Tandori Dezső: Töredék Hamletnek

Tandori Dezső: Töredék Hamletnek

 

Vannak költők, akiket bő termésű életművükkel is mindig újra fel kell fe­dezni. És vannak, akiket megelőz a hírük, akiket bemutatni sem szükséges. Ilyen költő Tandori Dezső is. Még csak most jelent meg az első kötete, de már régen helye és rangja van élő líránkban. Folyóiratokban közzétett költeményeire felfigyeltek a versértők és már meg­nyert egy rangos nemzetközi pályázatot. Tavaly az Első ének című antológia heves polémiát váltott ki a fiatal magyar irodalomra különben nem túlságosan fogé­kony kritikánkban. Akik elvitatták a kö­tetet és akik védelmezték, egy kérdésben mégis egyetértettek. abban, hogy Tandori versei a gyűjtemény legjobb darabjai közé tartoznak. Az olvasó ezek után már nem meglepetést keres az első verseskönyvben, hanem igazolást és bizonyságot vár.

Mindjárt előrebocsátandó, hogy Tan­dori harmincegy éves, így nem csodálkoz­hatunk azon, hogy e kötetből már teljes fegyverzetben. a poétai mesterség biztos ismeretében lép elénk. Nem szokásos első­könyves zsengéket olvasunk itt, hanem kiforrott egyéni hangú verseket. E ko­molyság pedig komolyságra kötelezi a kritikát is. Rögtön ott kell tehát kezde­nünk, hogy milyen erővonalak vonzásában formálódott költészete és milyen üzenetet hoz számunkra.

A kérdés első felében mai líránk egyik legelhanyagoltabb jelenségével találko­zunk. Az történt, hogy lassan, észrevétle­nül kettévált a magyar költészet. Egyik oldalon tovább él és gyarapodik az a társadalmi, antropológia vonulat, amely a ­18. századtól kezdve meghatározta líránkat, és gondolatköreibe elsősorban a nemzet és haladás kérdéseit vonta, tehát a korban és a társadalomban élő ember érzéseit és lelkivilágát szólaltatta meg. Élet és halál, szerelem és gyűlölet, fiatalság és öregség ezek összefüggésében izzik itt költészetté. A másik vonulatot elvontabb, filozófiai - mégpedig onto­lógiai - fogantatású költészet alkotja. Ez nem az élet, hanem a lét értelmét keresi és arra törekszik, hogy kitágítsa a líra határait az egzakt gondolkodás tartományai felé. Valamikor ez a két vonulat szervesen összefonódott költészetünkben (Adynál még szorosan összetartozott), aztán las­san, fokozatosan elváltak egymástól. Az elválás alighanem Füst Milán lírájával kezdő­dött meg, aztán Weöres Sándor, majd az „újholdasok” felléptéveI vett egyre gyor­sabb iramot. Ma már kevés kísér­letet látunk a két part közötti átjárásra: talán Illyés öregség-versei ilyenek. Keats és Mallarmé hazájában ennek a - szerencsésebb szót egyelőre nem találva rá - ontológiai vonu­latnak az elkülönülése a hagyomány ter­mészetes rendjéhez tartozik, nálunk azonban még midig különlegesség.

Tandori Dezső költészetét e második vonulat nevelte fel: ide tartozik és ezt fejleszti tovább. Kötetében - a verseket időrendi sorrendben olvasva - nyomon kísérhető az az út, ahogy az 1950-es évek végétől máig, alig egy évtized alatt elju­tott egy olyan költészethez, amely már szinte kizárólag csak fogalmi eszközöket vesz igénybe. A célja azonban kezdetben is láthatólag valaminő fogalmi tartalom kifejezése volt, e célt azonban akkor még impressziók és hangulatok megérzékíté­sével próbálta elérni. Aztán egyre szikárabbá vált a költészete, kirostálta a díszítőelemeket, a képekből csak körvo­nalakat, villanásnyi metszeteket tartott meg vagy teljesen elhagyta őket, a zenei elemeket pedig a minimálisra csökken­tette. Verseit egy mérnök fegyelmével szerkeszti meg. Erénye a pontosság és a rend. Olvasóját nem ragadja magával költői szárnyalásra, hanem csendes felis­merésre vezeti. Verseit nem szavalni kell, hanem végiggondolni. Nem dinamizmu­sával hat, hanem az elrendezés egzaktsá­gával - és a rend derűjével is.

Feltűnő nyelvének az a sajátossága, hogy a névszói állítmányokban milyen gyakran használ mellékneveket és határo­zószókat. Ebben az fejeződik ki, hogy a dolgokat a tulajdonságuk és a mértékük mozgatja. Legalább is onnan tekintve, ahonnan ő szemléli. Költészete ugyanis elsősorban a viszonylatokat keresi, hiszen a tulajdonságnak és a mértéknek mindig csak valamihez viszonyítva van értéke. De vajon definiálni lehet-e a viszonyla­tokat, ha a lét minden jelensége szünte­lenül mozog és szüntelenül átalakul egy­másba? Hol van az a szilárd pont, ahon­nan szemügyre lehet venni a kapcsolato­kat? „Magadon elidőzz” - írja Tandori. De hiszen az ember önmaga is szakadat­lanul változik - ezért az önmegfigyelés folyamatában ki kell lépnie önmagából, ahogy írja: „(...) el kell mozdulnia a nézése mögül”. Ezt jelzi néha azzal is, ahogy önmagát második személyben szólítja meg. Ebben az elrendezésben az ember elérheti, hogy szembenézzen létének reális lehetőségeivel.

A lét lehetőségeit a viszonylatok tar­talmazzák, ezek feltárását azonban meg­nehezíti a szüntelen változás. A változá­sokat pedig az idő hozza létre - a megis­merésnek tehát az idővel kell megküz­denie. Tandori azt az időélményt fejezi ki verseivel, amikor az ember úgy érzi, hogy alulmarad a vele való küzdelemben, amikor úgy érzi, hogy az idő birtokba veszi, sodorja, ahelyett, hogy uralkod­nék rajta. Tandori nem él, hanem „múlik”, „ritkul”, „tűnik”; az „(...) élet a létezés szélcsendje”, mondja. Az embernek és az időnek ezt az aggasztó kapcsolatát figyeli: pontosan, szinte hidegen.

Ez az ezoterikusnak látszó költészet tehát mégis egyfajta „agitáció”: az értelem kimunkálására biztat. Arról győz meg, hogy ha kíméletlen szigorúsággal áttörve a jelenségek világán, eljutunk a dolgok elvont lényegéhez, akkor más fényben fog megmutatkozni előttünk a világ: hasznosíthatóbb és tartalmasabb lesz. A viszonylatok költője azonban azt is tudja, hogy a „mély s a felszín egymás kapuja”, hogy a lényeg és jelenség nem metafizikus fogalmak. Megfigyeléseinek éppen ez ad hitelt: észreveszi egyik versében, hogy a fénysugár, amely csak átjárná a patak-ágyat - megtörik a vízben és vele iramlik tovább; feltárni és szem­lélni tehát annyit jelent, mint együtt­haladni. Ugyancsak a kettősségeknek erről az egybejátszásáról szól a Vissza az égbe című hosszú költe­ménye is, amely műfaját tekintve verses abszurd drámai monológ. „Örökké lefelé - örökké fel az égre” - írja benne.

Mondanivalójához megteremtette már eszközeit. Pár évtizede a furcsa, bizarr képek erejében hittek a költők, Tandori most az ellenkező véglettel kísérletezik, a képek nélküli költészettel. Nyelve fogal­mi, eszköze a paradoxon, legotthonosabb műfaja pedig az aforizma. Legjobban rövid, egy-kétszakaszos költeményeket szeret írni, sőt olykor egyetlen sorba tömöríti mondanivalóját. Eszközei közé sorolja a csendet is: mint vallja, a csend mindig valaminek a csendje. Mint a negatív öntvényforma: a hiány kifejezi az anyagot.

1968