דף הבית

ברוכים הבאים לאתר המספר את תולדות כפר ברוך,

 

במסגרת התנדבותי בארכיון של המועצה האזורית עמק יזרעאל ראיינתי אנשים רבים מהעמק שסיפרו את תולדות יישובם. כך הגעתי גם לכפר ברוך , ללא כל היכרות מוקדמת עם אנשי הכפר, או עם סיפורו של הכפר. בחרתי לראיין את אנשי כפר ברוך , כי בניגוד לסיפור הקמתם של ישובים אחרים , כמו : נהלל , כפר יהושע, בית שערים , או תל עדשים, לא היה שום חומר לגבי כפר ברוך.

בראיון הראשון נחשפתי לסיפור מופלא, על כפר שהוקם בקשיים רבים, עם מעט מאד תמיכה מהמוסדות המיישבים, אבל הרבה רצון טוב מצד המתיישבים. אם מותר לי לציין את התרשמותי האישית , הם הקימו לעצמם מעין גן עדן, יוצאי רומניה עם יוצאי קווקז, תורכיה, ומאוחר יותר הצטרפו גם יוצאי פולין. כולם חוו את אותם הקשיים , אותה הדלות , ויחד, ללא טענות נרתמו לחיות בסובלנות  זה עם זה.

הכפר נמצא בזמנו על יד פסי הרכבת של רכבת העמק – נקודת חיבור יחידה אל העולם החיצון. כביש לא היה, גם רכב לא. למעט יציאות בודדות מן הכפר לצורך זה או אחר, היו אנשי הכפר מרוכזים בנעשה אצלם בכפר. כך יצרו לעצמם גן עדן של זכרונות.

ראיינתי את אנשי הכפר ב- 2010 וריכזתי את כל החומר בחוברת, שלא ראתה אור מפאת ההוצאות הקשורות לכך. כעת , באוגוסט 2012 אני מעלה את תוכן החוברת לאתר אינטרנט, למען צאצאיהם של ראשוני הכפר. יש באתר אינטרנט יתרון על פני הדפסת ספר, ניתן להוסיף או לתקן את הכתוב.

האתר הועלה בגרסה של גוגל כרום, וניתן בקלות לשדרג את הגוגל שלך לגוגל כרום. במידה ואין ברשותך גוגל כרום - יתכן שתהיה תזוזה של השורות ושורה "תעלה" על שורה.  

בחרתי להפיצו רק בין אנשי כפר ברוך ולא לפתוח אותו בפני הציבור כולו, מאחר שמוזכרים בו שמות.

האתר מוקדש לאנשי כפר ברוך לדורותיהם באהבה רבה.


חנה קליין