ספרות חטיבה עליונה


מהי ספרות?
 

ספרות היא אחד מתחומי האומנות. היא מייצגת את המציאות או בוראת מציאות משל עצמה. ייחודה הוא הביטוי באמצעות מדיום הלשון הכתובה בלבד. טקסט לשוני ייחשב ליצירה ספרותית במידה שהוא כתוב באופן אומנותי, כלומר במבנה מסוים, תוך שימוש באמצעים ספרותיים-אסתטיים וכו'.

 

מקצוע הספרות

 

תכנית לימודי הספרות בבית הספר מפגישה את הקוראים עם יצירות מופת מתרבות העולם, מהתרבות היהודית ומהתרבות הישראלית. המפגש עם דמויות ותרבויות מעבר לגבולות הזמן והמקום מעשיר את ההשכלה הרחבה של התלמיד. הדיון בדילמות העולות מיצירות אלה עשוי לעורר בתודעת התלמידים שאלות הנוגעות לזהותם ולשייכותם, ולעודד אותם לחפש תשובות ההולמות את צורכיהם הרוחניים והתרבותיים.

 

המפגש עם יצירות ספרות אינו מעורר רק מחשבה עיונית, אלא גם דמיון, מעורבות רגשית, הזדהות עם דמויות ותובנה של מצבים אנושיים. תהליכים כאלה משפיעים על תפיסת הקורא את עצמו ועל עיצוב השקפת עולמו.

מפגשים מעין אלה עשויים להתרחש באמצעות קריאה ולימוד של מבחר יצירות, המתאימות לגיל הלומדים, הן מן הקלאסיקה והן מספרות בת זמננו-מקורית ומתורגמת.

 

לימודי ספרות מקנים את היכולת לחוש (באמצעות החוש השישי) לבחון, לדון ולנתח, להעמיק ולשפוט את הספרות כאומנות. זאת, על ידי אבחנה בין הסוגות הספרותיות השונות (ז'אנרים), על ידי היכרות עם משמעותם של האמצעים הספרותיים השונים ועל ידי חשיפה לרובדי הלשון השונים (לשון גבוהה, לשון מקראית, לשון פיוטית עשירה, שימוש בסלנג ועוד).  מטרת לימודי הספרות היא ליצור עניין בקריאת ספרות יפה ואיכותית כהתנסות מעשירה ומהנה.

 

בעידן שבו נחשף התלמיד נחשף בעיקר למדיה החזותית וממעט לקרוא ולכתוב חשוב לעסוק בספרות הכתובה, ולפתח אצל התלמידים מיומנויות שיח, דיון קריאה וכתיבה.