foxyproxy
 

Derdime çare: FoxyProxy

Derdime çare: FoxyProxy

Her gün kullandığım belli başlı siteler giderek açılmamaya başlamıştı bilgisayarımda. Acaba sitelerde yoğunluk mu var diyordum, ama bu kadar uzun sürmez, sonra dedim gene bizde birşeyler var. Artık canıma tak etmişti. Ne zamandır yedek klubesinde beklettiğim xroxy ve foxyproxy‘i sahaya sürmenin tam sırasının geldiğini düşünüyordum.

Öncelikle malzeme listesi:
- 1 Adet muzur servis sağlıyıcı(ları)
- 1 Adet modem
- 1 Adet Firefox

bunların elinizde var olduğuna ve kurulu olduğuna emin olun.

1. Adım
xroxy‘e bağlanıyoruz ve üstteki menüden proxy list‘e tıklıyoruz. (resimde kırmızıyla işaretli)
Adım 1: FoxyProxy

2. Adım:
Açılan sayfada aşağı inerek seçim kutularının olduğu yere geliyoruz. Öncelikle şunu söylemek istiyorum:

Proxy başka bilgisaylar üzerinden bağlanmayı sağlayan sistemdir. Dolayısıyla araya bir sunucu daha girmek ve güvenlik azalmaktadır. Ancak SSL ve SOCKS5 gibi protokoller kullanarak güvenlik arttırılmaktadır. Ancak yeterli bilginiz yok ise, güvenliğinizden korkuyorsanız bence bulaşmayın. Ancak anlatacağımız yöntemle sadece girmek istediğiniz site üzerinde proxy kullanılacağınız için sitede herhangi bir güvenlik sorun olmayacaksa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Örnek olarak video sitesinde bir güvenlik sorunu olmayacaktır. Ancak bir alışveriş sitesinde bunu kullanmak pek de mantıklı değildir. Ayrıca söylediğimiz şekilde kullanırsanız işiniz bitince kapatabilir. Normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Seçim sizin, mesuliyet kabul etmiyoruz!

Kaldığımız yerden devam edelim. Öncelikle Latency seçeneğini Less than 1 sec yaparak hızlı bağlantıları bulalım. Reliability seçeneğinide More than 90% veya More than 75% yaparak uzun süredir çalışan ve kaliteli proxyleri bulalım. Eğer elimizde çok fazla sonuç varsa yeşille çizili yerlerdeki seçenekleride uygulayabilirsiniz. Öncelikle SSL support seçeneğini With SSL support yaparak ekstra güvenliğe sahip sunucuları listeleyebilirsiniz. Ayrıca Type of Proxy seçeneğindede Socks5 veya Socks4 seçeneklerini seçebilirsiniz. Ben sadece video izlemek için gireceğim için bunu pek önemsemiyorum, zaten girdiğim zaman dilimindede çok fazla sonuç dönmemişti. Yani bunları ayarlamadım. (resimdeki kırmızıyla işaretli alanlar, yeşiller isteğe bağlıdır)
Adım 2: FoxyProxy

Adım 3
Açıkçası dönen sonuçlar arasında en makulu Çin üzerindeki proxy gibi duruyordu. Hem hızlı, hem kaliteli, hem de oldukça güvenli gözüküyordu. Ancak girmek istediğim siteye sanırım Çin’de de bir boykot uygulama vardı. Bu yüzden ben kırmızı ile çizdiğim Meksika üzerindeki proxyi kullanacağım. (resimdeki kırmızıyla işaretli olan, yeşille işaretlenen daha fazla gücenlik seçeneğine sahip)
Adım 3: FoxyProxy

Adım 4
Şimdi Firefo’a foxyproxy eklentisini kurmaya geldi. Kurulu olanların tekrar kurmasına gerek yoktur. Bunun için Firefox’umuzda bu sayfayı açıyoruz. Ve altta duran Install Now butonuna basıyoruz. Ardından çıkan pencerede 5 sn. bekledikten sonra kur butonuna basıyor ve kurulum bittikten sonra Firefox’u yeniden bşalatıyoruz. Sorulan tüm sorulara evet diyoruz ve kurulumu tamamlıyoruz. (resimdeki kırmızıyla işaretli olan)
Adım 4: FoxyProxy

Adım 5
Firefox açıldıktan sonra sağ alt köşeye foxyproxy ikonunun yerleştiğini görebilirsiniz. İkona sağ tıklayarak Gelişmiş > Seçenekler butonuna tıklıyoruz. (resimdeki maviyle işaretli yollar)
Adım 5: FoxyProxy

Adım 6
Açılan pencerede Yeni Vekil Ekle butonuna basıyoruz. (resimdeki kırmızıyla işaretli olan)
Adım 6: FoxyProxy

Adım 7
Açılan pencerede tüm kutucuklar tıklı olacak. Proxy Name ve Proxy Notes kısmına istediğiniz ayar adını girebilirsiniz, önemi yoktur.
Adım 7: FoxyProxy

Adım 8
Aynı pencerede yukarıdan Vekil Ayarları sekmesine tıklayarak. Adım 3′teki kırmızıyla seçtiğim ayarları ki burası sizin seçeceğiniz proxy’e göre değişebilir, aynen dolduruyoruz. Ayrıca Proxy type kısmında Socks5 veya Socks4 var ise Socks Proxy? kutucuğunuda işaretlemeli ve türünü yandan seçmelisiniz. (resimdeki kırmızıyla işaretli olanlar, yeşiller şayet var ise)
Adım 8: FoxyProxy

Adım 9
Aynı pencerede yukarıdan Şablonlar sekmesine tıklayarak aşağıdaki Yeni Şablon Ekle butonuna basıyoruz. (resimdeki kırmızıyla işaretli olan)
Adım 9: FoxyProxy

Adım 10
Açılan pencerede Etkin kutusunun ve Whitelist ile Joker Semboller seçeneklerinin işaretli olduğundan emin oluyoruz. Değilse işaretliyoruz. Pattern Name‘e istediğimiz adı giriyoruz, önemli değil. Url ya da URL şablonu burası biraz karışık gelebilir. Ancak en basit mantıkla şunu yapmalısınız.

Örneğin www.youtube.com domaine bağlanmak istiyorsunuz. Bunun için *.youtube.com/* şeklinde yazıyoruz. youtube.com yerine başka bir domainide başında www olmadan yazabilirsiniz. (*) karakteri joker karakterlerdir. Yani bu domainin solunda veya sağında her türlü karakter gelebilir demek istiyoruz.

Ardından tüm pencereleri Tamam diyerek kapatıyoruz. (resimdeki kırmızıyla işaretli alanlar)
Adım 10: FoxyProxy

Adım 11
Firefox’un ana penceresinden sağ alttaki foxyproxy ikonuna sağ tıklayarak Önceden belirlenmiş şablonlara dayanan Vekilleri(Proxy) kullan. butonuna tıklıyoruz. Ardından alttaki foxyproxy yazısı sarıya dönecektir. (resimdeki maviyle işaretli olan)
Adım 11: FoxyProxy

Adım 12
Ardından sitemizi açarak mutlu sona ulaşıyoruz.
Adım 12: FoxyProxy

Adım 13
İstediğiniz zaman foxyproxy ikonuna sağ tıklayarak FoxyProxy’yi tamamen iptal et (D) seçeneğini seçerek proxy bağlantıyı kapatabilirsiniz. (resimdeki maviyle işaretli olan)
Adım 13: FoxyProxy

Açıkçası oldukça kolaydır. Ancak zorlanıyorsanız http://anonymizer.nntime.com/ giderek açılan sayfadaki kutucuğa adresi ve alttanda bir proxy seçeneğini seçerek bağlanabilirsiniz. Demokrasilerde çareler tükenmez demişler.

Ancak ben FoxyProxy‘i öneriyorum OpenDNS ile süper gidiyor;)