سایت آرش کمانگیر


(  فرهنگی،اجتماعی،سیاسی( این سایت هر هفته یک بار به روز میشود      

 شعر و ادبیات

مقاله

خاطراتی ازفرقه مجاهدین

قصه بابا امان

داستان پری کوچک غمگین

ارتباط با ما

 سایت ها و رسانه ها

 دکتر ابوالحسن بنی صدر

جامعه ایرانیان مقیم فرانسه

سایت ایرانیان انگلستان

رادیو فرانسه

رادیو فردا

VOA

BBC

CNN

 وزارت امور خارجه آمریکا

سایت گویا

ایران گلوبال

موزیک

دیوان حافظ

کارت تبریک

 

 'امکان حل مناقشه هسته ای ایران وجود دارد'

علی لاریجانی
لاریجانی: امکان خروج از بن بست فعلی وجود دارد

علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در گفتگو با روزنامه ال پائیس اسپانیا از امکان حل مناقشه هسته ای ایران خبر داده است.

آقای لاریجانی که پس از پایان مذاکرات با خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این روزنامه مصاحبه کرده گفته است که امکان خروج از بن بست فعلی در مذاکرات طرفین وجود دارد.

تازه ترین دور مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا که در مادريد، پايتخت اسپانيا میان علی لاریجانی و خاویر سولانا برگزار شد، بدون رسیدن به نتیجه خاصی به پایان رسید اما طرفین بر ادامه مذاکرات تاکید کردند.

آقای لاریجانی به روزنامه ال پائیس گفت: "در مذاکرات با آقای سولانا در مورد مفاهیمی مذاکره کردیم که می تواند پایه و اساسی برای مذاکرات باشد و ما ایده هایی برای حل بن بست فعلی ارائه کرده ایم."

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود:" ما توافق کرده ایم که بر روی این موضوع در دو هفته آینده کار کنیم که این نشان می دهد قابلیت حل مساله هسته ای ایران وجود دارد.

آقای لاریجانی تاکید کرده که " نمی خواهم اغراق کرده باشم، اما امکان حل مساله هسته ای به صورت بالقوه وجود دارد."

ایران از سوی آمریکا و برخی کشورهای غربی متهم به تلاش به دستیابی به سلاح هسته ای است اگر چه ایران این اتهام را کاملا مردود دانسته و می گوید که می خواهد مطابق با قوانین بین المللی به انرژی صلح آمیز هسته ای دست یابد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون دو قطعنامه 1737 و 1747 علیه ایران به علت خودداری از توقف برنامه های حساس اتمی تصویب کرده و تحریم هایی را علیه این کشور به اجرا گذاشته است. ايران اعلام کرده که به خواست شورای امنيت سازمان ملل متحد مبنی بر توقف غنی سازی اورانيوم عمل نخواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی به ال پائیس گفته است که اگر" آمریکا دکترین یکجانبه گرایی، نظامی گری و حملات پیشگیرانه خود را کنار بگذارد، می تواند به حل مسایل کمک کند."

ایران و آمریکا که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی روابط دیپلماتیک ندارند، اخیر بر سر برقراری ثبات و امنیت در عراق در بغداد مذاکراتی انجام دادند که قرار است ادامه داشته باشد. اگرچه این مذاکرات قرار است ادامه یابد اما تنش میان دو کشور کماکان باقی است.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه ایران یک بار دیگر بر عدم تعلیق غنی سازی از سوی جمهوری اسلامی تاکید کرده و گفته است که صدور قطعنامه جدید در شورای امنیت سازمان ملل نمی تواند این کشور را از راه خود در ادامه فعالیت های هسته ای منصرف کند.

 

شرایط متکی برای موافقت مذاکره مستقیم با آمریکا

در حالی که ده روز به موعد تعيين شده برای نخستين مذاکره مستقيم ميان ايران و آمريکا باقی مانده، وزير امورخارجه ايران گفته که اين مذاکرات در صورتی می تواند رو به پيشرفت و اميدوارکننده باشد که آمريکا اذعان کند سياستهايش در عراق شکست خورده است.

نقل از ایران گلوبال

 

  جشنواره هنرمندان ايرانی در شارجه

Iran, Samira Sinaee, Iranian painter, 05/17/2007

U.A.E, An art work by ali zaree shown at Iranian Art Festival in sharjeh, 05/17/2007

U.A.E, Iranian Art Festival in sharjeh, 05/17/2007

 

هنر مندان ایرانی در شش حوزه فیلم و عکس و نقاشی و مجسمه سازی، تئاتر و موسيقی  از روز دهم ماه مه در دومين شهر بزرگ امارات متحده عربی آثار خود را به نمايش عموم گذاشتند.

در اين نمايشگاه  که در پاطوق هنری شارجه ، قنات قصبا، برگزار می شود،  علاوه بر آثار هنرمند جوان ايرانی برخی فیلم های مطرح نیز به نمايش گذاشته می شود.

 از فيلم هايی  که تا کنون با حضور کارگردانان آنها  در اين جشنواره به نمايش درآمده است می توان به مستند ۳۶ دقيقه ای پير حرا  ساخته مهوش شيخ الاسلامی و مستند دماغ به سبک ايرانی از مهرداد اسکوئی اشاره کرد .

همچنين قرار است فيلم های داستانی عروس آتش از خسرو سينائی و روسری آبی از رخشان بنی اعتماد نيز در شب های آتی به نمايش عموم گذاشته شود.

از ساير هنرمندانی که در  بخش هنرهای تجسمی در اين نمايشگاه حضور دارند می توان به فرح اصولی نقاش، ياسمين سينایی مجسمه ساز و علی زارعی عکاس نام برد.

ياسمين سينايی فرزند خسرو سينایی فيلمساز ايرانی است و با مجموعه ای به نام سايه ها در جشنواره حضور يافته است.

خانم سينايی که فارغ التحصيل رشته گرافيک از دانشگاه الزهرا تهران است  در باره سفرش به شارجه به راديو فردا گفت : «اين جشنواره به همت گروه هنری دنا و به سرپرستی فرح اصولی برپا شده است و من سال هاست که با اين گروه آشنا هستم و مادرم گيزلا  وارگاسيانی يکی از اعضای اين گروه است  و معتقدم
حضور گروهی ما  در اين دست جشنواره ها ، تجربه های خوبی را در اختيارمان خواهد گذاشت و به معرفی هنر ايران زمين به ساير کشورها کمک خواهد کرد».
 

 

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، روز پنجشنبه نمایشگاهی از آثار 30 هنرمند نقاش ایرانی را در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا، افتتاح کرد.
کاندولیزا رایس در نمایشگاه هنری ایرانیان در دی سی
وزارتخانه تحت نظر خانم رایس اخیرا بر روابط مردمی میان ایران و آمریکا تاکید زیادی کرده

خانم رایس در مراسم گشایش این نمایشگاه که "رویاها و آرزوها" نام دارد و به وسیله بنیاد بین المللی مریدیان و دانشگاه تهران برگزار شده، از فرصت پیش آمده برای شناخت بیشتر مردم آمریکا از فرهنگ ایران ابراز رضایت کرد.

خانم رایس گفت: "امروز هنر به زبان ارتباط مردمانی تبدیل شده که می خواهند یکدیگر را بشناسند و درک کنند."

بیشتر هنرمندان ایرانی حاضر در نمایشگاه حاضر نشدند با خانم رایس عکس بگیرند.

نمایشگاه آثار هنرمندان ایرانی در حالی در واشنگتن برگزار می شود که روابط دو کشور به خاطر تنش بر سر برنامه اتمی ایران و اتهام های آمریکا علیه ایران درباره دست داشتن در آشوب های عراق وخیم تر از قبل شده است.

 

 

سکس و سیاست

الاهه بقراط 

 روزنامه انگلیسی گاردین با استناد به گزارش روزنامه «سیاست روز» می نویسد در ماه مارس حدود صد و پنجاه تن از مخالفان دولت به ریاست محمد خاتمی مخفیانه گرد آمدند تا در باره یک «استراتژی مشترک پیروزمند» تبادل نظر کنند. این مخالفان به این نتیجه رسیدند که «باید اختلاف نظر بین بنیادگرایان را دامن بزنند» و با «سیاه نمایی» از وضعیت ایران «مرتب از احمدی نژاد انتقاد کنند». گاردین می افزاید این «سیاستمداران اپوزیسیون دمکرات» می خواهند «دولت بنیادگرای احمدی نژاد» را با «ابزار دمکراتیک سرنگون» کنند و «جمهوری اسلامی را به یک «کشور عادی» تبدیل کرده و به این ترتیب از «حمله نظامی» و «یا دخالت های دیگر آمریکا و غرب» جلوگیری کنند!

خبرگزاریهای بین المللی از جمله رویترز روز دهم اردیبهشت اعلام کردند وزارت مخابرات جمهوری اسلامی پس از به راه انداختن «گشت موبایل» حالا قصد دارد سانسور را درباره «ام ام اس» (خبرهای کوتاه تصویری) در تلفن همراه پیاده کند تا اخبار و تصاویر سکسی و سیاسی سانسور شوند.

پیش از این، از دی ماه گذشته به نیروهای انتظامی این اختیار داده شد دارندگان تلفن همراه را در خیابان متوقف کرده و محتویات تلفن آنها را کنترل کنند و در صورت مشاهده اخبار سیاسی و سکسی بلافاصله آنها را پاک یا حذف نمایند. ظاهرا جمهوری اسلامی قصد دارد سکس و سیاست، هر دو را، در انحصار خود نگاه دارد و هیچ بعید نیست مانند الکل و مواد مخدر که قاچاق آنها در دست حکومت و نیروهای رزمنده سپاه و بسیج است، «صنعت هرزه نگاری» نیز به انحصار حکومت در آید.

در مورد سیاست اما مسئله را پیش از این حل کرده اند. می گویید نه؟ به تفسیر بی بدیل روزنامه انگلیسی گاردین (10 مه) توجه بفرمایید که اگر یکی ایرانی نباشد و یا جمهوری اسلامی و زمامدارانش را نشناسد، گمان می کند سویس یکباره به نقطه ای بین دریای خزر و خلیج فارس منتقل شده است.

«انقلاب دوم»

از چند هفته پیش هیاهو بر سر مراسم رأی گیری 1386 (شاید هم 1387) آغاز شده است. من پیش از این هم نوشته ام که «خرد جمعی» رفسنجانی و خاتمی و کروبی و هوادارانشان بر این باور است که خرابکاری های دولت احمدی نژاد سبب اقبال آنها و استقبال مردم از ایشان خواهد شد و چه بسا هر چه در توان دارند بکوشند تا این وضعیت نه تنها تا آن انتخابات ادامه یابد، بلکه بدتر هم شود تا آنها با پای چوبین و شمشیرهای زنگ زده به عنوان ناجی وارد میدان سیاست حقیر جمهوری اسلامی شوند.

حال ببینید گزارشگر «گاردین» چه تصویر و تفسیری از وضعیت حکومت و «اپوزیسیون دمکرات» آن به افکار عمومی انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی تحویل می دهد.

بنا به گزارش «گاردین» وضعیت نابسامان اجتماعی و اقتصادی در ایران سبب نزدیکی «اپوزیسیون دمکرات» در جمهوری اسلامی شده است و آنها قصد دارند با «اتحاد» میان خود و همچنین «ائتلاف» با «محافظه کاران پراگماتیک» یک «انقلاب دوم» راه بیندازند و حتی صحبت از یک «استراتژی مخفی پیروزمند» است.

ولی آیا کسانی که احمدی نژاد را به مثابه چهره بارز و نماینده راستین انقلاب اسلامی بر سر کار آوردند، در برابر کسانی که می خواهند آنها را از قدرت برانند، به آسانی میدان را ترک خواهند گفت؟ عامل مردم و اعتراضات فزاینده لایه های مختلف اجتماعی در این میان چه نقشی دارند و تا چه اندازه در محاسبه دو طرف به حساب می آیند؟ آیا جابجایی قدرت از این دست به آن دست در رأس قبیله جمهوری اسلامی می تواند از نابسامانی های اقتصادی و اجتماعی کشور مصون بماند و دستخوش موج جنبش زنان، دانشجویان، کارگران و لایه های زحمتکش جامعه نشود؟ جمهوری اسلامی تا کی می تواند دهان مدافعان اقتصادی خود را، از بازاری که نقش آن به دلال و واسطه واردات کالاهای خارجی کاهش یافته است تا بخش خصوصی نحیفی که روز به روز بیشتر در باتلاق اقتصاد دولتی و انحصار منابع اقتصادی در دست بنیادهای مذهبی فرو می رود، ببندد؟ آیا مردم به جمهوری اسلامی فرصت خواهند داد تا به تعبیر گزارشگر ساده لوح (شاید هم تیزهوش) گاردین «انقلاب دوم» خود را با عوض کردن مهره های وفادار و سرسپرده خویش به انجام برساند؟ اگر حاصل «انقلاب اول» پس از بیست و هشت سال، ضرورت یک «انقلاب دوم» آن هم با همان بازیگران تکراری و خسته کننده می بایست می بود، چه کسی تضمین خواهد کرد که این «انقلاب دوم» با بازیگران کسالت آورش به خواست های مردم پاسخ دهد؟

از دید یک ایرانی البته پاسخ بسیار ساده است: باید یک گزارشگر خارجی بود و دولت های فخیمه ای مانند دولت انگلیس و شرکت های سیری ناپذیر مانند شرکت های اروپایی داشت تا بتوان بدون پرداختن به این پرسشها به چنان تحلیل های بی بدیلی رسید. همین یک هفته پیش بود که شرکت های آلمانی دادشان از زیانهای میلیونی بر اثر قطعنامه های تحریم شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی به هوا رفت. برای حفظ منافع اینان هم که شده باید به این «انقلاب دوم» کمک کرد تا به گفته گاردین «ائتلاف» این «نیروهای دمکرات» شامل «روحانیون مترقی» و «اصلاح طلب» از «جناح خاتمی» و «محافظه کاران پراگماتیک» از «جناح آیت الله رفسنجانی» با استفاده از «بیکاری، تورم فزاینده، بحران قیمت نفت و نارضایتی علیه احمدی نژاد» بتوانند در «انتخابات پارلمان بعدی» پیروز شوند. آنچه در گیومه آمده است اصطلاحات گاردین است.

گاردین به این بسنده نمی کند و می افزاید «سیاستمداران اپوزیسیون» می خواهند «دولت بنیادگرای احمدی نژاد» را با «ابزار دمکراتیک سرنگون» کنند و «جمهوری اسلامی را به یک «کشور عادی» تبدیل کرده و به این ترتیب از «حمله نظامی» و «یا دخالت های دیگر آمریکا و غرب» جلوگیری کنند.

گاردین از قول محمد عطریانفر که از او به عنوان «یکی از رهبران اپوزیسیون» که «ارتباطات تنگاتنگی» با رفسنجانی دارد، نام می برد می نویسد: «سالهای گذشته برای ایران سالهای بسیار تلخی بود. احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری اش همه دستاوردهای گذشته را به باد داد. او در سیاست داخلی و خارجی زیان های بسیار به بار آورد». عطریانفر به گاردین می گوید اگر پشتیبانی آیت الله خامنه ای از احمدی نژاد وجود نمی داشت تا حالا اکثریت مجلس که با او مخالف است وی را از ریاست جمهوری عزل کرده بود.

گزارشگر گاردین عقلش نمی رسد بلافاصله بپرسد اگر پشتیبانی رهبرتان از احمدی نژاد تا این اندازه محکم و قویست که هیچ کس حتی مجلس نمی تواند علیه او وارد عمل شود، شما چگونه می خواهید «انقلاب دوم» را علیه احمدی نژاد به پیروزی برسانید؟!

سیاست هرزه

سپس گاردین با استناد به گزارش روزنامه «سیاست روز» می نویسد در ماه مارس حدود صد و پنجاه تن از مخالفان دولت به ریاست محمد خاتمی مخفیانه گرد آمدند تا در باره یک «استراتژی مشترک پیروزمند» تبادل نظر کنند. این مخالفان به این نتیجه رسیدند که «باید اختلاف نظر بین بنیادگرایان را دامن بزنند» و با «سیاه نمایی» از وضعیت ایران «مرتب از احمدی نژاد انتقاد کنند». حتما فراموش نکرده اید که «سیاه نمایی» اصطلاح محمد خاتمی رییس همین نشست ظاهرا مخفی است که وقتی کسی وضعیت نابسامان ایران را در دوران هشت ساله ریاست جمهوری وی یادآوری می کرد (کافیست به نامه های سرگشاده خود «اصلاح طلبان» و «ملی خط تیره مذهبی» ها مراجعه کنید) می گفت اینها «سیاه نمایی» است. حال برای بازگشت به قدرت و انجام «انقلاب دوم» نه تنها خودش همان می کند که دیگران را از آن منع کرده بود، بلکه دیگران را نیز به آن تشویق می نماید.

گاردین البته نمی تواند موضوع انرژی هسته ای را به فراموشی بسپارد و به روی خود نیاورد که «اصلاح طلبان» هم از آن ظاهرا کوتاه نخواهند آمد. ولی به رفسنجانی استناد می کند که گفته است این مشکل را می توان با مذاکره حل کرد. تحلیل گران غربی، از جمله همین خبرنگار بی خبر گاردین، دوباره ساز رفسنجانی را کوک کرده اند و از او به عنوان «میانه رو» نام می برند که قرار است بر بحران روابط جمهوری اسلامی با غرب نقطه پایان نهد. جز تکرار یک بار دیگر «خواب دیدید؟ خیر باشد!» چه می توان گفت؟

البته شاید با فرض ثابت ماندن شرایط داخلی و خارجی بتوان با «انقلاب دوم» قدرت را در جمهوری اسلامی یک بار دیگر از این دست به آن دست داد لیکن در مورد انرژی هسته ای مشکل اینجاست که اگر جمهوری اسلامی غنی سازی اورانیوم را متوقف نکند، چه فرقی می کند مانند احمدی نژاد با مقابله و یا مانند رفسنجانی و خاتمی با مذاکره، به نتیجه نرسید؟! اما اگر مذاکره تنها با تأمین خواست غرب می تواند به نتیجه برسد، پس باید این امکان را منتفی ندانست که جمهوری اسلامی حاضر است با هارت و پورت تمام آنچه را خود «خط قرمز» خویش تعیین کرده بود، زیر پا بنهد. ولی اگر پیش از «انقلاب دوم» همین طرفداران «انقلاب اول» از این «خط قرمز» عبور کنند، چه چیزی برای «اپوزیسیون دمکرات» درون جمهوری اسلامی باقی خواهند ماند؟ در سیاست هرزه واقعا موجود در جمهوری اسلامی، احمدی نژاد و وزیرکشورش به عنوان نخستین واکنش امروز (چهارشنبه دوم مه) لایحه یک فوریتی تغییر سن رأی دهندگان (بازیچه های بی اختیار؟) را از هجده به شانزده سال به مجلس شان تقدیم کردند.

به هر حال هرزگی در سیاست نیز حاوی مضمونی سکسی است و در جمهوری اسلامی سکس موضوعی کاملا سیاسی است وگرنه برای کنترل آن این همه گشت و پلیس نمی گماشتند و برای آن این همه قانون و مقررات و مجازات وضع نمی کردند. اگر «خط قرمز» غنی سازی اورانیوم را بتوان زیر پا نهاد لیکن از خط قرمز سکس و سیاست نمی توان گذشت. گزارشگر گاردین و سیاست هرزه کشورهای قدرتمند که هرزگی جمهوری اسلامی را نیز «جنگ قدرت» بین «اپوزیسیون دمکرات» و «بنیادگرایان» تعبیر و تفسیر می کنند، به سودشان نیست دریابند که در این «جنگ قدرت» هیچ کدام از این دو از این خط قرمز عبور نخواهند کرد چرا که سر در یک آخور دارند.

  

 "ماری "که در سفارت رها شد
دیوار کوتاهی بنام چریک سابق!

 کیانوش توکلی-ایران گلوبال

دوست گرامی اقای مستشار نوشت :

پس آنکه امام ضد امپریالیست" ماری" را در سفارت امریکا رها کرد ودانشجویان پیرو خویش را روانه آن سفارت کرد تا مار را به درون جعبه مار گیری بیندازند ، بخش اعظمی از نیروهای سیاسی برای حمایت از آن عمل غیر دیپلماتیک سر وکله می شکاندند. نورالدین کیانوری دبیر اول حزب توده ، رهبران چریکهای فدائی را تحت فشار گذاشت که هر چه زودتر به کارناوال تظاهرات ضد امپریالیستی بپیوندند وگرنه تاخیر جایز نیست."

_اولا این "مار" ضد امپریالیستی را قبل از کیانوری در فضای جنگ سرد توسط اتحاد شوروی در کشورهای اسلامی ول شد ه بود؛ کیانوری و خمینی هم از این "مار" بسیار سود جستند ! بگذار کمی به عقب بر گردیم , تا بهتر ؛ان سالها پر اشوب ویرانگر را لمس کرده باشیم و ببینیم حالا و اکنون برای اینده ، چه باید کرد؟ :وگرنه در گردونه بدی گرفتار خواهیم افتاد ؛بویژه آنچه مهم است مواضع کنونی نیروهای سیاسی است وگرنه بدون ادرس مشخص از این و یا آن فرد معین دفاع کردند و کاسه کوزه ها را سر چریک سابق انداختند چندان عادلانه نخواهد بود. از این رو ناچارم که آن روزها را تیتر وار به تصویر بکشم تا درک نسبتا همه جانبه ای ارائه کنم:

_وقتی ستاد چریک ها در خیان دهکده تهران ؛ توسط حزب الله هایی غارت شد، ستادی که برای چریک ها حکم " کعبه" راداشت و این غارت ؛ احساسات فدائیان را جریحه دار ساخت و منهم از انجا که یکی از مدافعین ستاد بودم بشدت از این غارت عمله های رژیم عصبانی بودم.

_در چنین فضایی مرا به مشهد اعزام کردند از راه نرسیده نشریه شاخه خراسان چریکها را سازماندهی کردم؛ سرمقاله را محمد "چغک "(1) نوشته بود بهش بر گرداندم و ان احساس نفرتی که در جریان غارت ستاد چریک ها به من دست داده بود را به او یاد اوری کردم و طفلک علیرغم فکرش ، لحن سرمقاله را تند تر کرد و برای اولین بار واژه حکومت ضد خلقی را در ان گنجاندیم .

_چند ماه بعد داستان "مارگیری " شروع شد در ان هنگام اولین پلنوم چریک ها در تهران بر گزار می شد که در واقع حکم یک گنگره "موسس" را داشت .مسئول شاخه جواد نامی(2) بود که برای شرکت در پلنوم به تهران رفته بود و همه کار ها بعهده من افتاد بود. پلنوم در باره رد خط مشی چریکی و ماهیت حکومت خمینی شکل گرفته بود؛

_ در جریان برگزاری پلنوم "مار" توسط خمینی رها شد و کیانوری به مانند گنجی آن را روی هوا قاپید و از انجا که هیج چریکی حاضر به گفتگو با او وحزبش نبود ،او یعنی کیانوری ":جبعه مارگیری " را به روزنامه مردم کشاند و تحت یک مصاحبه خیالی با چریک ها راه "القا "ایدوئولوزیک را در پیش گرفت ..... نامه مردم " برخلاف نشریات چپ بطور علنی در دکه های روزنامه فروشی ها یا فت می شد و منهم برای مطالعه مصاحبه" کیانوری با چریک ها" نامه مردم را خریده و دور از چشم رفقای هم تیمی ام ،می خواندم و از "ترس " روزنامه را در گوشه ای از اتاق جاسازی می کردم و در زمانی که رفقا به دانشگاه می رفتند ؛ روزنامه را از سوراخی در آورده و با دقت می خواندم طوری که بتدریج به این مصاحبه با نوعی "خشم" علاقمند شده بودم

_از سوی دیگر در نبود مسئول شاخه، من زیر فشار دانشجویان و دانش آموزان پیشگام خراسان که همصدا یا سایر دانشجویان مجاهد و مذهبی از " دانشجویان خط امام" حمایت می کردند قرار گرفتم ، از این رو منهم به جمع "مارگیری " پیوستم و از گروگان گیری حمایت کردم

و پس ان ، نامه پشت پشت نامه بود که دانشجو خط امام بدرست و یا غلط" افشا" می کرد در ان روز ها کروکی در باره تو طئه ها ی امریکا که در ان نقش ایت الله شریعتمداری بعنوان حامی کودتا احتمالی در نشریه کار امده بود.....

_ در مورد ایت الله شریعتمداری که مخالف اسلام سیاسی خمینی بود؛ از قضا پدرم مقلد ایشان بود با اینکه پدرم به مسایل سیاسی علاقه داشت اما او هر گز وارد سیا ست نشد و در جریان انقلاب فقط یک ناظر بی طرف ماند و خوب شما انتظار دارید که من چریک فدایی در ان سالها کسی را که مخالف استبداد شاه و امریکا نبود و مردم را از سیاست دور می ساخت ....و داستان مارگیر و جبعه مارگیری که از هر سو پهن بود، چه می توانستم جز این بکنم ؟ مگر غیر از این بود سنگی از کوه سرازیر شده بود و در این مسیراز جیمی کارتر ، سازمانهای بین المللی حقوق بشر تا رادیو بی بی سی همه علیه نقض حوق بشرشاه داد سخن می دادند و نا خواسته به روند انقلاب اسلامی خمینی کمک می کردند....

بنظر من هر کسی که در این انقلاب شرکت اگر در این رزیم به نان و ابی نرسیده باشد، طبیعتا در نزد وجدا خود شرمنده نا دانی های خود شده است، چریک ها که متوسط سن انان در مقطع انقلاب به 25 سال هم نمی رسید و این نیرو جوان ماجراجو در فضای جنگ سردو پوپلیسم موجود در جنبش سیاسی چه می توانست بکند که نکرد.

این در حالی است که پخته تر ها ی از نهضت ازادی ، جبهه ملی ، کادر های با تجربه حزب توده، تا بنی صدر و بارزگان و حتی خود شاه صدای پای انقلاب را شنیده بودند و مگر همه کارهای ایت شریعمتداری _که برایش احترام خاصی دارم _بری از اشتباهات بود که من جوان دوران انقلاب بایستی حساب پس بدهم مگر نه این است که فدائیان در اولین گنگره از بی تجربگی سیاسی خود در کتابی بنام گنگره " اعتراف " کرده اند و بخش قابل توجه ای از انان سیاست را برای همیشه ترک کرده اند، کدام نیرو سیاسی را سراغ دارید که به ماننده چریک های سابق از خود انتقاد نکرده باشند مگر شاه و اخوند های دربا ی قابل انتقاد نیستند .....

_ واقعیت این است که چریک ها و همه چپ های "سنتی" و "نوین و "مارکسیست های اسلامی هم که دل خوشی از شوروی و بلوک سوسیالیستی نداشتند هم فریب "مار" راخوردند

شما مطرح می کنید که شرط پیوند با مردم ایران اعاده حیثیت از ایت الله شریعتمداری ااست " نمی دانم این تز را ا ز کجا آورده اید؟! وقتی مردمی که پس از 28 هنوز فریب احمدی نژاد ها را می خورند، کجا به چریک سابق مراجعه کرده که بیا لطفا از شریعت مداری اعاده حیثیت کن تا ما بدنبال شما راه بیفتیم !!! اتفاقا توده ها بدنبال نیرویی می افتند که رجز خوانی کند و طوری وانمود کند که هر گز اشتباه نکرده است . بر فرض محال ، اگر فردا احزاب اپوزیسیون یک صدا بگویند ما غلط کردیم که با روحانی قدرتمندی که حداقل با خمینی همراهی نکرد ، بد کردیم " فکر می کنی فردا این مردمی که در انتخابات قبلی و یا بعدی به امثال احمدی نزاد رای می دهند، بدنبال این احزاب بیفتند؟

نکته آخر:

_درآن سالهای تباهی , ترس ، نکبت و در بدری و سالهای "پیج اوین " لاجوردی و خلخالی، در تهران بطور مخفی زندگی می کرد اوضاع کاملا دگر گون شده بود ا به مصاحبه های رنگارنگ تلویزیونی نگاه می کردم و چهر پیرمرد در ان "مصاحبه های لعنتی " را بیاد اوردم که چگونه همه ما بازی خوردیم ........

زیر نویس:

_ محمد از زندانیان سابق بدلیل جثه کوچک ، لقب " چغک" به معنی گنجچک را گرفته بود پس از سال 62 از سازمان کناره گیر کرد.

_ جواد چریکی از اهالی مشهد بود؛ که او هم با همسرش در سالهای پس از 62 از سازمان کناره گیری نمود یاد و خاطره هر سه آنها گرامی باد

 

 هماهنگی سه سازمان کارگری جهانی برای دفاع از دمکراسی در ایران

سه سازمان کارگری جهانی، ضمن حمایت از منصور اسانلو می گویند برای برقراری دمکراسی در ایران، به طور هماهنگ عمل خواهند کرد

يک مقام فدراسيون بين المللی کارگران حمل و نقل، ضمن انتقاد از حمله ماموران لباس شخصی به منصور اسانلو رئيس هيات مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، اعلام کرد که در راه برقراری دموکراسی در ايران، ميان سه سازمان بين المللی کارگری، هماهنگی ايجاد خواهد شد.

به گفته مک اوراتا، اين سه سازمان، فدراسيون بين المللی کارگران حمل و نقل، کنفدراسيون بين المللی اتحاديه های کارگری و فدراسيون اتحاديه های جهانی (گلوبال يونيون) هستند.

  

 سرکوزی رئیس جمهور فرانسه شد

TF1 / LCI Nicolas Sarkozy place de la Concorde, le dimanche 6 mai 2007

سرکوزی: مردم خواستار تغيير هستند و من اين تغيير را انجام می دهم.

نيکلاس سرکوزی کانديدای حزب محافظه کار جنبش اتحاد مردمی با کسب ۵۳ درصد آرا در انتخابات رياست جمهوری فرانسه پيروز شد. سگولن رويال رقيب سوسياليست وی ۴۶ درصد آرا را از آن خود کرد.

نیکلاس سرکوزی  به عنوان رییس جمهور فرانسه جانشین ژاک شیراک در کاخ الیزه خواهد شد.

حدود ۸۴ درصد از فرانسوی ها در اين انتخابات شرکت کردند که در چند دهه گذشته بی سایقه است. پيروزی سرکوزی به معنای سومين شکست پی در پی برای سوسياليست ها به شمار می شود. پليس فرانسه در حال آماده باش است چون امکان شورش  گودنشينان پاريس و شهر های دیگر می رود.

سرکوزی پس از اعلام خبر پیروزی در سخنرانی  گفت که به رويال احترام می گذارم و احترام به وی احترام به ميليون ها فرانسوی است که به وی رای دادند.وی افزود« من رييس جمهور تمامی فرانسوی ها هستم. امروز پيروزی دمکراسی است و نه پيروزی بخشی از فرانسه بر بخش ديگر.»

رییس جمهور جدید فرانسه افزود که «مردم خواستار تغيير هستند و من اين تغيير را انجام می دهم. من می خواهم که فرانسوی ها فرای عقايد سياسی،  مذهبی و...با يکديگر متحد شوند تا فرانسه به پيش برود

 

  انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

 آخرين نظرسنجی ها نشان می دهد نيکلاس سرکوزی که وزير کشور سابق فرانسه بوده فاصله خود را با سگولن رويال افزايش داده است.

نزديک به ۳۵ درصد از مردم فرانسه تا ظهر روز یکشنبه برای انتخاب رييس جمهوری آينده فرانسه پای صندوق های رای رفتند که به گفته مقامات رسمی اين کشور، بالاترين ميزان مشارکت مردم در انتخابات سه دهه اخير اين کشور به حساب می آيد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از گفته وزير کشور فرانسه اعلام کرد که تا ظهر یکشنبه، ۳۴.۱ درصد از کل ۴۴.۵ ميليون فرانسوی صاحب رای، آراء خود را به صندوق ها ريختند که اين ميزان ۲۱.۲۱ درصد افزايش مشارکت را نسبت به دور اول اين انتخابات که روز ۲۲ آوريل برگزار شد و ۲۶.۲ درصد نسبت به دور قبلی انتخابات رياست جمهوری در سال ۲۰۰۲، نشان می دهد.

استقبال مردم اين کشور از دوره اخير انتخابات رياست جمهوری به گفته آگاهان، در مقايسه با چهار دور گذشته يعنی از سال ۱۹۸۱ به اين سو به بالاترين حد خود رسيده است.

 تنها در انتخابات سال ۱۹۷۴ که در آن والری ژيسکارد استن  به پيروزی رسيد، ميزان مشارکت مردم تا ظهر روز رای گيری  ۳۳.۶۲ درصد رسيد که در آن زمان، بالاترين رقم محسوب می شد.

در مجموع، در دور اول انتخابات رياست جمهوری فرانسه، ۸۳.۷۷ درصد مردم پای صندوق های رای رفتند که اين رقم بالاترين رقم مشارکت مردم در تاريخ انتخابات رياست جمهوری اين کشور ظرف سه دهه گذشته به حساب می آيد.

 

Participants attend the Iraq conference at the Red Sea resort of Sharm El-Sheik, Egypt, 03 May 2007
رايان کراکر سفيرآمريکا در عراق گفت با عباس عراقچی يکی از معاونان وزير امورخارجه ايران گفتگو کرد، اما اين گفتگو بيش از چند دقيقه به طول نيانجاميد

 

متکی مهمانی شام با رايس را ترک کرد

هتل شرايتون شرم الشيخ
مهمانی شام در کنار ساحل در هتل شرايتون شرم الشيخ برگزار شده بود

منوچهر متکی، وزير امورخارجه ايران که برای شرکت در نشستی در مورد عراق در تفريحگاه ساحلی شرم الشيخ در مصر به سر می برد، مهمانی شامی با ديگر شرکت کنندگان اين نشست را به صورت ناگهانی و در اعتراض به اينکه خانمی که در مجلس ويلون می نواخت، لباسی "بيش از حد باز" پوشيده بود، ترک کرد.

اين مهمانی در کنار ساحل در هتل شرايتون شرم الشيخ برگزار شده بود.

منوچهر متکی بر سر ميز شام روبروی کاندوليزا رايس، وزيرخارجه آمريکا نشسته بود و سخنگوی وزارت خارجه آمريکا در مورد خروج ناگهانی آقای متکی از مجلس به خبرنگاران گفته است: "نمی دانم او از کدام زن ترسيد؟ زنی که لباس سرخ پوشيده بود [نوازنده ويلون] يا وزيرخارجه [آمريکا]؟"

با اين حال، در مهمانی ناهاری که ديروز در حاشيه نشست شرم الشيخ برگزار شد و تنها وزيران خارجه شرکت کننده در اجلاس شرکت داشتند، کلماتی کنايه آميز ميان وزيران خارجه ايران و آمريکا رد و بدل شده بود.

خبرگزاری آسوشيتدپرس به نقل از مقامات شرکت کننده در مهمانی ناهار مکالمات رد و بدل شده را اين گونه گزارش کرده است:

منوچهر متکی وارد مجلس می شود و به عربی می گويد: "السلام عليکم"، کاندوليزا رايس به انگليسی سلام می دهد و به آقای متکی می گويد: "انگليسی شما از عربی من بهتر است".

احمد ابوالغيط، وزيرخارجه مصر وارد می شود و به منوچهر متکی می گويد: "می خواهيم مجلس را گرم کنيم"، آقای متکی در پاسخ به انگليسی می گويد: "در روسيه، مردم زمستانها بستنی می خورند چون بستنی از هوا گرمتر است"، کاندوليزا رايس هم در واکنش به اين جمله می گويد: "همين طور است".

 

 

 رایس:با ایران فقط در مورد عراق مذاکره می کنیم

منوچهر متکی، کاندولیزا رایس
نشست شرم الشیخ سوم و چهارم ماه مه برگزار می شود

دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرد که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران از موافقت این کشور برای شرکت در نشست شرم الشیخ در مصر خبر داده است.

قرار است منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در این نشست شرکت کند. با حضور آقای متکی در شرم الشیخ مصر، وی با کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا بر سر یک میز خواهد نشست.

پیش از این ایران درباره شرکت احتمالی خود در این نشست، موضعی مبهم در پیش گرفته بود و حتی سفر هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق به ایران موجب آن نشد که ایران موضع قطعی خود را اعلام کند.

آمریکا بارها خواهان حضور ایران در نشست شرم الشیخ شده بود. خانم رایس اخیر در مصاحبه ای گفته بود که خواهان شرکت جمهوری اسلامی در اجلاس شرم الشیخ است و افزوده بود که ایران نباید این فرصت را از دست بدهد.

خانم رایس در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز، سیاست تغییر رژیم در ایران از سوی دولت آمریکا را رد کرده و گفته بود که سیاست دولت جورج بوش در قبال ایران هرگز بر مبنای تغییر حکومت در ایران نبوده و کاخ سفید تنها به دنبال تغییر رفتار این حکومت است.

وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرده بود که اگر ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، آمریکا سیاست 27 سال گذشته خود را تغییر داده و در کنار قدرت های بزرگ با ایران بر سر میز مذاکره خواهد نشست.

نشست شرم الشیخ که با هدف برقراری ثبات و امنیت در عراق صورت می گیرد، قرار است سوم و چهارم ماه مه (سيزدهم و چهاردهم ارديبهشت) آينده، در منطقه توریستی شرم الشيخ مصر برگزار شود.

نشست شرم الشیخ با حضور همسایگان عراق و کشورهای عضو دایم شورای امنيت به اضافه آلمان، ژاپن و کانادا برگزار می شود و قرار است وزرای خارجه این کشورها در نشست شرکت کنند.

خبر شرکت ایران در نشست شرم الشیخ را برای اولین بار خبرگزاری رویتر به نقل از وزارت خارجه عراق اعلام کرد. وزارت خارجه عراق همچنین گفته است که احتمال بسیار زیادی وجود دارد که نمایندگان ایران و آمریکا مذاکرات دو جانبه ای را در این کنفرانس انجام دهند.

خبر شرکت ایران در نشست شرم الشیخ در حالی اعلام می شود که علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیداری از پیش اعلام نشده وارد بغداد شده است. وی در فرودگاه بغداد مورد استقبال مقامات عراقی قرار گرفته و قرار است با نوری المالکی، نخست وزیر عراق دیدار کند.

آقای لاریجانی قرار است در مورد نشست شرم الشیخ و 5 تبعه ایرانی که توسط نیروهای آمریکایی در اربیل در شمال عراق توسط نیروهای آمریکایی بازداشت شدند با نخست وزیر عراق گفتگو کند.

قرار بود برهم صالح، معاون کرد نخست وزیر عراق نیز به ایران سفر کند که این سفر وی لغو شده است.

دیدار احتمالی وزرای خارجه ایران و آمریکا

هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق در گفتگو با خبرگزاری رویتر از احتمال دیدار نمایندگان ایران و آمریکا در حاشیه کنفرانس شرم الشیخ خبر داده است.

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا پس از تائید حضور ایران در نشست شرم الشیخ از احتمال ملاقات با همتای ایرانی خود سخن گفته اما خاطرنشان ساخته که هر نوع مذاکره ای تنها در مورد عراق خواهد بود و شامل روابط ایران و آمریکا نخواهد بود.

پیش از این، جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا هم از احتمال ملاقات وزیر خارجه کشورش با وزیر خارجه ایران در جریان کنفرانس شرم الشیخ خبر داده بود. آقای بوش در مصاحبه شبکه خبری پی بی اس گفته بود که خواسته اش کمک به عراق است و نه گفتگوی دوجانبه با ایرانی ها.

مقامات آمریکایی طی ماه های اخیر ایران را متهم به دخالت در خشونت های عراق کرده اند اما ایران می گوید که حضور نیروهای خارجی عامل نا امنی در عراق است.

آقای زیباری گفته است که احتمال بسیار زیادی وجود دارد که نمایندگانی از ایران و آمریکا در حاشیه نشست شرم الشیخ، مذاکرات دو جانبه ای داشته باشند. وی افزوده که این دیدار احتمالی شاید در سطح وزرای امور خارجه دو کشور نباشد اما در هر حال قدم مهمی به شمار خواهد رفت.

وزیر امور خارجه عراق همچنین به رویتر گفت که هر عاملی که منجر به کاهش تنش ها در منطقه شود، اثری مثبت بر وضعیت عراق خواهد گذاشت.

آقای زیباری ابراز امیداری کرده که منوچهر متکی در نشست شرم الشیخ حاضر شود و گفته است حضور ایران در این نشست در سطحی پائین تر از وزیر امور خارجه مفید نخواهد بود و از آن استقبال نمی شود.

 

با صدور احکام جديد؛ فعالان زن در راه زندان  

نوشين احمدي خراساني و پروين اردلان، فعالان حقوق زنان به اتهام "تباني و اجتماع جهت برهم زدن امنيت کشور" به سه سال حبس که دو سال و نيم آن به مدت پنج سال تعليقي است، محکوم شدند. به اين ترتيب شش ماه از حبس آنها از نوع تعزيري و لازم الاجراست. حکمي که که صدور آن "خارج از انتظار" بود. آن طور که نسرين ستوده مي گويد و مي افزايد: "پيوند دادن مطالبات مدني، که بيشتر آن در چارچوب مسائل خانواده قابل بررسي است، با مسائل امنيتي سوال برانگيز است."

خانم ستوده همچنين در گفت و گو با رسانه هاي مختلف خبري، تاکيد کرده است که: "يقينا لايحه تجديد نظرخواهي را به دادگاه انقلاب ارائه خواهيم کرد".

به اين ترتيب، تعداد زناني که صرفا به دليل شرکت در يک تجمع مسالمت آميز، به زندان هاي طولاني محکوم شده اند به پنج نفر مي رسد. پيش از اين شبعه ششم دادگاه انقلاب تهران فريبا داوودي مهاجر، از ديگر شرکت کنندگان در تجمع اعتراضي هفت تير را به جرم "برگزاري اجتماع غيرقانوني" و "تباني جهت ارتکاب جرم" به يک سال زندان و سه سال حبس تعليقي محکوم کرده بود. جرمي مشابه در دادگاهي مشابه و با حکمي همانند براي سوسن طهماسبي و آزاده فرقاني. اين دو فعال عرصه حقوق زنان نيز، يکي به شش ماه زندان و يک سال و نيم حبس تعليقي و ديگري به دو سال حبس تعليقي محکوم شدند.

يکي از فعالان زن در ايران در اين ارتباط به روز مي گويد: "حبس تعليقي مثل شمشير بالاي سر بسياري از ما نگاه داشته شده تا خلاف ميل آقايان سخني نگوييم."

او مي افزايد: "اما آقايان توجه ندارند که مقوله حقوق زنان امري همه گير است که تا خانه هاي خود مسئولين هم ادامه دارد. روزي که دختران خود اينها حق شان را بلند بخواهند با آنها چه مي کنند؟"

يکي از فعالان دانشجويي نيز که خود دو سال حبس تعليقي را يدک مي کشد، مي گويد: "وقتي ما نمي توانيم حقوق ساده انساني خود را داشته باشيم، چطورمي توانيم انرژي هسته اي را حق خود بدانيم؟"

خانم معلمي که دختر وي در ارتباط با جمع آوري امضا براي کمپين يک ميليون امضاء دستگير شده و مدتي را هم در زندان به سر مي برده، مي گويد:"از آن روز مانع بيرون رفتن دخترم از خانه شده ام. دلم نمي خواهد دخترم دست اينها بيفتد. اما خودم مي فهمم که شور و حرارت دخترکم چگونه تبديل به خشم و نفرت مي شود. بچه هايي مثل بچه من کم نيستند. يکي نيست بگويد وقتي نمي گذاريد آدم ها فکر کنند، پس چرا مانع کارهاي ديگري مي شويد که براي فرار از فکر نکردن به آنها پناه برده اند؟"

برگرفته از ایران گلوبال

 

 مذاکرات لاريجاني با سولانا با اختيارات ويژه رهبري
آيا مصالحه هسته اي ممکن ميشود؟ 
 

گفت وگوهاي روزچهارشنبه علي لاريجاني وخاوير سولانا به منظور يافتن راه حلي براي خروج ازبن بست پرونده هسته اي ايران، امروز با انتشار بيانيه اي مشترک پايان مي يابد. هفته نامه تايم، با انتشارگزارشي در اين رابطه، بدون ذکر منبع خبر خود، نوشته است که علي لاريجاني از طرف آيت الله خامنه رهبر ايران اختيارات ويژه براي "مصالحه بر سر پرونده هسته اي ايران" در اختياردارد. به اعتقاد اين هفته نامه دليل چنين تمايلي براي مصالحه، فشارهاي اقتصادي ناشي ازتحريم هاي اقتصادي وهمچنين تهديدهاي آمريکاست.

علي لاريجاني پيشتر گفته بود که سولانا با ايده هاي جديدي براي گفت و گوخواهد آمد. برخي منابع خبري مدعي شده اند که امروز سولانا با پيشنهاد جديدي به مذاکره با لاريجاني مي پردازد که درآن ممکن است در خصوص اينکه ايران بتواند تاسيسات غني سازي اورانيوم را درمقياس تحقيقاتي آن حفظ کند، گفت و گو شود؛ اگرچه ايالات متحده هرنوع فعاليت تاسيسات غني سازي درايران رانپذيرفته است. طرحي که به ادعاي منابع غربي هم اکنون مورد نظر است غيرفعال سازي تاسيسات غني سازي نظنزاست. بدين ترتيب احتمال دارد درميانه مذاکرات، تعريفي جديد بينابيني از مقوله "تعليق غني سازي اورانيوم" به دست آيد که امکان دهد دو طرف مذاکره چهره خود را حفظ کنند.

در همين حال، برخط تحللگران نيز معتقدند با توجه به اظهارات پيش از نشست دبيرشوراي امنيت ملي ايران در مورد عدم تعليق غني سازي اورانيوم و از سوي ديگر انتظار اتحاديه اروپا مبني برتعليق، چشم انداز يافتن پيشنهادي که موجب خروج ازوضعيت فعلي بشود، تيره به نظر مي رسد. به نظر ديپلمات هاي غربي، آنچه بيش از هر چيز ممکن است نتيجه مثبت چنين نشستي باشد، توافق براي نشست هاي بعدي است.

امروز لاريجاني وسولانا بعد ازديدار با عبدلله گل وزيرامورخارجه ترکيه، بيانيه اي صادرخواهندکرد تامعلوم شود نتيجه ساعت ها مذاکره روز گذشته چه بوده است. وارد کردن ترکيه به عنوان ميزبان اين گفت وگو درداخل کشور انتقاداتي را برانگيخته بود. علي لاريجاني درآنکارگفته بود که سولانا با اوتماس گرفته و از ادامه گفت وگو ها خبرداده و مقررشده نشستي درترکيه برگزارشود. نشستي که به گفته وي قرار بوده با ابتکارات جديد طرف اروپايي همراه باشد.

گزارش آسوشيتدپرس به نقل از ديپلمات هايي که نام خود را عنوان نکرده اند حاکي است که رويكرد هر دو طرف پيش از مذاكرات چهارشنبه ممكن است مصالحه را ساده‌تر كند؛ زيرا تمايل جديدي براي بررسي‌ راه‌هاي احتمالي تعريف دوباره‌ي تعليق غني سازي وجود دارد. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي طي روزهاي گذشته اعلام کرد که ايران در حال حاضر بيش از 1300 دستگاه سانتريفيوژ را فعال كرده است. برخي مقامات ايراني پيشتر از تصميم خود به فعال كردن 50 هزار سانتريفيوژ سخن گفته بودند.

يكي از ديپلمات‌هاي مورد استناد آسوشيتد پرس گفته كه آمريكا و متحدينش با دانستن اينكه ايران هرگز درخواست پيشين آنها مبني بر تعليق كامل را نخواهد پذيرفت بررسي تعريفي جديد از غني سازي را به آنها ديكته كرده است كه به تهران اجازه مي‌دهد بخشي از برنامه‌اش را دنبال کند، بدون اينكه واقعا مواد غني شده را بيرون بريزد: "توقف سرد، مطلوب آمريكاست كه بر اساس آن تعدادي از سانتريفيوژها اجازه سرپا ماندن و مونتاژ شدن را دارند اما فعال نيستند." به گفته اين ديپلمات، ايران احتمالا با درخواست "توقف گرم" به مذاكرات چهارشنبه مي‌آيد كه در آن حالت دستگاه‌ها فعال هستند و اورانيوم غني شده توليد نمي‌كنند.

به نظر مي رسد کشورهاي مذاکره کننده با ايران تمايل دارند، تعداد سانتريفيوژ‌هاي مونتاژ شده متصل به هم را به كمتر از 1000 كاهش دهند؛ بنابراين اگر لاريجاني و سولانا توافق كنند كه فضاي بيشتري براي مذاكرات وجود دارد ممكن است تعداد سانتريفيوژ‌ها نيز نقش مهمي داشته باشد. اگرچه خبرهايي که ازواشنگتن مخابره مي شود، احتمالات ياد شد را تضعيف مي کند.

همزمان با مذاکرات ياد شده، شان مك كورمك، سخنگوي وزارت امور خارجه‌ آمريكا اين خبر را تکذيب کرد که كشورش در حال بررسي پيشنهادي باشد كه به ايراني‌ها اجازه ‌دهد نوعي فعاليت‌هاي مربوط به غني سازي را حفظ كنند. اگرچه همزمان با اظهارات وي يك مقام آمريكايي ديگر گفته است كه امكان انعطاف بيشتري در موضع واشنگتن نسبت به گذشته وجود دارد. همچنين خبرگزاري فرانسه به نقل از ديپلمات‌هايي که مذاکرات را دنبال مي کنند آورده است: "آمريكا، اروپا و روسيه و چين آماده‌اند در ژستي مصالحه آميز براي آغاز گفتگو‌هاي هسته‌يي به ايران فرصتي دهند تا مسيرش را به سوي تعليق غني سازي اورانيوم به آهستگي طي كند. "

با وجود همه گمانه زني هاي مختلفي که درخصوص اين ديدارمي شود، مي توان گفت که اين ديدارنشان دهنده اين است که آيا امکان برگزاري نشست هاي ديگري وجود دارد وآيا مي توان با مذاکره ازبن بست کنوني خارج شد يانه؟ کليد برون رفت ازوضعيت فعلي درصورتي راهگشا خواهد بود که فرمولي پيدا شود که ايران بتواند با حفظ چهره خود، با نوعي ازتعليق غني سازي اورانيوم کناربيايد. اگرچه چه ديپلمات هاي غربي تاکيد دارند براي آغازمذاکره کشورهاي عضوشوراي امنيت به علاوه آلمان، ايران بايد غني سازي را تعليق کند. با چنين تعليقي ايران از تصفيه اورانيوم 235 بازخواهد ماند واز فعال کردن سانتريفوژ ها دورمي ماند.

در واکنشي جداگانه، مارگارت بكت، وزير امور خارجه‌ انگلستان روز سه‌شنبه در‌ لوكزامبورگ ودرنشستي که ميان وزيران امور خارجه‌ اروپايي برگزار شد در پاسخ به اين سوال كه آيا علائم خوشبينانه اي‌ در آستانه‌ مذاكرات سولانا -لاريجاني مشاهده كرده است گفت: "در واقع نه!"

 برگرفته از ایران گلوبال

 

'دستگیری یک عضو ارشد القاعده' توسط آمریکا

عبدالهادی العراقی
هم افغانستان و هم پاکستان از خبر دستگیری این عضو القاعده ابراز خوشنودی کرده اند

آمریکا می گوید یکی از ارشدترین اعضای القاعده را در عراق در حالیکه به سمت خانه می رفته تا حملات دیگری را طرح ریزی کند، دستگیر کرده است.

یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، می گوید این شخص با نام عبدالهادی العراقی در حال حاضر در زندان گوانتانامو نگهداری می شود.

مقام های آمریکایی وی را به فرماندهی حملاتی علیه نیروهای ائتلاف در افغانستان متهم کرده اند و می گویند او در نقشه هایی برای ترور پرویز مشرف، رئیس جمهور پاکستان، دست داشته است.

هم افغانستان و هم پاکستان از خبر دستگیری این عضو القاعده ابراز خوشنودی کرده اند.

بنا به اطلاعاتی که پنتاگون در مورد آقای العراقی ارائه کرده، وی در اواخر دهه نود میلادی از فرماندهان اصلی شبه نظامیان در افغانستان بوده و پس از آن در فاصله سالهای 2002 تا 2004 میلادی مسئول انجام حمله علیه نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا بوده است.

یک منبع امنیتی آمریکا به بی بی سی گفته که آقای العراقی در پایان سال گذشته میلادی و در عملیاتی که سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) در آن دخالت داشته، دستگیر شده است.

هنوز مشخص نیست که وی در کجا دستگیر شده بوده و از زمان دستگیری تا کنون در چه محلی نگهداری می شده است.

 

هشدارهای مقام ايرانی در مورد 'تهديد نرم' و مقابله موشکی

محمدباقر ذوالقدر - عکس از خبرگزاری فارس
ذوالقدر پيش از آنکه به معاونت امنيتی و انتظامی وزارت کشور منصوب شود، جانشين فرمانده کل سپاه پاسداران و از فرماندهان پرنفوذ اين نهاد نظامی بود

محمدباقر ذوالقدر، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ايران به آمريکا هشدار داد که اگر به ايران حمله کند، هیچ جا برایش امن نخواهد بود و ايران می تواند با موشکهای دوربردی که در اختيار دارد، "روزانه دهها هزار موشک به اهداف آمریکایی شلیک کند و اسرائیل را هم به عنوان عقبه آمریکا تهدید کند".

آقای ذوالقدر که در همايشی با عنوان "نقش امنیت در توسعه استان کردستان" در شهر سنندج، مرکز استان کردستان سخن می گفت، با اشاره به توان موشکی کشورش احتمال حمله آمريکا به ايران را رد کرد و گفت که به عقيده او، آمريکا به جای تلاش برای براندازی حکومت ايران از راه توسل به زور، سياستی با عنوان "تهديد نرم" در پيش گرفته که شبيه به سياستی است که آمريکا عليه اتحاد شوروی به کار می برد.

وی در توضيح آنچه "تهديد نرم" می خواند گفت که آمريکا اين سياست را از طریق ایجاد بی ‌ثباتی و بحرانسازی در داخل ايران و دامن زدن به گسستهای قومی و مذهبی پيش می برد و از مطبوعات و تشکلهای مدنی نيز در اين راستا بهره می گيرد.

پيشتر وزارت اطلاعات ايران نيز برخی روزنامه نگاران و فعالان مدنی را به اجرای سياستهای آمريکا در ايران متهم کرده و گفته بود که اين افراد در قالب دوره های آموزشی به خارج از ايران سفر می کنند و در آنجا، برنامه هايی برای اجرای سياست "براندازی نرم" دريافت می کنند.

ناظران می گويند که از هنگامی که سخنان وزير اطلاعات ايران در اين زمينه ايراد شد، برخورد با روزنامه نگاران و فعالان مدنی شدت گرفته است.

معاون امنيتی وزارت کشور ايران نيز گفته که خنثی ‌سازی "تهدید نرم" وظیفه اصلی و اول بخش امنیتی داخل کشور است.

آقای ذوالقدر پيش از آنکه به معاونت امنيتی و انتظامی وزارت کشور منصوب شود، جانشين فرمانده کل سپاه پاسداران و از فرماندهان پرنفوذ اين نهاد نظامی بود.

اظهارات او در مورد تهديد موشکی آمريکا در نقاط مختلف جهان در شرايطی ايراد می شود که ايران و اتحاديه اروپا دور تازه ای از مذاکرات را به منظور حل مناقشه اتمی ايران آغاز کرده اند.

فعاليت اتمی ايران و نگرانی غرب از دستيابی ايران به جنگ افزار اتمی دليل اصلی احتمالاتی است که در مورد حمله آمريکا به ايران مطرح می شود، هرچند در حال حاضر مقامات آمريکايی همواره بر حل مناقشه اتمی ايران از راه ديپلماسی و عدم تمايل به حمله به ايران تأکيد می کنند.

 

 

اعتراض دیده بان حقوق بشر
به محکومیت فعالان زن در ایران

 

شعبه ششم دادگاه انقلاب اسلامی تهران در 4 اردیبهشت ماه، نوشین احمدی خراسانی، شهلا انتصاری و پروین اردلان را بر اساس ماده 610 قانون مجازات اسلامی به جرم "تبانی و اجتماع جهت بر هم زدن امنیت کشور" به سه سال زندان محکوم کرد. این دادگاه، اردلان، انتصاری و خراسانی را به تحمل شش ماه حبس محکوم کرد و دو سال و نیم باقی مانده را به مدت پنج سال به تعلیق در آورد.

از قوانین امنیت ملی برای زندانی کردن فعالان حقوق زنان استفاده میشود

نیویورک , 5 اردیبهشت 1386) – سازمان دیده بان حقوق بشر امروز با صدور بیانیه ای گفت که آیت الله هاشمی شاهرودی ، رئیس قوه قضائیه ایران، باید فورا حکم محکومیت شش تن از مدافعان حقوق زن در این هفته را لغو کند و به تعقیب قضایی چنین افرادی که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کنند, پایان دهد.

این شش زن در جنبش فعال زنان مشارکت دارند. قوه قضائیه، پس از برگزاری تجمع به تاریخ 12 خرداد 1385 در میدان هفت تیر تهران برای اعتراض به قوانین تبعیض آمیز، برای این افراد پرونده قضایی تشکیل داد.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: " قوه قضائیه ایران از قوانین امنیت ملی به عنوان حربه ای برای زندانی کردن فعالان حقوق زن که به شکلی مسالمت آمیز نسبت به تبعیض های قانونی اعتراض می کنند، استفاده می کند."

وی افزود: "حکومت ایران باید به جای پیگرد قضایی فعالان حقوق زنان به محو و تغییر قوانین تبعیض آمیز بر علیه زنان بیندیشد".

شعبه ششم دادگاه انقلاب اسلامی تهران در 4 اردیبهشت ماه، نوشین احمدی خراسانی، شهلا انتصاری و پروین اردلان را بر اساس ماده 610 قانون مجازات اسلامی به جرم "تبانی و اجتماع جهت بر هم زدن امنیت کشور" به سه سال زندان محکوم کرد. این دادگاه، اردلان، انتصاری و خراسانی را به تحمل شش ماه حبس محکوم کرد و دو سال و نیم باقی مانده را به مدت پنج سال به تعلیق در آورد.

همان دادگاه دو مدافع دیگر حقوق زنان را در 29 فروردین به زندان محکوم کرد. این شعبه فریبا داوودی مهاجر را به جرم "تبانی و اجتماع جهت بر هم زدن امنیت کشور" به چهار سال زندان محکوم کرد که سه سال آن تعلیقی است. این دادگاه همچنین سوسن طهماسبی را به جرم "اقدام بر علیه امنیت ملی" به دو سال زندان محکوم کرد که یک سال و نیم آن را به تعلیق در آورده است.

شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب تهران یک هفته پیش تر در 22 فروردین، آزاده فرقانی یک فعال دیگر حقوق زنان را به جرم "اقدام بر علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تجمع غیر قانونی" به دو سال حبس تعلیقی محکوم کرد.

بر این اساس، قاضی می تواند احکام تعلیقی را به اجرا در بیاورد، اگر مدافع در طی پنج سال آینده قوانین را نقض کند و یا بنا بر تشخیص قاضی جرمی مشابه را انجام دهد.

تمامی این شش زن از کمپینی که اخیرا با عنوان یک میلبون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز راه افتاده است، حمایت کرده اند.

این کمپین اصلاحات مشخصی چون حق برابر شهادت زنان در دادگاه، برابری ارث بین زن و مرد، حذف چند همسری و برابری دیه قتل غیر عمدی بین مرد و زن را دنبال می کند.

ایران به عنوان عضوی از کنوانسیون جهانی حقوق مدنی و سیاسی به صورت قانونی مقید است تا آزادی بیان و اجتماعات و برابری در برابر قانون را مراعات کند و از بازداشت و زندانی کردن افرادی که این حقوق را مطالبه می کنند، خودداری کند.

حکومت ایران به شکلی اساسی، اذیت و آزار و پیگرد قانونی فعالان زنان را در سال گذشته افزایش داده است.

نیروهای امنیتی 33 نفر از مدافعان برجسته زنان را در 13 اسفند 1385 بازداشت کردند. خانم های اردلان ،انتصاری، احمدی خراسانی ، طهماسبی و فرقانی در بین این بازداشت شدگان بودند. اگر چه دستگاه قضایی همه بازداشت شدگان را با وثیفه آزاد کرده است ، اما اخیرا شروع به صدور احکام سنگین زندان برای آنها کرده است.

در 29 فروردین غلامحسین محسنی اژه ای وزیر اطلاعات ایران ادعا کرد که دشمنان حکومت ایران برنامه های شان "برای براندازی نرم جمهوری اسلامی " را از طریق جنبش زنان و جنبش دانشجویان دنبال می کنند.

ویتسون گقت: "حکومت ایران وقتی از قوانین امنیت ملی جهت تعقیب کیفری مدافعان حقوق زن که به شکلی مسالمت آمیز برای برابری فعالیت می کنند، استفاده می کند در واقع این قوانین را به سخره گرفته است." 

 

جدول زمانی ترک عراق توسط کنگره آمریکا تصویب شد

سنای آمریکا نیز به دنبال اقدام مجلس نمایندگان، به تصویب لایحه ای رای داده که تامین بودجه عملیات نظامی در عراق و افغانستان را به آغاز تخلیه نیروها از عراق از ماه اکتبر مشروط می کند
سرباز آمريکايی در عراق
پرزیدنت بوش می گوید این لایحه باعث تضعیف نیروها در عراق خواهد شد
.

با این حال بعید است این مصوبه به قانون بدل شود زیرا جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، قول داده آن را که دمکرات ها تهیه کرده اند وتو کند.

آقای بوش می گوید او همچنان به استراتژی خود برای افزایش شدید نیروها در بغداد برای تامین امنیت آن شهر متعهد است.

پیشتر ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق، گفت که کاهش نیروها می تواند به افزایش خشونت منجر شود.

مجلس سنا با 51 رای مثبت در مقابل 46 رای منفی به نفع این لایحه که تامین 100 میلیارد دلار بودجه تازه برای مخارج جنگ را به جدول زمانی خروج نیروها گره می زند رای داد.

این لایحه می گوید خروج نیروها از عراق باید از اول اکتبر آغاز شود و 31 مارس 2008 را به عنوان تاریخ تکمیل آن تعیین می کند.

هری رید رهبر اکثریت دمکرات سنا گفت: "این لایحه ما را در مسیری تازه، برای دور شدن از جنگی داخلی که پایانی بر آن قابل رؤیت نیست و برای حرکت به سمت یک جابجایی مسئولانه نیروها که عراقی ها را پاسخگو می داند، قرار می دهد. این طرحی مسئولانه برای جابجایی نیروها است نه یک عقب نشینی ناگهانی."

"اگر رئیس جمهور از تغییر مسیر کنونی خودداری کند، آمریکا با خطر به دام افتادن در عراق برای سال ها، نه ماه ها، مواجه خواهد بود."

جمهوریخواهان این لایحه را به عنوان یک اقدام نمایشی بی ثمر رد کردند زیرا هرچند دمکرات ها کنترل هر دو شاخه کنگره را در دست دارند اما رای کافی برای فائق آمدن بر قدرت وتوی رئیس جمهور را ندارند.

با این حال آدام بروکس، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن، می گوید این آشکارا نشانه اختلاف عمیق بر سر جنگ عراق میان نمایندگانی است که مردم آمریکا به واشنگتن فرستاده اند.

سابقه وتوهای ریاست جمهوری
جورج بوش: 1 بار
بیل کلینتون: 38 بار
جورج بوش پدر: 44 بار
رونالد ریگان: 78 بار
اف دی روزولت: 635 بار
توماس جفرسون: صفر

این اولین بار است که دمکرات ها توانسته اند رای لازم را برای تصویب لایحه ای در مخالفت با جنگ آقای بوش فراهم کنند و آن را برای او بفرستند.

این لایحه ممکن است روز سه شنبه، یعنی در چهارمین سالگرد روزی که پرزیدنت بوش نبرد عراق را یک "پیروزی" در جنگ با تروریسم خواند، به دست او برسد.

دانا پرینو، سخنگوی کاخ سفید، گفت که این لایحه "اوج منفی بافی" است.

وی تایید کرد که پرزیدنت بوش برای دومین بار در طول دوران ریاست جمهوری اش از قدرت وتو برای رد این لایحه استفاده خواهد کرد.

عقب نشینی 'پیش از موعد'

آقای بوش تلاش ها برای وادار کردن دولت به عقب کشیدن نیروها از عراق را تلاشی برای "دستبند زدن به ژنرال ها" توصیف کرده است.

پیشتر ژنرال پتریوس از اظهار نظر مستقیم درباره لایحه خودداری کرد اما گفت که تلاش آمریکا در عراق "آشکارا مستلزم تعهدی عظیم در طول زمان است."

وی گفت که چند ماه نخست افزایش نیروها در بغداد به پیشرفت هایی در عراق منجر شده است، اما افزود این عملیات هنوز کاملا روی غلتک نیافتاده است و اذعان کرد که پیشرفت "اغلب تحت الشعاع حملات تکان دهنده که دستاوردهای ما را زیر سایه می برد قرار می گیرد."

وی وضعیت عراق را "به شدت پیچیده و خیلی دشوار" توصیف کرده و گفت "کارهای بسیار بیشتری هست که باید در زمینه های مختلف انجام شود."

در همین حال هشیار زیباری، وزیر خارجه عراق، گفته است که هرگونه "جدول زمانی پیش از موعد [برای عقب نشینی] واقع بینانه نخواهد بود."

وی افزود: "این اصولا بخشی از سیاست بازی در واشنگتن است و در واقع برای امنیت و توسعه سیاسی نه فقط عراق، بلکه کل منطقه خسارت بار بوده است."

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرح مشابهی را در زمینه بودجه جنگ تصویب کرده بود.

طرح مجلس نمایندگان 124 میلیارد دلار بودجه تازه برای جنگ در عراق و افغانستان اختصاص می دهد به شرطی که خروج نیروهای رزمی آمریکا از عراق در ماه اکتبر آغاز شده و تا مارس 2008 تکمیل شود.

آن طرح با 218 رای در مقابل 208 رای به تصویب رسید.

 

 

بحران پیری در ایران

بر اساس برخی پیش بینی ها جمعیت ایران تا ۴۲ سال دیگر حدود ۱۳۰ میلیون نفر خواهد بود که یک پنجم آن را سالمندان تشکیل می دهند.

جمعیت فعلی ایران حدود ۷۰ میلیون نفر است و سازمان بهزیستی تعداد سالمندان ایران را که بالای ۶۰ سال سن دارند حدود ۵ میلیون نفر برآورد کرده است.

جمعیت ایران در حال حاضر جمعیت جوانی است. اکثر آنها بعد از انقلاب ۱۹۷۹ متولد شده اند که سیاست تنظیم خانواده کنار گذاشته شده بود و دولت داشتن فرزند بیشتر را تشویق می کرد.

نیمی از جمعیت فعلی ایران کمتر از ۲۸ سال دارند اما با توجه به کم شدن زاد و ولد در این کشور، نرخ جوانی جمعیت در حال کاهش است.

بر اساس گزارش های رسمی، نرخ جمعیت سالمندی در دهه گذشته ۶/۶ درصد بوده اما این رقم به در سال های اخیر ۷ تا ۸ درصد افزایش یافته است.

نرخ رشد سالمندان دو دهه پیش حدود ۲ درصد بوده اما اکنون این رقم به بیشتر از سه برابر افزایش یافته و پیش بینی می شود که چهار دهه دیگر جمعیت سالمندان ایران به حدود ۲۰ درصد از جمعیت کل کشور برسد.

مشکلات سالمندان

نگرانی اصلی این است که برای رو در رو شدن با این تعداد سالمند چه تدبیری اندیشیده شده است و ایران تا چه اندازه آمادگی دارد که از این سالمندان نگهداری کند.

پیری معمولا با رشد سریع بیماری ها همراه است که به معنی افزایش هزینه هاست. در حالی که عمده جمعیت سالمندان شرایط بازنشستگی هستند و توان مالی کافی برای پرداخت هزینه ها ندارند.

اکثر سالمندان نیاز به خدمات توانبخشی در زمینه های حرکتی، عضلانی، بینایی، شنوایی و روانی دارند.

تحقیقات وزارت بهداشت ایران نشان می دهد که سالمندان از انواع بیمارها نظیر فشارخون، ناراحتی های شنوایی، اختلالات بینایی، تکرر ادرار، یبوست و دیابت رنج می برند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت ایران، ۹۵ درصد سالمندان نیازمند سمعک، سمعک ندارند، ۴۲ درصد سالمندان نیازمند دندان مصنوعی، فاقد دندان هستند و ۹ درصد سالمندان هیچگونه درآمدی ندارند.

در کنار مشکلاتی که سالمندان با آن مواجهند امکانات بیمارستانی ایران بسیار کم است و تعداد متخصصان این رشته کمتر از پنج نفر است.

بر اساس آمارهای سازمان بهزیستی، ۱۳۶ مرکز شبانه روزی در ایران در قالب آسایشگاه و خانه سالمندان، حدود ۱۲ هزار سالمند را تحت پوشش دارند و بقیه سالمندان تنها یا همراه خانواده و فرزندان خود زندگی می کنند.

در حال حاضر حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار سالمند تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی و ۷۰۰ هزار نفر نیز تحت پوشش سازمان بازنشستگی کشوری قرار دارند. بخشی از این گروه هم تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند اما آمار دقیق آن مشخص نیست.

اگر تعداد سالمندان حدود پنج میلیون نفر باشند وضعیت بیشتر از سه میلیون نفر آنها که تحت پوشش هیچ سازمان حمایتی قرار ندارند، مشخص نیست.

مشکل دیگر این است که حقوق بازنشستگی پائین است. میانگین حقوق بازنشستگی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزارتومان است و این حقوق کفاف هزینه های سالمندان را نمی دهد.

این حقوق با تورم حدود ۱۴ درصدی به جایی نمی رسد و به گفته بسیاری از بازنشستگان، آنها مجبورند با وجود سن بالا با سختی کار دومی بیابند تا بتوانند آبرومندانه زندگی کنند.

بحران مالی صندوق های بازنشستگی

در کنار این مشکلات، صندوق های بازنشستگی با بحران مالی مواجه هستند و هر ساله در ماه های پایانی سال برای پرداخت حقوق بازنشستگان مشکل کسری بودجه دارند و در تنگنای شدید مالی، سال را به پایان می رسانند.

بحران مالی صندوق های بازنشستگی از سال ها پیش شروع شده است. بخشی عمده ای از کسری بودجه صندوق های بازنشستگی به عدم پرداخت سهم دولت به عنوان کارفرما بر می گردد. بخشی نیز از افزایش حقوق سالانه و محدودیت استخدام در سال های اخیر ناشی شده است.

بدهی دولت به سازمان بازنشستگی از سال ۵۴ تا پايان سال ۸۱ حدود ۲۱ هزار ميليارد تومان بوده که دولت تنها بخش ناچيزی از آن را پرداخت کرده است.

پرداخت نقدی این حجم عظیم برای دولت امکان پذیر نیست از همین رو در سال های گذشته دولت سعی کرده به جای پرداخت نقدی، بخشی از سهام شرکت های دولتی را به سازمان بازنشستگی واگذار کند.

آنچه وضعیت سازمان بازنشستگی را بغرنج کرده این است که تقریبا تمام ۷۵۰ میلیارد تومانی که هر سال از مشترکین شاغل خود می گیرد بابت حقوق بازنشستگی همان سال می پردازد. به گفته کارشناسان اگر این روند ادامه یابد، شاغلان فعلی عضو سازمان بازنشستگی بعد از بازنشسته شدن ذخیره ای در صندوق نخواهند داشت.

پرداخت های سالیانه سازمان بازنشستگی به عنوان حقوق ومزایا ۱۱۰۰ میلیارد تومان است که ۵۸۰ میلیارد تومان آن سود حاصل از فعالیت های اقتصادی سازمان بازنشستگی و بقیه از طریق پرداخت های شاغلان عضو سازمان بازنشستگی تامین می شود.

صندوق بازنشستگی دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عضو شاغل و بازنشسته دارد و نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر بازنشسته از این صندوق حقوق و مستمری بازنشستگی می گیرند.

برخی پیش بینی ها جمعیت ایران تا ۴۲ سال دیگر حدود ۱۳۰ میلیون نفر خواهد بود که یک پنجم آن را سالمندان تشکیل می دهند

افزایش بازنشستگان

مشکل اصلی صندوق بازنشستگی افزایش تعداد بازنشستگان از یک سو و ممنوعیت ورود مستخدمان جدید است که این صندوق رابه سمت پیری و فرسودگی هدایت می کند.

برآوردهای رسمی نشان می دهد که نسبت شاغلان به بازنشستگان به حدود دو واحد رسیده یعنی در مقابل هر دو نفر شاغل یک نفر بازنشسته می شود.

کارشناسان نسبت سه به یک را زنگ خطر و نسبت کمتر از آن را بحرانی تلقی می کنند و می گویند در تمام دنیا این عدد معمولا بعد از ۵۰ سال آنهم در حد یک واحد تغییر می کند اما در ایران این نسبت در طول هشت سال از ۵/۴ نیم به حدود دو واحد رسیده است.

در سال های گذشته تلاش زیادی شده تا جلوی بحران صندوق های بازنشستگی گرفته شود اما این برنامه ها نتوانسته کمکی چندانی به حل بحران صندوق های بازنشستگی بکند.

برآوردهای رسمی نشان می دهد که در ایران به طور متوسط افراد در سن ۵۱ سالگی باز نشسته می شوند در حالی که سن متوسط بازنشستگی در سال ۱۳۵۷ حدود ۵۷ سال بوده است.

بر همین اساس بحث افزایش سن بازنشستگی مطرح شده است و مقامات دولتی در صدد هستند تا کارکنان رسمی به جای ۳۰ سال بعد از ۳۵ سال فعالیت بازنشسته شوند.

به عقیده کارشناسان، تغییر سن بازنشستگی، راهی برای حل بحران صندوق های بازنشستگی نیست و فقط می تواند مشکلات آنها را به تعویق بیندازد.

 

بودجه جنگ عراق به خروج آمریکا مشروط شد

سرباز آمريکايی در عراق
این لاحیه تامین مخارج عملیات نظامی را به خروج تدریجی نیروها منوط می سازد

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه ای که تامین هزینه عملیات نظامی این کشور در عراق و افغانستان را به آغاز تخلیه نیروهای آمریکایی از عراق مشروط می کند، با اختلاف بسیار اندک آرا تصویب کرده است.

لایحه مجلس نمایندگان 124 میلیارد دلار بودجه تازه برای جنگ در عراق و افغانستان اختصاص می دهد به شرطی که خروج نیروهای رزمی آمریکا از عراق در ماه اکتبر آغاز شده و تا مارس 2008 تکمیل شود.

پرزیدنت جورج بوش از قبل اخطار داده بود که این لایحه را وتو خواهد کرد. طرح احتمالا پس از تصویب در مجلس سنا، هفته آینده به دست رئیس جمهور خواهد رسید.

این لایحه با 218 رای در مقابل 208 رای به تصویب رسید. قرار است مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه طرح را به رای بگذارد.

هرچند دمکرات ها هر دو شاخه کنگره را در اختیار دارند اما آرای کافی برای فائق آمدن بر سد وتوی رئیس جمهور را ندارند.

اگر آقای بوش این مصوبه را وتو کند تدابیر موقتی برای تامین هزینه عملیات نظامی تا تابستان اتخاذ خواهد شد.

پیشتر دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق، در میان نمایندگان کنگره حضور پیدا کرد تا علیه این لایحه استدلال کند.

هدف دیگر وی از این حضور، جلب نظر نمایندگان کنگره نسبت به طرح دولت بوش برای افزایش شمار نیروها در عراق جهت بهبود امنیت بود.

به گفته یک نماینده دمکرات مجلس، ژنرال پتریوس در این جلسه گفت در ماه سپتامبر ارزیابی خود را از پیشرفت یا عدم پیشرفت این طرح ارائه خواهد کرد.

هنوز کلیه سربازانی که قرار است براساس این طرح به عراق بروند، در آن کشور مستقر نشده اند.

نمایندگان دمکرات کنگره در چند روز اخیر درگیر جدال لفظی شدیدی با کاخ سفید بر سر لایحه تامین بودجه جنگ بوده اند.

واکنش عراق

وزیر خارجه عراق نیز از دمکرات ها انتقاد کرده و می گوید تلاش های آنها برای ایجاد یک جدول زمانی برای خروج نیروها از عراق، که آن را "غیرواقعی" توصیف کرد، برای کشورش زیانبار است.

هوشیار زیباری درحالی که در ایران به سر می برد در گفتگو با بی بی سی گفت تلاش های کنگره برای تعیین ماه اکتبر به عنوان زمان آغاز خروج نیروهای آمریکایی از عراق به امنیت و توسعه سیاسی کشورش کمک نخواهد کرد.

دکتر زیباری می گوید از بحث های جاری درباره تعیین جدول زمانی شگفت زده شده است، زیرا قطعنامه سازمان ملل در زمینه عملیات نظامی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در عراق در ماه ژوئن و بار دیگر در پایان سال بازنگری خواهد و بنابراین نیازی به تعیین جدول زمانی نیست.

وزیر خارجه عراق همچنین گفت که خروج نیروهای آمریکایی باید تا زمانی که ارتش عراق کاملا به خود متکی نشده عقب بیافتد.

دکتر زیباری در ایران به سر می برد تا دولت ایران را برای شرکت در اجلاس منطقه ای هفته آینده در مصر درباره آینده امنیت عراق تحت فشار قرار دهد.

 

عراق مجاهدین را اخراج میکند

1386/02/06-01:06:08 

زيباري" از تصميم دولت عراق براي اخراج مجاهدین از اين كشور خبر داد

"هوشياري زيباري" وزير امور خارجه عراق گفت: ‌بغداد تصميم خود را براي اخراج اعضاي سازمان مجاهدین از اين كشور گرفته است.

به ‌گزارش خبرنگار سياسي‌ ايرنا، زيباري شامگاه چهارشنبه درمصاحبه مطبوعاتي مشترك با " منوچهر متكي" همتاي ايراني خود افزود : دولت عراق كميته‌اي را براي تضمين اجراي اين تصميم تشكيل داده است.

وي تصريح كرد : ما با چند كشور خارجي از جمله اروپا صحبت كرده‌ايم تا مجاهدین اخراج شده را اسكان دهند
.

 

سولانا و لاریجانی امروز دوباره دیدار میکنند

iran nuclear

برنامه اتمی ايران

روز چهارشنبه خاوير سولانا مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا و علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد ايران دو بار در آنکارا پايتخت ترکيه، ديدار کردند.

پس از ملاقات روز گذشته هيچ يک از دو مقام وارد جزئيات گفتگوها نشدند اما هردو گفتند که برنامه شان برگزار کردن جلسات بيشتری در هفته های آينده است.

شورای امنيـت سازمان ملل برخی تحريمها را بخاطر امتناع ايران از متوقف کردن غنی سازی اورانيوم که قابل استفاده برای توليد سوخت نيروگاه اتمی يا ساختن تسليحات اتمی است، برقرار کرد .

پيش از گفتگوهای آنکارا خبرگزاری ها گزارشهائی حاکی از اينکه شش قدرت جهان ممکن است با مصالحه ای به ايران اجازه نگهداشتن برخی فعاليت های غنی سازی را بدهند، پخش کردند.

اما تام کيسی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه دوباره متذکر شد پيش از آنکه جامعه جهانی با ايران وارد مذاکره درمورد برنامه اتمی شود، ايران بايستی فعاليتهای غنی سازی خود را متوقف کند.

 

 

سولانا: نسبت به گفتگوهای روز چهارشنبه با لاريجانی محتاطانه خوشبينم

Javier Solana, 23 Apr 2007

خاوير سولانا مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا

مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا ميگويد که محتاطانه نسبت به گفتگوهای خود با علی لاريجانی که قرار است روز چهارشنبه در ترکيه برگزار شود، خوشبين است.

خاوير سولانا ميگويد گفتگوی تلفنی اخير وی با لاريجانی باعث شد به اين اعتقاد برسد که به گفته وی «زمان پختگی لازم را برای چنين تماسی فراهم آورده است.»

هدف گفتگوها بازگرداندن رژيم تهران به پای ميز مذاکره در ارتباط با برنامه اتمی ايران است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد در ماه مارس دور دومی از تحريمها را عليه ايران بخاطر امتناع دولت تهران از متوقف کردن غنی سازی اورانيوم يعنی پردايشی که قابل استفاده برای توليد سلاح های اتمی است،  برقرار کرد.

وزيران خارجه اتحاديه اروپا تحريم های بيشتری را در روز دوشنبه به تصويب رساندند.  آنها صادرات اسلحه از ايران را ممنوع و دارائی های افراد و مؤسسات بيشتری را که در برنامه اتمی ايران درگير هستند، مسدود اعلام کردند.

 

رایس: به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم 

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز چاپ لندن، خواهان شرکت جمهوری اسلامی در اجلاس شرم الشیخ شد و گفت ایران نباید این فرصت را از دست بدهد
کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا
رایس: ایران نباید فرصت شرکت در نشست شرم الشیخ را از دست بدهد
.

خانم رایس در این مصاحبه که در شماره روز دوشنبه، 23 آوریل فایننشال تایمز منتشر شد سیاست تغییر رژیم در ایران از سوی دولت جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا را رد کرد و گفت سیاست دولت بوش در قبال ایران هرگز بر مبنای تغییر حکومت در ایران نبوده و کاخ سفید تنها به دنبال تغییر رفتار این حکومت است.

به دنبال انقلاب 1357 در ایران و اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان ایرانی، آمریکا روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد و از آن زمان روابط دو کشور همراه با تنش و بحران بوده است.

آمریکا همواره ایران را به حمایت از تروریسم، تلاش برای دستیابی به سلاح های هسته ای و بی ثبات کردن عراق، مناطق فلسطینی و لبنان متهم کرده است، اتهاماتی که ایران آنها را به شدت رد می کند

 

سارکوزی و رويال به دور دوم انتخابات رياست جمهوری فرانسه راه يافتند

 

French nationals line up to vote at a polling station in the French embassy in La Paz, Bolivia, 21 Apr 2007

رای دهندگان فرانسوی در دور نخست انتخابات رياست جمهوری فرانسه  امروز آقای نيکولا سارکوزی و خانم سگولن رويا ل را برای شرکت در دور دوم انتخابات برگزيدند. آقای سارکوزی با رای حدود ۳۰ درصد و خانم سگولن رويال با رای حدود ۲۵ درصد ده رقيب ديگر منجمله آقای بايرو را شکست دادند تا دو هفته ديگر در انتخابات سرنوشت ساز ششم ماه می در برابر يکديگر قرار بگيرند. از هم اکنون گفته می شود که رقابت های روزهای آينده بين دو نماينده راست و چپ شدت بيشتری خواهد يافت.

 

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شروع شد

انتخابات فرانسه
گزارش خبرنگار بی بی سی از فرانسه حاکی از اين است که بر انتخابات فرانسه فضای بیم و اميد حاکم است
 

 

مردم فرانسه امروز یکشنبه 22 آوریل، پای صندوقهای رأی رفته اند تا رئيس جمهور جدید فرانسه را انتخاب کنند.

دور اول انتخابات که امروز برگزار می شود، غیرقابل پیش بینی ترین رای گیری از چندین دهه قبل در فرانسه است.

گفته می شد درپایان مبارزات انتخاباتی، هنوز یک سوم رای دهندگان درباره کاندیدای مورد نظرشان تصمیم نگرفته بودند.

در چهار ساعت پس از شروع رای گیری حدود 31 درصد حایزین شرایط، رای خود را به صندوق انداخته بودند. یک چنین تعدادی درمقایسه با شمار رای دهندگان در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در 5 سال قبل، بسیار قابل توجه است.

رأی گيری ساعت هشت بامداد به وقت محلی آغاز شد و قرار است دوازده ساعت ادامه داشته باشد تا مردم از ميان دوازده نامزد يکی را به رياست جمهوری برگزينند.

نامزدهايی که بيش از بقيه احتمال پيروزی شان در اين دور از انتخابات می رود عبارتند از: نيکولا سارکوزی از حزب اتحاد برای جنبش مردمی (او ام پ) که حزب اصلی محافظه کار فرانسه به شمار می رود، سگولن رويال از حزب سوسياليست، فرانسوا بایرو، از حزب اتحاد برای دموکراسی فرانسه و ژان ماری لوپن، رهبر و بنيانگذار جبهه ملی فرانسه که راست افراطی است.

خبرنگاران می گویند بسیاری از دست چپی های فرانسه تا آن حد خواهان شکست آقای سارکوزی هستند که ممکن است به فرانسوا بایرو، کاندیدای میانه رو رای دهند.

آن دسته از شهروندان فرانسه که در خارج از اين کشور زندگی می کنند رأی خود را پيشتر به صندوق انداخته اند.

در کمتر انتخاباتی در تاريخ فرانسه، پيش بينی نتيجه انتخابات تا اين حد برای ناظران مشکل بوده است.

به نظر می رسد جدال اصلی در اين انتخابات بيشتر بر سر شخصيت نامزدها باشد تا بر سر خط مشی سياسی آنها و اين در حالی است که بنابر نتايج نظرسنجيها، بيش از يک سوم از مردم فرانسه تا پيش از رفتن پای صندوق رأی هنوز تصميم قطعی خود را به اينکه به چه کسی رأی بدهند نگرفته اند.

نيکولا سارکوزی

آقای سارکوزی که اخيراً به منظور شرکت در انتخابات رياست جمهوری از سمت وزارت کشور کناره گيری کرد، وعده جدايی کامل از گذشته و اصلاحات اساسی اقتصادی داده است.

نيکولا سارکوزی که 52 سال دارد، فرزند يکی از اشراف زميندار مجارستان است که بعد از روی کار آمدن حکومت کمونيستی در آن کشور به فرانسه مهاجرت کرد و مادرش نيز به خانواده ای از يهوديانی تعلق دارد که از يونان به فرانسه مهاجرت کرده و به مسيحيت کاتوليک تغيير مذهب داده اند.

نيکولا سارکوزی در رشته حقوق تحصيل کرده و پيش از ورود به سياست به وکالت دادگستری اشتغال داشته، در 25 سالگی عضو انجمن شهر نوی سور سن و پنج سال بعد شهردار اين شهر شده است.

او در سال 1993 به عنوان وزير بودجه در دولت ادوار بالادور، وارد مناصب عالی دولتی شد، در سال 2002 به وزارت کشور، در سال 2004 به وزارت اقتصاد، دارايی و صنعت و در سال 2005 بار ديگر به وزارت کشور برگزيده شد.

سگولن رويال

اگر خانم رويال در انتخابات پيروز شود نخستين زنی خواهد بود که رهبری فرانسه در دست می گيرد.

شعار اصلی انتخاباتی او برقراری عدالت اجتماعی است.

سگولن رويال 53 سال دارد و در زمانی که کشور آفريقايی سنگال مستعمره فرانسه بوده، در خانواده ای نظامی در پايتخت اين کشور به دنيا آمده است.

او دانش آموخته مؤسسه مطالعات سياسی پاريس است که از معتبرترين مراکز آموزش عالی فرانسه به شمار می رود و پيش از ورود به سياست قاضی دادگاه تخلفات اداری بوده است.

وی سپس در دفتر فرانسوا ميتران، رئيس جمهور سوسياليست فرانسه کار کرده و در زمان رياست جمهوری او به مدت يک سال وزير محيط زيست شد، بعدها در دولت ليونل ژوسپن نيز سمتهای معاون وزير آموزش و پرورش و معاون وزير امورخانواده و کودکان را عهده دار شد.

ژان ماری لوپن

آقای لوپن که 78 سال دارد چهره جنجالی دور پيشين انتخابات رياست جمهوری فرانسه بود و به مخالفت با روند مهاجرت به فرانسه و همچنين موضع گيريهای ميهن پرستانه و ملی گرايانه شهرت دارد.

او پيش بينی کرده که همچون دور پيش يکی از دو نامزد اصلی خواهد بود که به دور دوم انتخابات راه خواهند يافت.

ژان ماری لوپن نيز همچون دو رقيب خود در رشته حقوق تحصيل کرده و سرمايه داری ثروتمند در صنعت سيمان فرانسه است.

او در آغاز نظامی بوده و سپس به عنوان نماينده وارد مجلس ملی فرانسه شده و در سال 1972 حزب جبهه ملی را بنياد نهاده است.

برای نخستين بار در فرانسه انتخابات به صورت الکترونيکی برگزار می شود، هرچند حزب سوسياليست و برخی ديگر از احزاب به اين شيوه رأی گيری اعتراض کرده اند.

 

ملاقات ومذاکرات دوجانبه وزيران امورخارجه آمريکا وايران درمصرامکان پذيراست 

وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد کاندوليزا رايس وزير اين وزارتخانه ماه آينده به مصر ميرود تا در يک کنفرانس بين المللی در باره عراق شرکت کند.

قدرت های عمده جهان و کشورهای همسايه عراق از جمله شرکت کنندگان در کنفرانس خواهند بود.

Sean McCormackشان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد خانم رايس در جريان برگزاری کنفرانس ملاقات ها و مذاکرات دوجانبه ای نيز خواهد داشت که ملاقات و گفتگو با وزير امورخارجه ايران می تواند يکی از آنها باشد.

 وی گفت نميداند که مقامات ايرانی در کنفرانس شرکت ميکنند يا نه اما اگر تهران وزير امورخارجه خود را به کنفرانس بفرستد خانم رايس می تواند با وی ملاقات کند.

 

پرسش و پاسخ درباره انتخابات فرانسه

  

نیکولاس سارکوزی
رک سخن گفتن نیکولاس سارکوزی مورد علاقه خیلی از فرانسوی هاست
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتخابات کی انجام می شود؟

رای دهندگان برای شرکت در دور اول انتخابات روز 22 آوريل پای صندوقهای رای می روند. اگر آنگونه که تاکنون اتفاق افتاده هيچ يک از نامزدها نتواند در دور اول 50 درصد يا بيشتر آراء را کسب کند، انتخابات به دور دوم کشيده می شود که در آن صورت دو نامزد برتر دور اول در روز ششم ماه مه در دور دوم به مصاف هم خواهند رفت.

چرا مهم است؟

برخلاف بسياری از کشورها که در آنها نخست وزير مهمترين شخصيت سياسی است، فرانسه قدرت واقعی را به رئيس جمهور خود می دهد. در فرانسه اين رئيس جمهور است که نخست وزير را انتخاب می کند، حق انحلال پارلمان را دارد و می تواند محکومين را عفو کند. رئيس جمهور فرانسه همچنين فرمانده کل قواست که شامل يک زرادخانه هسته ای قدرتمند نيز هست.

چه کسانی شانس انتخاب شدن دارند؟

نيکولا سارکوزی که رسانه ها او را سارکو می نامند نامزد رسمی حزب "اتحاد برای جمهوری" یعنی حزب برتر در ائتلاف حاکم فرانسه است. سگولين رويال که به او سگو می گويند، نامزد حزب مخالف سوسياليست است. فرانسوا بايرو از حزب ميانه يا مرکزگرای اتحاد دموکراتيک فرانسه، شريک کوچکتر ائتلاف نيز از رقبای عمده است. ژان ماری لوپن رهبر حزب راستگرای افراطی جبهه ملی نيز که در سال 2002 شگفتی ساز شد و به دور دوم رسيد در ميان رقباست.

چهره آشنای ديگری هم هست؟

نامزدهای ديگری که بعد از اين چهار تن در افکار عمومی مطرح هستند، عبارتند از اوليويه بزانسنوی چپگرا، ماری ژرژبوفه و آرلت لاگيه، فيليپ ويليه محافظه کار و خوزه بو، کشاورز ضد جهانی سازی، و دومينيک بويان از حزب سبزهای فرانسه.

دوازده نامزد حايز شرايط در انتخابات با هم رقابت می کنند. هر يک از آنها از دست کم 500 مقام انتخابی امضا گرفته است. ژاک شيراک رئيس جمهور کنونی نامزد انتخابات نيست. فرانسوا بايرو در نظرخواهی ها از آقای سارکوزی و خانم رويال پيشی گرفته و حتی ممکن است به دور دوم هم برسد.

تفاوت انتخابات 2007 با انتخابات های قبلی چيست؟

برای اولين بار يکی از نامزدهای اصلی يک زن است. نامزدی سگولين رويال بحث درباره جايگاه زنان در جامعه عمدتا مردگرای فرانسه را شدت بخشيده است. نيکلا سارکوزی 52 ساله اگر انتخاب شود بعد از ژيسکاردستن که در سال 1974 در 48 سالگی رئيس جمهور فرانسه شد، جوانترين رهبر اين کشور خواهد بود. ژاک شيراک و فرانسوا ميتران هر دو در هفتمین دهه عمر خود به کاخ اليزه راه يافتند.

قواعد اصلی مبارزه انتخاباتی چيست؟

به نامزدها برای تبليغات انتخاباتی از راديو و تلويزيون فرصت برابر داده می شود.

به هر نامزد 45 دقيقه فرصت داده می شود و هر نامزد می تواند از سه نوع کليپ تبليغاتی يک دقيقه ای، دو و نيم دقيقه ای و پنج و نيم دقيقه ای استفاده

از بيستم آوريل نتايج نظرخواهی قابل انتشار نيست. در دو روز پيش از انتخابات دور دوم در ششم مه نظرخواهی ممنوع است.

در دور اول هر نامزد می تواند تا سقف 16.16 ميليون يورو صرف تبليغات انتخاباتی کند. اين ميزان برای هر نامزد در دور دوم 21.5 ميليون يورو است.

مسايل ملی فرانسه کدامند؟

نرخ بيکاری 10 درصد، نادرستی سياسی، نا آرامی در ميان گروههای قومی، انشعابهای پياپی در جناح چپ.

چه مسايل شخصی در مورد نامزدها مطرح است؟

نامزدی سگولين رويال با ترديد در مورد توانايی هايش و با توجه با اينکه هرگز پست وزارتی مهمی را در دست نداشته با ترديد مواجه شده است. گافهای او در مورد سياست خارجی به اعتبار او لطمه زده است. تجربه سياسی نيکلا سارکوزی با ترديد مواجه نشده است اما او متهم است که از باقيمانده دوران وزارتش بعنوان وزير کشور و از نفوذ گذشته خود سوء استفاده کرده است. هرچند که او اينک از اين مقام کناره گرفته است.

شعارهای انتخاباتی

سارکو در وب سايت رسمی تبليغات انتخاباتی اش می گويد: "با هم همه چيز امکان پذير است." سگو در سايت خود می گويد: "فرانسه منصف تر، فرانسه قدرتمند تری است."

فرانسوا بايرو به "فرانسه ای متشکل از همه نيروهای ما" اعتقاد دارد و ژان ماری لوپن به "پيروزی فرانسه و آينده فرانسوی ها" نظر دارد.

شعار فيليپ دوويليه اين است که "زندگی ما بيش از منافع آنها ارزش دارد." و اوليويه بزانسنو می گويد: "هيچگاه در فرانسه اين قدر بی عدالتی وجود نداشته است."

آيا بعد از 6 ماه مه می توانيم سياست فرانسه را فراموش کنيم؟

نه کاملا. انتخابات پارلمانی در 10 و 17 ژوئن برگزار می شود. نامزدها بايد در حوزه انتخابيه خود در دور اول اکثريت آرا را احراز کنند. در غير اين صورت، اگر دست کم 12.5 درصد آرا را در دور اول کسب کرده باشند به دور دوم راه می يابند و با اکثريت آرا به پارلمان راه خواهند يافت. پارلمان در حال حاضر عمدتا در اختيار حزب اتحاد جنبش مردمی است.

 

 

 

 

نمایشگاه بین المللی پاریس به کار خود پایان داد

محمد رضا شاهید - پاریس

Salon_du_Livtr_25Mar07_117X

بيست و هفتمين دور نمايشگاه بين المللی کتاب پاريس که کار خود را از صبج روز جمعه آغاز کرده بود، پس از آنکه دويست هزار نفر از آن ديدن کردند، امشب به کار خود پايان داد. مضمون اصلی و ميهمان امسال هند و ادبيات کمتر شناخته شده اين کشور بود.

 

 

 

توضییح اتحادیه اروپا در باره علت تروریست خواندن مجاهدین

نام بيش از ۵۰ گروه و فرد، از جمله گروه مسلح باسک اتا، ببرهای تاميل در سريلانکا و گروه فلسطينی حماس، در فهرست تروريست های اتحاديه اروپا قرار دارد.
اين فهرست به طور معمول هر ۶ ماه بازنگری می شود اما به علت ابهام پيرامون حکم دادگاه، فهرست تروريستی، بازنگری نشده است. دارايی افراد و گروه هايی که نام آنها در اين فهرست قرار دارد، مسدود می شود

اتحاديه اروپا از طريق نامه، دلايل خود را برای قرار دادن نام گروه مجاهدين خلق در فهرست گروه های تروريستی خود، به اين گروه اطلاع می دهد.

ديپلمات های اتحاديه اروپا روز جمعه ۲۰ آوريل گفتند که اتحاديه اروپا از طريق نامه، افراد و گروه هايی را که در فهرست سازمان های تروريست های اين اتحاديه قرار دارند، از علت اين دسته بندی آگاه می سازد.

در سال گذشته ميلادی، دادگاه بدوی جامعه اروپا، حکم به لغو مسدود بودن دارايی های گروه مجاهدين خلق را داد.

اکنون تصميم وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا برای توضيح به مجاهدين و گروه های ديگری که در فهرست تروريست ها قرار دارند، در واکنش به حکم دادگاه بدوی است.

در سال گذشته ميلادی، دادگاه بدوی جامعه اروپا، حکم به لغو مسدود بودن دارايی های گروه مجاهدين خلق را داد

کشور های عضو اتحاديه اروپا پنج سال پيش در سال ۲۰۰۲ ميلادی، سازمان مجاهدين خلق را در فهرست گروههای تروريستی قرار دادند و دارايی های اين سازمان را مسدود کردند.

بر اساس حکم دادگاه اروپايی، اتحاديه اروپا در ماه مه سال ۲۰۰۲، هنگامی که حکم مسدود شدن دارايی های مجاهدين خلق را صادر کرد، حق گروه مجاهدين خلق را برای برخوردار شدن از رسيدگی عادلانه به قضيه ناديده گرفته است.

يک ديپلمات اروپايی که نخواسته نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفته است که استدلال اتحاديه اروپا برای تروريست دانستن مجاهدين خلق، در نشريه رسمی اتحاديه اروپا به چاپ خواهد رسيد.

گروه هايی که نامشان در فهرست تروريست ها قرار دارد، ۳۰ روز فرصت دارند که استدلال خود را در مخالفت با تصميم اتحاديه اروپا ارايه کنند.

نام بيش از ۵۰ گروه و فرد، از جمله گروه مسلح باسک اتا، ببرهای تاميل در سريلانکا و گروه فلسطينی حماس، در فهرست تروريست های اتحاديه اروپا قرار دارد.

اين فهرست به طور معمول هر ۶ ماه بازنگری می شود اما به علت ابهام پيرامون حکم دادگاه، فهرست تروريستی، بازنگری نشده است. دارايی افراد و گروه هايی که نام آنها در اين فهرست قرار دارد، مسدود می شود.

اتحاديه اروپا تا کنون در نامه هايی به گروه مجاهدين خلق، به پيشينه اين گروه از جمله حمله هايی که توسط اين گروه انجام شده، اشاره کرده است.

برگرفته از : radio farda

 

 

آمريکا: احتمال مذاکره رايس و متکی منتفی نيست

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا روز جمعه ۲۰ آوريل گفت ملاقات و مذاکره احتمالی وزيران امورخارجه آمريکا و ايران در شرم الشيخ منتفی نيست. 

کنفرانس بين المللی درباره عراق، با هدف جلب همکاری های بين المللی برای بازسازی و بازگشت ثبات به اين کشور با حضور کشورهای همسايه عراق و پنج عضو دايم شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار است از ۱ تا ۴ ماه مه  در شهر شرم الشيخ مصربرگزار شود.

کنفرانس بين المللی درباره عراق، با هدف جلب همکاری های بين المللی برای بازسازی و بازگشت ثبات به اين کشور با حضور کشورهای همسايه عراق و پنج عضو دايم شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار است از ۱ تا ۴ ماه مه  در شهر شرم الشيخ مصربرگزار شود

معاون وزير امور خارجه ايران در کنفرانس مقدماتی کشورهای همسايه عراق در ماه مارس در بغداد شرکت کرد. سفير آمريکا در عراق در جريان اين کنفرانس اعلام کرده بود که با نماينده ايران درباره عراق رودرو گفت وگو کرده است.

آقای مک کورمک در پاسخ به اين پرسش که آيا امکان ملاقات بين وزيران امورخارجه آمريکا و ايران وجود دارد، گفت کانداليزا رايس، به عنوان وزير امور خارجه آمريکا از اين توانايی برخوردار است که تشخيص دهد چگونه از هر فرصتی استفاده کند.

از سوی ديگر منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، پیشتردر اين باره گفته بود «اين موضوع منتفی است و فعلا چنين برنامه‌يی در دستور کار ما نيست».

ايران نارضايتی خود را از انتخاب شهر شرم‌الشيخ مصر به عنوان محل برگزاری کنفرانس  وزيران امورخارجه کشورهای همسايه عراق و اعضای شورای امنيت اعلام کرده است.

وزير امورخارجه ايران گفته بود اخيرا اعلام شد که قرار است اجلاس گسترده ‌ای برگزار شود که خلاف توافقات قبلی است؛ چرا که قرار بود اجلاس همسايگان عراق برگزار شود.»

ايران تاکنون به صراحت درباره شرکت و يا شرکت نکردن در کنفرانس بين المللی امنيت و ثبات عراق سخن نگفته است.

ابتدا  قرار بود اين اجلاس در استانبول  ترکيه در اوايل ماه آوريل برگزار شود ولی آقای زيباری گفت مقام های عراقی تصميم گرفته اند اين اجلاس در مصر برگزار شود.

اگر چه نوری المالکی،  نخست وزير عراق، خواستار برگزاری اجلاس در ماه مه در بغداد شده بود ولی بسياری از کشورها نگران امنيت وزيران بودند.

 

 

رهبر اکثریت سنای آمریکا میگوید به باور او آمریکا در عراق، جنگ را باخته است

Harry Reid

سناتور هری رید

سناتور "هری رید" رهبر اکثریت سنای آمریکا

سناتور "هری رید" رهبر اکثریت سنای آمریکا میگوید به باور او آمریکا در عراق جنگ را باخته است؛ و افزایش نیروهای آمریکا در آن کشور راه به جایی نخواهد برد.

سناتور امریکایی روز پنجشنبه گفت به پرزیدنت بوش گفته است که پیروزی در جنگ در عراق تنها از راه دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی  امکان پذیر خواهد بود.

سناتور رید اضافه کرد این پیامی است که پرزیدنت بوش در گفتگوهای روز چهارشنبه خود با اعضای کنگره پیرامون لایحه بودجه اضطراری نیاز به شنیدن آن داشت.

هم مجلس نمایندگان، و هم سنای امریکا، لایحه بودجه جنگ را با شرط تعیین جدول زمانی برای خروج نیروهای رزمی آمریکایی از عراق تصویب کرده اند. اما، پرزیدنت بوش میگوید تنها مصوبه ای را امضا خواهد کرد که جدول زمانی و دیگر محدویدیتها را نداشته باشد.

روز پنجشنبه پرزیدنت بوش در یکی از مدارس ایالت اوهایو گفت با استفاده از اختیاراتی که قانون اساسی آمریکا  به وی اعطا کرده است، هر مصوبه ای را که در آن جدول زمانی گنجانده شده باشد وتو خواهد کرد.

پرزیدنت بوش  در سخنان خود باردیگر بر باور خود دائر بر اینکه نیروهای آمریکایی در عراق پیروز خواهند شد تأکید گذاشت. 

 

برگزاری آخرین همایش ها پیش از انتخابات فرانسه

نامزدهای اصلی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه آخرین تجمعات انتخاباتی خود را پیش از رای گیری روز یکشنبه برگزار کرده اند.

یک نظرسنجی تازه حاکی از آن است که نیکولا سارکوزی، نامزد میانه گرای جناح راست هنوز با برخورداری از حمایت 29 درصد رای دهندگان از رقیب اصلی خود سگولین رویال، از حزب سوسیالیست، که 25 درصد پاسخ دهندگان از او حمایت می کنند پیش است.

 

نیکولا سارکوزی

نظرسنجی "بی وی اِی" همچنین نشان داد که فرانسوا بایرو، نامزد میانه گرا، با از دست دادن چند امتیاز هم اکنون از حمایت 15 درصد از رای دهندگان برخوردار است.

اما هنوز حداقل یک سوم رای دهندگان در مورد اینکه روز یکشنبه به چه کسی رای خواهند داد نامصمم هستند. انتظار می رود انتخابات به دور دوم در روز شش ماه مه کشیده شود.

کلیه چهار نامزد اصلی انتخابات برای برگزاری آخرین گردهمایی ها پیش از رای گیری به جنوب فرانسه رفته اند.

آقای سارکوزی با حضور در برابر 12 هزار نفر از هواداران خود در مارسی یک بار دیگر سعی کرد آن چهره تند و سختگیر که به عنوان وزیر کشور کسب کرده بود را تلطیف کند.

وی گفت: "برای متحد کردن مردم فرانسه، باید بتوان به نمایندگی از آنها صحبت کرد، بتوان حکومت کرد، بتوان عشق ورزید."

از سوی دیگر سگولین رویال در شهر تولوز در جنوب غربی فرانسه در کنار خوزه لوئیس زاپاترو، نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا، در تجمعی حاضر شد.

وی در میان ضرب موسیقی راک و تشویق حدود 15 هزار هوادار خود قول فرانسه ای "منصف تر و قوی تر" را داد.

سگولین رویال

او گفت: "فرانسه ای که علیه جستجوکنندگان کار به خاطر رنگ پوست، نوع اسم و آدرس منزل آنها تبعیض قائل نمی شود. این نبرد ما خواهد بود."

نه چندان دورتر در شهر پئو، فرانسوا بایرو، رهبر حزب اتحاد برای دمکراسی فرانسه (یو دی اف) گفت که افزایش تنش در فرانسه مایه نگرانی اوست.

وی گفت: "من می خواهم فرانسه امن و آرام باشد."

ژان ماری لوپن از حزب راست افراطی "جبهه ملی" که هم اکنون در نظرسنجی ها 13 درصد رای دهندگان را پشت سر خود دارد در شهر نیس گفت که "یک موج بزرگ ملی نظام اولیگارشی را با خود خواهد برد."

در انتخابات سال 2002، ژان ماری لوپن توانست به طرز شگفت انگیزی از لیونل ژوسپن، کاندیدای سوسیالیست ها پیشی گیرد و وارد مرحله دوم شود که در این مرحله از ژاک شیراک شکست خورد.

اوئانا لانگسکو، خبرنگار بی بی سی در امور اروپا می گوید از هر ده رای دهنده شش نفر می گویند برای گرداندن کشور نه به راست و نه به چپ اعتماد نمی کنند.

مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه قرار است روز یکشنبه، 22 آوریل برگزار شود و مرحله دوم، ششم مه برپا می شود.

غالب پیش بینی ها بر این است که در مرحله دوم انتخابات، خانم رویال و آقای سارکوزی به مصاف هم خواهند رفت اما این بار هم احتمال دارد که در جریان انتخابات شگفتی روی دهد.

 

 

آمریکا از مجاهدین و پ.ک.ک علیه ایران استفاده میکند

 

 

خبرگزاری ایسنا بهنقل از روزنامهی ترك "نیوآناتولین" گزارش داد: دولت بوش از گروه مجاهدین و پكك در عراق حمایت و آنها را به انجام حملات تروریستی و ایجاد اغتشاش در ایران ترغیب می‌كند.
این روزنامه با افشای این موضوع که امریکا درصدد ایجاد پایگاهی نظامی در نزدیكی مرز ایران برای اعمال فشار بر تهران است، افزود: مقامات امریکا توافق كرده‌اند حضور پ
كك در كوهستان‌های قندیل شمال عراق را نادیده بگیرند مشروط بر آنكه شبه نظامین كرد، در ایران دردسر به راه اندازند.
بنا بر این گزارش این مسأله در پشت اكراه امریکا برای حركت در جهت از میان برداشتن پ
كك قرار دارد.
منابع اطلاعاتی در اربیل می‌گویند كه پژاك، كه یك شاخه‌ی پ
كك در قندیل است، در حوادث خشونتبار در ایران دست داشته است.
این روزنامه نوشت: ایران شكایت كرده است كه گروه مجاهدین در عراق از سوی امریکایی‌ها مسلح می‌شوند، تعلیم می‌بینند و پناه داده می‌شوند.
در ماه ژانویه مقامات عالی‌رتبه
ی ایرانی نزد رهبران كرد عراقی رفتند تا مخالفت تهران با فعالیت‌های گروههای ضدایرانی تحت حمایت امریکا و پكك را مطرح كنند. این مقامات ایرانی با جلال طالبانی، رییسجمهور عراق در دوكان در نزدیكی سلیمانیه در شمال عراق دیدار كردند. سپس به اربیل رفتند تا با مسعود بارزانی، رییس منطقه‌ی كردنشین عراق در 10 ژانویه دیدن كنند. در این نشست چند مقام كرد از جمله فضیل میرانی و كریم سینكاری حضور داشتند. سپس امریکاییها كوشیدند این مقام عالی‌رتبه‌ی ایرانی را در حملهی اربیل دستگیر كنند، اما شكست خوردند. در این حمله‌ی امریکا فقط پنج ایرانی در اوایل روز 11 ژانویه دستگیر شدند. این امر خشم عمیق مقامات كرد عراق را برانگیخت.
روزنامه
ی ایندیپندنت این تلاش امریکا را برای دستگیری دو مقام امنیتی عالی‌رتبهی ایران كه آشكارا با رهبران كرد عراقی دیدار داشتند گزارش داد و نوشت كه این تا حدی مانند آن است كه ایران تلاش كرده باشد سران سیا یا "امآی6" را در حالیكه در سفری رسمی به كشورهای همسایه‌ی ایران نظیر پاكستان و افغانستان بهسر می‌برند، برباید.
روزنامه
ی ترک میافزاید: منوچهر متكی، وزیر امور خارجه‌ی ایران نیز گفته است كه هدف امریکایی‌ها دستگیری مقامات امنیتی ایران بود كه برای توسعه‌ی همكاری در زمینه‌ی امنیت دوجانبه به عراق رفته بودند.
ظاهراً متكی در سفرش به آنكارا كه روز سه‌شنبه انجام شد و در دیدار با رجب طیب اردوغان، نخست
وزیر و عبدالله گل، وزیر امور خارجه‌ی تركیه این مسأله را مطرح كرده است.
نیو آناتولین هم
چنین اطلاع داد كه امریکایی‌ها به ایجاد یك تأسیسات نظامی در جنوب سلیمانیه در منطقه‌ی كاراداگ در نزدیكی مرز ایران، برای افزایش فشار بر ایران تمایل دارند.
این گزارش حاكی است: تركیه دولت‌های امریکا و بغداد را برای اقدام علیه پ
كك در عراق تحت فشار گذاشته است. تركیه اخیراً یادداشت اعتراضآمیزی را به دولت بغداد داد و اقدام فوری علیه پكك در شمال عراق را خواستار شد.
نچیروان بارزانی، رییس دولت منطقه‌یی كردستان عراق اخیرا به روزنامه نیو آناتولین گفت كه امریکایی‌ها هرگز مسأله
ی عملیات‌های نظامی علیه پكك در كوهستان‌های قندیل را با دولت او در میان نگذاشته‌اند.
مقامات و افسران اطلاعاتی امریکایی ظاهرا با پ
كك در منطقه‌ی كردنشین عراق در تماس بوده‌اند.

منبع ایران دیدبان

 

مقامات اطلاعاتی امریکا می گویند :

 امریکا تحت الامر چنی و رامسفلد گروه تروریست را برای انجام عملیات ویژه به ایران می فرستد

 


نویسنده : لاریسا الکساندروانا
وب سایت :
Raw Story
تاریخ : 13 آوریل 2006

 

مقامات سابق و فعلی اطلاعاتی [امریکا] می گویند که پنتاگون در حال دور زدن کانال های جاسوسی رسمی ایالات متحده و تبدیل شدن به یک سری ویژگی های خطرناک و غیرقانونی است تا در ایران جهت آماده سازی برای هر گونه حمله ی احتمالی ، کشمکش و نزاع ایجاد کند.
یکی از سرمایه های عملیاتی که توسط وزارت دفاع مورد استفاده قرار گرفته است ، سازمانی تروریستی به نام مجاهدین خلق است که در دو ناحیه ی جنوبی ایران سوق داده شده اند. آن ها در بلوچستان ،منطقه ای سنی نشین و خوزستان ناحیه ای شیعه نشین یک سری حملات اخیر ، در سه ماه گذشته ، انجام دادند که بسیاری کشته و صدها نفر مجروح به جا گذاشت.
یک مقام سابق ضد جاسوسی که امیدوار است به دلیل حساسیت موضوع نامش فاش نشود، شرح می دهد که پنتاگون مدت کوتاهی پس از اشغال عراق در سال 2003 مجاهدین خلق را به جلو راند . گفته می شود که طرح استفاده از گروه شورشی تحت تأثیر دفتر معاونت رئیس جمهوری توسط پنتاگون پیشبرده شده است و وزارت خارجه ، شورای امنیت ملی و کوندولیزارایس مشاور امنیت ملی – بعد از این – مخالف آن است.
مقام اطلاعاتی به Raw Story
گفت :" مجاهدین خلق توسط یک تیم زن و شوهری هدایت می شود و صدام در شمال بغداد به آن ها پایگاه هایی داده است . در مدت کوتاهی پس از حمله ی سال 2003 ارتش امریکا یکی از پایگاه های کلیدی مجاهدین در 60 مایلی شمال غربی بغداد را امنیت بخشید ، اما آن ها مجاهدین خلق را امنیت نبخشیدند و به آن ها اجازه دادند که اساساً حضور داشته باشند زیرا پاول ولف ویتز [ که بعداً معاون وزیر دفاع شد ] داشت به آینده با ایران فکر می کرد .
یک مقام اطلاعاتی سابق دیگر افزود که نظامیان امریکا از زمان آغاز جنگ 3500 تن از اعضای مجاهدین خلق را در کمپ اشرف توقیف کردند . این رقم شامل سطح بالاترین مقامات و رهبران مجاهدین می شود. اشرف 60 مایلی غرب مرز ایران است .
این مقام اطلاعاتی که می خواست نامش فاش نشود بر این نقش های سیاسی تأکید کرد و همچنین آن ها را چنین توصیف کرد که بیشتر ادارات حکومتی در یک سو و پنتاگون در سوی دیگر است.
این مقام اطلاعاتی گفت :" ما مجاهدین را از سلاح های بزرگ خلع کردیم اما سلاح های کوچکشان را توقیف نکردیم . رامسفلد تلاش می کرد که از آن ها به عنوان تیم ویژه ی عملیاتی نظامی استفاده کند اما جناح او با جناح رایس اصطکاک پیدا کرد و رایس توانست برای مدتی بر آن پیروز شود ". بنابر اظهارات یک منبع اطلاعاتی دیگر جنگ داخلی سیاستمداران سال گذشته پایان یافت چرا که دونالد رامسفلد تحت فشار معاون رئیس جمهوری " چنی" به طرحی رسید که بر مبنای آن مجاهدین به سادگی سازمانشان را ترک می کردند .
این منبع اطلاعاتی گفت :" اینها افرادی ابله هستند . کامبون و آن ها اعضای مجاهدین را وادار کردند که به دمکراسی قسم بخورند ، از مجاهدین استعفا دهند و سپس افراد ما آن ها را در واحد خود جای می دهند و تحت آموزش قرار می دهند ."
استفن کامبون معاون سازمان اطلاعاتی وزارت دفاع است . دفتر وی به تماس هی ما برای توضیح در این باره پاسخ نداد. بنابر اظهارات همه ی این سه منبع اطلاعاتی ، مقامات نظامی و جاسوسی همه به مانند هم آگاه بودند که رامسفلد تحت دستورالعمل چنی به جای امنیت بخشیدن به سازمانی تروریست شناخته شده ، آغاز کرده اند به بهره برداری از این گروه در عملیات های ویژه در ایران تا راه برای حمله ی بالقوه علیه ایران هموار شود. این گروه تروریست مسئول حرکات تروریستی علیه اهداف و افراد ایرانی در سراسر جهان – از جمله تلفات شهروندان و نظامیان امریکایی – است.
یک منبع اطلاعاتی می گوید:" آن ها هر چه می خواهند می کنند، ابداً سهوی در کار نیست.
در حقیقت ، خود شخص صدام حسین از مجاهدین برای حرکات تروریستی علیه مسلمانان غیر سنی استفاده کرد و مأموریت امنیت محلی را به مجاهدین داد تا در راستای سیاست تفرقه اندازی میان مردم خودش فعالیت کنند. تحت هدایت شیوه ی حکومتی مجاهدین خلق بود که شهروندان عراقی که سنی نبودند به طور عادی شکنجه و دستگیر می شدند و یا مورد حمله قرار می گرفتند .
هر چند که جزئیات دقیق آن چه که مجاهدین به جهت آن مورد استفاده قرار می گیرند مبهم است ، یک مقام سازمان ملل که به شورای امنیت نزدیک است توضیح داد که سربازان مجاهدین که به تازگی نام جدید گرفته اند ، به جای تیم های پیشرو نظامی به جلو رانده می شوند ، آن ها حرکات خشونت آمیز مرتکب می شوند به امید آن که شورشی در میان جمعیت سنی ایران به پا کنند.
این مقام سازمان ملل به Raw Story
گفت :" ما پیشاپیش در جنگ هستیم ."
هنگامی که از این مقام سازمان ملل پرسیده شد که عوامل مجاهدین چه مدت ، تحت هدایت نظامیان امریکا در منطقه فعال بوده اند ، توضیح داد که جنگ مخفیانه تقریباً یک سال است که در حال انجام است و شامل هواپیماهای بدون سرنشین می شد که به طور هم زمان از سوی چندین ستاد پرتاب می شد.
دولت بوش با تکرار حیرت آور فعالیت های پیش از جنگ عراق به فر اخوان عمومی برای حرکت و پی گیری راه حل های دیپلماتیک ادامه می دهد . راه حل دیپلماتیک برای گفته هایی مبنی بر آماده بودن بمب اتم ایران است . بااین وجود ، دولت ، در پشت صحنه پیشاپیش کاملاً متعهد و مرتکب به عملیات های زمینی در ایران است.
با این وجود ،انگلیسی ها در مورد حمله به ایران کمتر اشتیاق نشان می دهند . وزیر خارجه ی انگلستان ، جک استراو حمله ی امریکا به ایران را " غیرقابل تصور" خوانده است در حالی که نخست وزیر تونی بلر گفته است که وی همه ی گرینه هایش را باز می گذارد . هنگامی که از مقام بلند پایه ی اطلاعاتی انگلستان درباره ی مجاهدین خلق پرسیده شد ، وی گفت که انگلیسی ها هنوز از چگونگی موقعیت مرزهای جنوبی ایران مطمئن نیستند ، اما وی هرگونه فعالیت با همراهی این سازمان تروریستی را شدیداً محکوم کرد .
این مقام انگلیسی گفت :" ما نمی دانیم که دقیقاً چه کسی آن حملات را در جنوب انجام می دهد اما معتقدیم که مجاهدین است."
هنگامیکه از وی پرسیده شد که آیا نظامیان امریکا هدایت گر مجاهدین خلق هستند ، این منبع مراقب بود که نشان دهد هنگامی که واحدی امریکایی در ایران در حال جمع آوری اطلاعات است ، دشوار است که بگوییم به هر صورتی آنها با مجاهدین مرتبط هستند .
این منبع شرح داد که :" افرادی که داخل ایران هستند از واحد مأموریتی ویژه ی امریکا هستند . آن ها با اسامی رمزی نامیده می شوند اما در بمب گذاری ها دخالتی نخواهند داشت . آن ها می خواهند وارد شوند ، اطلاعات کسب کنند و با هر کسی که بداند آن ها آن جا بوده اند خارج شوند اما انفجار بمب ها احتمالاً انحرافاتی جدای از عملیات های این واحد عملیاتی ویژه ی امریکایی است ، انگلستان مطمئناً در هیچ یک از این ها دخالتی ندارد ."
به علاوه ، این مقام انگلیسی اشاره کرد که هر گونه عملیاتی همراه با مجاهدین قانون نظامی خود آن ها را نقض خواهد کرد و مطلقاً پذیرفته نخواهد شد.
وی افزود :" ما قوانین بسیار محکمی داریم و نمی توانیم با تروریست ها شریک شویم. ما در ایرلند شمالی آن را انجام دادیم. دیگر آن را تکرار نخواهیم کرد.

 

 

مقامات اطلاعاتی امریکا می گویند :

 امریکا تحت الامر چنی و رامسفلد گروه تروریست را برای انجام عملیات ویژه به ایران می فرستد

 


نویسنده : لاریسا الکساندروانا
وب سایت : Raw
Story

تاریخ : 13 آوریل 2006

 

مقامات سابق و فعلی اطلاعاتی [امریکا] می گویند که پنتاگون در حال دور زدن کانال های جاسوسی رسمی ایالات متحده و تبدیل شدن به یک سری ویژگی های خطرناک و غیرقانونی است تا در ایران جهت آماده سازی برای هر گونه حمله ی احتمالی ، کشمکش و نزاع ایجاد کند.
یکی از سرمایه های عملیاتی که توسط وزارت دفاع مورد استفاده قرار گرفته است ، سازمانی تروریستی به نام مجاهدین خلق است که در دو ناحیه ی جنوبی ایران سوق داده شده اند. آن ها در بلوچستان ،منطقه ای سنی نشین و خوزستان ناحیه ای شیعه نشین یک سری حملات اخیر ، در سه ماه گذشته ، انجام دادند که بسیاری کشته و صدها نفر مجروح به جا گذاشت.
یک مقام سابق ضد جاسوسی که امیدوار است به دلیل حساسیت موضوع نامش فاش نشود، شرح می دهد که پنتاگون مدت کوتاهی پس از اشغال عراق در سال 2003 مجاهدین خلق را به جلو راند . گفته می شود که طرح استفاده از گروه شورشی تحت تأثیر دفتر معاونت رئیس جمهوری توسط پنتاگون پیشبرده شده است و وزارت خارجه ، شورای امنیت ملی و کوندولیزارایس مشاور امنیت ملی – بعد از این – مخالف آن است.
مقام اطلاعاتی به Raw Story
گفت :" مجاهدین خلق توسط یک تیم زن و شوهری هدایت می شود و صدام در شمال بغداد به آن ها پایگاه هایی داده است . در مدت کوتاهی پس از حمله ی سال 2003 ارتش امریکا یکی از پایگاه های کلیدی مجاهدین در 60 مایلی شمال غربی بغداد را امنیت بخشید ، اما آن ها مجاهدین خلق را امنیت نبخشیدند و به آن ها اجازه دادند که اساساً حضور داشته باشند زیرا پاول ولف ویتز [ که بعداً معاون وزیر دفاع شد ] داشت به آینده با ایران فکر می کرد .
یک مقام اطلاعاتی سابق دیگر افزود که نظامیان امریکا از زمان آغاز جنگ 3500 تن از اعضای مجاهدین خلق را در کمپ اشرف توقیف کردند . این رقم شامل سطح بالاترین مقامات و رهبران مجاهدین می شود. اشرف 60 مایلی غرب مرز ایران است .
این مقام اطلاعاتی که می خواست نامش فاش نشود بر این نقش های سیاسی تأکید کرد و همچنین آن ها را چنین توصیف کرد که بیشتر ادارات حکومتی در یک سو و پنتاگون در سوی دیگر است.
این مقام اطلاعاتی گفت :" ما مجاهدین را از سلاح های بزرگ خلع کردیم اما سلاح های کوچکشان را توقیف نکردیم . رامسفلد تلاش می کرد که از آن ها به عنوان تیم ویژه ی عملیاتی نظامی استفاده کند اما جناح او با جناح رایس اصطکاک پیدا کرد و رایس توانست برای مدتی بر آن پیروز شود ". بنابر اظهارات یک منبع اطلاعاتی دیگر جنگ داخلی سیاستمداران سال گذشته پایان یافت چرا که دونالد رامسفلد تحت فشار معاون رئیس جمهوری " چنی" به طرحی رسید که بر مبنای آن مجاهدین به سادگی سازمانشان را ترک می کردند .
این منبع اطلاعاتی گفت :" اینها افرادی ابله هستند . کامبون و آن ها اعضای مجاهدین را وادار کردند که به دمکراسی قسم بخورند ، از مجاهدین استعفا دهند و سپس افراد ما آن ها را در واحد خود جای می دهند و تحت آموزش قرار می دهند ."
استفن کامبون معاون سازمان اطلاعاتی وزارت دفاع است . دفتر وی به تماس هی ما برای توضیح در این باره پاسخ نداد. بنابر اظهارات همه ی این سه منبع اطلاعاتی ، مقامات نظامی و جاسوسی همه به مانند هم آگاه بودند که رامسفلد تحت دستورالعمل چنی به جای امنیت بخشیدن به سازمانی تروریست شناخته شده ، آغاز کرده اند به بهره برداری از این گروه در عملیات های ویژه در ایران تا راه برای حمله ی بالقوه علیه ایران هموار شود. این گروه تروریست مسئول حرکات تروریستی علیه اهداف و افراد ایرانی در سراسر جهان – از جمله تلفات شهروندان و نظامیان امریکایی – است.
یک منبع اطلاعاتی می گوید:" آن ها هر چه می خواهند می کنند، ابداً سهوی در کار نیست.
در حقیقت ، خود شخص صدام حسین از مجاهدین برای حرکات تروریستی علیه مسلمانان غیر سنی استفاده کرد و مأموریت امنیت محلی را به مجاهدین داد تا در راستای سیاست تفرقه اندازی میان مردم خودش فعالیت کنند. تحت هدایت شیوه ی حکومتی مجاهدین خلق بود که شهروندان عراقی که سنی نبودند به طور عادی شکنجه و دستگیر می شدند و یا مورد حمله قرار می گرفتند .
هر چند که جزئیات دقیق آن چه که مجاهدین به جهت آن مورد استفاده قرار می گیرند مبهم است ، یک مقام سازمان ملل که به شورای امنیت نزدیک است توضیح داد که سربازان مجاهدین که به تازگی نام جدید گرفته اند ، به جای تیم های پیشرو نظامی به جلو رانده می شوند ، آن ها حرکات خشونت آمیز مرتکب می شوند به امید آن که شورشی در میان جمعیت سنی ایران به پا کنند.
این مقام سازمان ملل به Raw Story
گفت :" ما پیشاپیش در جنگ هستیم ."
هنگامی که از این مقام سازمان ملل پرسیده شد که عوامل مجاهدین چه مدت ، تحت هدایت نظامیان امریکا در منطقه فعال بوده اند ، توضیح داد که جنگ مخفیانه تقریباً یک سال است که در حال انجام است و شامل هواپیماهای بدون سرنشین می شد که به طور هم زمان از سوی چندین ستاد پرتاب می شد.
دولت بوش با تکرار حیرت آور فعالیت های پیش از جنگ عراق به فر اخوان عمومی برای حرکت و پی گیری راه حل های دیپلماتیک ادامه می دهد . راه حل دیپلماتیک برای گفته هایی مبنی بر آماده بودن بمب اتم ایران است . بااین وجود ، دولت ، در پشت صحنه پیشاپیش کاملاً متعهد و مرتکب به عملیات های زمینی در ایران است.
با این وجود ،انگلیسی ها در مورد حمله به ایران کمتر اشتیاق نشان می دهند . وزیر خارجه ی انگلستان ، جک استراو حمله ی امریکا به ایران را " غیرقابل تصور" خوانده است در حالی که نخست وزیر تونی بلر گفته است که وی همه ی گرینه هایش را باز می گذارد . هنگامی که از مقام بلند پایه ی اطلاعاتی انگلستان درباره ی مجاهدین خلق پرسیده شد ، وی گفت که انگلیسی ها هنوز از چگونگی موقعیت مرزهای جنوبی ایران مطمئن نیستند ، اما وی هرگونه فعالیت با همراهی این سازمان تروریستی را شدیداً محکوم کرد .
این مقام انگلیسی گفت :" ما نمی دانیم که دقیقاً چه کسی آن حملات را در جنوب انجام می دهد اما معتقدیم که مجاهدین است."
هنگامیکه از وی پرسیده شد که آیا نظامیان امریکا هدایت گر مجاهدین خلق هستند ، این منبع مراقب بود که نشان دهد هنگامی که واحدی امریکایی در ایران در حال جمع آوری اطلاعات است ، دشوار است که بگوییم به هر صورتی آنها با مجاهدین مرتبط هستند .
این منبع شرح داد که :" افرادی که داخل ایران هستند از واحد مأموریتی ویژه ی امریکا هستند . آن ها با اسامی رمزی نامیده می شوند اما در بمب گذاری ها دخالتی نخواهند داشت . آن ها می خواهند وارد شوند ، اطلاعات کسب کنند و با هر کسی که بداند آن ها آن جا بوده اند خارج شوند اما انفجار بمب ها احتمالاً انحرافاتی جدای از عملیات های این واحد عملیاتی ویژه ی امریکایی است ، انگلستان مطمئناً در هیچ یک از این ها دخالتی ندارد ."
به علاوه ، این مقام انگلیسی اشاره کرد که هر گونه عملیاتی همراه با مجاهدین قانون نظامی خود آن ها را نقض خواهد کرد و مطلقاً پذیرفته نخواهد شد.
وی افزود :" ما قوانین بسیار محکمی داریم و نمی توانیم با تروریست ها شریک شویم. ما در ایرلند شمالی آن را انجام دادیم. دیگر آن را تکرار نخواهیم کرد.

 

 

 

گزاش انتقادی مؤسسه تحقیقاتی آکسفورد با عنوان "ورای تروریسم"

بی بی سی

یکی از جامع ترین نقدها تا به امروز در مورد سیاست های آمریکا و بریتانیا در "نبرد با تروریسم" روز چهارشنبه توسط "گروه تحقیقات آکسفورد" منتشر می شود.

گزارش این موسسه تحقیقاتی در بریتانیا می گوید که جنگ علیه تروریسم و جنگ در عراق، احتمال تکرار حوادثی مشابه یازده سپتامبر در آمریکا را افزایش داده است.

گروه تحقیقات آکسفورد در گزارش جدید خود با نام "ورای تروریسم:

حقیقت درباره تهدیدهای واقعی دنیای ما" می گوید که به غیر از تغییرات آب و هوایی، رقابت بر سر منابع کمیاب، به حاشیه رفتن اکثریت جمعیت دنیا و نظامی گری جهانی، جنگ علیه تروریسم و جنگ در عراق، بزرگ ترین تهدیدها برای امنیت دنیا به شمار می روند.

این گزارش در واقع انتقادی است از سیاست های آمریکا و بریتانیا در جنگ علیه تروریسم. گزارش گروه تحقیقاتی آکسفورد خواهان رویکرد جدیدی در مورد امنیت جهانی به خصوص جنگ علیه تروریسم شده است.

این گزارش می گوید که رویکرد آمریکا و بریتانیا در امنیت جهانی و جنگ علیه تروریسم، حتی اگر بر اساس استانداردها و معیارهایشان مورد قضاوت قرار گیرند، به وضوح در حال شکست خوردن است.

نویسندگان این تحقیق برای اثبات اظهارات خود به موارد زیر اشاره می کنند:

· حمایت از اسلام سیاسی در سراسر جهان رو به افزایش است.

· شمار حملات عمده تروریستی رو به افزایش است.

· صلح و دموکراسی در خاورمیانه اموری فرار هستند.

· قیمت نفت متغیر است و با هر بحران جدید افزایش می یابد.

· عراق در وضعیت نزدیک به جنگ داخلی به سر می برد.

· طالبان در حال ظهور مجدد در افغانستان است.

· ایران، سوریه و کره شمالی بیش از پیش جسور شده اند.

· نفوذ استراتژیک آمریکا به خصوص در آفریقا و خاورمیانه در حال افول است.

· ایالات متحده به طرز فزاینده ای به عنوان بزرگ ترین تهدید علیه صلح جهانی دیده می شود.

نویسندگان مطالعه وضع جاری را به این مساله نسبت می دهند که هدف رویکرد کنونی حفظ وضعیت موجود با توسل به شیوه های نظامی و "بسته نگاه داشتن در دیگ ناامنی" بدون رسیدگی به علل ریشه ای آن است.

کریس ابات از نویسندگان این مطالعه هشدار می دهد در صورت عدم اتخاذ تدابیر فوری، در نیمه های قرن جاری با یک نظام بین المللی به شدت بی ثبات روبرو خواهیم بود.

آنها در مقابل رویکرد فعلی، یک سیستم تازه "امنیت پایدار" را پیشنهاد می کنند که سعی نمی کند تهدیدها را با توسل یکجانبه به قوه قهریه حل کند بلکه می کوشد علل ریشه ای این تهدیدها را با استفاده از موثرترین راه های موجود از طریق همکاری همگانی برطرف کند.

انتقاد از سیاست های کنونی دولت

این مطالعه صریح ترین گزارش "گروه تحقیقات آکسفورد" تا به امروز است و به خصوص درک دولت از مسائلی که بر امنیت اثر می گذارد را به انتقاد می گیرد.

این گزارش در مورد توسعه سلاح های اتمی می گوید "مدرنیزاسیون سلاح های اتمی احتمالا وسیله ای برای تشویق جدی اشاعه اتمی است زیرا کشورهایی که احساس آسیب پذیری می کنند توسعه توانایی های بازدارنده خود را ضروری می بینند."

دولت بریتانیا طرحی را تنظیم کرده است که براساس آن سیستم فعلی ناوگان زیردریایی های حامل موشک های اتمی بریتانیا طی 17 سال با هزینه نزدیک به 40 میلیارد دلار نوسازی و جایگزین خواهد شد. این طرح اخیرا به تصویب پارلمان رسید.

گزارش تحقیقات آکسفورد در مورد عراق می گوید "برخورد با عراق به عنوان بخشی از 'نبرد با تروریسم' تنها باعث پاشیده شدن بذر تروریسم در منطقه و ایجاد یک ناحیه آموزش رزمی برای جهادگران می شود."

گزارش در مورد تغییرات آب و هوایی اظهار می دارد این تغییرات "نه فقط یک مساله زیست محیطی بلکه همچنین یک نگرانی امنیتی است زیرا ثبات اجتماعی و سیاسی که هر چیز دیگر به آن وابسته است را تهدید می کند."

در مورد نفت این گزارش می گوید که این ماده هم به عنوان "سرچشمه مناقشه و هم یک عامل عمده در تغییرات جوی، به خصوص محل ذخایر و اکتشاف آن، دارای اهمیتی عظیم هرچند عمدتا شناسایی نشده است."

این گزارش در مورد ایران نیز می گوید که "عواقب دخالت نظامی (در آن کشور) فاجعه بار خواهد بود."

علاوه بر اسقف اعظم توتو، طیف وسیعی از مدیران سازمان های غیردولتی، سیاستمداران و روزنامه نگاران، و همچنین چهره های سرشناس اجتماعی از این گزارش حمایت کرده اند.

"گروه تحقیقات آکسفورد" (ORG) یک سازمان مستقل غیردولتی است که هدف خود را تلاش برای ایجاد تحولات مثبت در مورد مسائل امنیت ملی و بین المللی عنوان می کند.

این گروه که در سال 1982 تاسیس شد اکنون یکی از ممتازترین موسسات مطالعات امنیتی در بریتانیا به حساب می آید.

" کانون قلم"


 


 

 

اخبار و مقالات روزانه

 

رضا صادقی

 

فخرالدين حجازی 

 

احمدی نژاد به امارات متحده عربی می رود

 

کنسرت شکيرا محل فوتبال را جا به جا کرد!

مقر کنفدراسيون فوتبال آمريکای جنوبی گزارش داد که به دليل کنسرت روز جمعه شکيرا، محل مسابقه مهم روز پنجشنبه ۶۰۰ کيلومتر تغيير کرد.

 

دیک چینی

ديک چنی، معاون رييس‌ جمهوری آمريکا روز جمعه دهم ماه مه گفت که کشورش اجازه نخواهد داد که ايران به جنگ افزار های هسته ای دست يابد.

 

 

 

درویشیان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان

علی اشرف درويشيان نويسنده معاصر ايرانی و عضو کانون نويسندگان ايران به علت سکته مغزی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ایرانمهر تهران بستری شد

 کاسترو مجددا قدرت را بدست گرفت 

هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا گفته است که رهبر کوبا پس از حدود نه ماه بیماری کنترل امور را در کشورش در دست گرفته است.

 

روستروپویچ نوازنده و رهبر ارکستر در گذشت

مستیسلاو روستروپویچ، رهبر ارکستر، نوازنده ویولن سل و یکی از چهره های برجسته موسیقی جهان در قرن بیستم در سن هشتاد سالگی درگذشت.

 

نمايشگاه ' اشيای سوررئال: سوررئالیسم و طراحی' 

از روز 29 مارس نمايشگاهی با عنوان "اشيای سوررئال: سوررئالیسم و طراحی" در موزه ويکتوریا و آلبرت در لندن برپا شده که تا 22 ژوئيه سال جاری ادامه خواهد داشت. مدل يک گالری نمايش دهنده آثار سوررئاليستها در نيويورک در سال 1942