Öncü Kadınlar

Anasayfa

Frances Gabe (1915-....) YENİ!

Kendini Temizleyen İlk Evin Mucidi

14 yaşında gittiği Portland Kız Kolejinin dört yıllık eğitimini iki yılda tamamlar. Mimar olan babası ile yapı tasarım ve inşaat işlerinde çalışır. Evini ziyaret edenlere çocukluğunda kendisine  çorapların ve sümüklü mendillerin yıkattırıldığından ve bundan çok yorulduğunundan ve nefret ettiğinden bahseder. Çocukluğunda kendini temizleyen evin hayalini kurar. 

>>tamamı için tıklayınız

 

 

 

Sabiha Rıfat (1910-2003)

Türkiye'deki İlk Kadın Mühendis

"..Çalışma hayatımın ilk yıllarında adım mühendis hanıma çıkmıştı.  Önceleri pek kolay olmuyurdu tabi. Odaya giren mühendisi soruyor ve çıkıyordu. Sonra alıştılar ve sevdiler de. Odacım yaşlı bir adamcağızdı. Bir gün iş için gelmiş bir vatandaşla konuşuyordu. “Bu mühendis hanım var ya “ diyordu,” Bu rapor verdi mi koca bir binayı yıktırır” . Daha sonra çevremdeki ilgi ve sevgi zamanla saygıya dönüştü..."

>> tamamı için tıklayınız

 

Marie Tharp (1920-2006) 

Jeofizikçi

Çizdiği okyanus tabanı profillerini haritada yerleştiren Marie’nin dikkatini profillerde ortaya çıkan V-şeklinde derin vadiler çekmeye başlamıştı.  Profilleri yanyana yerleştirdiğinde bu vadiler Atlas Okyanusu’nun ortasını takip ediyordu.  Marie bunların Yer’i oluşturan tektonik levhaların birbirinden uzaklaştığı rift vadisi olabileceğini söylediğinde Bruce inanmadı;  Marie’nin yorumunu hatta “kadınsı” buldu.

>>tamamı için tıklayınız

 

Nefise Akçelik (1955-2003)

Inşaat Mühendisi

.. Türkiye’de uzunluğu 1000 m’nin üzerinde olan tunellerden bahsedilir hale gelmesinin Nefise sayesinde gerçekleştiğini söylüyor; Hazine Müsteşarlığı binasının temel projesini kazıklı temelden radye temele çevirerek devlet hesabına büyük fayda sağladığından bahsediyor. Yine arkadaşları yüksek lisans, doktora yapmak isteyen herkesi koşulsuz desteklediğini anlatıyorlar. Ben birlikte çalıştığı kadın mühendisleri ayrıca desteklediğini, teşvik ettiğini , hastalığında onlardan emeğini esirgemediğini biliyorum...

 << devamı için tıklayın

 

Emmy Noether (1881- 1935)

Matematikçi

... önce Erlangen, daha sonra da Göttingen Üniversitelerinde misafir öğrenci olma hakkını kazandı. Zira bu üniversitelerde kız öğrencilere kredili ders vermek yasaktı.

...1908 yılında, Emmy Noether, ‘’Circolo Matematico di Palermo’’ ‘ya katılmak üzere davet edildi. 1909 yılında da, Alman Matematik Kurumuna katılmak üzere davet edildi. Ancak bütün bunlar bile Almanya’da bir üniversitede maaşlı bir pozisyon bulmasına yetmedi. 

>>tamamı için tıklayınız

  

  Hedy Lamarr (1913 - 2000)

Aktris / Fen Bilimci

Hedy Lamarr, “Her kadın çekici olabilir; tek yapması gereken aptalca bakmasıdır” tümcesini söyleyen ünlü aktris. Aynı zamanda “Frekans atlamalı yaygın spektrum” (frequency hoping spread spectrum) buluşunun da sahibi.  >>tamamı için tıklayınız

 

 

 

 

Rozsa Peter (1905 - 1977)

 

Yinelemeli(recursive) Fonksiyon Teorisinin Kurucusu

Rózsa Péter (Politzer) savaşla bölünmüş ve  sivil çatışmanın yeraldığı yaşamanın kolay olmadığı  bir ülkede büyüdü.  Matematik teorisine büyük katkılarda bulundu, yaşamında bazı onaylamalar almasına rağmen, ölçümleleme(computational) teorisi kurucularının (Gödel,Turing,Churc,Kleene) yanında adının yer alması gerekirken bugün unutuldu. >>devamı için tıklayınız