Moje egzotyczne podróże           

Singapur i Azja   

Joanna Rymaszewska


Powrót do:  Moje podróże

O mnie

Ciekawostki i rady dla wyjeżdżających

 

Moja przygoda z Singapurem

Jadąc do Singapuru wiedziałam o tym kraju tyle, że leży gdzieś w Azji, że jest miesznką kultur azjatyckich, że obowiązuje tam restrykcyjne prawo.. A jak to wygląda z perspektywy życia w tym kraju?

Położony na samym równiku Singapur to bogate, nowoczesne miasto szkła i stali, żyjące w spokoju i harmonii do jakiej bezskutecznie tęsknią mieszkańcy innych metropolii. Singapurczycy osiągnęli coś, co nie udało się w żadnym innym miejscu na świecie - dobrobyt i bezpieczeństwo zwykłych obywateli.

Egzotyczne miasto lwa

Swój sukces ingapur zawdzięcza między innymi strategicznemu położeniu, na jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych świata. Zajmuje niewielką wyspę, zamieszkaną przez ok 4 mln singapurczyków.

Klimat

Gorący, równikowy, wilgotny. Nie ma pór roku,a jedynie okresy letni i deszczowy. Temperatura waha się pomiędzy 31 stopniami Celcjusza latem a 23 w czasie pory deszczowej. Odczuwalna temperatura, to 40 stopni.
Opady deszczu zdarzają się non-stop, ale jest ich mniej latem, a więc od stycznia do października. Są jednak bardzo gwałowne i przypominają raczej ścianę wody niż deszcz..

Mieszkańcy i języki

Singapur jest krajem wielonarodowym, mieszanką kultur i mentalności. Singapurczycy to głównie chińczycy, malajowie i hindusi. Pierwotnymi mieszkańcami byli rybacy, najprawdopodobniej malezyjscy.
W Singapurze obowiązują 4 języki urzędowe: mandaryński, malezyjski, tamilski i angielski, który jest językiem obowiązkowym w szkołach i językiem biznesu. Każdy Singapurczyk zna co najmniej dwa języki, angielski i język rodowity. W zasadzie angielski w Singapurze, to tzw. "Singielski" - angielski z naleciałościami mandaryńskiego (głównego dialektu Chin), który dla Europejczyka jest nie do zrozumienia..

Singapur to piękne, wyjątkowe i niezwykle fascynujące miejsce. Ten maleńki skrawek ziemi w południowo-wschodniej Azji, położony niemal na równiku to miasto-państwo, w którym żyje  wiele narodów.  Jest niezwykłą mieszanką ras i kultur, niespotykaną niegdzie indziej na świecie! Perła Azji. Przez pół roku był moim drugim domem..

Położenie Singapuru widać na mapie.