home

Jak inteligentnie zapanować nad kamicą nerkową, pozbyć się infekcji dróg moczowych i pęcherza moczowego, ciągłych problemów z układem moczowym...

Masz kamienie w nerkach - czy wiesz co Ci grozi?

Ostatnie badania wykazały, że zarówno w USA, jak i na całym świecie wzrasta częstość występowania kamieni nerkowych.

Wytrącanie się kamieni zachodzi wówczas, gdy stężenie związków wchodzących w ich skład przekracza próg rozpuszczalności w organizmie.

Powiększanie się kamieni może mieć bardzo groźne konsekwencje, takie jak całkowita niedrożność dróg moczowych, czy zniszczenie miąższu nerkowego. Kamica może przebiegać zarówno z ostrymi objawami - kolka nerkowa, parcie na pęcherz i krwiomocz - jak i bezobjawowo. Ten drugi przypadek ma miejsce wtedy, gdy kamień jest obły i nie zatyka dróg moczowych

Czy wiesz kto choruje na kamicę nerkową?

Uznaje się, że kamica nerkowa jest chorobą pospolitą, występuje, nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci, a nawet u niemowląt.

Może wystąpić w każdym wieku, choć największa liczba zachorowań przypada na okres między 30 a 50 rokiem życia. Kamica układu moczowego występuje u około 5% całej populacji w tym dwukrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Choroba występuje praktycznie na całym świecie, a zwłaszcza w strefie umiarkowanej oraz w klimacie gorącym i suchym. Kamica nerkowa występuje raczej u ludzi młodych, dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Rzadko spotyka się ją u wegetarian. Obserwuje się ją przede wszystkim w społeczeństwach, zjadających duże ilości mięsa, a do nich my właśnie należymy. Z badań wynika, że zachorowania na kamicę nerkową wykazują wyraźną skłonność rodzinną. Ma to głównie związek z dziedziczeniem cech dyskretnych zaburzeń czynności kanalików nerkowych oraz z obniżoną aktywnością inhibitorów krystalizacji w samym moczu.

Jednak pomimo intensywnie prowadzonych badań, prawdziwa przyczyna kamicy nerkowej nie została dotąd w pełni wyjaśniona. Nie do końca również jest zrozumiałe, dlaczego przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji o bardzo różnym nasileniu. Spotyka się chorych, u których kamienie krystalizują rzadko, ale są również tacy, którzy wytwarzają je bardzo często.

Wśród czynników ryzyka zagrożeniem rozwoju kamicy nerkowej, poza uwarunkowaniem genetycznym, zalicza się dietę obfitującą w białko zwierzęce oraz intensywne zagęszczanie moczu. Zagęszczenie moczu zdarza się nie tylko przy odwodnieniu, ale również przy nawykowym ograniczaniu ilości spożywanych płynów. Właśnie z tego powodu niedostateczne zaspokajanie pragnienia podczas letnich upałów może inicjować, bądź nasilać krystalizację kamieni w drogach moczowych. Spornymi czynnikami ryzyka są utrudnienia odpływu moczu (na przykład z powodu zwężeń moczowodów) a także obecność drobnoustrojów w moczu, czyli zakażenia dróg moczowych.

Warto przeczytać

Nerki

W poradniku znajdą Państwo najistotniejsze informacje na temat chorób układu moczowego i nerek... 

szczegóły»

Nerki Encyklopedia zdrowia

Kamica nerkowa, kolka nerkowa, nietrzymanie moczu, zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego,...

szczegóły»

Zdrowe nerki

W poradniku znajdą państwo najistotniejsze informacje na temat chorób układu moczowego i nerek.

szczegóły»

Cena: Wszystkie książki 4 zł


Arkadiusz Czapla

Kontakt:

e-mail : Napisz do mnie

GG : 4974783

Poznaj, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie, kierując się właściwym nastawieniem i myśleniem


Poznaj, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie, kierując się właściwym nastawieniem i myśleniem, na ...

Comments