Roztroušená skleróza - program dr. Jelinka

Dr. med. George Jelinek:

PROGRAM PROTI ROZTROUŠENÉ SKLERÓZE

Roztroušená skleróza byla australskému lékaři Georgi Jelinkovi diagnostikována ve 45 letech. Na základě studia vědecké literatury sestavil program, který od té doby dodržuje. Po sedmi letech dodržování tohoto vlastního programu si uvědomil, že už žádné symptomy roztroušené sklerózy nemá. Dnes ve věku 62 let a 17 let po diagnóze se cítí zdravý.

Čechoaustralan dr. George Jelinek si pamatoval, jak nepříznivě probíhala RS u jeho matky. Když tuto nemoc ve 45 letech diagnostikovali i jemu, odmítl se smířit s možností, že se nevyléčí a že nemoc bude postupovat, jak prognózovali kolegové lékaři specializovaní na RS.

Namísto přijetí diagnózy se ponořil do studií a ve vědecké literatuře hledal všechno, co nemoc zlepšuje a zhoršuje. První studie k této nemoci začaly vycházet už od roku 1930 a literatury k prostudování bylo tedy hodně. George Jelinek díky těmto vědeckým poznatkům zjistil, co onemocnění zastavuje a dokonce je dokáže zvrátit. Sestavil 5bodový program, kterým se sám vyléčil.

Trvalo 7 let, než ho opustily všechny příznaky, ale poměrně brzy se mu dost ulevilo. Dnes říká: „Nemám žádné příznaky, cítím se skvěle“. Je prý zdravější než kdykoliv předtím během dospělosti. Pravidelně běhá a plave.

Založil skupinu podpory RS, která má 16 tisíc členů. Podle jeho zkušeností nehraje významnou roli ani věk a dokonce ani stadium nemoci. Nemoc je prý možné stabilizovat v jakémkoliv stadiu, jen je třeba dodržovat program.

Pět jednoduchých bodů

Pět součástí programu dr. Jelinka:

1. VÝŽIVA

Žádné maso kromě mořských plodů. Žádné mléko a mléčné výrobky. Žádné potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků.

Jí se rostlinná strava plus mořské plody.

K tomu se přidává extra dávka tuků OMEGA-3 (20-40 ml denně) – nejlépe prý ve formě lněného oleje (případně kvalitních doplňků z rybích mastných kyselin EPA/DHA).

U některých pacientů může být vhodné dodávat i vitamíny skupiny B.

2. POHYB

Pacienti se mají postupně dostat až na 20-30 minut pohybu denně po pět dní v týdnu, nejlépe v přírodě.

3. VITAMIN D/SLUNCE

Pacienti se mají vystavovat slunečnímu záření a brát vitamín D. Pacienti se světlou pletí by se měli opalovat pětkrát týdně 15 minut (bez opalovacího krému), přičemž tmaví pacienti potřebují víc. Pacienti by měli užívat denně vitamin D v doplňcích stravy, konkrétně pak 5000 – 10000 mezinárodních jednotek (IU), dokud se hladina vitamínu v podobě 25(OH)D neupraví na 150-225 nmol/litr. (Alternativní jednotky z jiného zdroje: 43-55 ng/ml, viz zde).

4. MEDITACE

Pacient by měl meditovat po dobu 30 minut každý den. Jako všechny ostatní součásti plánu, přínosy pravidelné meditační praxe jsou prokázány mnoha vědeckými studiemi.

5. LÉKY

Na rozdíl od konvenční léčby MS Jelinek v programu pokládá užívání léků za poslední možnost. Jelinek říká, že pacienti a jejich lékaři by měli zvážit výhody a nevýhody léků, jejich vedlejší účinky a měli by je používat pouze v závažných případech. V takových případech se však má jejich podávání pečlivě dodržovat tak, jak je předepsáno.

-

Dr. Jelinek doporučuje program i pro příbuzné pacientů s RS, a také pro všechny, kdo mají zvýšené genetické riziko vzniku tohoto onemocnění. Program pomůže u těchto lidí vzniku nemoci předejít. Z tohoto programu však může těžit každý, kdo chce zlepšit své zdraví, nejen pacienti s RS a genetickým rizikem vzniku RS.

KAREL MACHALA, 23. 3. 2017

(napsáno na základě článku z Epoch Times a dalších zdrojů pro všechny, kterým může tento program zlepšit jejich zdraví)

Kniha dr. Jelinka: Overcoming Multiple Sclerosis: An Evidence Based Guide to Recovery.


DODATEK Z JINÝCH ZDROJů, 2021:

Dr. Marvin Singh:

Remyelinizace <--- (T-buňky) <--- mastné kyseliny krátkého řetězce (SCFA - short chain fatty acids) <-- mikrobiom dostává to, co chce a vytváří SCFA

Silný mikrobiom --> Protizántlivé buňky regenergují nervy

(blíže viz např. moje kniha Kvašená zelenina pro zdraví a vitalitu nebo Géniové na prahu nové medicíny)