Karşıyaka Fotoları

Image Hosted by ImageShack.us

  GünümüzKarşıyakası    YazılarveBelgeler       Eski Karşıyaka 

                                 Karşıyaka ve Spor                            

      Karşıyaka  Lisesi     iZMiR FOTOLARI        ViDEOLAR

  


  

Sokak sokak Karşıyaka    

Selamlar Dostlar,

                  Bu  siteyi  yapmaktaki  amacım,  doğup,  büyüdüğüm    ve  onsuz yapamayacağım Karşıyakamı ve İzmirimi bir nebze olsun  Fotoğraflarla ve belgelerle sizlere tanıtmak, geçmişten, bugüne bir yolculuğa çıkartmaktır. 

2002 den itibaren,  Karşıyaka'nın  ve  İzmir'in değişik yerlerinde  çektiğim fotoğrafları i zlerken sizler de  Karşıyakamızı  daha  yakından tanıyacak, Karşıyakalı olupta Karşıyakadan uzaklarda olanlar da umarım  "Karşıyaka hasretlerini" gidereceklerdir. Sitemiz  eklenecek yeni fotoğraf, videolar,  Karşıyaka ve İzmir ile ilgili Belge ve Anılarla giderek büyümeye devam edecektir.

(Ayrıca İzmir'in çeşitli yerlerinden çekip, bölümler halinde sunduğum fotoğraf ve Video çekimlerinin de "İzmir hasreti"nizi bir nebze de olsa gidereceği düşüncesiyle...)  

Sağlık ve esenlikler. 

Vehbi Moğol

KARŞIYAKA TARİHÇESİ :

Eski İzmir'in yerleşim alanı Bayraklı Karşıyaka sınırları içindedir. Bu Karşıyaka için hem bir övgü kaynağı hem de yatırım alanıdır. Eski İzmir Ege tarihinin AİOL-İyon kültürünün merkezi, odak noktasıdır. Ozanların hocası Homeros burada doğmuş, destanların yücesi burada yazılmıştır. İliada ve Odeysseia burada yazılmış ve dünyaya, çağlara ışık saçmıştır. Çağdaş uygarlığın, kültürün, tarihin temelinde İzmir-Karşıyaka vardır.

Karşıyaka Yamanlar Dağı'nın eteği ile deniz arasında kalan, eskilerin "Kordelya" da dedikleri bir eğlence ve dinlenme yeridir. Kafeleri, lokantaları, barları, sahil banyoları ile sahilde bin Avrupa şehri, Soğukkuyu taraflarıyla bin Türk şehri değerlendirmeleri Karşıyaka içindir.

Karşıyaka'nın eski ismi Cordelieu veya Cordelio idi. Cordelio ismi, Richard Coeur de Lion'dan gelmektedir. (Arslan Yürekli Rişar) Coeur de Lion'un sondaki "n" harfi yüzyıllar içinde kaybolmuş ve Cordelio olmuştur. 1190'lı yıllarda 3. Haçlı Seferi'ne katılan ve Selahattin-i Eyyübi'ye karşı çarpışan Arslan Yürekli Rişar'ın İzmir'e geldiği bilinmemekle beraber, karayolundan Kudüs'e giden bazı hıristiyan şövalyeler grubu, İzmir'in karşısındaki ormanlık sahil şeridine gelmişler ve ordugah kurmuşlardır. Buraya Avrupa'nın en şanlı kahramanının adını vermişlerdir.

Türkler de en eski çağlardan beri İzmir'in karşı sahiline Karşıyaka demişlerdir. 1081'de İzmir'de Çaka Bey döneminde ve daha sonra Aydınoğlu Umur Bey zamanındaki İzmir savaşlarında "Karşı-yaka" ve "karşı-sahil" tariflemesi, Selçuklu silahşörleri arasında söylene gelmiştir.

Karşıyaka'nın en önemli özelliği, denizin kenarına kadar inen Yamanlar ormanları, yemyeşil bahçeleri ile İzmir'de bir mesire ve eğlence yeri olarak parlamasıdır. 18. yy.'ın sonuna kadar bu bölgeden gelip geçmiş ünlü batılı seyyahlar Cordelio denilen bu cennet yeşili, sahili anlatmadan edememişlerdir. 18. yy.'da Karşıyaka, özellikle zeytinlikleri ile ünlü bir köy olarak kayıtlarda geçmektedir.

1865 yılında geçen tren yolu Karşıyaka'nın hızla gelişmesine yol açmıştır. 1891 Aydın Vilayet Salnamesi'ne göre 832 ev ve 1080 kişilik bir nüfus vardır. 1884'te kurulan Hamidiye Vapur Şirketi'nin Karşıyaka'daki tahta iskeleye vapur seferlerine başlaması, gelişmeyi daha da hızlandırmıştır.

Bu yıllarda Karşıyaka'da ikili bir yerleşme atbaşı ilerlemiştir. Sahil şeridine, buradan büyük arsalar alan levantenler ve yabancı tüccarlar yerleşerek yalılar ve köşkler yapmaya başlamışlardır. İzmir Tümen Komutanı Giritli Ferik Hüseyin Hilmi Paşa ise Soğukkuyu civarını Türklerin iskanına açmıştır. Böylece yüzlerce yıl önceden Yamanlar'ın Alurca-Sıralıköy yörelerinde yaşayan Türkler yaygın bir şekilde Soğukkuyu'ya yerleşmeye başlamışlardır. Karşıyaka'nın ilk Belediye Başkanı Çömezzade Hacı Mehmet Efendi, 1874'te Soğukkuyu Camii'ni inşa etmiş ve beldeye büyük hizmetler vermiştir. İzmir Tümen Komutanı Ferik Hoca Osman Paşa, tramvay caddesi üzerinde çarşıya doğru ikinci camiyi inşa etmiştir. Bu yıllarda levantenlerin mülkiyetindeki sahildeki evler daha çok yazlık sayfiye olarak kullanılır, Pazar günleri kordon boyu çok kalabalık ve şenlikli olurdu. Papa Scala veya Papas Köyü olarak isimlendirilen Bostanlı ise Menemen'in karpuz ve kavununun boşaltıldığı, gemilere yüklendiği bir iskele idi. Türkler de bu yüzden ona Bostanlı demişlerdir.

Bağımsız belediye olarak 1984 yılında kurulmuş olan Karşıyaka Belediyesi'nin bu tarihten sonraki ilk Belediye Başkanı Nevzat Çobanoğlu'dur(1984-1988). Daha sonra Cihan Türsen(1989-1994), A.Kemal Baysak(1994-1999), Şebnem Tabak (1999-2004) Belediye Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Şu anki Belediye Başkanı Cevat Durak'tır.

Karşıyaka İle ilgili diğer belge ve anılar için:    

                                           <<Karşıyaka ile ilgili Yazılar ve Belgeler>> 

---------------------------------------------------------------------------

KARŞIYAKAŞARKILARI :

Klasik olmuş "Karşıyakalım" şarkısının çeşitli versiyonlarını mp3 olarak aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Karşıyakalım remix mp3Karşıyakalım klasikKarşıyakalı son mp3Karşıyakalı-Taş plak

Karşıyakalım kanto mp3Karşıyakalım Karşıyaka da İzmirin gülüipek siyah mantolu

YENİ KARŞIYAKA ŞARKILARI :

Bir güzel gördüm

Canlandı bakarken

Karşıyaka istasyonu

Günbatımı Karşıyaka Alev Alev

Sahilde elele

Martının kanadında

Körfezde rengarenk

Karşıyakada zaman

Güneşin ayrı güzel

Seni gönül hırsızı

------------------------------------------------------------------------------------


 

<Günümüz Karşıyaka Fotoları için -TIKLA- >


 <<KAR-LİS GRUBU>>