Головна сторінкаТясмин (у давніх текстах вживається назва Біла річка) — річка в Кіровоградській та Черкаській областях України, права притока Дніпра. Довжина 161 км, але відстань від витоку до гирла лише 33 км. Вся справа в тому, що в середині своєї течії річка робить крутий розворот на 180°. (Фото - Тясминський каньйон в Кам'янці)

Течія
Річка бере початок в північній частині села Любомирка Олександрівського району. Спочатку тече на південь та південний захід, в селі Соснівка повертає на північний захід і тече таким напрямком до села Райгород Кам'янського району. Потім напрямок змінюється на північний, а в місті Сміла річка повертає на північний схід. В селі Бузуків Тясмин ще раз повертає, тепер на південний схід і тече таким напрямком до самого Чигирина. Останній відрізок річка протікає в східному напрямку.

Тясмин

Долина

Долина трапецієподібна завширшки до 2,5 км, на значному протязі спостерігаються виходи кристалічних порід. Подекуди долина асиметрична, з високими крутими правими і пологими лівими схилами. В середній течії Тясмин утворює закрут, що міняє напрям річки на 180°. Через це його витоки і гирло розташовані всього за 33 км один від одного. Заплава добре виявлена у нижній течії, частково затоплена водами водосховища, є заболочені ділянки, нижче Сміли осушена. На значному протязі (понад 80 км) здійснено залуження і заліснення прибережної смуги.


Гідрологічний режим

Похил річки становить 0,34 м/км. Річище звивисте, його ширина від 5—20 м до 40 м, на окремих ділянках каналізоване. Живлення снігове і дощове. Льодостав з грудня до середини березня. Стік зарегульований водосховищем і ставками, є шлюзи-регулятори. У пониззі споруджено захисну дамбу з насосною станцією потужністю 85 м³/с, що регулює стік річки у Кременчуцьке водосховище.

Притоки
Ліві: Бовтиш, Мокрий Ташлик, Гнилий Ташлик, Сріблянка, Ірдинь;

Праві: Потік, Ірклій, Чутка


Населені пункти

Над Тясмином розташовані такі міста та села (від витоків до гирла):

Олександрівський район — Любомирка, Вищі Верещаки, Нижчі Верещаки, Соснівка, Бірки, Олександрівка;

Кам'янський район — Косарі, Юрчиха, Кам'янка, Ревівка, Ярове, Райгород;

Смілянський район — Березняки, Велика Яблунівка, Сміла, Залевки, Малий Бузуків, Голов'ятине, Гуляйгородок;

Черкаський район — Хацьки, Степанки, Бузуків, Нечаївка, Думанці, Чубівка;

Чигиринський районДеменці, Зам'ятниця, Трушівці, Медведівка, Трушівці, Новоселиця, Суботів, Чигирин, Галаганівка, Стецівка.

Використання
Вода з річки використовується на потреби технічного водопостачання (Смілянське водосховище), зрошування (найбільше в нижній течії, біля Чигирина і Суботова) та рибництва. На берегах збудовані місця відпочинку.

Історія
В нижній течії Тясмина, поблизу Суботова, розташовані важливе археологічне городище Білогрудівка чорноліської культури. Для вчених воно є ключовою ланкою вивчення переходу від пізньої бронзової доби до ранньої залізної.

На Черкащині гине річка Тясмин

За останні п’ять років водойма обміліла та заросла водоростями, а вода у ній перетворилася на болото. А нещодавно у річці почала гинути і  риба. Причини мору нині з’ясовують екологи. Вони припускають, що це викиди стічних вод  райцетру Сміла. Кілька днів тому у річці почала масово гинути риба. Аби з’ясувати причини мору, екологи  відібрали у Тясмині зразки води. Попередні результати експертизи невтішні. Найбільшим є  перевищення фосфатів, що містяться в миючих засобах. А найголовніше те, що у річці зовсім  немає кисню.

В природоохоронній прокуратурі підозрюють – мор міг спричинити скид стічних вод з райцентру Сміла. Місто знаходиться вище за течією. Цю версію нині перевіряють.
Екологи впевнені: річка потерпає не тільки від викидів. Аби врятувати Тясмин від обміління та водоростей - треба розчистити русло, інакше водойма може зникнути з мапи регіону. (Фото - міст через Тясмин в Кам'янці)

Вечори над ТясминомНовогеоргіївськ Пам'яті міста якого більше немає

Поблизу місця впадіння в Дніпро до створення водосховища розташовувалось місто Новогеоргіївськ.
Крилів (пол. Kryłów, рос. Крылов, у 1795—1821 Олександрія, з 1860 Новогеоргіївськ) — місто в Україні, нині затоплене водами Кременчуцького водосховища. Стояло на правому березі Дніпра при гирлі Тясмина.

Новогеоргіївськ. Пам'яті міста якого більше немає

Міста з такою назвою нині не знайти на жодній карті, воно затоплене водами рукотворного Кременчуцького водосховища. А колись це місто було широко знане, тут відбувалося чимало подій, які увійшли в історію України. Не випадково у одній з історичних пісень співається: «Ой, як у нас, на славній Україні, та в славному городі Крилові…»

Новогеоргіївськ – колишній районний центр, місто-попередник Світловодська. Там, де він стояв плещуться води Кременчуцького водосховища.