Chiny 2016

Chiny 2016

    W dniach 29.01-15.02.2016 brałem udział w wyprawie naukowo-eksploracyjnej kierowanej przez Erin Lynch z Hong Meigui Cave Exploration Society i Instytutu Geologii Krasu w Guilin. Prace prowadziliśmy w jaskini Lou Shui Kong w rejonie krasowym Wulong, w chińskiej prowincji Chongquing. Rejon krasowy Wulong jest zaliczony do Światowego Dziedzictwa Natury UNESCO dzięki swojej wieżowej morfologii (chin. fencong, ang. cones karst, tower karst), klasycznej dla wschodnio-azjatyckiego krasu, wzbogaconej dodatkowo o zjawiskowe mosty skalne, ślepe doliny, kaniony i wąwozy, jaskinie i ogromne studnie zawaliskowe tzw. tiankeng, Ten bardzo charakterystyczny krajobraz jest wypadkową klimatu i szybkiego tempa wypiętrzania. Wyprawa była bardzo intensywna, co przełożyło się na niezłe efekty, o których można przeczytać TUTAJ

    

    Dłuższa relacja zostanie również opublikowana w "Jaskiniach", a już teraz zapraszam na prelekcję z wyjazdu w ramach naszej serii „KKS w górach i jaskiniach świata”, która odbędzie się 17 marca o godz. 19 w siedzibie klubu.

    Mój wyjazd został dofinansowany ze środków Centrum Studiów Polarnych Uniwersytetu Śląskiego – Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) w zakresie nauk o Ziemi 2014-2018.

Jacek Szczygieł