregatu podstawowego, agregat ten samoczynnie włącza się do pracy. 
   Urządzenia montowane są w całości w fabryce wraz z wyposażeniem, a także napełniane czynnikiem chłodniczym i klimatyzacyjnym, co znacznie skraca czas i koszty prac montażowo-instalatorskich.
 Z wielu istniejących konstrukcji sprężarek,  układach klimatyzacyjnych wykorzystywane są trzy typy: 
• tłokowe 
• łopatkowe 
• spiralne (scroll) 

Sprężarki tłokowe 
   W każdym cylindrze sprężarki tłokowej odbywa się pełen cykl sprężania polegający na tym, że para czynnika chłodniczego o niskim ciśnieniu jest zasysana do cylindra przez zawór ssawny, a następnie poprzez zmniejszenie objętości roboczej cylindra zwiększane jest ciśnienie czynnika chłodniczego. Po osiągnięciu pewnego klimatyzacja Warszawa ciśnienia otwiera się zawór tłoczny, którym sprężony czynnik chłodniczy przepływa do skraplacza. W zależności od żądanej wydajności, sprężarki mogą być jedno lub wielocylindrowe, budowane w różnych układach konstrukcyjnych. W układach klimatyzacyjnych stosowane są coraz częściej sprężarki tłokowe, w których elementem napędowym tłoków jest wychylna tarcza napędowa będąca częścią wału napędowego 

Urządzenie klimatyzacyjne wyposażone zostało w układ łożysk magnetycznych. Jedynym ruchomym elementem sprężarki jest wał wraz z dwoma, zamocowanymi na stałe, odśrodkowymi wirnikami. Wał, w czasie pracy, unoszony jest bezstykowo na poduszkach magnetycznych. W związku z tym nie zachodzi konieczność smarowania łożysk, ponieważ nie występuje zjawisko tarcia mechanicznego. 
   Moc elektryczna potrzebna na wprawienie wału w stan bezstykowego zawieszenia wynosi około 180 W. Dla porównania przy analogicznej, klasycznej sprężarce klimatyzacji (o wydajności chłodniczej około 300 kW), moc potrzebna na pokonanie oporów tarcia i toczenia w łożyskach to około 10 kW. 
   Na rysunku 2 przedstawiono sposób osadzenia wału w łożyskach. Zastosowano tu dwa łożyska promieniowe (tylne i przednie) oraz jedno osiowe. Łożyska wału sprężarki składają się z magnesów trwałych , które wytwarzają podstawowe pole magnetyczne, natomiast elektromagnesy sterowane cyfrowo spełniają funkcję drugorzędną, korygującą. Zatem to magnesy trwałe przenoszą główne siły towarzyszące pracy wału. J
akiś czas temu kupilem klimatyzator przenośny. Wyrob malo markowy (zapewne chinski), ale dziala i charakteryzujacy sie spora mocą - co jest naprawde odczuwalne. Jego wielka wada jest natomiast spory hałas ktory generuja oba wentylatory (zarówno wentylator chlodnicy jak i nagrzewnicy - kompresor jest w miarę cichy). 
Mysle wlasnie o ingerencji w ten sprzet i sztuczne obnizenie obrotow wentylatorow. Nie znam sie jednak zbytnio na technice chlodniczej, stad chcialbym Was zapytac o nastepujace kwestie: 

* Czy zmniejszenie obrotow obu wentylatorow (a co za tym idzie zmniejszenie przepompowywanego ciepla) wplynie jakos na zuzycie pradu przez kompresor? 
* Czy ryzykuje uszkodzenie sprzetu? (np. poprzez zbytnie wychlodzenie chlodnicy powietrza? - zauwazylem, ze do chlodnicy przymocowany jest kawalek rurki miedzianej z wprowadzonymi kablami, podejrzewam ze znajduje sie tam jakis uklad pomiaru temperatury) 
* Inne sugestie/problemy ktore moga wyniknac?
Zawsze możesz dołożyć zawór KVC Danfoss , zawór rozprężny i odcinający i masz zajebist... regulację wydajności , 
wymienić skraplacz na wodny i bedzie ciche 
wtedy praktycznie możesz zjechać z obrotani na parownku do 0 i nic ci nie zamarznie ;] 


a tak poważnie to jak zmiejszysz obroty na skraplaczu to podniesiesz ciśnienie skraplania, przy niewielkich zmianach nic się nie stanie ale niewielkie nic nie nie dadzą , jak zabardzo zmniejszysz to pewnie uszkodzisz sprężarkę 

jak zmniejszysz na parowniku to spadnie ciśnienie parowania i oblodzi sie parownik , przy dużym oblodzeniu oberwie łopatki wentylatora i to chyba wszystko Podsumowując lepiej nic takiego nie robić w tych przenośnych urządzonkach:)są one przeznaczone raczej do chłodzenia miejsc w których nie można założyć klimy stacjonarnej.Ale i tak nie wiem kto te przenośne kupuje:)raz że jest to głośne a dwa że rura odprowadzająca gorące powietrze nie jest izolowana i tak się nagrzewa że zimne schłodzone powietrze i tak miesza się z gorącym które oddaje gorąca rura otoczeniu. Mam maly problem ze sprężarka Delphi o zmiennej geometri , po nabiciu odpowiednia ilościa czynnika na niskim ciśnieniu mam 2 bary a na wysokim 5 barow , wymieniłem zawor sterujacy w sprezarce i dalej bez zmian , jak ściągnę czynnik i zaladuje na nowo przez chwile chłodzi a pozniej to nic sie nie dzieje mimo ze kompresor pracuje caly czas i wentylator tez pracuje . Może ktos posiada zasade dzialania takiego kompresora ( głównie to zaworu sterujacego zmienna pojemnością ) bo juz rozebralem go na czynniki pierwsze ale tu nic ciekawego nie znalazłem . Kolega poprosił mnie o pomoc przy zbudowaniu automatyki do kompresora. Kompresor składa się ze sprężarki trzy tłokowej WAN o wydajności 1300 litrów na minutę, do tego zbiornik oraz silnik 11KW 1460 obr/min. Zbudowałem automatykę ale jest problem. Załóżmy, że chcemy uzyskać ciśnienie 8 atm. Więc czujnik ciśnienia ustawiamy tak żeby kompresor tłoczył do 8 atm i się wyłączył a potem włączył się ponownie przy 6 atm. Włączam kompresor, startuje z gwiazdy po 5 sek. przełącza się na trójkąt i bije do 8 atm. Wyłącza się przy 8. Ciśnienie upuszczamy do 6 atm i próbujemy uruchomić go z marnym skutkiem. Ciśnienie powoduje, że silnik dęba staje i nie ma siły się rozbujać. Dodaliśmy elektrozawór odprężający pomiędzy kompresor a zbiornik ale nie wiele to zmieniło. Silnik rusza ale za chwilę wydajność kompresora rośnie tak szybko że przez elektrozawór który jest otwarty przepływa dużo powietrza i silnik zaczyna zwalniać i pali zabezpieczenia. Proszę o pomoc . Co można zrobić aby tego potwora ruszyć ? Ostatnią deską mojego pomysłu jest zastosowanie zaworu który da radę przepuścić te 1300 litrów na minutę. Gdy silnik przełączył by się na pracę w trójkąt, zamknął bym ten zawór i już. Ale może ktoś ma praktykę albo pomysł jak to zrobić inaczej. Ale gdzie taki zawór znaleźć ?
 
Comments