ELEKTRICKY VYHŘÍVANÉ VLOŽKY DO BOT


 

Pokusil jsem se vyrobit elektricky vyhřívané vložky do bot. Našel jsem doma 2 malé nabíjecí monočlánky a staré halogenové světlo na kolo. Z nějakého drátového odporu, který jsem vyhrabal v šuplíku, jsem odmotal kus odporového drátu. Monočlánky jsem nabil a zapojil do série, takže jsem získal zdroj napětí 2,4 V s kapacitou 2,2 Ah (originální vložky,které jsem měl v ruce, měly akumulátory 2,4 V / 1,5 Ah). Kus odporového drátu jsem připojil na monočlánky a postupně jsem drát zkracoval až se mi zdálo, že začíná trošku hřát. Pak jsem obvod proměřil a zjistil jsem, že drátem teče proud cca 0,5 A. Výkon "topení" je tedy 1,2 W a mělo by vydržet hřát cca 3-4 hodiny, což je pro vyjížďku v zimě doba celkem dostatečná.

Takže jak teď vyrobit topný článek do boty?

Odporový drát jsem příslušně vytvaroval a vlepil mezi 2 vrstvy obyčejné průhledné izolepy. Na konce odporového drátu jsem připájel tenkou dvojlinku.

Toto topné těleso jsem pak přilepil izolepou na vložku z boty, drát jsem protáhnul na spodní stranu vložky a rovněž přilepil tak, aby se dal vzadu vyvést z boty ven.

Jako zdroj jsem použil staré světlo na kolo. Reflektor s žárovkou jsem vyndal a na kontakty pro žárovku jsem připájel dvojlinku. Použil jsem trochu silnější dvojlinku, aby měla co nejnižší odpor. Tuto silnější dvojlinku jsem pak spojil s tenkou dvojlinkou, která je napojena na vložku. Ty dvojlinky jsem spájel, ale bude to chtít nějaký konektorek, ať můžu vložku (botu) odpojit od napájení (aby to nedělalo potíže při oblékání). Do světla jsem strčil monočlánky a celé jsem to sešrouboval. Spínač na světle posloužil jako spínač topení.

No a teď jen topení vyzkoušet.

Takže vložku s topením do levé boty (podotýkám - letní ceklotretry), boty na nohy, drát jsem protáhnul nohavicí a baterku jsem si dal do naprsní kapsy bundy. Na boty jsem si ještě natáhnul nepromokavé návleky proti větru a dešti. V pravé botě jsem topení neměl kvůli srovnání.

Sednul jsem na leháč, pustil heavy metal, zapnul jsem topení v levé botě a vyrazil. Byly 2 stupně pod nulou a pořádný ledový vítr. Po cca hodině jízdy jsem měl pravou (nevytápěnou) nohu nechutně zmrzlou, levá noha na tom byla o dost líp, ale ne úplně super. Topení evidentně fungovalo, ale přesto jsem na levé noze cítil trochu chlad, ale nic hrozného, celkem byla levá noha v pohodě.

Závěr jsem učinil takovýto. Výkon topení 1,2 W by asi měl stačit, ale plocha topení, která předává teplo do nohy, je hodně malá (jen ten kousek tenkého drátku). Originální vložky mají topné těleso vyrobené formou "plošného spoje"

a tudíž plocha pro předávání tepla je podstatně větší a je tedy větší i účinnost předávání tepla z vložky na nohu z čehož plyne, že při stejném (či nižším) topném výkonu se mi noha lépe ohřeje.

Takže v další fázi "vývoje" své samodomo vyhřívané vložky do bot se pokusím sehnat odporový drát s podstatně menším měrným odporem, aby se pro vyhřívání použil podstatně větší kus drátu a tím by se zvětšila plocha pro předávání tepla.

Pak zde napíšu další postřehy a zkušenosti.

******************************************************************************************************************************************

Stejně ale popřemýšlím, zda nebude lepší koupit hotové vložky (viz obrázek výše). Tyhle vložky mají krabičky pro napájení 2 tužkovýmí baterkami (akumulátory), ale nemají žádnou regulaci výkonu. Zato stojí pouze 490 Kč. Vložky s regulací výkonou jsou podstatně dražší. 2 tužkové baterky sice asi nevydrží hřát dlouho, ale není problém vozit v kapse náhradní.

No uvidíme (řekl slepý a šel do kina na barevný film).

******************************************************************************************************************************************

Takže rok se s rokem sešel (je prosinec 2008) a já jsem využil předvánoční slevy a zakoupil elektricky vyhřívané vložky do bot. Jedná se o vložky "THERM-IC Footwarmer Basic SET", cena byla 1096 Kč. Set obsahuje dvě vložky a dva AKU-packy - tedy krabičky na 4 tužkové baterie s 3-polohovým přepínačem pro volbu topného výkonu vložek.

Při napájení 4 tužkovými bateriemi (celkem tedy 6V) by měla být podle výrobce teplota na jednotlivých polohách přepínače následující:

poloha 1 - cca 33 stupňů celsia

poloha 2 - cca 40 stupňů celsia

poloha 3 - cca 65 stupňů celsia

Vzhledem k tomu, že vložky hodlám napájet z nabíjecích tužkových akumulátorů, tzn., že napájecí napětí bude cca 5V, bude i teplota na jednotlivých stupních přiměřeně nižší. Pro napájení vložek jsem zakoupil 8 ks tužkových akumulátorků s kapacitou 2700 mAh.

A jaké jsou praktické výsledky?

Nejprve jsem z letních treter na SPD pedály vyndal původní vložky a dal jsem tam ty vyhřívací. Bohužel ty vyhřívací vložky jsou o dost silnější než ty originál vložky, tudíž jsem měl nohu a hlavně prsty ve špičce napěchované na fest. Na tretry jsem natáhnul tenké návleky proti dešti (aspoň něco). Když jsem vyrazil, tak byly cca 4 stupně nad nulou. I přes relativní teplo mi bylo na prsty za půl hodinky zima a abych si prsty zahřál, tak jsem musel zapnout topení na 3. nejvýkonnější stupeň. Jde o to, že prsty byly nedokrvené, v botě napěchované a i přes to, že zespodu je ohřívalo topení, tak přes vrchní tenkou vrstvu treter mi bylo na prsty shora zima. Takže jsem byl poněkud zklamán.

Druhá zkouška dopadla podstatně lépe.

SPD pedály jsem vyměnil za pedály klasické a vyhřívací vložky jsem dal do "pohorek" (ani nejsou nijak extra zateplené). Protože tyhle boty jsem koupil trochu větší s myšlenkou hrubých poniožek v zimě, tak i přes relativně tlustou vyhřívací vložku mají prsty dost místa. Tož jsem 1.1.2009 vyrazil na zkušební lehojízdu, byly 2 stupně pod nulou, lehce foukalo a lehce sněžilo. Po cestě jsem se zastavil na kafíčko "na stojáka" u jednoho "hladového okýnka", tam jsem pokecal cca půl hodiny se známými a to už mi začalo být na nohy zima. Tož jsem zapnul stupeň 1 a za chvilku bylo po studených prstech. Takže když jsem stál u stánku, stačil stupeň 1. Pak jsem zalehnul a vyrazil na další jízdu. Po cca 15 minutách jsem začal opět cítit v prstech na nohách chlad, tak jsem topení přeřadil na stupeň 2. Takhle jsem se projížděl v pohodě cca 3/4 hodiny, topení stačilo, v botech byla pohoda.

Po dojezdu domů jsem dal akumulátorky znovu nabíjet. Podle doby znovunabití bych odhadoval, že se vybily cca z 15-20%, tudíž topení by na jednu sadu akumulátorků a při stupni 2 mohlo vydržet cca 3-4 hodiny. Takže na zimní projížďku vcelku dostatečná doba a když tak stačí dát do kapsy náhradní akumulátorky a je to. Navíc uvažuji, že bych vložky napojil na akumulátor 6V/12Ah, který mám na lehokole, tudíž by se topný výkon zvýšil. A pokud bych dal do předního náboje dynamo, které by mi za jízdy akumulátor stále dobíjelo, tak by s topením neměl být problém.

No prozatím jsem s investicí do vyhřívacích vložek spokojen. Na domácí výrobu vyhřívacích vložek jsem rezignoval. Uvidíme při větších mrazech (jestli se mi tedy bude chtít ven). Úplně ideálním řešením by asi byly ne vyhřívací vložky, ale elektricky vyhřívané ponožky, protože ty ohřívají prsty i shora, ale ty se bohužel dělají asi pouze na 12V (na 6V jsem je nikde neviděl), jsou určeny pro motorkáře.

 

Ještě někdy proměřím výdrž vložek na jednotlivých stupních, ale až na to budu mít čas a náladu.

Takže teplu zdar.

 

 Zpět na hlavní stránku