Opis spotkań

Krótki opis spotkań, które były lub będą.

W związku z użyciem meetupa do tworzenia spotkań JUGa patrz meetup

2015-05-14 CQRS – Command Query Responsibility Separation

opublikowane: 12 maj 2015, 13:49 przez Marek Defecinski

Pisanie wydajnego kodu to rzecz ważna, ale równie istotna jest wydajna architektura. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do narzędzi, które pozwalają nam patrzeć w sposób unikatowy na ten aspekt tworzenia aplikacji oraz wykorzystywać wzorce architektoniczne, o których kiedyś byśmy nawet nie pomyśleli. Jednym z najbardziej istotnych jest CQRS – Command Query Responsibility Separation. Idea, choć w swoich podstawach dość prosta, pozwala nam na tworzenie szybkich, łatwo rozszerzalnych aplikacji.

Podczas prezentacji przedstawię podstawowe zastosowanie CQRS, a także postaram się opowiedzieć o tym, za pomocą jakich narzędzi można stworzyć szybko aplikację opartą na zasadach tego wzorca. Opowiem też, kiedy warto, a kiedy nie, myśleć o CQRS.

Wykład poprowadzi Zbyszko Papierski, na codzień pracujący w Allegro jako Solutions Architect 

Zapisy na meetup:

2015-05-07 Wstęp do JavaScript

opublikowane: 5 maj 2015, 12:08 przez Marek Defecinski   [ zaktualizowane 5 maj 2015, 12:08 ]

JavaScript zyskuje na popularności, powstają nowe frameworki, biblioteki, aplikacje. 

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z językiem JavaScript, zacząłeś ale nie działa tak jak tego oczekiwałeś? - Ta prezentacja jest dla Ciebie! 

Dowiesz się jak napisać swój pierwszy program i na co uważać.
Poznasz użyteczne programy i funkcje.
Odkryjesz dziedziczenie prototypowe, moduły, callbacki.
Wyjaśnię różnicę pomiędzy gruntem a gulpem.
Pokażę kiedy używać Bowera, a kiedy NPMa.
Zapraszam na mój wykład, Paweł Preczyński

2015-04-25 Scala Day Workshop

opublikowane: 25 kwi 2015, 12:50 przez Marek Defecinski

Całodniowe warsztaty wprowadzające do języka programowania Scala jest dedykowane osobom, które zainteresowane są użyciem tego języka jako następnego języka w ich karierze programistycznej.

Wymaganym jest, aby uczestnik miał podstawowe rozumienie konstrukcji programistycznych w stylu przypisanie, pętle i pewne doświadczenie praktyczne w projekcie, aby rozumieć potrzebę użycia narzędzia do zarządzania procesem budowania projektu - kompilacja, wykonywanie testów, dystrybucja kompilatów, sprawdzenie zgodności kodu z ustalonym stylem programowania, pokryciem testów, itp. 

Celem warsztatu jest nauka programowania w języku Scala oraz narzędzi powiązanych. Rezultatem powinno być rozumienie, na czym polega programowanie w języku Scala, użycie dokumentacji scaladoc i Scala REPL oraz IntelliJ IDEA.

Do warsztatów koniecznym jest zainstalowanie IntelliJ IDEA 14.1.2 z wtyczką Scala oraz Typesafe Activator.

Po warsztacie zakłada się również podstawowe rozumienie roli Play Framework oraz Spray (z elementami Akka), co w dużej mierze uzależnione jest od postępów uczestników w poznawaniu samego języka Scala (i gotowości do dalszego zgłębiania tematu).

Warsztaty poprowadzi Jacek Laskowski - który w czwartek 16-ego poprowadził prelekcję Ciągłe Scalowanie czyli Jak żyć z językiem Scala.

Sponsorem warsztatu jest firma GFT, która udostępnia nam salę, sponsoruje catering oraz zapewnia opiekę nad dziećmi podczas wydarzenia!

Jest to pierwsza inicjatywa JUG Łódź, na którą można przyjść z dziećmi. 
Podczas gdy sam(a) będziesz uczestniczyć w warsztacie, Twoje dziecko będzie mogło ciekawie spędzić czas bawiąc się z innymi.

Dzieci będą pod opieką firmy specjalizującej się w animacjach dla dzieci. W pakiecie będą też posiłki oraz opieka animatorek, które na co dzień pracują w przedszkolach. 

Wśród atrakcji dla dzieci będą  zabawy, taniec, olimpiada, kalambury i kąciki tematyczne.

Ważne informacje:

• warsztat odbywa się w GFT (Sterlinga)

• dzieci będą bawić się w chill-out roomie w tym samym budynku

• dzieci młodsze niż 2 lata muszą być z opiekunem (należy podać nazwisko opiekuna)

• starsze mogą być z opiekunem  (należy podać nazwisko opiekuna)

Pierwszeństwo zapisu na warsztat mają osoby, które przyjdą z dziećmi (koszt imprezy jest taki sam niezależnie o ilości dzieci więc zależy nam tym żeby jak najwięcej dzieci i ich rodziców skorzystało :) - no i wiadomo im więcej dzieci tym lepsza zabawa).

Warsztat przeznaczony jest dla 20 osób.

Proszę zapisujcie się na waitlistę a organizatorzy będą przepisywać Was na listę uczestników (decyduje chęć przyjścia z dziećmi a później kolejność zapisów :))

Sponsorem wydarzenia jest firma GFT Polska.

2015-04-23 Unfiltered Guide to Scala

opublikowane: 25 kwi 2015, 12:49 przez Marek Defecinski

Scala jest językiem o bardzo dużej sile wyrazu. Dzięki temu nie zawsze konieczne jest używanie wielkich „frameworków”, czasami wystarczy lekkie opakowanie konstrukcji składniowych dostępnych w języku. W tym wystąpieniu będę chciał pokazać jak łatwo elementarne konstrukcje językowe takie jak klasy, obiekty, implicit conversions, user defined operators i pattern matching zamienić w prosty serwer WWW. Przykładem będą dwie biblioteki służące do konstrukcji serwisów HTTP – Unfiltered i Tim’s naive-http-server. Stanowią one ciekawą alternatywę dla standardowych „dużych” frameworków. 
Prezentacja będzie miała charakter zarówno teoretyczny jak i praktyczny. Jeśli starczy nam czasu, to przypomnimy sobie też podstawowe konstrukcje, które mogą być w Scali używane do obsługi wywołań sieciowych i błędów.

Prezenter : Jan Pustelnik

Aktualnie programista w komercyjnym projekcie w Scali dla jednego z wiodących światowych banków inwestycyjnych. Wcześniej przeszedł całą ścieżkę kariery zawodowej w utrzymaniu systemów informatycznych, od szeregowego pracownika supportu do dyrektora departamentu w banku. Jeszcze wcześniej programista C++, J2EE, PHP i x86 ASM w wielu ciekawych projektach.

2015-04-22 - Ścisły przewodnik po aspektach miękkich - część II: Jesteś ekspertem i co dalej? - Sławek Sobótka

opublikowane: 18 kwi 2015, 13:51 przez Marek Defecinski

Prawdopodobnie to wrodzona dociekliwość oraz zamiłowanie poszukiwania 
modeli, struktur i wzorców spowodowały, że zajmujesz się 
projektowaniem i programowaniem systemów.

Chciałbym zaprosić Cię do podróży po kolejnym systemie, który jest 
znacznie bardziej złożony niż te, z którymi spotykasz się na co dzień 
– Twój mózg.

Opowiem o kilku modelach, które pozwolą Ci lepiej prosperować w roli 
eksperta technicznego.

Wg najnowszej wiedzy z zakresu kognitywistki i neuro-psychologii pod 
Twoją czaszką znajduje się: 
• ok 40 procesorów specjalizujących się w specyficznych zadaniach, 
• procesory te łączą się ze sobą w agencje, agencje natomiast 
rywalizują między sobą o zasoby takie jak gliken (węglowodan) a czasem 
nawet się wzajemnie sabotują 
• kilka szyn danych ogólnego przeznaczenia (blokowanych przez
wspomniane wcześniej agencje) 
• kilka magazynów pamięci różnego przeznaczenia (chwilowa, robocza, 
długotrwała, emocjonalna,…) 
• całość sterowana systemem „zdarzeń”, których nośnikiem są hormony i 
neuroprzekaźniki 
• część procesorów jest wyrafinowana i precyzyjna a inna część jest na 
poziomie gada – gdy cały system jest zatopiony w hormonach stresu, to 
sterowania przejmuje „jaszczurka”…

2015-04-16 Ciągłe Scala-owanie czyli Jak żyć z językiem Scala

opublikowane: 11 kwi 2015, 12:24 przez Marek Defecinski

Spotkanie poprowadzi Jacek Laskowski - @jaceklaskowski niezależny profesjonalista IT - człowiek "wielu twarzy" - techniczny lider zespołów programistycznych, programista open source, adwokat technologii, instruktor, blogger, prelegent, organizator i lider społeczności, doradca techniczny oraz punkt kontaktowy z biznesem.

Jego postanowienie noworoczne to zwiększyć znajomość języka Scala w Polsce. Cel ten realizuje skutecznie jako lider Warszawskiej Grupy Entuzjastów Scala @WarszawScala

Jacek wcześniej był wieloletnim liderem grupy Warszawa JUG. W 2015 jako pierwszy Polak dostąpił zaszczytu i otrzymał tytułJava Champion - ekskluzywnej grupy pasjonatów Java oraz liderów społeczności sponsorowanej przez Oracle i wybieranej przez społeczność na całym świecie.

Agenda

18:00 - 18:25 "O moich komercyjnych doświadczeniach korzystania ze Scali" = gdzie sie sprawdza + jak wyglada kod + jakościowe metryki + zestawienie środowiska

18:25 - 18:50 "O budowaniu zespołów scalowych w Polsce" = przedstawienie dotychczasowych starań - gdzie, kto, jak, za ile, dlaczego oraz przewidywania na przyszłość

19:00 - 20:00 Praktykalia = głównie kodowanie na żywo korzystając z sbt/activator i IntelliJ IDEA + samodoskonalenie ze znajomości środowiska języka Scala + sztuczki i kruczki sprawnego posługiwania się narzędziami scalowymi + o sposobach nauki i miejscach zdobywania wiedzy ku tytułowi mistrza

2015-04-09 Material Design in Practice

opublikowane: 29 mar 2015, 11:51 przez Marek Defecinski   [ zaktualizowane 29 mar 2015, 12:01 ]

Material Design wprowadził duże zmiany do projektowania na platformę Android. Niestety urządzeń z Lollipopem jest bardzo mało, a oficjalna biblioteka nie pozwala na korzystanie z nowych możliwości na starszych systemach. Na StackOverflow można znaleźć dużo pytań na temat korzystania z dobrodziejstw nowego designu, a na GitHubie jak grzyby po deszczu pojawiają się biblioteki oferujące implementacje cieni, kontrolek i efektu Touch Ripple. 
Chciałbym pokazać, dlaczego Google zdecydowało się na wprowadzenie zupełnie nowego języka projektowania, jakie są jego zasady i jak wykorzystać je w swoich aplikacjach. Oprócz tego omówię metody implementacji najciekawszych elementów Material Design z użyciem API dostępnego nawet w Androidzie Froyo.

Nazywam się Marcin Korniluk i jestem pasjonatem grafiki komputerowej. Zacząłem od DirectX i WinAPI tworząc gry, efekty wizualne i silnik aplikacji 3D. Obecnie pracuję na granicy designu i programowania tworząc animacje i interfejsy użytkownika na platformę Android. Jestem autorem biblioteki Carbon – implementacji Material Design z użyciem API 8.

2015-03-19 365 dni z dokerem

opublikowane: 14 mar 2015, 12:34 przez Marek Defecinski

Spotkanie poprowadzi Marek Śmigielski z Oberthur Technologies.

Oto opis przygotowany przez autora:

Mam za sobą kilkanascie lat pracy w IT i silne devopsowe doswiadczenie zdobyte w ramach pracy z systemami produkcyjnymi najwiekszych graczy na runku IT, telco oraz banków. Chociaz moja praca głównie jest związana z java to samo dostarczanie i sposob zorganizowania produkcji jest dla mnie niezmiernie ważny.

Z dockerem mam stycznośc od roku, kiedy w ramach pracy w Seamless przygotowywaliśmy continous deployment pipeline. Docker byl wtedy uzyte jako wygodne opakowanie do rozbudowanego systemu i zapewnial pelna izolacje w ramach testow. Pozniej przyszedl czas na systemy produkcyjne opakowane w dockera, a teraz mówiąc o aplikacji mam na myśli kontenery dockerowe. Mam nadzieję że dzieląc się moim doswiadczeniami w tym obszaze pozwole wam latwiej wejsc w swiat kontenerow a tym ktorzy juz maja z nimi stycznosc albo uda mi sie utwierdzic ich w sposobie jaki z nich korzystaja lub pokazac popularne bledy.

2015-03-12 Git steady

opublikowane: 10 mar 2015, 00:48 przez Marek Defecinski   [ zaktualizowane 10 mar 2015, 01:01 ]

Zapraszam na drugą część cyklu o systemie kontroli wersji Git.Poprzednim razem przedstawiłem Wam podstawy, głównie skupiające się na pracy w trybie offline. Teraz poszerzymy tę wiedzę o korzystanie z repozytoriów zdalnych. Po krótkim wstępie teoretycznym od razu skoczymy na głęboką wodę i szczegółowo przyjrzymy się dwóm praktycznym sposobom organizacji pracy z Git'em: single branch workflow, oraz feature branch workflow z użyciem pull requests.


Git nadal pozostanie w centrum naszych zainteresowań, ale poruszane tematy pozwolą nam wyjść o krok dalej i wspomnieć o narzędziach takich jak Gerrit, Stash i Jenkins. Jeśli nie pracowaliście jeszcze w projekcie łączącym Git'a, Code Review i Continuous Integration, to prezentacja będzie świetną okazją do spojrzenia jak wygląda to w autentycznych, produkcyjnych projektach. Z kolei osoby bardziej zaawansowane w Git będą miały okazję do pogłębienia wiedzy i być może zadania kilku nurtujących je pytań.

2015-02-26 Obsługa sytuacji wyjątkowych bez użycia wyjątków (poza pewnymi wyjątkami)

opublikowane: 19 lut 2015, 12:57 przez Marek Defecinski

Dyskusja "Checked Exceptions" vs "Unchecked Exceptions" to jeden z popularniejszych flejmów na scenie Javy. 

Zwolennicy każdej z opcji mają swoje racje i argumenty. W trakcie wykładu będę chciał pokazać, że być może ani jedni ani drudzy nie mają racji :) 

Java 8 wprowadza nowe mechanizmy, które posiadają zalety obydwu typów wyjątków jednocześnie całkowicie unikając ich wad.  
Brzmi zbyt cudownie? Ależ nie! Zobaczymy, że podobne możliwości istnieją w Scali i innych językach funkcyjnych od bardzo dawna.
W drugiej części prezentacji spojrzymy na wyjątki z jeszcze innej strony i zastanowimy się, czy można ich użyć do stworzenia systemu, który sam będzie się naprawiał.

A NO I PO PREZENTACJI JEST BROWAR W COTTONIE!

Prezentację poprowadzi Paweł Włodarski z GFT.

1-10 of 116