פרק הדרמה

דרמה - ז'אנר  (סוג) ספרותי כלומר טקסט ספרותי שכתוב עפ"י כללים.

מטרת הדרמה להיות מוצגת על במה.

המחזאי כותב מחזה. הבימאי מביים את השחקנים על הבמה והקהל צופה בהצגה. 

ההצגה היא ביצוע המחזה. (את המחזה קוראים ואת ההצגה רואים).

 

מאפייני הדרמה

הדיאלוג  דו-שיח הוא מהות הדרמה. ללא דיאלוג אין דרמה. (יש דיאלוגים גם בז'אנרים אחרים, אולם בדרמה זהו היסוד הבסיסי, המחליף לרוב את דמות המספר בסיפורת). הוא מעניק לדרמה את אופייה, את המתח שבה ואת הדינמיקה שלה. שילוב הדיאלוגים יוצרים תמונות תמונות שיחד יוצרים עלילה על פני תקופה מסויימת. הדיאלוג יכול להפוך לרב-שיח, כשמופיעות על הבמה יותר משתי דמויות. ויכול להגיע גם בדמות מונולוגחד-שיח. אדם אחד שמשמיע דבריו בפני אחרים, בפני עצמו וכמובן בפני הקהל. המונולוג הוא אמצעי לחשיפת הרגשות, המחשבות וה"אני מאמין" של הדמות הדוברת.

הקונפליקט – ביסוד של כל דרמה מצוי קונפליקט. כלומר מפגש בין רעיונות מנוגדים. מפגש זה עשוי להיות באמצעות דמויות שונות או אפילו קונפליקט פנימי (רעיונות מנוגדים בלבו של האחד). הקונפליקט עשוי להיות גם קונפליקט בין האדם ובין הגורל או קונפליקט בין האדם לבין החברה. תפקידנו כקוראים לזהות את הקונפליקט והבעיות שהוא מעלה בדרכו לפתרון ולתוצאותיו.

מבנה המחזה

המחזה בנוי ממערכות. כל מערכה בנויה מתמונות. התמונה הראשונה מציגה את האקספוזיציה.

המחזה נפתח באקספוזיציה – היסודות הראשוניים והפרטים המרכזים של המחזה. הדמויות, הרקע להתרחשות, המקום, הזמן והקונפליקט המרכזי של המחזה.

הסיבוך: הקונפליקט מעורר סיבוך ולרוב מעלה קונפליקטים נוספים  והדרך לפתרון הקונפליקטים היא התהליך עד לשיאו של הקונפליקט.

השיא: שיא הבעייתיות שמציג הקונפליקט.

ההתרה: הפתרון. האם נפתר הקונפליקט המרכזי? האם נפתרו הקונפליקטים האחרים? מהו הפתרון?

 

הוראות הבמה: הדרמה כיצירה ספרותית שמטרתה להיות מוצגת על במה מחייבת לצד הדיאלוגים את הוראות הבמה. הוראות אלו מתייחסות לתיאורי המקום, הזמן, הדמויות, הקולות והצלילים. להוראות הבמה תפקיד חשוב בבימוי המחזה.

הוראות הבמה מעצבות את הממד הראלי והסמלי של המחזה. מבחינת תקופה, זמן, וכן משדרות רמזים גלויים וסמויים של המחבר.

Comments