Jóga blog/aktuality

Chcete dostávat novinky o kurzech videích, nebo zajímavé články?

Jógové dobrodružství v Braníku

přidáno: 23. 2. 2018 2:35, autor: Petra Handlová   [ Aktualizováno 16. 3. 2018 7:37 uživatelem Jóga Praha ]

Přijďte si zacvičit a užít si legraci na Jógovém workshopu balančních pozic.

Budeme na něm balancovat na rukou, hledat sílu středu a podíváme se na svět vzhůru nohama!
Workshop začne krátkým seznámením, následuje rozehřátí a poté se budeme věnovat hledání síly středu skrze ruce a nohy. Postupně budeme přecházet k balancování na nohách a později i na rukách. Bude prostor pro dotazy a také pro osobní přístup.
Studio Orient je krásné intimní prostředí se zázemím, kde je možné se věnovat každému cvičícímu individuálně. Počet účastníků bude maximálně osm cvičících.

Pro koho je workshop určený?

Workshop je určený pro mírně pokročilé cvičící a pro lidi, kteří chtějí jógu teprve vyzkoušet a jsou fyzicky zdraví a bez zdravotních potíží.

Kdy: 14.4. 2018, 10:00 – 13:00
Kde: Studio Orient, Na Vinohradu 4 Braník, www.studioorient.cz

Cena: 500 Kč

Přihlašujte se na jogujeme.cz@gmail.com do 8.4.2018

Proč byste na kurz měli jít?

Zažijete malé jógové dobrodružství a třeba vyzkoušíte něco nového. Nemusíte se bát, cvičení je bezpečné a díky malému počtu cvičících bude prostor se každému věnovat.

S sebou:

Pohodlné oblečení, podložky na cvičení je možné zapůjčit na místě.

Lektorka:
Petra Handlová se věnuje józe už 20 let a má zkušenost s nejrůznějšími druhy jógy od dynamické po rehabilitační styly. Dále má 12 let zkušeností s vedením lekcí jógy, 1 200 odučených lekcí, 2letou zkušenost s vedením kurzu pro učitele jógy.

24. 5. 2017 poslední jóga v ZŠ Školní

přidáno: 24. 5. 2017 3:17, autor: Petra Handlová   [ aktualizováno 24. 5. 2017 3:18 ]

Vážení a milí,
pracovní povinnosti mě tlačí, takže poslední jóga ve Školní ulici bude už dnes!

31.5. tedy už necvičíme!

Těším se na váš, kdo přijdete a těm které dneska neuvidím přeju krásné léto a třeba zase někdy na viděnou.


Video kurz jógy je na světě

přidáno: 30. 11. 2016 1:33, autor: Petra Handlová

V létě jsem se pustila do nového projektu - video kurzu jógy. 
Díky němu máte možnost cvičit v pohodlí domova, kdykoliv budete mít čas a chuť.
Díky moc Antonínu Lavrenčíkovi za natáčení a postprodukci kurzu, myslím, že teď ví o jógových ásanách víc než by chtěl :-)
Zvládli jsme pro vás připravit 40 krátkých lekcí jógy, které může cvičit začátečník, ale ocení je i pokročilejší cvičící.
A jestli chcete i vy vědět i víc, pak směle do toho!

 Video kurz jógy


https://www.vimvic.cz/kurz/jogujeme-pro-zdravi?p=203


Jóga v Podolí končí

přidáno: 10. 10. 2016 7:30, autor: Petra Handlová

No ano je to tak. Nepříjemná zpráva pro Podoláky, kteří mohli chodit rovnou v teplákách, příjemná zase pro nadšence z Braníka, kteří to budou mít kousek od teď!

Protože se CeMP, kde jsme do teď v Jeremenkově cvičili stěhuje, musela jsem hledat náhradní prostor. Trošku nečekaně, ale povedlo se. Jóga se tedy vrací do Braníka!
Nově budeme cvičit v ZŠ Školní a to každou středu od 18 do 19 hodin. Poslední lekce v Podolí proběhne 27.10. a první v Braníku 2.11. Na kurz do Braníka se lze přihlašovat už teď.


Máte-li dotazy, ráda je zodpovím na jogujeme.cz@gmail.comUčitel "nejde mi to"

přidáno: 10. 4. 2016 2:35, autor: Petra Handlová   [ aktualizováno 10. 4. 2016 2:35 ]

Rozhodla jsem se, že si k józe přidám běhání. Zatím to není žádná sláva, ale chce to vydržet 21 dní, než se vytvoří návyk a pak už to půjde samo. Třeba z toho bude mít člověk i radost  
Je to pro mě nová zkušenost, protože mi to nejde. 
Myslím tedy na váš všechny, kterým jóga „nejde“, nebo spíš máte ten pocit. 
Tenhle pocit, to je báječný učitel. Respektive může být. 
Je to někdo, kdo nám říká, mělo by to být lepší, jdi dál. Může být také ten, kvůli kterému to vzdáme, protože „já se to prostě nikdy nenaučím.“ Volba je naše, ten pocit prostě jenom je. 
Není ani dobrý ani špatný, a je jen na nás, co s ním, uděláme dál.


Aparigraha

přidáno: 10. 4. 2016 2:33, autor: Petra Handlová

Poslední z yam je aparigraha – nehrabivost. Nehromadění. Skromnost. 
Ukotvení mysli v přítomném tady a teď, kdy není potřeba hledat a získávat nic jiného. 
Ani materiální věci, ani fyzické výkony, ani mystické duchovní zážitky. Takhle "prosté" to je, jen tady a teď. Nic dokonalejšího není.

आसन - Co je to ásana?

přidáno: 30. 3. 2016 4:53, autor: Petra Handlová

Ásana je sanskrtský výraz pro tělesnou pozici při cvičení jógy. 
To jsou ony leckdy prapodivné motanice, do kterých se snažíme s větším, či menším úspěchem vpravit během lekce. 
A pak se hodnotíme, jak se nám to povedlo (nebo nepovedlo).
Ásána je pro z nás pouhým cílem. Je třeba se do ní dostat, chvíli setrvat a opustit jí. 
To, že je způsob, jakým se od pozice vpravujeme, velmi důležitý, ode mě slýcháte často. I to, jakým způsobem z pozice vystupujeme.  
Ale ono setrvání v pozici, to zastavení, je hodné naší plné pozornosti. Je nutné si uvědomit, že setrvání neznamená ustrnutí. A také to, že samotná ásana/pozice je proces. 
Neexistuje konečná varianta. Vždycky je co dělat a opravovat. Dýchat, srovnávat, uvolňovat a naopak aktivovat.
Pojďme si to uvědomit ještě jednou - ásána  není bodem do kterého se dostat, ale nekonečným procesem. Něčím, co navenek působí nehybně, ale vevnitř pulsuje a žije. Plná pozornost a dech jsou proto nesmírně důležité. 
A každá ásana je jedinečná, protože vaše tělo je jedinečné. Proto jsou pozice, které vám ukazuji pouze nabídky a inspirace. Pozvánky na hranici vašich možností a možná kousek za ní (ale vždycky s respektem a laskavostí vůči svému tělu).
Ásány jsou také pozvánky dovnitř sebe sama. Ásána je příkladem toho, že i cesta může být cíl.
Budu se na vás těšit při dalších cestách.
Namaste


Brahmačarja

přidáno: 14. 3. 2016 1:52, autor: Petra Handlová

Yama brahmačarja znamená mravnost, nebo také zdrženlivost. Možná by se k ní hodilo hezké české přísloví – všeho s mírou. Což jde přesně proti přirozenosti ega, které chce víc a víc. 
K mravnosti se váže jeden krásný příběh:
Putovali spolu dva zenoví mniši Tansan a Ekido a dospěli k brodu. Na břehu stála překrásná mladá dívka v hedvábném kimonu. Očividně měla strach přejít přes řeku, protože ji vzedmuly silné deště.
Ekido se rychle podíval jinam. Naproti tomu Tansan nezaváhal a beze slova vzal dívku do náruče a přenesl ji přes řeku. Na druhém břehu ji opatrně postavil a oba mniši pokračovali mlčky v cestě. Uplynula čtvrthodina, půlhodina, celá hodina. Tu Ekido vyhrkl: "Co to do tebe vjelo Tansane! Porušil si několik mnišských pravidel naráz. Jak sis té hezké dívky vůbec mohl všímat, natož se jí dotknout a přenést jí přes řeku?" Tansan klidně opáčil: "Já jsem jí nechal u řeky, ty jí ještě neseš?"


Asteja

přidáno: 10. 3. 2016 3:50, autor: Petra Handlová

Seznamte se s další yamou - astéja, nebo-li nekradení अस्तेजा. Není zdaleka jen o tom, že nekrademe fyzicky. Je to i o tom, že neokrádáme sebe i jiné o čas, nenárokujeme si jejich emoce a myšlenky. 
Astéja nám říká, že nenasytné ego chce víc a víc a hledá to ve vnějším světě a v budoucnosti. A přesně tím sami sebe okrádáme o přítomný okamžik.

5 tipů pro začínající jogíny

přidáno: 6. 3. 2016 9:48, autor: Petra Handlová


Zkuste nemyslet na to, jak při cvičení vypadáte, anebo radši – zkuste vůbec nemyslet. V józe je velmi pofidérní hranice mezi tím, co je správně a tím, co je špatně. Vaše tělo vám napoví nejlépe.
Nesrovnávejte se s okolím. Někdo je od malička mobilní a jóga mu hned „jde“. To nic neznamená, jóga je o vnitřním prožívání, ne o tom, co je vidět navenek.
Zkuste vypnout očekávání – ať už ty, co se týkají fyzických výkonů, nebo nějakých duševních prožitků. Prostě nechte vše plynout a jen pozorujte.
Dýchejte, dýchejte a dýchejte! I tomu nejzkušenějšímu se stane, že zadrží nechtěně dech v nepříjemné pozici, proto zkuste dýchat a dýchat a dýchat a je-li vás slyšet, nestyďte se.
Bolest není v pořádku. Jóga není gymnastika, nebo výkonnostní trénink. Respektujte svoje možnosti. Ano, samozřejmě hledáme hranici, kam nejdál můžeme, ale za ní už být nechceme. I jógou si můžete ublížit, když nebudete poslouchat své tělo.
V březnu startuje kurz pro začátečníky v Podolí.

 

1-10 of 20