о. Олександр Скальський   Олександр Філімонович Скальський (1867 - 1933), педагог-наставник, протоієрей, священномученик. Український священник російської православної церкви в Казахстані за свої діяння та життя був зарахований до лику святих новомучеників Російських, Архієрейським собором Російської православної церкви в серпні 2000 року для загальноцерковного шанування.
   Народився в 1867 році в селі Ярославичі Дубенського повіту Волинської губернії в родині священика Филимона Скальського.
   У 1885 році закінчив Волинську духовну семінарію.
   15 серпня 1886 року поступив на службу до Подільської духовної консисторії.
   29 грудня 1886 року був призначений псаломщиком в Хрестовоздвиженську церкву в місті Кам'янець-Подільському Волинської губернії.
  У 1891 році був прийнятий в Туркестанську єпархію єпископом Туркестанським Неофітом (Неводчіковим) і 2 травня того ж року призначений псаломщиком в храм в станиці Зайцівської (нині Казахстан, Алма-Атинська о., М. Чілік) і законовчителем церковнопарафіяльної школи.
     8 серпня 1893 року був висвячений в сан диякона єп. Григорієм (Полєтаєва).
   З 25 червня 1894 року служив в Олександро-Невському храмі в місті Маргілане і законовчителем в церковно-парафіяльному училищі.
   21 лютого 1899 був висвячений в сан священика єп. Аркадієм (Карпінським), служив у церкві-вагоні при Середньо-Азіатській залізниці.
   У 1900 році призначений настоятелем Олександро-Маріїнської церкви при дитячому притулку в місті Вірному (нині Алма-Ата).
     О.Олександр був активним і різнобічно діяльним священиком міста Вірного: здійснював з народом хресні ходи і паломництва до місцевих святинь, брав участь в діяльності товариства тверезості при архієрейській церкві, на пастирських зборах виступав з доповідями про діяльність сектантів. Будучи настоятелем приютських церков, отець Олександр разом з дітьми - навпроти притулку насадив парк. Після закриття притулку при безбожній комісарській владі парк був частково вирубаний.
     5 травня 1907 був призначений настоятелем Миколаївської церкви, що на Кучугурах, на Зубовская площі, в місті Вірному. Був зведений в сан протоієрея і за свою ревну пастирську діяльність нагороджений багатьма нагородами.
.................
   9 грудня 1932 була всеношна напередодні святкування ікони Божої Матері "Знамення", на якій служив владика Герман (Вейнберг) і все православне духовенство міста Алма-Ати. Після закінчення служби, які прийшли співробітники ГПУ заарештували всіх, хто служив у храмі. Всі вони проходили по груповому справі "справа контрреволюційної організації церковників, Алма-Ата, 1933рік"
   Спочатку отця Олександра з місяць допитували в ГПУ. Потім направили в санпропускник. Там же: сильно опаривши в лазні, одразу посадили в кузов відкритого вантажівки і повезли по морозу в міську в'язницю. Сильно застуджений, у міській в'язниці він відразу захворів на висипний тиф і був відправлений 13 січня 1933 в тифозний барак Червоного Хреста, де і помер 20 січня 1933 року від тифу.
   25 червня 1933 було винесено вже посмертний обвинувальний висновок і вирок по "справі" єпископа Германа (Вейнберга), в якому о.Олександр був визнаний одним з ідейних натхненників і керівників контрреволюційної організації церковників.
   Похований на горбочке за містом, на якому заповідав бути похованим. Зараз це міський район Алма-Ати. У липні 1993 року була проведена ексгумація останків священнослужителів, похованих в цьому районі на колишньому кладовищі. Знайдені останки перенесені в склеп Нікольського собору. Над ним поставили хрест і служать панахиди з поминанням імен потерпілого Алматинське духовенства і мирян.
   Архієрейським собором Руської православної церкви в серпні 2000 року він зарахований до лику Святих новомучеників Російських, для загальноцерковного шанування.

НАШОГО ЦВІТУ 
ПО ВСЬОМУ СВІТУ
рубрика підготовлена  сприяння

казахського національного порталу 

письменників ҚАЗАҚСТАН ЖАЗУШЫЛАР ОДАҒЫ 


ТуТ письменники Казахстану 
~ ~ ~
Тарас Шевченко
о. Олександр Скальський
 
~ ~ ~
клацайте ...  і читайте

Comments