ČÍM SI POSVÍTIT NA CESTU?
 

V současné době (prosinec 2008) mi vepředu na leháči visí 2 halogeny (15 + 20 W)

a světlo/blikačka Smart Polaris 0,5 W.

Onehdy jsem v nějaké bazaru zahlíd baterku s hrdým nápisem Police 5W na 3 tužkové baterie.

Na první pohled svítila jakž takž, takže jsem ze zvědavosti obětoval 140 Kč a baterku jsem zakoupil. Jelikož jsem člověk zvídavý, tak jsem ji hned doma rozebral na prvočinitele a s mírným překvapením jsem zjistil, že uvnitř je LED dioda ZS20HBA čínské provenience a s výkonem 1W (no co by jste chtěli za 140 Kč, že jo).

Shodou okolností je ta čínská LEDka provedením a rozměrově stejná jako podstatně výkonnější LED Cree Q5, takže jsem si tuhletu LEDku objednal na www.dealextreme.com, za 3 týdny byla doma. Ledku jsem vyměnil. Jelikož LEDka Cree Q5 má napájecí napětí typicky 3,7 V, tak jsem do baterky pro jistotu strčil 3 nabíjecí tužkové baterie, po plném nabítí měly 4,15 V, což ta LEDka ještě snese. No byl jsem příjemně překvapen, svíti to docela slušně, kouknout se do toho světla nedá, oslní to člověka pěkně.

Všechna světla, která mám k dispozici, jsem pro porovnání nafotil a zde jsou výsledky.

 

Nastavení fotoaparátu (pokud to někoho zajímá):

- manuální režim

- ISO 400

- clona 11

- čas 3,2 s

- vyvážení bílé auto

 

Takže to vezmeme postupně:

1/ Baterka Police 5W s čínskou 1W LEDkou

2/ Svítilna na kolo Smart Polaris s LEDkou 0,5 W

3/ Baterka Police 5W s novou LEDkou Cree Q5

4/ Halogen 15 W

5/ Halogen 20 W

6/ Oba halogeny 15 + 20 = 35 W

Takže jak vidno zříti, halogeny prozatím vedou, ale LEDka Cree Q5 jim začíná šlapat na paty. LEDka (lépe řečeno baterka) má hodně úzký světelný kužel, takže svítí daleko a ve středu světelného kužele má rozhodně větší jas, než halogeny. Do šířky naopak svítí málo, ale přesto asi bude přímo před přední kolo jakž takž vidět. Praktická zkouška ukáže (až trošku odtaje led a budou čisté cesty - nechci si rozbít hubu). Naproti tomu halogeny mají v podstatě ideální "rozvrstvení" světelného kužele a osvětlení je dostatečné, ale ta spotřeba!

Jako další krok k vylepšení osvětlení vidím zakoupení baterky s LEDkou SSC P7, která má zhruba 4x vyšší světelný tok než LEDka Cree Q5. Bude to chtít vybrat baterku se širším světelným kuželem. K tomu nějakou elektroniku pro řízení napětí a proudu pro tu LEDku. Živit jí budu ze stávajícího olověného akumulátoru 6V/12Ah.

No a ještě by to chtělo nějaké dynamo do předního náboje, ať se mi akumulátor průběžně dobíjí, a případně ještě nějaké fotovoltaické články (ať si taky sluníčko trochu zamaká). Energie není nikdy dost a ideální by bylo být na lehokole úplně soběstačný s energií, kterou si sám vyrobím.

No ale to chce čas a peníze.

Uvidíme.

*****************************************************************************

Tak jsem dneska večer (1.1.2009 - jak na nový rok tak po celý rok, znáte to) vyrazil na lehoprojížďku a otestoval jsem v praxi tu baterku "Police 5W" s LEDkou Cree Q5. No - dá se s tím jezdit, pro rekreační jízdu stačí, i v lese jsem celkem viděl. Nevýhodou je úzký kužel - do dálky to svítí dost, přímo ve směru jízdy vidím slušně, ale při zatáčení hlavně do ostřejší zatáčky toho moc nevidím. Chce to alespoň jednou tak široký hlavní kužel světla, pak ale bude osvětlení slabší, tudíž přece jen půjdu do výkonnější LEDky. Prozatím musím konstatovat, že s těmi mými stávajícími halogeny se mi potmě jede líp.

 

Zpět na hlavní stránku