CO MÍSTO NÁŠLAPNÝCH PEDÁLŮ


 

Při jízdě na lehokole se mi stává, že když přejedu nějakou nerovnost, tak mi padají nohy z pedálů. Při větší rychlosti jízdy pak hrozí hodně nepříjemný držkopád. Řešením by jistě byly nášlapné pedály - ale těch peněz. Tak jsem myslel a vymyslel tohle (nesmějte se, je to jen zkušební prototyp):

O co jde - šířka mezi "kolíky" je rovna šířce boty v nejužším místě (uprostřed boty). Když položím nohu na pedál, tak mi "koliky" zabrání sjetí nohy z pedálu, protože přední (horní) část boty je širší, než vzdálenost mezi "kolíky" a proto mi noha mezi kolíky nepropadne. Noha je navíc mezi kolíky relativně volná, dá se měnit poloha boty na pedálu. Kupodivu to docela funguje.

Jak to vyřešit definitivně? Vymyslel jsem tohle:

Z nákresu je to myslím jasné. Zarážky s kolíky by se přišroubovaly do děr pro upevnění klipsen (či odrazek). Tyhle díry jsou na většině pedálů. Drážky v zarážkách umožní nastavení šířky mezi kolíky pro různé velikosti bot a nastavení "boční" polohy boty na pedálu.

Co na to říkáte? Jestli Vás něco napadne, tak mi napište na email jihra@atlas.cz nebo napište svůj nápad do diskuze na www.nakole.cz, sekce lehocipedy, dikuze "Co místo nášlapných pedálů".

Víc hlav víc ví a společně snad vymyslíme něco jednoduchého a funkčního.

Tak čekám na Vaše nápady.

****************************************************************************

Tak jsem zase vyšetřil trošku času a dodělal jsem ty zarážky na pedály do "finální" verze.

Na pedálech to vypadá takhle:

Po první zkušební jízdě mohu konstatovat, že to vcelku funguje. Záměrně jsem projel pár větších nerovností a nohy na pedálech spolehlivě držely. Člověk se hned cítí jistěji. Možná to bude chtít ty kolíky přihnout trošku k ploše pedálu (na obrázku jakoby dopředu), aby v tom noha ještě lépe držela. Jediný problém vidím v tom, že si musím natrénovat strkání boty do těch zarážek a při zastavení musím pamatovat na to, že nohu musím vysunout nejprve k sobě a pak teprve dolů na zem. Už jsem byl jednou málem na hubě. Možná to bude chtít trošku zkrátit délku těch kolíků. Praxe ukáže.

V diskuzi na www.nakole.cz se objevil nápad, že by se ty zarážky zajišťovaly křídlovými maticemi, aby se mohly kdykoliv nastavit podle aktuálně obutých bot. Zkoušel jsem to, ale jednak to křídlovými matkami M5 potřebně nedotáhnu a druhák do pedálu zevnitř nezastrčím patřičně dlouhé šrouby (je tam málo místa), takže matice musí být uvnitř pedálu. Ještě pouvažuji o použití podsedlového rychloupínáku na zajištění zarážek v patřičné poloze, ale moc se mi to nezdá. Nu uvidím.

Takže ať nám to jezdí.

***************************************************************************

Po několikaměsíčním používání pedálů se zarážkami musím konstatovat, že ty zarážky jsou perfektní věcička. Nohy mi z pedálů nepadají a "nastupuje" a "vystupuje" se bez problémů. Dokonce jsem zjistil, že ani nemusím měnit vzdálenost mezi zarážkami v případě, že si obuju na leháč jiné boty než ty, podle kterých jsem šířku mezi zarážkami nastavil. Teď v zimě jsem jezdil i v pohorách a 2x i ve sněhulích (holt nemám rád omrzliny na nohách) a nic jsem nemusel nastavovat, botky mi na pedál vždycky pěkně "sedly". Koupil jsem si sice na léto nášlapy, ale v zimě v tretrách jezdit nebudu - takže jedině pedály se zarážkami.

Zpět na hlavní stránku